Varsity Extra

Monday’s prep scores & highlights: Day 1 of the Idaho state golf tournaments

HIGHLIGHTS

▪  Rocky Mountain is running away with the 5A boys golf state tournament at Rexburg’s Teton Lakes. See our full recap of Day 1 of the Idaho state golf tournaments here.

GIRLS GOLF

5A STATE TOURNAMENT

At Teton Lakes, Rexburg

Monday

TOP INDIVIDUALS

1, Payton Ferringer, Highland, 70. 2, Kaitlyn Fleming, Meridian, 76. 3, Kaitlynn Deeble, Centennial, 77. 4, Alex Gordon, Timberline, 78. 5, Sami Dement, Lake City, 80. t-6, Emily Dodge, Lake City, 81. t-6, Maddie Cudworth, Timberline, 81. t-6, Lexi Rowe, Highland, 81. 9, Carlee Swenson, Centennial, 82. t-10, Tess Cowley, Eagle, 83. t-10, Livvy Nuxoll, Boise, 83.

TEAM SCORES

Centennial (334) — Kaitlynn Deeble 77, Carlee Swenson 82, Kelsey Parker 84, Grace Simonton 91.

Highland (334) — Payton Ferringer 70, Kelsie Lattin 89, Lexi Rowe 81, Mary Calley 94.

Timberline (343) — Maddie Cudworth 81, Alex Gordon 78, Sydney Catlin 88, Jaydn Baumgartner 96.

Lake City (350) — Emily Dodge 81, Sami Dement 80, Kayla Currie 89, Ella Erwin 100.

Eagle (352) — Tess Cowley 83, Caroline Conrad 88, Sara Miller 94, Raegan Barr 87.

Post Falls (372) — Savanna Routh 87, Maddi Anderton 87, Renee Mosby 98, Sydney Schumacker 100.

Rocky Mountain (377) — Heather Kivi 87, Madison Gridley 91, Ashley Hoppe 91, Kaylee Stiehl 108.

Madison (393) — Brynlee Cordingley 85, Ashlyn Zollinger 98, Chloe Miller 99, Hallie Cichos 111.

Individuals — Kaitlyn Fleming, Meridian, 76. Ragan McGilvery, Columbia, 85. Alyssa Lu, Boise, 87. Livvy Nuxoll, Boise, 83. Jadyn Sutton, Mountain View, 88. Ally Adamson, Hillcrest, 86. Taylor Walker, Bonneville, 106.

4A STATE TOURNAMENT

At Pinecrest, Idaho Falls

Monday

TOP INDIVIDUALS

1, Bailey Henley, Canyon Ridge, 73. 2, Makena Rauch, Moscow, 81. 3, Hannah Holloway, Bishop Kelly, 82. 4, Tayllor Ward, Twin Falls, 83. t-5, London Hall, Idaho Falls, 84. t-5, Brinlee Stotts, Twin Falls, 84. 7, Lizzy Godinho, Bishop Kelly, 85. t-8, Grace Neiswanger, Idaho Falls, 87. t-8, Eiza Cresto, Twin Falls, 87. 10, Sam Fitzpatrick, Canyon Ridge, 89.

TEAM SCORES

Twin Falls (349) — Tayllor Ward 83, Brinlee Stotts 84, Eiza Cresto 87, Sage Swan 95.

Canyon Ridge (351) — Bailey Henley 73, Mackenzie McBride 97, Sam Fitzpatrick 89, Jade Higley 92.

Bishop Kelly (356) — Hannah Holloway 82, Lizzy Godinho 85, Grace Running 93, Svaya George 96.

Idaho Falls (383) — Grace Neiswanger 87, London Hall 84, Katie Vetter 107, Megan England 105.

Moscow (390) — Makena Rauch 81, Sarah Horsteinson 98, Ally Loomis 110, Karson Jensen 101.

Middleton (399) — Kathryn Wagoner 92, Emalie Wood 90, Kali Crawford 108, Abby Furrow 109.

Skyline (472) — Emily Hill 113, Brooke Shuldberg 120, Shelby Lee 118, Marisa Sargis 121.

Individuals — Leila Ayers, Mountain Home, 88. Dannitte Doerflein, Wood River, 97. Emily Elliott, Ridgevue, 94. Hannah Gibbs, Skyview, 105. Emily Horrocks, Century, 120. Nina McDonnell, Sandpoint, 87. Kenzie Roth, Lakeland, 93.

