Varsity Extra

More than 300 Treasure Valley prep athletes have signed or committed to a college

Ten student athletes signed their letters of intent to attend college during a Signing Day gathering for family, friends and coaches at Borah High on Feb. 7 in Boise.
Ten student athletes signed their letters of intent to attend college during a Signing Day gathering for family, friends and coaches at Borah High on Feb. 7 in Boise. doswald@idahostatesman.com

Below is a list that includes Treasure Valley athletes (2018 graduates unless otherwise noted) who have either signed a letter of intent or have verbally committed to compete for a college or university on a scholarship or as a walk-on.

The information was provided to the Statesman by high school coaches and administrators or by club team officials.

College commitments and signings can be sent to mlycklama@idahostatesman.com.

BASEBALL

Tyler Best, Eagle, Hawaii

Dylan Blass, Nampa, Treasure Valley CC

Connor Butler, Bishop Kelly, Hawaii

Caleb Carlson, Nampa, Columbia Basin

Ethan Christianson, Rocky Mountain, Seattle

Adrien Crain, Columbia, Columbia Basin

Ben Dudley, Capital, Pacific University

Connor Gibson, Emmett, Treasure Valley CC

Alex Guerrero, Eagle, Washington

Braden Guerrero, Eagle, Palomar College

Matt Hansen, Rocky Mountain, College of Southern Idaho

Jayson Hibbard, Skyview, College of Southern Idaho

Gabe Hughes, Rocky Mountain (2019), Gonzaga

Kaden Hollow, Rocky Mountain (2019), Purdue

Cale Lafever, Mountain View, Treasure Valley CC

Spencer Lipkin, Capital (2012), University of Saint Katherine

David Litzenberger, Capital, Spokane Falls CC

Evan Massie, Boise, Edmonds CC

Brandon McGehee, Columbia, Blue Mountain CC

Kyle McPeak, Kuna, Big Bend CC

Payton Mills, Columbia, Southwestern Oregon CC

Summit Nell, Kuna, Walla Walla CC

Kase Ogata, Rocky Mountain, Boise State

Christian Padilla, Eagle (2017)/Spokane Falls CC, Boise State

Logan Petet, Centennial, Utah Valley

Jacob Randall, Timberline, College of Southern Idaho

Cade Ray, Mountain View, Rocky Mountain

Mason Rynearson, Payette, Blue Mountain CC

Spencer Schwehr, Borah, Walla Walla CC

Parker Schwers, Eagle, Dixie State

Derek Scott, Columbia, Columbia Basin CC

Dyson Scott, Caldwell, Corban

Grayson Sterling, Capital, Gonzaga

Austin Stricker, Payette, Treasure Valley CC

Zach Williams, Nampa Christian, Dordt College

Jaydon Yancy, Mountain View, Blue Mountain CC

BOYS BASKETBALL

Carter Arrasmith, Middleton, Mt. Hood CC

Griffin Carson, Nampa Christian, Portland Bible College

Jake Furgerson, Eagle, Notre Dame de Namur

Jalen Galloway, Mountain View, College of Idaho

Bryce Logsdon, Timberline, Eureka College

Kam Modrow, Centennial, College of Idaho

Paul Pennington, Boise, Gonzaga (preferred walk on)

Max Rice, Bishop Kelly, Boise State (walk on)

