Varsity Extra

Varsity Extra Scoreboard: Monday, Nov. 2

FOOTBALL

5A STATE PLAYOFFS

FIRST ROUND

Lewiston 55, Meridian 33

Eagle 39, Borah 29

Madison 49, Timberline 7

Capital 27, Skyline 24

QUARTERFINALS

Friday

Lewiston (9-1) at Rocky Mountain (8-1), 7 p.m.

Eagle (7-3) vs. Highland (8-1) at Holt Arena, 5:30 p.m.

Madison (8-1) at Coeur d’Alene (7-2), 8 p.m. MT

Capital (6-4) at Mountain View (9-0), 7 p.m.

4A STATE PLAYOFFS

FIRST ROUND

Century 35, Wood River 28

Middleton 56, Lakeland 6

Kuna 34, Skyview 19

Blackfoot 48, Minico 35

QUARTERFINALS

Thursday

Blackfoot (5-5) vs. Rigby (6-3) at Holt Arena, 5:30 p.m.

Friday

Century (7-3) at Twin Falls (7-2), 7 p.m.

Middleton (5-5) at Bishop Kelly (7-2), 7 p.m.

Kuna (7-3) at Sandpoint (6-3), 8 p.m. MT

3A STATE PLAYOFFS

FIRST ROUND

Sugar-Salem 48, Filer 0

Shelley 67, American Falls 13

South Fremont 17, Snake River 13

Gooding 56, Weiser 16

Homedale 42, Kimberly 18

Fruitland 68, Bonners Ferry 20

Parma 24, Timberlake 14

QUARTERFINALS

Friday

Shelley (5-4) at Emmett (8-0), 6 p.m.

South Fremont (6-3) at Gooding (7-2), 7 p.m.

Parma (5-4) at Homedale (8-1), 7 p.m.

Saturday

Fruitland (7-2) at Sugar-Salem (8-1), 1 p.m.

2A STATE PLAYOFFS

FIRST ROUND

Declo 71, Soda Springs 7

Nampa Christian 19, Orofino 6

Melba 27, Wendell 23

West Jefferson 30, Bear Lake 26

Aberdeen 16, Firth 12

Grangeville 48, McCall-Donnelly 21

St. Maries 35, New Plymouth 0

North Fremont 44, West Side 22

QUARTERFINALS

Friday

North Fremont (6-3) at Nampa Christian (7-2), 7 p.m.

Melba (6-2) vs. Grangeville (6-2) at Kibbie Dome, 5 p.m. MT

Declo (8-1) vs. West Jefferson (7-2), 6 p.m.

Saturday

St. Maries (8-2) at Aberdeen (9-0), 2 p.m.

1A DIVISION I STATE PLAYOFFS

FIRST ROUND

Raft River 80, Idaho City 8

Lapwai 72, Horseshoe Bend 28

Prairie 72, Wallace 6

Glenns Ferry 40, Grace 20

Valley 48, Hagerman 6

Notus 50, Genesee 28

Oakley 60, Butte County 20

Kamiah def. Greenleaf, forfeit

QUARTERFINALS

Friday

Oakely (6-3) vs. Prairie (9-0) at Kibbie Dome, 2 p.m. MT

Lapwai (6-2) at Glenns Ferry (7-3), 7 p.m.

Kamiah (8-1) vs. Valley (9-0) at Holt Arena, 8:15 p.m.

Saturday

Raft River (8-1) at Notus (6-3), 2 p.m.

1A DIVISION II STATE PLAYOFFS

FIRST ROUND

Carey 38, Rockland 0

Clark County 30, Richfield 22

North Gem 52, Dietrich 14

Lighthouse def. Watersprings, forfeit

QUARTERFINALS

Thursday

North Gem (6-2) vs. Carey (8-1) at Holt Arena, 8:15 p.m.

Friday

Lighthouse Christian (8-1) at Clark County (7-2), 2 p.m.

Council (7-2) vs. Deary (9-0) at Kibbie Dome, 8 p.m. MT

Saturday

Kendrick (5-3) at Salmon River (7-1), 2 p.m.