3A STATE TOURNAMENT

At Idaho Falls Country Club

Monday

TOP INDIVIDUALS

1, Kylie Crossland, Buhl, 84. t-2, Nicole Nelson, Shelley, 88. t-2, Kat Rauenhorst, Kellogg, 88. 4, Sage Eckert, Buhl, 90. 5, Hallie Oyler, Filer, 91. 6, Sara Lundberg, Weiser, 92. t-7, Emma Davidson, Weiser, 95. t-7, Kylie Robinson, Kellogg, 95. 9, Hannah Foss, Fruitland, 96. 10, Morgan Alexander, Kimberly, 98.

TEAM SCORES

Buhl (389) — Kylie Crossland 84, Sage Eckert 90, Zara Weaver 99, Emma Benson 116.

Kellogg (399) — Kat Rauenhorst 88, Kylie Robinson 95, Morgan Nusz 111, Emma Bristow 105.

Weiser (415) — Emma Davidson 95, Sara Lundberg 92, Stella Beams 112, Sydnee Reyes 116.

Kimberly (422) — Morgan Alexander 98, AliBelle Hopkins 107, Aspen Askew 101, Rozzy Cummins 116.

Timberlake (436) — Shelbee Hester 108, Tatum Qualsund 104, Lilly Kelley 110, Hanna Mendenhall 114,

Shelley (444) — Nicole Nelson 88, Rylie Ottley 118, Halle Young 115, Kyla Shaw 123.

Marsh Valley (522) — Sadie Davids 119, Katie Anderson 125, Cheyenne Anderson 138, Sydney Cobb 140.

Individuals — Hannah Foss, Fruitland, 96. Hallie Oyler, Filer, 91. Mia Harper, Snake River, 106.

2A STATE TOURNAMENT

At Jefferson Hills, Rigby

Monday

TOP INDIVIDUALS

1, Lindsey Lloyd, Grace, 82. 2, Tyler Ericksen, Soda Springs 83. 3, Rylie Brown, Cole Valley Christian, 86. 4, Elise Vander Woude, Nampa Christian, 87. 5, Rachael Arthur, Lakeside, 88. 6, Elisa Knudsen, Nampa Christian, 89. 7, Ellie Blackman, Cole Valley Christian, 90. 8, Jaesa Fox, Declo, 92. 9, Bella Huff, Ambrose, 94. 10, Jessica Lund, Lighthouse Christian, 95.

TEAM SCORES

Nampa Christian (391) — Elise Vander Woude 87, Elisa Knudsen 89, Kenzi Berggren 101, Makayla Turner 114.

Cole Valley Christian (392) — Rylie Brown 86, Alexis Gonzales 111, Ellie Blackman 90, Clara Peterson 105.

Grace (397) — Lindsey Lloyd 82, Zoeigh Walker 99, Katelyn Andersen 109, Kayci Younger 107.

Lakeside (405) — Rachael Arthur 88, Brooklyn Marchand 105, Tommia Pakootas 96, Suzi Pakootas 116.

Lighthouse Christian (409) — Jessica Lund 95, Chloe Gomez 113, Jordy Williams 104, Maycee Holloway 97.

Salmon (418) — Ava Troy 110, JoDee Bingham 97, Katherine Berasi 105, Kelsey Stansberry 106.

St. Maries (425) — Aspen Presley 102, Carley Chase 112, Jadyn Reynolds 107, Tabitha Boller 104.

Individuals — Brooke Stevens, Clark Fork, 103. Maryssa Hogamaier, Wallace, 116. Bella Huff, Ambrose, 94. Jaesa Fox, Declo, 92. Abby Slusser, Declo, 109. Karissa Parker, Bear Lake, 100. Tyler Ericksen, Soda Springs, 83. Jadee Smith, Watersprings, 112.

BOYS GOLF

5A STATE TOURNAMENT

At Teton Lakes, Rexburg

Monday

TOP INDIVIDUALS

1, Carson Barry, Rocky Mountain, 69. 2, Sam Tidd, Rocky Mountain, 71. 3, Drew Reinke, Rocky Mountain, 72. t-4, Jake Slocum, Rocky Mountain, 73. t-4, Tyler Joplin, Eagle, 73. t-4, Taylor Henry, Eagle, 73. t-7, Brayden Ogle, Coeur d'Alene, 75. t-7, Colton Cordingley, Madison, 75. 9, Cameron Flores, Post Falls, 76. t-10, Tanner Byers, Post Falls, 77. t-10, Lincoln Hirrlinger, Madison, 77.

