Varsity Extra

Varsity Extra Scoreboard: Thursday, Feb. 11

doswald@idahostatesman.com

Girls basketball

5A DISTRICT THREE TOURNAMENT

TUESDAY

LOSERS’ BRACKET

At Boise High

Eagle 63, Borah 54, Eagle (20-4) to state as district’s third-place team

At Eagle High

Boise 64, Capital 55, Boise (17-6) to state as district’s fourth-place team

WEDNESDAY

FIFTH-PLACE GAME

At Boise High

Borah 59, Capital 43, Borah (17-9) to state play-in game vs. Post Falls (14-10) at 4 p.m. MT Saturday at Grangeville High; Capital (14-11) eliminated

FRIDAY

At Eagle High

CHAMPIONSHIP

Game 16: Mountain View (19-4) vs. Centennial (21-2), 7 p.m. (both to state)

 

4A DISTRICT THREE TOURNAMENT

WEDNESDAY

LOSERS’ BRACKET

Middleton 45, Skyview 39, Skyview (13-11) eliminated

THURSDAY

Third-place game

Caldwell 39, Middleton 37, Caldwell (16-8) to state play-in game vs. Moscow (10-10) at 2 p.m. MT Saturday at Grangeville High; Middleton (14-11) eliminated

Championship

Bishop Kelly 53, Kuna 43, Bishop Kelly (18-5), Kuna (16-5) to state

CALDWELL 39, MIDDLETON 37

Middleton

10

11

7

9

37

Caldwell

13

9

9

8

39

Middleton (14-11) — Meriah Deugan 7 points, Sage Huggins 4, Mackenzie Royce 3, Lexi Mitchell 2, Rilee Moser 11, Brooke Davis 8, Rochelle Wagner 2. Rebound leader: Davis 10. Assist leader: not provided.

Caldwell (16-8) — Lissette Saenz 22 points, Jalen Callendar 7, Koralee Anderson-Bower 3, Jasmine Martinez 1, Lita Forse 6. Rebound leader: Callendar 8. Assist leader: Saenz 1.

BISHOP KELLY 53, KUNA 43

Bishop Kelly

8

14

15

16

53

Kuna

10

11

8

14

43

Bishop Kelly (18-5) — Liz Heffner 5 points, Gabi Harrington 33, Lydia Nieto 6, Olivia Kent 4, Samantha Battaglia 2, Aubree Chatterton 3. Rebound leader: Harrington 9. Assist leader: Heffner 5.

Kuna (16-5) — Ivy Hommel 6 points, Ashlyn VanCampen 2, Madi Thurston 6, Meghan Holloman 9, Allison Law 20. Rebound leader: Law 14. Assist leader: VanCampen 4.

 

3A DISTRICT THREE TOURNAMENT

At Treasure Valley Community College, Ontario, Ore.

THIRD-PLACE GAME

Thursday

Emmett 68, Parma 59, Emmett (19-5) to state play-in game vs. District One runner-up at 4 p.m. MT Saturday at Highland of Craigmont; Parma (10-15) eliminated)

CHAMPIONSHIP

Weiser 33, Homedale 26, Weiser (12-10), Homedale (18-5) to state

WEISER 33, HOMEDALE 26

Weiser

4

5

7

17

33

Homedale

7

4

8

7

26

Weiser (12-10) — Corina Larsen 2 points, Katie Davis 2, CJ Davis 3, Emily Gluch 9, Ali Reed 7, Paige Brown 10. Rebound leader: Gluch 12. Assist leader: Three with 1.

Homedale (18-5) — Tristan Corta 11 points, Makyala Aberasturi 2, Madi Fisher 1, Gardenia Machuca 8, Carli Swallow 4. Rebound leader: Machuca 7. Assist leader: Aberasturi 3.

EMMETT 68, PARMA 59

Parma

17

8

18

16

59

Emmett

24

16

14

14

68

Parma (10-15) — Lydia Stevenson 7 points, Kassidy Forsberg 4, Darcie Condie 23, Ashley Gentry 3, Madison Jackson 17, Courtney Weber 3, Madison Beck 2. Rebound leader: Jackson 11. Assist leader: Jackson 5.

