Boys High School Basketball

Varsity Extra scoreboard: Boys basketball state brackets (Sunday, Feb. 26)

BOYS BASKETBALL

5A STATE TOURNAMENT

At Ford Idaho Center, Nampa

THURSDAY

First round

Game 1: Mountain View (16-7) vs. Lewiston (13-8), 1:15 p.m.

Game 2: Bonneville (14-10) vs. Rocky Mountain (23-1), 3 p.m.

Game 3: Centennial (15-10) vs. Madison (21-1), 6:15 p.m.

Game 4: Post Falls (18-3) vs. Boise (18-5), 8 p.m.

FRIDAY

Losers’ bracket

Game 5: Loser 1 vs. Loser 2, 1:15 p.m.

Game 6: Loser 3 vs. Loser 4, 3 p.m.

Semifinals

Game 7: Winner 1 vs. Winner 2, 6:15 p.m.

Game 8: Winner 3 vs. Winner 4, 8 p.m.

SATURDAY

Consolation championship

At Columbia High

Game 9: Winner 5 vs. Winner 6, 10 a.m.

Third-place game

At Columbia High

Game 10: Loser 7 vs. Loser 8, noon

Championship

At Ford Idaho Center

Game 16: Winner 7 vs. Winner 8, 8 p.m.

4A STATE TOURNAMENT

At Borah High, Boise

THURSDAY

First round

Game 1: Preston (20-4) vs. Moscow (8-11), 1:15 p.m.

Game 2: Jerome (15-10) vs. Bishop Kelly (19-4), 3 p.m.

Game 3: Middleton (16-8) vs. Idaho Falls (12-12), 6:15 p.m.

Game 4: Vallivue (18-7) vs. Burley (16-7), 8 p.m.

FRIDAY

Losers’ bracket

Game 5: Loser 1 vs. Loser 2, 1:15 p.m.

Game 6: Loser 3 vs. Loser 4, 3 p.m.

Semifinals

Game 7: Winner 1 vs. Winner 2, 6:15 p.m.

Game 8: Winner 3 vs. Winner 4, 8 p.m.

SATURDAY

Consolation championship

Game 9: Winner 5 vs. Winner 6, 9:15 a.m.

Third-place game

Game 10: Loser 7 vs. Loser 8, 11 a.m.

Championship

At Ford Idaho Center, Nampa

Game 15: Winner 7 vs. Winner 8, 6 p.m.

3A STATE TOURNAMENT

At Meridian High

THURSDAY

First round

Game 1: Timberlake (13-8) vs. Sugar-Salem (17-5), 1:15 p.m.

Game 2: Parma (13-10) vs. Gooding (14-11), 3 p.m.

Game 3: Shelley (20-6) vs. Kellogg (18-2), 6:15 p.m.

Game 4: Snake River (19-3) vs. Weiser (21-1), 8 p.m.

FRIDAY

Losers’ bracket

Game 5: Loser 1 vs. Loser 2, 1:15 p.m.

Game 6: Loser 3 vs. Loser 4, 3 p.m.

Semifinals

Game 7: Winner 1 vs. Winner 2, 6:15 p.m.

Game 8: Winner 3 vs. Winner 4, 8 p.m.

SATURDAY

Consolation championship

Game 9: Winner 5 vs. Winner 6, 9:15 a.m.

Third-place game

Game 10: Loser 7 vs. Loser 8, 11 a.m.

Championship

At Ford Idaho Center, Nampa

Game 14: Winner 7 vs. Winner 8, 3:50 p.m.

2A STATE TOURNAMENT

At Capital High, Boise

THURSDAY

First round

Game 1: Melba (9-14) vs. St. Maries (12-4), 1:15 p.m.

Game 2: Nampa Christian (15-10) vs. Ririe (20-2), 3 p.m.

Game 3: Declo (9-14) vs. Bear Lake (20-4), 6:15 p.m.

Game 4: Firth (16-10) vs. New Plymouth (12-10), 8 p.m.

FRIDAY

Losers’ bracket

Game 5: Loser 1 vs. Loser 2, 1:15 p.m.

Game 6: Loser 3 vs. Loser 4, 3 p.m.

Semifinals

Game 7: Winner 1 vs. Winner 2, 6:15 p.m.

Game 8: Winner 3 vs. Winner 4, 8 p.m.

SATURDAY

Consolation championship

Game 9: Winner 5 vs. Winner 6, 9:15 a.m.

Third-place game

Game 10: Loser 7 vs. Loser 8, 11 a.m.

Championship

At Ford Idaho Center, Nampa

Game 13: Winner 7 vs. Winner 8, 1:40 p.m.

1A DIVISION I STATE TOURNAMENT

At Vallivue High, Caldwell

THURSDAY

First round

Game 1: Riverstone (17-4) at Valley (16-6), 1:15 p.m.

Game 2: Wilder (11-11) vs. Prairie (18-4), 3 p.m.

Game 3: Grace (19-4) vs. Ambrose (18-5), 6:15 p.m.

Game 4: Horseshoe Bend (16-9) vs. Lapwai (21-1), 8 p.m.

FRIDAY

Losers’ bracket

Game 5: Loser 1 vs. Loser 2, 1:15 p.m.

Game 6: Loser 3 vs. Loser 4, 3 p.m.

Semifinals

Game 7: Winner 1 vs. Winner 2, 6:15 p.m.

Game 8: Winner 3 vs. Winner 4, 8 p.m.

SATURDAY

Consolation championship

Game 9: Winner 5 vs. Winner 6, 9:15 a.m.

Third-place game

Game 10: Loser 7 vs. Loser 8, 11 a.m.

Championship

At Ford Idaho Center, Nampa

Game 12: Winner 7 vs. Winner 8, 11:30 a.m.

1A DIVISION II STATE TOURNAMENT

At Caldwell High

THURSDAY

First round

Game 1: Deary (17-4) vs. Rockland (16-6), 1:15 p.m.

Game 2: Dietrich (22-1) vs. Kendrick (17-5), 3 p.m.

Game 3: Carey (15-9) vs. Council (13-5), 6:15 p.m.

Game 4: Butte County (18-7) vs. Genesis Prep (18-4), 8 p.m.

FRIDAY

Semifinals

Game 5: Winner 1 vs. Winner 2, 1:15 p.m.

Game 6: Winner 3 vs. Winner 4, 3 p.m.

Losers’ bracket

Game 7: Loser 1 vs. Loser 2, 6:15 p.m.

Game 8: Loser 3 vs. Loser 4, 8 p.m.

SATURDAY

Consolation championship

Game 9: Winner 7 vs. Winner 8, 9:15 a.m.

Third-place game

Game 10: Loser 5 vs. Loser 6, 11 a.m.

Championship

At Ford Idaho Center, Nampa

Game 11: Winner 5 vs. Winner 6, 9:30 a.m.

  Comments