Cross Country

Note: Complete results for the state cross country meets at Farragut State Park in northern Idaho were not available at press time Saturday.

5A GIRLS STATE MEET

Team scores: 1, Eagle 69. 2, Meridian 84. 3, Mountain View 100. 4, Madison 105. 6, Idaho Falls 147. 7, Boise 158. 8, Timberline 168. 9, Coeur d’Alene 190. 10, Hillcrest 257. 11, Lewiston 292.

Individual results: 1, Morrin, Rachel, Madison, 18:27.20. 2, Jensen, Eve, Boise, 18:41.30. 3, Emerson, McKenna, Eagle, 18:47.90. 4, Holmberg, Dania, Eagle, 18:48.00. 5, Dyer, Ashlyn, Idaho Falls, 18:57.80. 6, Hansen, Brittney, Meridian, 19:01.80. 7, Stauter, Breanna, Mountain View, 19:16.60. 8, Conway, Caitlin, Coeur d'Alene, 19:18.50. 9, Rustad, Audrey, Boise, 19:21.00. 10, Klopfenstein, Mia, Meridian, 19:23.30.

11, Weedn, Katie, Centennial, 19:30.20. 12, LaMar, Julia, Eagle, 19:35.30. 13, Refaey, McKenzie, Meridian, 19:35.30. 14, Waldo, Jenna, Timberline, 19:36.60. 15, Thomas, Emmalee, Borah, 19:40.80. 16, Roldan, Presley, Timberline, 19:41.20. 17, Corpus, Carli, Rocky Mountain, 19:42.60. 18, Ramirez, Briannah, Meridian, 19:45.50. 19, Fratusco, Payton, Rocky Mountain, 19:46.70. 20, Badger, Reagan, Mountain View, 19:52.80.

4A GIRLS STATE MEET

Team scores: 1, Century 59. 2, Sandpoint 62. 3, Preston 110. 4, Bishop Kelly 122. 5, Twin Falls 133. 6, Rigby 167. 7, Middleton 185. 8, Caldwell 191. 9, Jerome 194. 10, Moscow 207. 11, Canyon Ridge 344.

Individual results: 1, Ruck, Katherine, Moscow, 18:26.80. 2, Pratt, Michelle, Blackfoot, 18:52.90. 3, Hatch, Billie, Preston, 19:12.10. 4, Vitale-Sullivan, Molly, Pocatello, 19:22.70. 5, Hurst, Abby, Blackfoot, 19:27.40. 6, Kaul, Katherine, Sandpoint, 19:30.70. 7, Seastrand, Tatum, Bishop Kelly, 19:36.20. 8, Chilton, Brook, Century, 19:36.60. 9, Nelson, Marissa, Century, 19:37.80. 10, Yost, Burkleigh, Century, 19:38.10.

11, Withers, Kami, Twin Falls, 19:43.30. 12, Davidson, Hannah, Sandpoint, 19:50.70. 13, Downes, Maddie, Century, 20:02.30. 14, Myers, Leah, Middleton, 20:03.30. 15, Freeman, Katie, Skyview, 20:05.20. 16, Schenk, Jenny, Twin Falls, 20:05.40. 17, Woodward, Rainey, Sandpoint, 20:08.50. 18, Jacobsen, Makenzie, Skyview, 20:08.80. 19, Webster, Hannah, Caldwell, 20:09.10. 20, Phillips, Hailey, Rigby, 20:09.70.

3A GIRLS STATE MEET

Team scores: 1, Shelley 35. 2, Sugar-Salem 61. 3, Timberlake 77. 4, Parma 134. 5, Emmett 142. 6, Kimberly 169. 7, Snake River 170. 8, Bonners Ferry 191. 9, Buhl 206. 10, American Falls 242.

Individual results: 1, Larkin, LeAnn, Shelley, 19:18.80. 2, Andersen, Klarissa, Shelley, 19:25.60. 3, Drollinger, Paytin, Shelley, 19:41.60. 4, Hill, Shaylee, Sugar-Salem, 19:52.60. 5, Sorrell, Harlie, Parma, 20:07.70. 6, Peightal, Abigail, Timberlake, 20:09.00. 7, Hammond, Taylor, Timberlake, 20:22.90. 8, Shirts, Abbey, Weiser, 20:26.10. 9, Price, Indya, Sugar-Salem, 20:33.00. 10, Crandall, Brinn, Shelley, 20:37.20.

