Varsity Extra

Brains over brawn. 5A, 4A SIC academic teams honor Valley’s top winter student-athletes

Highlights: Borah wins the 5A state basketball title

The Borah High boys basketball team beat Madison 62-50 to win the 5A state championship, a record 12th in program history.
Up Next
The Borah High boys basketball team beat Madison 62-50 to win the 5A state championship, a record 12th in program history.

Note: Athletes must have a GPA of 3.5 or higher to qualify for the all-academic team. Lists and spellings are provided by area athletic directors.

5A SOUTHERN IDAHO CONFERENCE

BOISE

Boys basketball: Max Hosselkus, Scott Dayton, Davis Patterson, Whitt Miller, Garrett Hansen, Jack Payne.

Girls basketball: Allie Guerricabeitia, Allison Ross, Ava Oakland, Claire Bonnet, Madi Williams, Sarah Carrell, Syd Davis.

Wrestling: Andrew Bergey, Charlie Park, Miles Tate, Brayden Wetzel, Max Collins.

Cheer: Catherine DeBlasio, Chloe Anne Fox, Katherine Roe.

Dance: Hannah Herr, Tessa Seiniger, McKenna Johnson, Lilian Montagne, Lillian Gillespie, Fiona Martinez, Sophia Martin, Olivia Flaker, Alana Cronin, Allison Reetz, Kalyca Erwin, Edie Ireland.

BORAH

Boys basketball: Luke Hoetker, Isaac Dewberry, Thomas Martin, Peyton Phillips.

Girls basketball: Kylee Geis.

Wrestling: Sebastian Peterson, Austin Baker.

Cheer: Kylee Madsen, Adrien Bassett, Jessica Weisman, Karissa Avella, Mackenzie Markovetz, Sandra Nielson, Skylar Rogers, Madeline Killworth, Tenaya Madsen.

Dance: Amy Avella, Julia LeBoeuf, Naylissa Bradford, Chloe Grant, Emily Kencke, Emily Middlemas, Hannah Johnson, Sonrisa Garcia-Draney, Sydney Timothy, Ava Taylor, Emma Jenkins, Sophie Rath.

CAPITAL

Boys basketball: Josh Boettcher, Ryan Hibbs, Aiden Fox, Braden Johnson, Aidan Gray, Alec Weber, Caden Johnson.

Girls basketball: Emily Fales, Lucy Jacobsen, Emma Waddel, Tegan Maestretti, Jessi Taylor, Lauren Baumgartner, Alexie Johnson, Charly Weber, Allie Laufenburger, Gracie Strickland.

Wrestling: Zach Moore, Corbin Girard, Charley Hastriter.

Cheer: Kayla Laufenburger, Arianna Barreto, Baylee Auger, Allysa Dillon, Faith Fisher, Katie Gormley, Kayla Nguyen, Lizzy Hansen, Jill Robinette, Marisa Moore, Siena Everhart.

Dance: Melissa Gormley, Olivia Haener, Zoe Lister, Mariah Miller, Reese Wilson, Megan Wood.

CENTENNIAL

Boys basketball: Wes Watts, Ethan Connair, Daniel Imonigie, Garrett Cleverley, Skyler Carnahan, Luke Schabot, Peyton Wade, Kolby Modrow.

Girls basketball: Jessica Berggren, Camille Coleman, Kayla Caarlson, Olivia Blom, Kailey Lewis, Bella Ipsen, Mallory Hatfield, Alexa Cleverley, Abi Nichols.

Wrestling: Gable Watson, Joe Watson, Jett Nelson, Lance Thrall, Trent Tucker, Hunter Pratt, Diego Sekiyama-Nava, Cache Olsen, Gage Pendleton, Parker Robb, Josiah Wickard, Tyler Nelson, Hannah Dupay.

Cheer: Tristen Cruz, Olivia Freidenberger, Jack Simon, Elisabeth Trimble, Kenna Schafer, Sydney Tepper.

Dance: Chloe Shelton, Annie Dalos, Kaitlyn Bunt, Katelyn Quinn, Lily Sawyer, Makena Herb, Erin Ripley, Rowan McFarlane, Mackenzie Smith, Hannah Huffman, Gracie Young, Alexa Christensen, Sylvia Romriell, Avalee Wood, Mya Parr, Hannah Powers, Emma Downs, Claire Shelton, Hailey Cook, Allison Baze, Isabelle Edwards, Madison Holyoak, Stella Rieth, Seneca Witt.

EAGLE

Boys basketball: Connor Cooper, Jamo Dennis, Cole Fulton, Austin Hayhurst, Tanner Hayhurst, Donovan Jones, Jordan Kemp, Rafi Labrador.

Girls basketball: Meghan Boyd, Eliza DeVera, Gabrielle Peters, Jaimee McKinnie, Dana Murray, Betsey King, Caitlyn Michalik, Elise Boockholdt, Alex Stokoe, Stephanie Kirk, Shanti Mickens, Analynn Bohner.

Wrestling: Riggin Stone, Shane Finkelstein, Carson Snooks, Jaden Hopp, Derek Madden.

Cheer: Maddie Bonnema, Lydia Busacker, Jessica Cardinale, Taylor Cole, Emily Cooper, Ashley Durfee, Savannah Durfee, Hannah Higgins, Lillian Holley, Madison Jiang, Kassidy Johnston, Alexa Maliwauki, Jaydyn Olsen, Sydney Oversby, Ashtyn Seymour, Samantha Ward, Raegan Wood, Taylor Zrno.

Dance: Rachel Alsager, Abigail Atkinson, Olivia Fleming, Alyssa Goff, Camille Low, Maddie Oto, Ellie Shipp, Sydney Speck, Kendall Ames, Avery Christensen, Ashtyn Hassman, Kaila Yacuk, Lily Deigert, Kate Shipp, Brynne VanOrden, Kaya Jones.

