High School Football

Varsity Extra Football Scoreboard: Saturday, Nov. 5

5A STATE PLAYOFFS

QUARTERFINALS

Nov. 4

Mountain View 30, Highland 3

Eagle 48, Coeur d’Alene 39

Capital 28, Madison 20

Rocky Mountain 51, Lewiston 21

SEMIFINALS

Friday

Mountain View (9-2) at Eagle (10-0), 7 p.m.

Rocky Mountain (9-2) vs. Capital (9-1) at Dona Larsen Park, 7 p.m.

CHAMPIONSHIP

Nov. 18-19

Location TBD

Teams TBD

 

Friday’s late box score

Rocky Mtn. 51, Lewiston 21

Rocky Mountain

8

22

14

7

51

Lewiston

7

14

0

0

21

First Quarter

RM — Mitchell 46 run (Page run), 10:28.

LEW—Richardson 5 run (Grant kick), 7:13.

Second Quarter

RM—Kuehl 27 run (Page run), 10:21.

LEW—Clarke 19 pass from Richardson (Grant kick), 9:05.

RM—Van Tonder 62 run (Page run), 8:09.

LEW—Way 17 pass from Richardson (Grant kick), 6:48.

RM—Mitchell 7 run (conversion failed), 2:12.

Third Quarter

RM—Mitchell 30 run (Dalmas kick), 9:52.

RM—Page 4 run (Dalmas kick), :01.

Fourth Quarter

RM—Ogletree 83 interception return (Dalmas kick), 11:35.

4A STATE PLAYOFFS

QUARTERFINALS

Nov. 4

Skyview 62, Wood River 13

Skyline 37, Emmett 20

Blackfoot 35, Lakeland 14

Bishop Kelly 34, Middleton 14

SEMIFINALS

Friday

Blackfoot (8-3) at Bishop Kelly (10-0), 7 p.m.

Skyview (8-3) vs. Skyline (10-0) at Holt Arena, 8 p.m.

CHAMPIONSHIP

Nov. 18-19

Location TBD

Teams TBD

3A STATE PLAYOFFS

QUARTERFINALS

Nov. 4

Kimberly 39, South Fremont 36

Saturday

Gooding 54, Timberlake 18

Shelley 38, Weiser 6

Fruitland 49, Snake River 8

SEMIFINALS

Friday

Kimberly (9-0) vs. Shelley (10-0) at Holt Arena, Time TBD

 

Saturday, Nov. 12

Gooding (7-4) at Fruitland (7-2), 1 p.m.

CHAMPIONSHIP

Nov. 18-19

Location TBD

Teams TBD

2A STATE PLAYOFFS

QUARTERFINALS

Nov. 3

Aberdeen 15, West Jefferson 8

Nov. 4

Declo 39, Grangeville 20

Saturday

St. Maries 33, North Fremont 14

Bear Lake 28, New Plymouth 21

SEMIFINALS

Nov. 10-12

Location TBD

St. Maries (10-0) vs. Bear Lake (7-2)

Friday

Aberdeen (8-2) at Declo (9-2), 6 p.m.

CHAMPIONSHIP

Nov. 18-19

Location TBD

Teams TBD

1A DIVISION I STATE PLAYOFFS

QUARTERFINALS

Nov. 4

Oakley 38, Lapwai 34

Glenns Ferry 58, Wilder 12

Saturday

Raft River 44, Troy 32

Notus 38, Prairie 36

SEMIFINALS

Nov. 10-12

Notus (9-1) vs. Raft River (10-0) at Holt Arena

Friday

Oakley (8-2) at Glenns Ferry (9-1), 7 p.m.

CHAMPIONSHIP

Nov. 18-19

Location TBD

Teams TBD

1A DIVISION II STATE PLAYOFFS

QUARTERFINALS

Nov. 4

Carey 34, Camas County 6

Butte County 28, Dietrich 26

Saturday

Salmon River 40, Deary 34

Kendrick 28, Council 22

SEMIFINALS

Friday

Salmon River (9-1) vs. Carey (7-3) at Holt Arena, 5:30 p.m.

Butte County (8-3) vs. Kendrick (8-1) at Kibbie Dome, 7 p.m. MT

CHAMPIONSHIP

Nov. 18-19

Location TBD

Teams TBD

  Comments