11, Whittemore, Hailey, Emmett, 21:13.70. 12, Hillam, Lauren, Fruitland, 21:18.20. 13, Peterson, Kate, Emmett, 21:19.50. 14, Weishaar, Jamey, Timberlake, 21:20.70. 15, Marshall, Mary Kate, Filer, 21:24.00. 16, Young, Jordan, Bonners Ferr, 21:27.90. 17, Willis, Ashley, Sugar-Salem, 21:36.00. 18, Benson, Kendra, Buhl, 21:39.60. 19, Larson, Hanna, Sugar-Salem, 21:43.80. 20, Fuller, Alexis, Snake River, 21:45.80.

2A GIRLS STATE MEET

Team scores: 1, Soda Springs 20. 2, Salmon 66. 3, West Jefferson 98. 4, Firth 124. 5, Bear Lake 142. 6, Melba 153. 7, Cole Valley Christian 164. 8, Coeur d’Alene Charter 184. 9, Wendell 184.

Individual results: 1, McCullough, Kathryne, Soda Springs, 20:26.00. 2, Ahnder, Alexa, West Jefferson 20:32.90. 3, Danner, Bethany, McCall-Donnelly 20:34.80. 4, White, Alexa, Soda Springs, 20:37.90. 5, White, Kate, Soda Springs, 20:49.90. 6, Siepert, Darby, Soda Springs, 20:51.10. 7, Stenlund, Emily, Salmon, 20:54.70. 8, Young, Jaycee, Soda Springs, 21:03.60. 9, Uskoski, Hope, Soda Springs, 21:05.20. 10, Volkers, Cheylah, Melba, 21:21.60.

11, Gebhardt, Katie Jo, Salmon, 21:26.20. 12, Manzer, Mekenna, Melba, 21:30.20. 13, Jenkins, Hailey, New Plymouth, 21:33.50. 14, Severe, Allie, West Jefferson 21:35.00. 15, Bragg, Keyra, Salmon, 21:36.50. 16, Newman, Kaylee, West Jefferson 21:43.80. 17, Scheiss, Abby, Firth, 21:48.20. 18, Harris, Makenzie, Bear Lake, 21:50.40. 19, McPhilomy, Sophie, Coeur d'Alene, 21:50.80. 20, Duncan, Cherish, Salmon, 21:52.80.

1A GIRLS STATE MEET

Team scores: 1, Liberty Charter 44. 2, Deary 73. 3, Grace 76. 4, Oakley 90. 5, Ambrose 102. 6, Logos 111.

Individual results: 1, Way, Sage, Cascade, 21:09.03. 2, Billings, Joy, Idaho City, 21:17.26. 3, Kent, Erica, Richfield, 21:40.05. 4, Dye, Megan, Logos, 21:59.77. 5, McManus, Maisie, Deary, 22:18.31. 6, Washburn, Tess, Liberty Char, 22:31.75. 7, Hansen, Macy, Butte County, 22:33.44. 8, Landis, Annika, Community School, 22:36.19. 9, Mazzoni, Ava, Community School, 22:41.79. 10, Mansfield, Rylee, Grace, 22:47.57.

11, Hamblin, Cory, Liberty Char, 22:53.60. 12, Smith, Wylee, Butte County, 23:00.53. 13, March, Leah, The Ambrose, 23:07.92. 14, Swanson, Brooke, Deary, 23:10.67. 15, Tidwell, Kylie, Prairie, 23:11.29. 16, Reyes, Maria, Challis, 23:16.90. 17, Reeder, Breeze, Grace, 23:24.42. 18, Machado, Elly, Castleford, 23:44.61. 19, Henry, Kelsey, Valley, 23:53.88. 20, Whittle, Dixie, Oakley, 24:20.11.

