Varsity Extra

State soccer tournament pairings, schedules and locations

5A GIRLS

At Meridian and Rocky Mountain

THURSDAY

First round

At Meridian High

Game 1: Hillcrest (13-4-1) vs. Mountain View (10-2-5), 9 a.m.

Game 2: Lake City (12-0-2) vs. Rocky Mountain (14-3-0), 11:30 a.m.

At Rocky Mountain High

Game 3: Boise (17-0-0) vs. Skyline (15-1-0), 11:30 a.m.

Game 4: Coeur d’Alene (9-4-1) vs. Centennial (11-3-3), 2 p.m.

FRIDAY

Loser’s bracket

At Meridian High

Game 5: Loser 1 vs. Loser 2, 9 a.m.

Game 6: Loser 3 vs. Loser 4, 11:30 a.m.

Semifinals

At Rocky Mountain High

Game 7: Winner 1 vs. Winner 2, 11:30 a.m.

Game 8: Winner 3 vs. Winner 4, 2 p.m.

SATURDAY

Consolation final

At Meridian High

Game 9: Winner 5 vs. Winner 6, 10 a.m.

Third-place match

At Meridian High

Game 10: Loser 7 vs. Loser 8, 1 p.m.

Championship

At Rocky Mountain High

Game 11: Winner 7 vs. Winner 8, 4:30 p.m.

4A GIRLS

At Brothers Park, Caldwell

THURSDAY

First round

Game 1: Sandpoint (7-5-3) vs. Century, 11 a.m.

Game 2: Twin Falls vs. Kuna (10-7-1), 11 a.m.

Game 3: Preston vs. Middleton (8-8-4), 2 p.m.

Game 4: Bishop Kelly (13-2-1) vs. Canyon Ridge (7-5-0), 2 p.m.

FRIDAY

Losers bracket

Game 5: Loser 1 vs. Loser 2, 11 a.m.

Game 6: Loser 3 vs. Loser 4, 11 a.m.

Semifinals

Game 7: Winner 1 vs. Winner 2, 2 p.m.

Game 8: Winner 3 vs. Winner 4, 2 p.m.

SATURDAY

Consolation final

Game 9: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 10 a.m.

Third-place match

Game 10: Loser 7 vs. Loser 8, 1 p.m.

Championship

At Middleton High

Game 11: Winner 7 vs. Winner 8, 4:30 p.m.

3A GIRLS

At Vallivue High, Caldwell

THURSDAY

First round

Game 1: Shelley (13-0-1) vs. Coeur d’Alene Charter (12-5-1), 11 a.m.

Game 2: Timberlake (16-0-1) vs. Community School, 11 a.m.

Game 3: Weiser (17-1-0) vs. Bliss, 2 p.m.

Game 4: Marsh Valley vs. Teton (10-8-0), 2 p.m.

FRIDAY

Losers bracket

Game 5: Loser 1 vs. Loser 2, 11 a.m.

Game 6: Loser 3 vs. Loser 4, 11 a.m.

Semifinals

Game 7: Winner 1 vs. Winner 2, 2 p.m.

Game 8: Winner 3 vs. Winner 4, 2 p.m.

SATURDAY

Consolation final

Game 9: Winner 5 vs. Winner 6, 10 a.m.

Third-place match

Game 10: Loser 7 vs. Loser 8, 1 p.m.

Championship

At Middleton High

Game 11: Winner 7 vs. Winner 8, 10 a.m.

5A BOYS

At Eagle, Meridian and Rocky Mountain

THURSDAY

First round

At Eagle High

Game 1: Bonneville (9-6-2) vs. Rocky Mountain (12-3-2), 9 a.m.

Game 3: Timberline (16-1-0) vs. Hillcrest (11-5-3), 11:30 a.m.

Game 4: Vallivue (11-5-5) vs. Centennial (14-2-1), 2 p.m.

At Rocky Mountain High

Game 2: Lake City (12-1-1) vs. Boise (12-4-1), 9 a.m.

SATURDAY

Losers bracket

At Eagle High

Game 5: Loser 1 vs. Loser 2, 9 a.m.

At Rocky Mountain High

Game 6: Loser 3 vs. Loser 4, 9 a.m.

Semifinals

At Eagle High

Game 7: Winner 1 vs. Winner 2, 11:30 a.m.

Game 8: Winner 3 vs. Winner 4, 2 p.m.

SATURDAY

Consolation final

At Eagle High

Game 9: Winner 5 vs. Winner 6, 10 a.m.

Third-place match

At Eagle High

Game 10: Loser 7 vs. Loser 8, 1 p.m.

Championship

At Rocky Mountain High

Game 11: Winner 7 vs. Winner 8, 7 p.m.

4A BOYS

At Brothers Park, Caldwell

THURSDAY

First round

Game 1: Lakeland (12-2-2) vs. Blackfoot (9-4-3), 11 a.m.

Game 2: Twin Falls vs. Bishop Kelly (11-4-1), 11 a.m.

Game 3: Century vs. Moscow (5-9-0), 2 p.m.

Game 4: Caldwell (11-4-2) vs. Wood River, 2 p.m.

FRIDAY

Losers bracket

Game 5: Loser 1 vs. Loser 2, 11 a.m.

Game 6: Loser 3 vs. Loser 4, 11 a.m.

Semifinals

Game 7: Winner 1 vs. Winner 2, 2 p.m.

Game 8: Winner 3 vs. Winner 4, 2 p.m.

SATURDAY

Consolation final

Game 9: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 10 a.m.

Third-place match

Game 10: Loser 7 vs. Loser 8, 1 p.m.

Championship

At Middleton High

Game 11: Winner 7 vs. Winner 8, 7 p.m.

3A BOYS

At Vallivue High, Caldwell

THURSDAY

First round

Game 1: Teton (13-2-2) vs. Emmett, 11 a.m.

Game 2: Bonners Ferry vs. Community School, 11 a.m.

Game 3: Weiser (13-2-2) vs. Filer, 2 p.m.

Game 4: Marsh Valley vs. Sugar-Salem (13-2-2), 2 p.m.

FRIDAY

Losers bracket

Game 5: Loser 1 vs. Loser 2, 11 a.m.

Game 6: Loser 3 vs. Loser 4, 11 a.m.

Semifinals

Game 7: Winner 1 vs. Winner 2, 2 p.m.

Game 8: Winner 3 vs. Winner 4, 2 p.m.

SATURDAY

Consolation final

Game 9: Winner 5 vs. Winner 6, 10 a.m.

Third-place match

Game 10: Loser 7 vs. Loser 8, 1 p.m.

Championship

At Middleton High

Game 11: Winner 7 vs. Winner 8, 1 p.m.

Related stories from Idaho Statesman

  Comments