Varsity Extra

Varsity Extra Scoreboard: Monday, April 25

Baseball

MERIDIAN 8, FRUITLAND 3

Fruitland

210

000

0

3

5

1

Meridian

205

010

x

8

11

3

Fruitland — Hitters: Casey Rodriguez 1-4 (3B), Mat Murphy 1-3 (RBI), Zack Flannery 1-3, Zane Jerman 1-2, Conner Benear 1-2. Pitchers: Jerman (L) 3 IP, 7 H, 7 R, 6 ER, 1 BB, 2 K; Dexter Hershey 3 IP, 4 H, 1 R, 1 ER, 0 BB, 1 K.

Meridian (13-9) — Hitters: Drake Simons 2-4 (3B), Talon Kreft 2-3 (2B, RBI), Phoenix Hanneman 2-4 (2B, RBI), Blake McFadden 1-4, Aahron Coats 2-3 (2B, 2 RBIs), Jared Watts 2-3 (2B, 2 RBIs). Pitchers: Jacob Herberger 2 IP, 2 H, 3 R, 2 ER, 1 BB, 0 K; Camden Elliott (W) 2 IP, 3 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 4 K; Simons 2 IP, 0 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 0 K; Watts 1 IP, 0 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 0 K.

COLUMBIA 8, BAKER (ORE.) 5

Baker

200

201

0

5

7

5

Columbia

022

301

x

8

7

5

Baker — Hitters: Bryson Smith 1-5 (2B), Marcus Plumley 1-4 (2B, RBI), Rab Bowers 1-3, Draven Pearce 2-2 (RBI), No. 19 1-2, Dominic Yervasi 1-3 (RBI). Pitchers: Trevor Custer (L) 3 IP, 5 H, 5 R, 3 ER, 1 BB, 0 K; TJ Dunn 0 IP, 0 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 0 K; Seth Dixon 3 IP, 2 H, 4 R, 0 ER, 3 BB, 1 K.

Columbia (3-15) — Hitters: Colton Makinster 1-5, Garret Turner 2-3 (RBI), Jordan Forrester 1-2 (RBI), Kyle Gabel 1-1, Carson Brown 1-2, Marcus Scott 1-3 (3B, 2 RBIs). Pitchers: Makinster 2 IP, 1 H, 2 R, 0 ER, 0 BB, 1 K; Forrester 1 IP, 0 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 0 K; Tyler Smith 1 IP, 2 H, 2 R, 2 ER, 2 BB, 0 K; Gino Camario (W) 2.1 IP, 3 H, 1 R, 1 ER, 0 BB, 3 K; Bradyen Ray (SV) 1 IP, 1 H, 0 R, 0 ER, 1 BB, 0 K.

Softball

Horseshoe Bend 18, Greenleaf 0 (3)

Boys golf

5A SIC

AT RIDGECREST

Mountain View (167) — Connor Mahoney 41, Blaze Rios 45, Devin Halford 40 (medalist), Drew Sayer 41.

Timberline (187) — Daeyoung Kim 45, Ben Arnzen 43, John Wadner 46, Sean Gibson 53.

Eagle (192) — Carter Smith 50, Alex Dancer 48, Taylor Henry 45, Nathan Barkin 49.

Columbia (208) — Jake Carson 51, Nate Arnold 49, Jacob Bridges 53, Dillon Kellar 55.

 

AT SPURWING

Rocky Mountain (158) — Carson Barry 38 (medalist), Henry Bernard 40, Sam Tidd 41, Ranger Downs 39.

Meridian (182) — Devan Craig 43, Casey Winter 50, Mikey Harpt 45, Alex Reid 44.

Centennial (203) — Eric Bricke 46, Austin Kidd 52, Logan Johnson 53, Grey Garrett 52.

Capital (215) — Jake Simmons 51, Ivan Vazquez 58, Mike Spiers 52, Jack Gambassi 54.

4A SIC

AT PURPLE SAGE

Bishop Kelly (163) — Sam Goodman 39 (co-medalist), Brody Bonfilio 41, Nick Roberts 42, Spencer Judy 41.

Middleton (181) — Kenneth Atwood 39 (co-medalist), Kobe Crawford 48, Sam Marston 49, Garrett Gasaway 45.

Caldwell (188) — Alex Archuleta 42, Michael Orozco 48, Cheyney Andrade 46, Enrique Deleon 52.

Mountain Home (194) — Marcus Egusquiza 42, M. Hoskins 47, A. Desantis 52, C. Garrett 53.