Cayden Wright, Skyview, Northwest Nazarene

GIRLS BASKETBALL

Matiya Bottom, Skyview, Graceland University

Meghan Boyd, Eagle (2019), Denver

Allison Chanhthala, Mountain View, College of Southern Idaho

Daycee Deugan, Middleton, Treasure Valley CC

Meriah Deugan, Middleton, Treasure Valley CC

McKenna Emerson, Eagle, Northwest Nazarene

Maddie Geritz, Borah, Carroll College

Holly Golenor, Cole Valley Christian, Walla Walla CC

Melissa Golo, Boise, Mount Mary

Meghan Holloman, Kuna, Southwest Oregon CC

Janie King, Eagle, Idaho

Kylie Meadows, Mountain Home, Oregon Institute of Technology

Katelyn Murray, Eagle, Army

Lydia Nieto, Bishop Kelly, Azusa Pacific

Kori Pentzer, Melba, Weber State

Brittany Ralston, Capital, Northwest Christian

Sarah Reinecker, Vallivue, Northwest Christian

Beverly Slater, Capital, Eastern Oregon

Lillie Smith, Emmett, Treasure Valley CC

Kenzie White, New Plymouth, Treasure Valley CC

FOOTBALL

Nino Alibegic, Rocky Mountain (2016), Hawaii (preferred walk on)

Dylan Arrate, Mountain View, Rocky Mountain

Braden Bale, Rocky Mountain, College of Idaho

Mitch Beitia, Middleton, Idaho (preferred walk on)

George Barrera, Borah, Weber State

Zack Bennett, Rocky Mountain (2016), Florida Atlantic

Canaan Bourcy, Fruitland, Eastern Oregon

Kendrick Brasby, Bishop Kelly, Northwestern College

Devan Bridgewater, Eagle, Colorado State-Pueblo

Braxton Bujak, Nampa Christian, College of Idaho

Sam Cafferty, Kuna, Chadron State

Kyler Chan, Mountain View, Rocky Mountain

Gatlin Condie, Mountain View, Rocky Mountain

Kordell Crawford, Meridian, College of Idaho

D.J. Crump, Emmett, Eastern Oregon

Lucas Dalton, Boise, Lewis-Clark Valley College

Michael Davis, Columbia, Idaho State

Devin Dawson, Rocky Mountain, College of Idaho

Kaden Deluna, McCall-Donnelly, Boise State (preferred walk on)

Trevor Driskel, Parma, Lewis-Clark Valley College

Landon Ebbers, Middleton, College of Idaho

Jordan Eggers, Fruitland, Eastern Oregon

Cam Foley, Bishop Kelly, San Diego State (preferred walk on)

Gunnar Fehrer, Meridian, Willamette University

Khalil Forehand, Bishop Kelly, Idaho

Keeghan Freeborn, Rocky Mountain, Boise State

Declan Friedli, Nampa, College of Idaho

Bryant Gerdes, Payette, George Fox

Jordan Godeny-Scott, Capital, Southern Oregon

DeMonte Horton, Skyview, Idaho State

Brennen Hull, Eagle, Eastern Oregon

Rex Irby, Bishop Kelly, Carroll College

Carter Johnson, Capital, Rocky Mountain

Jacob Johnson, Timberline, Southern Utah

Zach Kinzel, Meridian, Olivet Nazarene

Brandon Kipper, Columbia (2017), Oregon State

Ben Knudsen, McCall-Donnelly, Idaho (preferred walk on)

Gus Kormylo, Timberline, Adams State

Carter Kuehl, Rocky Mountain, Air Force

Jerrik Lattimer, Rocky Mountain, College of Idaho

John Little, Centennial, Rocky Mountain

Cory Lewis, Borah, Montana Western

Trevor Manu, Rocky Mountain, College of Idaho

Scott Matlock, Homedale, Boise State

Keagan McCoy, Capital, College of Idaho

Drew McGuinn, Capital, Rocky Mountain

Cade McInerney, Mountain View, Rocky Mountain

Mason Medl, Skyview, College of Idaho

Gaard Memmelaar, Middleton (2019), Washington

Noah Meyers, Bishop Kelly, Eastern Oregon

Jerome Miller, Kuna, Rocky Mountain

Travis Mitchell, Caldwell, Pacific Lutheran

Bridger Mortensen, Meridian, College of Idaho

Tony Murphy, Rocky Mountain, College of Idaho

Luke Nemec, Boise, Idaho (preferred walk on)

Victor Ngalamulume, Centennial, Rocky Mountain

Alex Osborn, Fruitland, College of Idaho

Brennan Pickrell, Boise, Mesa CC

Jacob Pinkney, Timberline, Idaho State

Will Radice, Boise, Pomona College

Austin Riggs, Eagle, BYU (preferred walk on)

