Soccer

2016 Idaho State Cup soccer scoreboard

At Simplot Soccer Complex, Boise

Field numbers in parentheses

BOYS

U-19

SATURDAY

Boise Nationals Milan 1, Idaho Rush Premier 0

MONDAY

Idaho Rush Premier vs. Boise Nationals Milan, 11 a.m. (2)

U-17

FRIDAY

TF Rapids 2, Sting 2

Idaho Rush Premier 6, BYSL Extreme 0

Boise Nationals Inter 5, FC Nova Black 0

SATURDAY

Sting 3, BYSL Extreme 2

Idaho Rush Premier 8, TF Rapids 0

Idaho Rush Premier 4, Sting Boys 0

BYSL Extreme 6, TF Rapids 4

Arsenal United Knights 0, Boise Nationals Inter 0

Arsenal United Knights 2, FC Nova Black 1

SUNDAY

Consolation

FC Nova Black 3, BYSL Extreme 2

Semifinals

Idaho Rush Premier 4, Arsenal United Knights 1

Boise Nationals Inter 4, Sting 0

MONDAY

Third place

Arsenal United Knights vs. Sting, 3 p.m. (10)

Championship

Idaho Rush Premier vs. Boise Nationals Inter, 3 p.m. (2)

U-16

FRIDAY

Idaho Rush Premier 9, Idaho Rush Nero 0

Sting 6, PVSC United Chelsea 1

Boise Nationals Arsenal 7, Boise Nationals Chelsea 1

SATURDAY

Idaho Rush Premier 6, PVSC United Chelsea 0

Sting 6, Idaho Rush Nero 0

Idaho Rush Premier 2, Sting 0

Idaho Rush Nero 4, PVSC United Chelsea 3

Sandpoint Strikers 5, Boise Nationals Chelsea 0

Boise Nationals Arsenal 5, Sandpoint Strikers 2

SUNDAY

Consolation

Boise Nationals Chelsea 5, Idaho Rush Nero 0

Semifinals

Idaho Rush Premier 4, Sandpoint Strikers 2

Boise Nationals Arsenal 2, Sting 1

MONDAY

Third place

Sandpoint Strikers vs. Sting, 11 a.m. (10)

Championship

Idaho Rush Premier vs. Boise Nationals Arsenal, 11 a.m. (1)

U-15

FRIDAY

Cobras 5, Boise Nationals Atletico 3

Boise Nationals SC Madrid 7, Sawtooth United 0

FC Nova Black 3, PVSC United Benfica 1

Sting Boys 5, BYSL Fusion 3

SATURDAY

Boise Nationals SC Madrid 5, Boise Nationals Atletico 1

Cobras 5, Sawtooth United 1

PVSC United Benfica 3, Arsenal United Black 3

FC Nova Black 4, Arsenal United Black 2

Idaho Rush Premier 4, BYSL Fusion 3

Sting Boys 0, Idaho Rush Premier 0

SUNDAY

Bracket A

Boise Nationals SC Madrid 5, Cobras 0

Boise Nationals Atletico 2, Sawtooth United 1

Consolation

Arsenal United Black 5, Cobras 0

PVSC United Benfica 5, BYSL Fusion 5

Semifinal

FC Nova Black 1, Sting Boys 0

MONDAY

Third place

Sting vs. Idaho Rush Premier, 1 p.m. (12)

Championship

FC Nova Black vs. Boise Nationals SC Madrid, 1 p.m. (1)

U-14

FRIDAY

PVSC United Fire 2, Idaho Rush Nero 1

Boise Nationals Galaxy 10, Moscow United SC 0

Arsenal United Pumas 2, Nampa Premier SC 1

Idaho Rush Premier 7, Sandpoint Strikers 2

Sting Valencia 2, FC Nova Black 1

SATURDAY

Boise Nationals Galaxy 6, PVSC United Fire 1

Idaho Rush Nero 5, Moscow United SC 2

Boise Nationals Galaxy 5, Idaho Rush Nero 0

PVSC United Fire 4, Moscow United SC 1

Idaho Rush Premier 5, Arsenal United Pumas 0

Nampa Premier SC 5, Sandpoint Strikers 0

Idaho Rush Premier 3, Nampa Premier SC 0

Arsenal United Pumas 3, Sandpoint Strikers 0

TF Rapids 4, FC Nova Black 4

Sting Valencia 2, TF Rapids 0

SUNDAY

Consolation

FC Nova Black 7, Nampa Premier SC 1

Idaho Rush Nero 1, PVSC United Fire 0

Semifinals

Boise Nationals Galaxy 7, Arsenal United Pumas 0

Idaho Rush Premier 3, Sting Valencia 1

MONDAY

Third place

Arsenal United Pumas vs. Sting Valencia, 11 a.m. (4)

Championship

Boise Nationals Galaxy vs. Idaho Rush Premier, 11 a.m. (5)

U-13

FRIDAY

PVSC United Sounders 4, Idaho Rush Nero Blue 1

FC Nova Black 3, Moscow United SC 0

Idaho Rush Premier 4, Sting Arsenal 2

SATURDAY

FC Nova Black 2, Idaho Rush Nero Blue 0

PVSC United Sounders 5, Moscow United SC 0

FC Nova Black 4, PVSC United Sounders 3

Moscow United SC 4, Idaho Rush Nero Blue 0

Boise Nationals Bayern 4, Sting Arsenal 0

Idaho Rush Premier 1, Boise Nationals Bayern 1

SUNDAY

Consolation

Sting Arsenal 2, Moscow United SC 1

Semifinals

FC Nova Black 1, Idaho Rush Premier 1

Boise Nationals Bayern 5, PVSC United Sounders 1

MONDAY

Third place

Idaho Rush Premier vs. PVSC United Sounders, 9 a.m. (4)