TEAM SCORES

Rocky Mountain (285) — Carson Barry 69, Sam Tidd 71, Drew Reinke 72, Jake Slocum 73.

Eagle (310) — Tyler Joplin 73, Carter Smith 84, Taylor Henry 73, Nathan Barkan 80.

Coeur d’Alene (312) — Chase Mitchell 79, Brayden Ogle 75, Justin Kofmehl 78, Sam Johnson 80.

Hillcrest (312) — Jacob Bigler 78, Preston Garn 84, Davis Weathester 80, Tristan Groth 83.

Madison (312) — Colton Cordingley 75, Lincoln Hirrlinger 77, Oakley Layton 79, Briar Leishman 81.

Post Falls (313) — Tanner Byers 77, Cameron Flores 76, Jacob Glenn 79, Chase Bomar 81.

Mountain View (328) — Devin Halford 82, Hunter Eberhardt 80, Seth Jones 85, Connor Mahoney 81.

Boise (335) — Jacob Fritz 83, Joe Gustavel 83, Scott Michael 79, Connor Cadwell 90.

Individuals — Ben Trigsted, Lewiston, 80. Davon Sandford, Lake City, 82. Casey Winter, Meridian, 82. Wyatt Allen, Kuna, 81. Ben Arnzen, Timberline, 81. McKade Neeser, Bonneville, 78.

4A STATE TOURNAMENT

At Pinecrest, Idaho Falls

Monday

TOP INDIVIDUALS

t-1, Sam Goodman, Bishop Kelly, 68. t-1, Nick Roberts, Bishop Kelly, 68. t-3, Brody Bonfilio, Bishop Kelly, 69. t-3, Chance Mosely, Minico, 69. 5, Daniel Gaspar, Twin Falls, 72. t-6, Quinn Detrick, Idaho Falls, 74. t-6, Joey Gibson, Minico, 74. t-8, Alex Dykas, Bishop Kelly, 75. t-8, Matt Gibson, Minico, 75. t-10, Drew Meyerhoeffer, Twin Falls, 76. t-10, Preston Meyerhoeffer, Twin Falls, 76.

TEAM SCORES

Bishop Kelly (280) — Brody Bonfilio 69, Sam Goodman 68, Nick Roberts 68, Alec Dykas 75.

Minico (297) — Chance Mosely 69, Joey Gibson 74, Gage Skaggs 79, Matthew Gibson 75.

Twin Falls (301) — Daniel Gaspar 72, Zach Malina 77, Drew Meyerhoeffer 76, Preston Meyerhoeffer 76.

Century (324) — Adam Ping 79, Trey Fullmer 80, Lucas Clinton 83, Jayden Yost 82.

Idaho Falls (331) — Quinn Detrick 74, Brandon Ball 82, Jake Hendrickson 87, Tiger Lui 88.

Vallivue (336) — Lucas Clapp 78, Joey Carignan 90, Drew Clapp 85, Malone Levanger 83.

Ridgevue (341) — Luke Iles 81, Logan Forester 82, Jadon Law 85, Kenny Bonds 87.

Lakeland (361) — Dylan Knight 81, Ashton Waddington 88, Travis Derrick 98, Cole Tingey 94.

Individuals — Tyler Campbell, Skyline, 85. Collier Dalton, Canyon Ridge, 85. Kevin Eng, Moscow, 80. Marcus Equzquiza, Mountain Home, 72. Damien Fitzpatrick, Sandpoint, 81. Coby Hess, Skyview, 78. Wyatt Ralphs, Pocatello, 83. Matt Steidley, Blackfoot, 90. Brock Whitaker, Burley, 78.

3A STATE TOURNAMENT

At Idaho Falls Country Club

Monday

TOP INDIVIDUALS

1, Andrew Cortez, American Falls, 72. 2, Jake O'Neil, Fruitland, 75. t-3, Beau Davids, Marsh Valley, 77. t-3, Daniel Uranga, Homedale, 77. t-3, Cade Finlay, Kellogg, 77. 6, Trey Garey, Kimberly, 78. 7, Tyler Gibbons, Kellogg, 80. 8, Chase Jerome, Kellogg, 82. 9, Jim Elkin, Buhl, 83

t-10, Ethan Sterling, Parma, 84. t-10, Ronnie Stephenson, Gooding, 84.