Skyler Schuchardt, Boise, Lewis-Clark Valley College

Cole Smith, Boise, Montana Tech

Bo Stevens, Rocky Mountain, College of Idaho

Kalvin Stewart, Eagle, Weber State (preferred walk on)

Colby Stinar, Cole Valley Christian, Pomona Pitzer

Jacob Torres, Rocky Mountain, College of Idaho

Anthony Tuccianardi, Rocky Mountain, Eastern Oregon

Ethan Villalobos, Fruitland, Eastern Oregon

Magnus Wattles, Mountain View, Butte College

Dylan Witt, Meridian, Willamette University

Tristin Wolfe, Vallivue, College of Idaho

BOYS GOLF

Carson Barry, Rocky Mountain, Oregon State

Dylan Catalano, Bishop Kelly, Northwest Christian

Sam Tidd, Rocky Mountain, Oklahoma

Drew Reinke, Rocky Mountain, Chico State

GIRLS GOLF

Email information to mlycklama@idahostatesman.com



BOYS SOCCER

Juan Alba, Payette, Blue Mountain CC

Erick Arizmendi, Caldwell, Treasure Valley CC

Kade Baham, Kuna, Walla Walla University

Danny Belman, Caldwell, Treasure Valley CC

Guadalupe Barsjas, Ridgevue, Walla Walla CC

Thomas Bartlett, Bishop Kelly, College of Idaho

Zack Bryant, Borah, College of Idaho

Kaden Connor, Mountain View, Carroll College

Zach Dean, Rocky Mountain, College of Idaho

Josh Goicoechea, Centennial, College of Idaho

Martin Guerrero, Ridgevue, Treasure Valley CC

Daniel Hardesty, Mountain View, Walla Walla CC

Colin Hauser, Boise, Edmonds CC

Isaiah Luna, Ridgevue, Walla Walla CC

Leo Luna Cervantes, Caldwell, Treasure Valley CC

Ezri Palacios, Ridgevue, Walla Walla CC

Hector Pena, Ridgevue, Walla Walla CC

Belmin Sabic, Mountain View, Walla Walla CC

Hayden Sutten-Jones, Borah, Adams State

Lucas Thorne, Kuna, College of Idaho

Ezequiel Vargas, Wilder, Treasure Valley CC

Lucio Villa, Ridgevue, Treasure Valley CC

Oredi Wilondja, Centennial, Treasure Valley CC

GIRLS SOCCER

Nicole Anderson, Bishop Kelly, Simon Fraser

Payton Anderson, Centennial, College of Idaho

Haley Apple, Timberline (2019), Boise State

Payton Baratcart, Boise (2020), Boise State

Karleigh Belnap, Timberline, Union University

Josephine Bush, Centennial, BYU

Madison Carter, Timberline, Portland

Alicia Chatterton, Bishop Kelly (2021), Boise State

Makayla Christensen, Centennial, Utah

Gabi Coprivnicar, Timberline, Whitworth

Gabby Corado, Caldwell, College of Idaho

Melissa Decker, Rocky Mountain, North Idaho College

Sophie Drown, Eagle (2021), Boise State

Evelyn Elwer, Bishop Kelly (2019), Point Loma Nazarene

Lauren Elwer, Bishop Kelly (2019), Gonzaga

Anna Frizzell, Boise/Riverstone (2019), Rochester (N.Y.)