Championship

FC Nova Black vs. Boise Nationals Bayern, 9 a.m. (5)

GIRLS

U-17

FRIDAY

Boise Nationals Premier 5, PVSC United Chivas 0

FC Nova Red 5, TF Rapids 1

SATURDAY

PVSC United Chivas 3, Idaho Rush Premier 0

Boise Nationals Premier 5, Idaho Rush Premier 0

TF Rapids 2, Indie Chicas 1

Indie Chicas 2, FC Nova Red 2

SUNDAY

Consolation

Indie Chicas 4, Idaho Rush Premier 0

Semifinals

Boise Nationals Premier 3, TF Rapids 0

FC Nova Red 2, PVSC United Chivas 1

MONDAY

Third place

TF Rapids vs. PVSC United Chivas, 3 p.m. (12)

Championship

Boise Nationals Premier vs. FC Nova Red, 3 p.m. (1)

U-16

FRIDAY

Boise Nationals Premier 8, Meridian United Purple 0

BYSL IF Fusion FC 4, PVSC United Adrenaline 0

Indie Chicas Velocity 3, Idaho Rush Premier 1

Sting 2, Sawtooth United Blue 1

SATURDAY

Boise Nationals Premier 3, BYSL IF Fusion 1

PVSC United Adrenaline 4, Meridian United Purple 0

Boise Nationals Premier 7, PVSC United Adrenaline 0

BYSL IF Fusion 5, Meridian United Purple 0

Sting 3, Indie Chicas Velocity 0

Idaho Rush Premier 2, Sawtooth United Blue 2

Sting 4, Idaho Rush Premier 2

Indie Chicas Velocity 0, Sawtooth United Blue 0

SUNDAY

Semifinals

Boise Nationals Premier 5, Indie Chicas Velocity 0

Sting 1, BYSL IF Fusion 0

MONDAY

Third place

Indie Chicas Velocity vs. BYSL IF Fusion, 11 a.m. (17)

Championship

Boise Nationals Premier vs. Sting, 11 a.m. (15A)

U-15

FRIDAY

Sting 6, BYSL Xtreme SC 0

FC Nova Red 5, PVSC United Synergy White 0

Meridian United Purple 5, Real CF Heat Sevilla 4

Idaho Thunder 0, Arsenal United Kaos 0

SATURDAY

Boise Nationals Sao Paulo 7, BYSL Xtreme SC 2

Sting 4, Boise Nationals Sao Paulo 2

Idaho Rush Premier 2, PVSC United Synergy White 1

FC Nova Red 4, Idaho Rush Premier 0

TF Rapids 2, Meridian United Purple 1

Real CF Heat Sevilla 4, TF Rapids 3

Idaho Torrent White 10, Arsenal United Kaos 0

Idaho Torrent White 4, Idaho Thunder 0

SUNDAY

Consolation

Idaho Thunder 5, Boise Nationals Sao Paulo 1

Idaho Rush Premier 1, Meridian United Purple 1

BYSL Xtreme SC 3, Arsenal United Kaos 2

Real CF Heat Sevilla 4, PVSC United Synergy White 1

Semifinals

Sting 3, Idaho Torrent White 2

FC Nova Red 5, TF Rapids 3

MONDAY

Third place

Idaho Torrent White vs. TF Rapids, 1 p.m. (10)

Championship

Sting vs. FC Nova Red, 1 p.m. (2)

U-14

FRIDAY

FC Nova 3, BYSL Ballistic 0

Sting 2, Indie Chicas 0

Idaho Rush Premier 5, Meridian United Purple 0

SATURDAY

FC Nova 7, Boise Nationals Lyon 0

BYSL Ballistic 5, Boise Nationals Lyon 1

Sting 4, FC Nova Red 0

Indie Chicas 7, FC Nova Red 1

Idaho Rush Premier 2, Boise Nationals Ajax 1

Meridian United Purple 2, Boise Nationals Ajax 1

SUNDAY

Consolation

BYSL Ballistic 3, Meridian United Purple 0

FC Nova Red 5, Boise Nationals Lyon 0

Boise Nationals Ajax 6, BYSL Ballistic 1

Semifinals

FC Nova 2, Indie Chicas 1

Idaho Rush Premier 3, Sting 1

MONDAY

Third place

Indie Chicas vs. Sting, 11 a.m. (6)

Championship

FC Nova vs. Idaho Rush Premier, 11 a.m. (5A)

U-13

FRIDAY

Boise Nationals Cruzeiro 0, Sting 0

Idaho Rush Premier 3, FC Nova Pink 2

Indie Chicas Lime 2, Boise Nationals Flamengo 0

Idaho Rush Nero 2, Meridian United Purple 1

SATURDAY

Idaho Rush Premier 3, Sting 0

FC Nova Pink 2, Boise Nationals Cruzeiro 0

Boise Nationals Flamengo 2, Meridian United Purple 0

Indie Chicas Lime 6, Idaho Rush Nero 0

SUNDAY

FC Nova Pink 3, Sting 0

Idaho Rush Premier 5, Boise Nationals Cruzeiro 0

Boise Nationals Flamengo 3, Idaho Rush Nero 0

Indie Chicas Lime 2, Meridian United 0

Semifinals

Idaho Rush Premier 2, Boise Nationals Flamengo 0

Indie Chicas Lime 1, FC Nova Pink 0

MONDAY

Third place

Boise Nationals Flamengo vs. FC Nova Pink, 9 a.m. (5A)

Championship

Idaho Rush Premier vs. Indie Chicas Lime, 9 a.m. (6)

Related stories from Idaho Statesman

  Comments