TEAM SCORES

Kellogg (324) — Cade Finlay 77, Chase Jerome 82, Hogan Samuelson 85, Tyler Gibbons 80.

Kimberly (355) — McKade Huft 88, Trey Garey 78, Kirby Heider 95, Gage Burnham 94.

Buhl (367) — Jim Elkin 83, Zyon Cleverley 96, Hunter Allred 98, AJ Armitage 90.

Homedale (374) — Daniel Uranga 77, Scott Matlock 97, Kaden Henery 90, Spencer Fisher 110.

Shelley (375) — Blake Marsden 86, Eric Staten 89, Brady Hollist 96, Jade Park 104.

Weiser (380) — Carson Beams 90, Rein Laan 93, Nathan Burris 97, Seth Thomas 100.

Snake River (398) — Bridger Truman 85, Porter Albertson 96, Tayden Stimson 101, Gus Murdock 116.

Priest River (483) — Kody Salesky 85, Conner Vaage 114, Ben Zapfe 110, Tanner Cochrane 174.

Individuals — Andrew Cortez, American Falls, 72. Beau Davids, Marsh Valley, 77. Cal Norton, Teton, 88. Brigham Harman, Sugar-Salem, 99. Jake O'Neil, Fruitland, 75. Ethan Sterling, Parma, 84. Ronnie Stephenson, Gooding, 84. Bryson Comstock, Gooding, 85.

2A STATE TOURNAMENT

At Jefferson Hills, Rigby

Monday

TOP INDIVIDUALS

1, Jack Curran, Cole Valley Christian, 71. 2, Peyton Johnson, Bear Lake, 72. 3, Logan Swanson, Nampa Christian, 74. 4, Bo Knittel, Aberdeen, 76. 5, Zach Matthews, Wendell, 77. t-6, Trey Smyer, Declo, 78. t-6, Lane Strand, Challis, 78. 8, Landon Powell, Nampa Christian, 79. t-9, Tyler Smith, Cole Valley Christian, 80. t-9, Braxton Stewart, Bear Lake, 80.

TEAM SCORES

Cole Valley Christian (325) — Jack Curran 71, Keegan Spengler 90, Mark Blackman 84, Tyler Smith 80.

Nampa Christian (328) — Landon Powell 79, Pierce Bradshaw 86, Logan Swanson 74, Jesse Fairgrieve 89.

Bear Lake (335) — Peyton Johnson 72, Braxton Stewart 80, Jack James 82, Jeff Wu 101.

Aberdeen (349) — Bo Knittel 76, Chase Chris 81, McCoy Bair 99, Jonathan Park 93.

Declo (357) — Christian Kidd 88, Trey Smyer 78, Kelan Liljenquist 98, Sam Slusser 93.

St. Maries (372) — Blake Balbi 86, Cade Hill 94, Matt Hodgson 96, Nate Masterson 96.

Community School (377) — Alex LaFleur 83, Andrew O'Connor 86, James Everitt 104, John Weekes 104.

Salmon (379) — Creed Barney 89, Ammon Tolman 88, Will Nemgar 112, Conrad Dougherty 90.

Watersprings (387) — Uriah Yadon 87, Mark Mathison 91, Hunter Rogers 103, Sam Hayes 106.

Ambrose (388) — Jonah Phipps 94, Nathan Phipps 95, Jaxon Hughes 97, Nick Brown 102,

Wallace (394) — Hunter Gust 97, Erik Brackebush 98, Logan Hull 108, Josh Allen 91.

Individuals — Zach Matthews, Wendell, 77. Max Alves, Oakley, 87. Tanner Christensen, Grace, 82. Lane Strand, Challis, 78.

SOFTBALL

5A STATE TOURNAMENT

At Coeur d’Alene High

FRIDAY

First round

Game 1: Kuna (19-6) vs. Highland (23-2), 10 a.m.

Game 2: Meridian (19-7) vs. Lake City (20-2), noon

Game 3: Boise (20-7) vs. Eagle (25-2), 10 a.m.

Game 4: Rocky Mountain (17-7) vs. Bonneville (9-16), noon

4A STATE TOURNAMENT

At Post Falls High

FRIDAY

First round

Game 1: Ridgevue (19-7-2) vs. Pocatello (23-4), 10 a.m.

Game 2: Twin Falls (19-7-1) vs. Middleton (24-3), noon

Game 3: Blackfoot (15-9) vs. Sandpoint (11-3), 10 a.m.