5A BOYS STATE MEET

Team scores: 1, Mountain View 65. 2, Rocky Mountain 79. 3, Boise 118. 4, Skyline 119. 5, Madison 163. 6, Capital 170. 7, Vallivue 174. 8, Timberline 183. 9, Coeur d’Alene 191. 10, Lewiston 202. 11, Idaho Falls 225.

Individual results: 1, Slagowski, Michael, Rocky Mountain, 16:17.00. 2, Byrer, Austin, Lewiston, 16:18.90. 3, Haroldsen, Coen, Bonneville, 16:23.10. 4, Phillips, Taylor, Rocky Mountain, 16:23.80. 5, Matan, Siyad, Borah, 16:26.20. 6, Horsburgh, Noah, Mountain View, 16:26.80. 7, Davis, Jacob, Capital, 16:28.00. 8, Thieme, Evan, Rocky Mountain, 16:28.90. 9, Kunz, Isaac, Idaho Falls, 16:29.00. 10, Jones, Adrian, Mountain View, 16:34.60.

11, Wilkes, Porter, Vallivue, 16:35.40. 12, Marshall, Nate, Boise, 16:38.80. 13, Mullener, Joe, Capital, 16:42.20. 14, Brill, Jackson, Boise, 16:43.10. 15, Barna, Ryan, Skyline, 16:43.40. 16, Kirk, Graf, Boise, 16:43.70. 17, Harren, Sean, Borah, 16:43.90. 18, Groner, Vincent, Vallivue, 16:44.10. 19, Paul, Charles, Mountain View, 16:47.70. 20, Walker, Brandon, Mountain View, 16:48.40.

4A BOYS STATE MEET

Team scores: 1, Pocatello 44. 2, Bishop Kelly 91. 3, Rigby 103. 4, Preston 106. 5, Twin Falls 121. 6, Sandpoint 160. 7, Caldwell 187. 8, Moscow 187. 9, Jerome 207. 10, Skyview 211. 11, Wood River 241.

Individual results: 1, Armstrong, Caleb, Pocatello, 16:05.70. 2, Corgatelli, Josh, Moscow, 16:13.60. 3, Russell, Nicholas, Bishop Kelly, 16:21.50. 4, Armstrong, Caden, Pocatello, 16:31.20. 5, Armstrong, Malachi, Pocatello, 16:49.60. 6, Armstrong, Chresten, Pocatello, 16:51.30. 7, Perry, Jonathan, Rigby, 16:52.50. 8, Leavitt, Cannon, Twin Falls, 16:56.60. 9, Stone, Chris, Caldwell, 16:58.10. 10, Shumway, Kaden, Preston, 17:00.10.

11, Russell, Jacob, Bishop Kelly, 17:02.10. 12, Montoya, Zak, Minico, 17:02.50. 13, Holtzen, Trajan, Canyon Ridge, 17:04.70. 14, Cervantes, Marcos, Bishop Kelly, 17:05.10. 15, Monsour, Mohammad, Moscow, 17:05.60. 16, DeSantis, Anthony, Mountain Home, 17:06.50. 17, Lund-Andersen, Finan, Sandpoint, 17:13.70. 18, Jensen, Sawyer, Preston, 17:15.80. 19, Lewis, Devin, Skyview, 17:16.10. 20, Clarke, Sam, Rigby, 17:17.10.

3A BOYS STATE MEET

Team scores: 1, Sugar-Salem 43. 2, Shelley 49. 3, Timberlake 109. 4, Filer 145. 5, Parma 157. 6, Fruitland 157. 7, Snake River 162. 8, Kimberly 169. 9, Bonners Ferry 209. 10, Emmett 248. 11, American Falls 292.

Individual results: 1, Stewart, Austin, Shelley, 16:05.90. 2, Hymas, Jace, Sugar-Salem, 16:46.80. 3, Barrow, Chase, Shelley, 16:50.10. 4, Crandall, Mark, Shelley, 16:54.50. 5, Anaya, Israel, Fruitland, 17:08.80. 6, Young, Austin, Filer, 17:10.20. 7, Garner, Cameron, Sugar-Salem, 17:17.80. 8, Van Orden, Joseph, Snake River, 17:25.00. 9, Menti, Brayden, Timberlake, 17:29.10. 10, Letham, James, Teton, 17:29.50.