Kuna (204) — Skyler Cook 49, Wyatt Allen 44, Taylor Brown 49, Kadin Teater 62.

Skyview (INC) — Coby Hess 46, Justin Lunt 54, Jared Naito 52.

Girls golf

5A SIC

AT BOISE RANCH

Timberline (168) — Katie Cudworth 40 (medalist), Maddie Cudworth 41, Elise Capson 41, Alex Gordon 46.

Mountain View (176) — Jadyn Sutton 43, Megan Lawton 44, Natalie Gonzales 44, Annika Thomas 45.

Eagle (188) — Tess Cowley 44, Hailey Spalding 45, Natalie Beggrow 48, Caroline Conrad 51.

Columbia (INC) — Ragan McGilvrey 52, Tialyr Hollaway 68.

4A SIC

AT PURPLE SAGE

Middleton (181) — Maddie Schlader 40 (medalist), Kathryn Wagoner 43, Mackenzie Wagoner 48, Brooke Davis 50.

Bishop Kelly (210) — Hannah Holloway 45, Lizzy Godinho 48, Svaya George 56, Isabella Warren 61.

Kuna (220) — Kolbie Warr 51, Stacey Warr 54, Jessica Erickson 55, Tahya Hughes 60.

Skyview (227) — Sadie Miller 59, Tori Gomez 57, Angelina Gomez 62, Hannah Gibbs 49.

Caldwell (INC) — Lori Frink 63, Isabell Hoffman 68, Emma Brattin 67.

Mountain Home (INC) — L. Ayers 44.

Tennis

Boys: Fruitland 5, Weiser 1

Girls: Fruitland 5, Weiser 1

Tuesday’s schedule

Baseball: Capital at Boise, 7 p.m.; Columbia at Baker (Ore.) (DH), 3 p.m.; Kuna at Bishop Kelly, 5 p.m.; Skyview at Caldwell, 5 p.m.; Mountain Home at Middleton, 5 p.m.; Fruitland at Emmett, 5 p.m.; Payette at Homedale, 5 p.m.; Parma at Weiser, 5 p.m.; Marsing at McCall-Donnelly, 5 p.m.; New Plymouth at Melba, 5 p.m.; Cole Valley Christian at Nampa Christian, 5 p.m.; Wilder at Horseshoe Bend, 4:30 p.m.

Golf: Boys — Boise, Eagle, Timberline, Bishop Kelly, Middleton, Mountain Home at Canyon Ridge Invitational at Twin Falls Municipal, 10 a.m. Girls — Boise, Eagle, Timberline, Bishop Kelly, Middleton, Mountain Home at Canyon Ridge Invitational at Canyon Springs, 9 a.m. Boys and girls — Homedale, Fruitland at Scotch Pines, 2:30 p.m.; McCall-Donnelly, Ambrose at Lakeview, 3 p.m.

Softball: Nampa at Capital, 5 p.m.; Vallivue at Meridian, 5 p.m.; Borah at Rocky Mountain, 5 p.m.; Mountain View at Boise, 5 p.m.; Columbia at Eagle, 5 p.m.; Timberline at Centennial, 5 p.m.; Kuna at Bishop Kelly, 5 p.m.; Mountain Home at Middleton, 5 p.m.; Skyview at Caldwell, 5 p.m.; Payette at Homedale, 5 p.m.; Parma at Weiser, 5 p.m.; Fruitland at Emmett, 5 p.m.; New Plymouth at Melba, 5 p.m.; Marsing at McCall-Donnelly, 5 p.m.; Cole Valley Christian at Nampa Christian, 5 p.m.; Wilder at Horseshoe Bend, 4:30 p.m.; Notus at Adrian (Ore.), 5 p.m.

Tennis: Boise at Eagle, 4:30 p.m.; Borah at Nampa, 4:30 p.m.; Mountain View at Capital, 4:30 p.m.; Meridian at Centennial, 4 p.m.; Columbia at Timberline, 4:30 p.m.; Rocky Mountain at Vallivue, 4:30 p.m.; Middleton at Bishop Kelly, 4 p.m.; Kuna at Mountain Home, 2 p.m.; Emmett at Parma, 4 p.m.; Payette at Fruitland, 4 p.m.; Weiser at Homedale, 4 p.m.

Track and field: Homedale, Parma, Marsing, North Star Charter, Council, Garden Valley, Greenleaf, Horseshoe Bend, Idaho City, Liberty Charter, Meadows Valley, Wilder at Homedale Invitational, 4:15 p.m.

  Comments