Emmett (19-5) — Jessica Lyter 14 points, Lillie Smith 19, Madi Jo Taylor 4, Aly Kaiser 17, Morgan Mitchell 14. Rebound leader: Smith 15. Assist leader: Lyter, Taylor 5.

 

2A DISTRICT THREE TOURNAMENT

LOSERS’ BRACKET

Tuesday

Melba 35, McCall-Donnelly 24, McCall-Donnelly (13-10) eliminated

Marsing 41, Nampa Christian 21, Nampa Christian (5-16) eliminated

THURSDAY

At Vallivue High

THIRD-PLACE GAME

Marsing 48, Melba 47, Marsing (11-14) to state play-in game vs. Wendell at 3 p.m. Saturday at Mountain Home High; Melba (7-16) eliminated

CHAMPIONSHIP

New Plymouth 45, Cole Valley Christian 44, New Plymouth (18-4), Cole Valley Christian (20-2) to state

NEW PLYMOUTH 45, COLE VALLEY CHRISTIAN 44

NP

11

14

9

11

45

CV

13

6

8

17

44

New Plymouth (18-4) — Dusty Goff 5 points, Sam Furtado 6, Aubrey Wilson 3, Josie Thurman 8, Brianna Killion 4, Kenzie White 15, Courtney Butler 4. Rebound leader: Killion 8. Assist leader: not provided.

Cole Valley Christian (20-2) — Stats not provided.

 

1A DIVISION I DISTRICT THREE TOURNAMENT

THURSDAY

THIRD-PLACE GAME

At Columbia High

Horseshoe Bend 45, Idaho City 40, Horseshoe Bend (17-7) to state play-in game vs. Genesee (18-7) at 2 p.m. MT Saturday at Highland of Craigmont; Idaho City (19-3) eliminated

CHAMPIONSHIP

At Columbia High

Liberty Charter 53, Notus 44, Liberty Charter (20-2), Notus to state

LIBERTY CHARTER 53, NOTUS 44

Notus

6

10

16

12

44

Liberty

9

15

13

16

53

Notus — Alana Riley 22 points, Jacylinn Parra 7, Stephanie Little 1, Gabby Okamura 9, Cassidy Rowley 2, Destiny Quebrado 2, Macee Carpenter 1. Rebound leader: Okamura 4. Assist leader: Two with 1.

Liberty Charter (20-2) — Erika Linford 3 points, Madi Grill 6, Hallie Ashton 19, Ali Hobson 4, Julia Corkish 4, Micaela Hulsey 13, Madison Dodge 4. Rebound leader: Hulsey 8. Assist leader: Linford 6.

 

1A DIVISION II DISTRICT THREE TOURNAMENT

At Meadows Valley High

TUESDAY

LOSERS’ BRACKET

Tri-Valley 65, Garden Valley 40, Garden Valley eliminated

CHAMPIONSHIP

Council 57, Salmon River 45, Council (19-4) to state

THURSDAY

SECOND-PLACE GAME

Salmon River 55, Tri-Valley 41, Salmon River (14-4) to state play-in game vs. Sho-Ban (7-10) at 3 p.m. Saturday at Canyon Ridge High; Tri-Valley eliminated

SALMON RIVER 55, TRI-VALLEY 41

Tri-Valley

12

6

8

15

41

SR

17

17

6

15

55

Tri-Valley — Sam Gibbons 8 points, Brenna Kindall 2, Valery Kindall 10, Mackenzie Haubrick 2, Karli Hansen 7, Rileigh Whitever 12. Rebound and assist leaders not provided.

Salmon River (14-4) — Maddy Tucker 33 points, Chevelle Shepherd 12, Payton Branstetter 4, Miranda Hofflander 2, Sarah Laritz 4. Rebound leader: Shepherd, Branstetter 8. Assist leader: Shepherd 3.