11, Anderson, Brennan, Sugar-Salem, 17:34.10. 12, Janus, Ben, Teton, 17:35.70. 13, Galbraith, Hunter, Sugar-Salem, 17:36.80. 14, Davis, Landon, Timberlake, 17:49.80. 15, Moser, Benjamin, Sugar-Salem, 17:57.00. 16, Bassett, Kenny, Emmett, 18:04.90. 17, Hill, Taylor, Sugar-Salem, 18:05.10. 18, Beck, Colby, Parma, 18:09.10. 19, Gleason, Caleb, Priest River, 18:11.70. 20, Richins, Joshua, Fruitland, 18:11.80.

2A BOYS STATE MEET

Team scores: 1, Soda Springs 45. 2, Coeur d’Alene Charter 46. 3, Melba 117. 4, Bear Lake 120. 5, Nampa Christian 121. 6, Cole Valley Christian 174. 7, Firth 180. 8, North Star Charter 194. 9, Declo 237. 10, Ririe 241. 11, Salmon 241.

Individual results: 1, Balls, Joshua, Soda Springs, 16:39.50. 2, Pratt, Jackson, Bear Lake, 16:39.60. 3, Graves, Michael, Coeur d'Alene Charter, 17:08.50. 4, Simmons, Riley, Soda Springs, 17:14.00. 5, Manzer, Rylan, Melba, 17:18.10. 6, Emery, Dillon, Coeur d'Alene Charter, 17:24.30. 7, Fredericks, Lance, Coeur d'Alene Charter, 17:26.40. 8, Smith, Wyatt, Soda Springs, 17:30.30. 9, Brothers, Peyton, Nampa Christ, 17:47.60. 10, Ricks, Jackson, Coeur d'Alene Charter, 17:51.50.

11, Barela, Diego, Grangeville, 17:53.10. 12, Olsen, Brandon, West Side, 17:54.40. 13, Williams, Cameron, Melba, 18:02.80. 14, Lee, Kaleb, Cole Valley, 18:07.10. 15, Davis, Cody, New Plymouth, 18:08.40. 16, Anderson, James, North Fremon, 18:09.20. 17, Stimpson, Tristen, Melba, 18:11.00. 18, Cunningham, Garet, Soda Springs, 18:12.30. 19, Crane, Spencer, Bear Lake, 18:12.60. 20, Fleming, Luke, North Star, 18:14.40.

1A BOYS STATE MEET

Team scores: 1, Logos 55. 2, Victory Charter 55. 3, Valley 65. 4, Community School 102. 5, Ambrose 143. 6, Potlatch 159. 7, Butte County 175. 8, Troy 183. 9, Grace 223.

Individual results: 1, Wheeler, Marshall, Victory Charter 16:46.80. 2, Anderson, Josiah, Logos, 16:55.40. 3, Raff, Henry, Community School, 17:03.20. 4, Christensen, Ben, Valley, 17:03.30. 5, Dickison, Jackson, Logos, 17:15.70. 6, Olsen, Cole, Clearwater Valley, 17:36.10. 7, Rogers, Trey, Victory Charter 17:47.60. 8, Polito, Max, Community School, 17:58.30. 9, Daily, Daniel, Hagerman, 17:59.40. 10, Stuart, Blaine, Ambrose, 18:02.90.

11, Weeks, Morgan, Highland 18:05.40. 12, Richmond, Kyle, Troy, 18:06.40. 13, Elorrieta, Adam, Valley, 18:07.10. 14, Redick, Ty, Challis, 18:08.50. 15, Lloyd, Boden, Logos, 18:11.60. 16, Hunter, Blake, Valley, 18:14.20. 17, Lilly, Benjen, Castleford, 18:15.60. 18, Steele, Keven, Victory Charter 18:20.30. 19, Villa, Rafael, Victory Charter 18:24.20. 20, Brownlee, Kaden, Butte County, 18:24.40.

  Comments