Abby Furrow, Middleton (2019), Corban University

Kylee Geis, Borah (2019), Utah

Alyssa Goff, Vallivue, College of Idaho

Elizabeth Gonzalez, Vallivue (2019), Montana

Hannah Heaton, Bishop Kelly, Northeastern State

Brynna Herridge, Rocky Mountain, College of Idaho

Taeler Hughes, Rocky Mountain, Pacific University

Delaney Johnston, Centennial, Idaho State

Abby Keeley, Boise, Westminster College

McKenzie Kilpatrick, Borah, Montana

Shenae Kreps, Columbia, Queens College (New York)

Julia Lewis, Boise, Boise State

Payton McBride, Borah (2019), Utah

Grace Michael, Timberline, Northeastern

Bailee Nelson, Mountain View, Eastern Washington

Macie Nelson, Borah, Boise State

Breanna Norris, Boise (2021), Portland

Kelsey Oyler, Rocky Mountain (2021), Gonzaga

Kennedi Paul, Capital, Boise State

Grace Pekovich, Centennial (2019), Hawaii

Kassandra Phillips, Centennial (Meridian Medical), College of Idaho

Brenna Rill, Skyview, Idaho

Lauren Reiber, Borah, Chicago State

Lily Schlake, Rocky Mountain, Portland

Tatum Seastrand, Bishop Kelly (2019), Boise State

Mikayla Sherer, Centennial, Northwest Nazarene

Aanika Stevens, Centennial, Chicago State

Olivia Smith, Eagle (2019), BYU

Sydney Smith, Caldwell, Boise State

Qarli Stone, Eagle (2017)/Troy, Montana

Zoe Transtrum, Borah, Montana

Bailey Ward, Mountain View, Walla Walla CC

Kasey Wardle, Rocky Mountain (2021), Utah

SOFTBALL

Jaidyn Ahl, Rocky Mountain, Eastern Florida State College

Kona Bustos, Vallivue, College of Idaho

Macayla Callison, Mountain View, Simpson College

Ellinora Conley, Middleton, Lower Columbia College

Demi Corta, Eagle, Northwest Nazarene

Reylene Cortes, Middleton, College of Idaho

Alicia Egner, Fruitland, Park Point (Penn.)