Boys basketball

5A SIC

Conf

Overall

W

L

W

L

Centennial

14

2

18

3

Borah

14

2

18

2

Rocky Mountain

12

4

15

5

Boise

11

5

15

5

Capital

9

7

10

10

Mountain View

8

8

11

9

Vallivue

7

9

10

11

Timberline

6

10

10

11

Nampa

5

11

9

12

Eagle

5

11

7

14

Meridian

5

11

8

13

Columbia

0

16

0

21

Thursday’s games

Mountain View 65, Columbia 35

Rocky Mountain 58, Timberline 43

Centennial 59, Nampa 45

Eagle 57, Meridian 54 (OT)

Borah 55, Capital 24

Boise 50, Vallivue 48

END OF REGULAR SEASON

MOUNTAIN VIEW 65, COLUMBIA 35

Columbia

9

9

9

8

35

Mtn. View

18

14

23

10

65

Columbia (0-21, 0-16 5A SIC) — Poulton 10 points, McCandless 6, Miller 2, Ashcraft 5, Davis 12. Rebound leader: Davis 5. Assist leader: not provided.

Mountain View (11-9, 8-8 5A SIC) — Brandon Caruso 2 points, Cam Howard 2, Joe Farris 5, Spencer Erickson 3, Damen Thacker 8, Jared Gibson 12, Tyler Brotherson 5, Andrew Schiebout 5, Jared Smythe 5, Juan Aguilar 5, Jalen Galloway 13. Rebound leader: Farris, Galloway 7. Assist leader: Caruso, Thacker 2.

ROCKY MOUNTAIN 58, TIMBERLINE 43

Rocky Mtn.

13

15

11

19

58

Timberline

14

10

2

17

43

Rocky Mountain (15-5, 12-4 5A SIC) — Tyler Arnett 1 point, Zach Ludwig 7, Jacob Erickson 6, Benson Christensen 3, Hunter Ranstrom 15, Blair Moore 11, Kolby Lee 15. Rebound leader: Lee 13. Assist leader: Kobe Terashima 8.

Timberline (10-11, 6-10 5A SIC) — Casey Webber 4 points, Zac Zenner 3, Brock Rice 23, Chris Wagner 2, Jack Ford 2, Dayton Livingston 3, Tyson Larson 6. Rebound leader: Rice, Clayton 4. Assist leader: Three with 2.

CENTENNIAL 59, NAMPA 45

Nampa

14

9

14

8

45

Centennial

14

7

14

24

59

Nampa (9-12, 5-11 5A SIC) — Taylor Becker 11 points, Miguel Rodriguez 3, Riley Brown 8, Kooper Wilcox 16, Rob Davenport 2, Lewis Hernandez 2, Anthony Colunga 3. Rebound leader: Brown 5. Assist leader: Wilcox 2.

Centennial (18-3, 14-2 5A SIC) — Brooks King 15 points, Jackson Cleverly 2, Talon Pinckney 13, Kendall Williams 8, Taylor Wallick 7, Delveion Jackson 10, Connor Desaulniers 6. Rebound leader: Desaulniers 7. Assist leader: Pinckney 3.

BORAH 55, CAPITAL 24

Borah

22

11

18

4

55

Capital

9

5

6

4

24

Borah (18-2, 14-2 5A SIC) — Mark Jerome 8 points, Thomas Sheman 2, Neel Kohli 3, DeAndre Jones 13, Max Reitman 3, Jake Paulin 6, Derek Opland-Evers 4, Rylan Bergersen 14, Sammi Ghazzawi 2. Rebound leader: Jerome 4. Assist leader: Jones 5.

Capital (10-10, 9-7 5A SIC) — Harris Ashby 13 points, Alex Lindsey 1, Cam Godney 3, Cam Daron 1, Justin Saunders 2, Sawyer Wilcox 4. Rebound leader: Ashby 3. Assist leader: Saunders 2.