Game 4: Bishop Kelly (18-7) vs. Canyon Ridge (16-9), noon

3A STATE TOURNAMENT

At Buhl High

FRIDAY

First round

Game 1: Buhl vs. Bonners Ferry, 9 a.m.

Game 2: Homedale (18-7-1) vs. Marsh Valley (17-8), 11 a.m.

Game 3: Weiser (12-13) vs. Teton, 9 a.m.

Game 3: Timberlake (16-3) vs. Filer (19-6), 11 a.m.

2A STATE TOURNAMENT

At Orofino High

FRIDAY

First round

Game 1: Nampa Christian (12-12) vs. Orofino, 10 a.m.

Game 2: West Jefferson (10-11) vs. Malad (17-6), noon

Game 3: St. Maries (6-9) vs. New Plymouth (17-6), 10 a.m.

Game 4: Melba (18-7) vs. Declo, noon

1A STATE TOURNAMENT

At Lewiston HIgh

FRIDAY

First round

Game 1: Potlatch vs. Notus (16-4), 11 a.m.

Game 2: Glenns Ferry vs. Genesee, 11 a.m.

Second round

Game 3: Winner 1 vs. Prairie, 1 p.m.

Game 4: Winner 2 vs. Horseshoe Bend (17-2), 1 p.m.

BASEBALL

5A STATE TOURNAMENT

THURSDAY

First round

At Borah High

Game 1: Timberline (19-7) vs. Madison (14-10), 10 a.m.

Game 2: Capital (17-7) vs. Lewiston (18-6), 1 p.m.

Game 3: Columbia (11-16) vs. Bonneville (21-7), 4:30 p.m.

Game 4: Coeur d’Alene (15-10) vs. Rocky Mountain (19-5), 7:15 p.m.

4A STATE TOURNAMENT

At Bishop Kelly High

THURSDAY

First round

Game 1: Vallivue (15-12) vs. Idaho Falls (18-9), 10 a.m.

Game 2: Jerome (13-13) vs. Skyview (23-3), 1 p.m.

Game 3: Skyline (15-13) vs. Lakeland (11-8), 4 p.m.

Game 4: Middleton (17-9) vs. Twin Falls (24-3), 7 p.m.

3A STATE TOURNAMENT

At Treasure Valley CC, Ontario, Ore.

THURSDAY

First round

Game 1: Bonners Ferry (18-3) vs. Teton, 10 a.m.

Game 2: Payette (15-11) vs. Kimberly (18-4), 1 p.m.

Game 3: Sugar-Salem (19-4-1) vs. Timberlake (7-9), 4 p.m.

Game 4: Fruitland (19-3) vs. Marsh Valley (16-7-1), 7 p.m.

2A STATE TOURNAMENT

At Melaleuca Field, Idaho Falls

THURSDAY

First round

Game 1: Malad vs. New Plymouth (14-11), 10 a.m.

Game 2: Melba (16-7) vs. Grangeville (11-10), 12:45 p.m.

Game 3: Nampa Christian (16-9) vs. Bear Lake (8-14), 3:30 p.m.

Game 4: Declo (11-10) vs. Challis, 7 p.m.

1A STATE TOURNAMENT

At Orofino High

FRIDAY

First round

Game 1: 2C vs. Wilder (7-7), 10 a.m.

Game 2: 2D vs. 2B, 12:30 p.m.

Semifinals

Game 3: Winner 1 vs. 2A, 3:30 p.m.

Gamer 4: Winner 2 vs. Glenns Ferry, 6 p.m.

Note: Due to weather delays, the District Two Tournament will not conclude until Monday.

GIRLS LACROSSE

STATE CHAMPIONSHIP

Late Saturday

EAGLE 23, ROCKY MTN. 13

Rocky Mountain (10-4) — Mattie Louprasong 3 goals; Kiley Barber 6 goals; Grace Taylor 2 goals,1 assist; Abby Escandon 2 goals, 2 assists. Goalkeeper: Amber West 4 saves.

Eagle (14-0) — Josie Ewing 4 goals; Hannah Victor 2 goals; Meredith Teel 1 goal; Audra Deakins 5 goals; Anya Szentes 1 assist; Maddie Northcut 1 goal, 1 assist; Brookelynn Stone 8 goals; Tayllor Deim 1 goal. Goalkeeper: Sydney Petrehn 7 saves.

  Comments