Ryan Floyd, Mountain Home, Notre Dame de Namur

Noelle Foster, Eagle (2019), Weber State

Kayleigh Hibbard, Nampa, Blue Mountain

Hattie Hruza, Vallivue (2019), College of Idaho

Dakota Kelly, Homedale, Northwest Nazarene

Jaxie Klucewich, Eagle (2019), Montana

Jesslyn Kriebs, Mountain Home, Blue Mountain CC

Kate Kukla, Eagle (2019), UTEP

Kaylee Lamont, Rocky Mountain, Taft College

Laura Lockard, Bishop Kelly (2019), Dixie State

Anna Loomis, New Plymouth, Treasure Valley CC

Lainey Lyle, Middleton (2019), North Dakota State

Tommy MacDonald, Rocky Mountain, Walla Walla CC

Gabi Peters, Eagle (2019), Stanford

Grace Shimatsu, Boise, North Idaho College

Jaylynn Stinson, Bishop Kelly (2019), Northwest Nazarene

Lysette Villegas, Bishop Kelly, Notre Dame de Namur

Delayna Waite, Eagle, Whitworth University

Kaylan Walker, Rocky Mountain (2019), Dixie State

Kenzie White, New Plymouth, Treasure Valley CC

Katelyn Wilfert, Rocky Mountain, Eastern Florida State College

Tina Zito, Timberline, University of Jamestown

BOYS TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY

Eddison Bennett, Timberline, College of Southern Idaho

Colton Burr, Weiser, Northwest Nazarene

Mark Castaneda, Vallivue, Idaho State

Troy Colleran, Bishop Kelly, Amherst College

Declan Friedli, Nampa, College of Idaho

Adam Frelly, Timberline, College of Southern Idaho

Skyler Galgan, Mountain View, Northwest Nazarene

Nate Griswold, Caldwell, College of Idaho

Drew Hiatt, Rocky Mountain, Southwestern Oregon CC

Landon Lacy, Nampa Christian, Northwest Nazarene

Jonathan Minera, Timberline, College of Southern Idaho

Josh Mertz, Middleton, Montana State

Zach Meyer, Rocky Mountain, Utah State

Ries Ruehrwein, Timberline, Humboldt State

Juan Saavedra, Caldwell, Treasure Valley CC

Max Standley, Caldwell, College of Idaho

Matt Stark, Mountain View, Idaho State

Mark Sullivan, Caldwell, Idaho State

Robie Swanson, Timberline, Eastern Oregon

Chelyah Volkers, Melba, College of Idaho

Brandon Walker, Mountain View, Idaho State

GIRLS TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY

Mikayla Darrington, Caldwell, College of Idaho

McKenna Emerson, Eagle, Northwest Nazarene

Payton Fratusco, Rocky Mountain, UNLV

Molly Gulden, Timberline, Eastern Oregon

Katrina Hubbs, Capital, College of Idaho

Taylen Langin, Ambrose/Rocky Mountain, Liberty University

Presley Roldan, Timberline, Cal Poly

Rebecca Troescher, Bishop Kelly, Seattle Pacific

Tori Sloan, Mountain View, Oregon

BOYS TENNIS

Email information to mlycklama@idahostatesman.com



GIRLS TENNIS

Email information to mlycklama@idahostatesman.com



VOLLEYBALL

Belle Anderson, Mountain View, Snow College

Morgan Bower, Skyview (2019), BYU

Whitney Bower, Skyview (2020), BYU

Mahala Bradburn, Kuna, Idaho State

Olivia Bradley, Skyview, Montana

Annetta de Jong, Nampa Christian, Dordt College

Anna Gable, Timberline, Western Oregon

Jaidyn Kinneeveauk, Eagle, Northwest Nazarene

Lily Johnson, Timberline, Orange Coast College

McKenzie Lee, Eagle, Northwest Nazarene

Sarah Lyons, Rocky Mountain (2019), Northwest Nazarene

Austyn Mauzy, Centennial, College of Idaho

Dani Nay, Skyview, Weber State

Jenna Petrie, Mountain View, Los Angeles Harbor College

Emily Scott, Eagle, Master’s University

Natalie Sullivan, Bishop Kelly, Northwest Nazarene

Hunter Venem, Eagle, Lane CC

Audree Weekes, Emmett, Edmonds CC

Jessie White, Ridgevue (2019), Eastern Oregon

Megan Yett, Nampa Christian, Utah

BOYS WRESTLING

Joe Rice, New Plymouth, Missouri Valley College

Cameron Williams, Melba, Truman State

GIRLS WRESTLING

Email information to mlycklama@idahostatesman.com



CHEERLEADING

Karsyn Lund, Skyview, Montana Western

Caitlyn Rice, Fruitland, Southern Virginia

BOYS SKIING

Email information to mlycklama@idahostatesman.com



GIRLS SKIING

Email information to mlycklama@idahostatesman.com



GIRLS SWIMMING

Sydney Christensen, Eagle, BYU

Samantha Eyolfson, Boise, Notre Dame

Ciera Nasso, Rocky Mountain, California State, East Bay

Isabel Swafford, Boise, California Institute of Technology

BOYS SWIMMING

Jackson Cunningham, Centennial, Utah

Gage Dewsbury, Sage International, Morningside College

Thomas Roark, Bishop Kelly, LSU

Luke Yost, Boise, Utah

BOYS LACROSSE

Cade Brown, Mountain View, College of Idaho

Jackson Bryant, Mountain View, College of Idaho

Casey Davies, Mountain View, College of Idaho

Caden Hansen, Mountain View, Sierra Nevada College

Ryan Henning, Mountain View, College of Idaho

Omar Lopez, Timberline, North Greenville University

Trevor Manu, Rocky Mountain, College of Idaho

Brendan Rorabacher, Eagle, University of Providence

Rieley Swainston, Timberline, University of Providence (Great Falls)

GIRLS LACROSSE

Lily Shalz, Bishop Kelly, Oregon

Brookelynn Stone, Eagle, University of Indianapolis

Delanie Ward, Middleton, Upper Iowa University

GIRLS RUGBY

Email information to mlycklama@idahostatesman.com



  Comments