BOISE 50, VALLIVUE 48

Vallivue

6

12

14

16

48

Boise

4

15

19

12

50

Vallivue (10-11, 7-9 5A SIC) — Dillon Bean 1 point, Landon Cain 13, Jordan Moran 2, Tyas Kitchen 23, Steele Hadlock 2, Amoro Lado 5, Hunter Sedillo 1, Gabe Childs 1. Rebound leader: Wade 6. Assist leader: Lado 3.

Boise (15-5, 11-5 5A SIC) — Dylan McGee 4 points, Seth Newville 16, Lucas Centeno 3, Jason Siegrist 1, Emmett Plummer 6, Evan Henning 8, Valentino Daltoso 12, Rebound leader: Daltoso 10. Assist leader: McGee 3.

 

4A SIC

Conf

Overall

W

L

W

L

Bishop Kelly

6

3

12

4

Caldwell

4

4

10

9

Kuna

4

4

7

10

Middleton

4

4

7

12

Mountain Home

4

5

12

8

Skyview

3

5

9

10

Thursday’s game

Bishop Kelly 54, Mountain Home 50

Friday’s games

Middleton at Kuna, 7:30 p.m.

Skyview at Caldwell, 7:30 p.m.

Tuesday’s games

Bishop Kelly at Skyview, 7:30 p.m.

Mountain Home at Middleton, 7:30 p.m.

Kuna at Caldwell, 7:30 p.m.

END OF REGULAR SEASON

BISHOP KELLY 54, MOUNTAIN HOME 50

BK

11

9

16

18

54

Mtn. Home

12

11

11

16

50

Bishop Kelly (12-4, 6-3 4A SIC) — Jacob Russell 6 points, Mike Martinez 8, Levi Bird 3, Max Rice 15, Raoul Johnson 4, Bronson King 8, Dan Sabala 6, Cole Baker 4. Rebound and assist leaders not provided.

Mountain Home (12-8, 4-5 4A SIC) — Brion Bethel Jr. 2 points, Chris Wright 3, Jermaine Smith 5, Marcus Egusquiza 9, AJ Woodruff 11, Jymon Garretson 10, Tyriq Perry 8, Cole Garrett 2. Rebound and assist leaders not provided.

 

3A SRV

Conf

Overall

W

L

W

L

Weiser

7

2

17

3

Emmett

7

2

11

9

Fruitland

6

3

11

9

Homedale

4

5

11

8

Parma

3

6

10

11

Payette

0

9

8

12

Friday’s games

Parma at Payette, 7:30 p.m.

Fruitland at Weiser, 7:30 p.m.

Homedale at Emmett, 7:30 p.m.

END OF REGULAR SEASON

 

2A WIC

Conf

Overall

W

L

W

L

Melba

11

0

15

4

Nampa Christian

8

3

13

7

Cole Valley Christian

7

4

8

11

Marsing

5

6

6

14

New Plymouth

3

8

4

15

McCall-Donnelly

2

8

4

14

North Star Charter

2

9

4

12

Friday’s games

Marsing at Melba, 7:30 p.m.

McCall at New Plymouth, 7:30 p.m.

Cole Valley at Nampa Christian, 7:30 p.m.

END OF REGULAR SEASON

FRIDAY’S SCHEDULE

Boys basketball: Middleton at Kuna, 7:30 p.m.; Skyview at Caldwell, 7:30 p.m.; Parma at Payette, 7:30 p.m.; Fruitland at Weiser, 7:30 p.m.; Homedale at Emmett, 7:30 p.m.; Marsing at Melba, 7:30 p.m.; McCall-Donnelly at New Plymouth, 7:30 p.m.; Cole Valley Christian at Nampa Christian, 7:30 p.m.; Salmon River at Cascade, 7:30 p.m.; Wilder at Liberty Charter, 7:30 p.m.; Riverstone at Notus, 7:30 p.m.; Rimrock at Idaho City, 7:30 p.m.; Tri-Valley at Council, 7:30 p.m.; Compass Honors at Horseshoe Bend, 7:30 p.m.; Victory Charter at Ambrose, 7:30 p.m.

Wrestling: Eagle, Capital at Rocky Mountain, 5 p.m.; Fruitland at Ontario (Ore.), 5 p.m.

  Comments