MERIDIAN

Boys basketball: Davis Thacker, Ethan Van Quill, Jordan Pearce, McKay Anderson.

Girls basketball: Taylor Watson, Brittney Hansen, Trinity Berger, Maddie Wing, Graci Kolka, Jaleesa Lawrence, DeeAnn White, Paige Watson.

Wrestling: Tyler Schock, Zach Kimes, Jacob Hill, Jared Rivera, Isaac Korgan, Nick Heath, Noah Peterson, Tanner Papa, Grant Neukom, Caleb Twait.

Cheer: Alix Armstrong, Tyler Barron, Riella Batson, Callie Bollinger, William Cates, Shelby Craig, Victoria Grady, Maya Newsom, Phoenix Shakespeare, Samantha Taylor.

Dance: Bethany Cravens, Makena Dillard, Shaelynn Hansen, Jesse Moody-St. Clair, Brenli Nelson, Alexa Norwood, Julia Rector, Aubrey Skinner.

MOUNTAIN VIEW

Boys basketball: Jake Clayton, Camille Massaad, Leyton Smithson, Kyler Terashima.

Girls basketball: Emma Anthony, Trinity Slocum, Laila Saenz, Makenzie Cook, Olivia Kreiser, Emily Morandi, Abby Mundy, Braelyn Whitelock, D’Nia Williams, Sydney Haun.

Wrestling: Michael Bruner, Aidan Shoup, Trace Wells.

Cheer: Carter Bicandi, Ashley Button, Teylar Ceniga, MaKenna Condie, Emma Folz, Riley Haley, Olivia Rammell.

Dance: Aubrey Andrew, Madison Aughenbaugh, Malerie Bair, Emily Davis, Julia Deverall, Hailey Guray, Samantha Hurst, Brinley Larsen, Kylie Larsen, Brooklyn Mower, Janie Patterson, Emma Rovig, Sienna Watson, Hannah Widdison, Hanna Seale, Carrie Vinci, Mayah Shadley, Lacy Bernhardt.

ROCKY MOUNTAIN

Boys basketball: Blake Butikofer, Jaden Hansen, Payton Lamm, Briggs Ranstrom, Nathan Sherle, Lincoln Telford, Townsend Tripple.

Girls basketball: Mandy Berg, Danika Burback, Makayla DeBry, Eliza Detton, Alyse Frogley, Sarah Gold, Jada Reed, Annagail Smith, Chloe Wright.

Wrestling: Parker Bingham, Ethan Boren, Kaden Hine, Kelton Hucks, Tyler Jones, Justin Kozlowski, Shea McGuire, Rafael Whynman.

Cheer: Hayleigh Armstrong, Jocelyn Cullip, Emily Frasure, Carly Harrop, Ryneal Hart, Emme Hilbig, Kara Hucks, Kate Lower, Rebekah Prestwich, Natalie Robbins, Ellie Staab, Jessica Thompson, Jasmine Torres, Savanna Wills.

Dance: Melody Allen, Kiera Birch, Milan Duncan, Amanda Frazier, Sophie Gaul, Brooke Gehring, Isabella Jensen, Elizabeth Judge, Perri Kesl, Raegan McCrady, Morgan McDonough, Morgen McInnes, Kailey Melander, Gabi Morales, Christa Rice, Emma Rice, Mia Sasser-Gunson, Alexa Spiker, Aspen Stanger, Brooklyn Swallow, Grace Thomas, Tennessee Tripple, Reagan Wardak, Makyla Wing, Courtney Woodbury.

SKYVIEW

Boys basketball: Evan Harmon, Brady Taylor, Mason Perrine, Jack Cook, Noah Peterson, Parker Jones.

Girls basketball: Olivia Taylor, Courtney Peterson, Jayden Glaze, Emma Miller, Sadie Miller, Brianna Holady, Marissa Naylor, Jorian Blacker, Kelsey Higgins, Marisa Schlegel.

Wrestling: Camden Chandler, Cole Bailey, Florentino Galvan, Martin Pena, Carson Draper.

Cheer: Kaiya Green, Olivia Haislip, Jennifer Toledo, Matt Conlin.

Dance: Natalie Aldous, Lily Archuleta, Brittney Balle, Jade Baxter, Milan Beymer, Carissa Chandler, Krissy Clements, Kate Cowman, Claire Dines, Megan Dorman, Kara Fuhriman, Samantha Howard, Ailie Hyslop, Kelsey Lister, Riley Miller, Ashley Nunes, MeiLi O’Bannon, Lydia Renschler, Kimberly Roberts, Bridgette Taylor, Emma Thiel, Ashtyn Vail, Taylor Van Wey, Michaella Webster, Emily Whipple.

TIMBERLINE

Boys basketball: Kelvin Cobbley, Cooper Atkinson, Timothy “Andy” Peters, Isaac Benson, Cooper Lumsden, Nicklaus Zenner, Andrew Ford, Joshua Simboli, Graham Elder, Jake Stranzl, Jake Wessels, Logan Woodhouse, Wade Zenner.

Girls basketball: Ivy Sackett, Caitlin Walsh, Ashlyn Ascuena-Mercil, Ava Ranson, Emma Ellinghouse, Sophie Glancey, Brooke Roldan, Elena McHargue, Lauren Thomas, Madison Thomas, London Carter.

Wrestling: Ethan Lynn, Selman Mohammad Karim, Noah Gluck, Alexandra del Fierro, Isaac Stevens.

Cheer: Madelyn Wambolt, Claire Gorringe, Sabrina Maier, Phaedra Roby, Kyla Cammack, Savannah Albertson, Camila Caballero, Valeria Zibordi, Hanna Seppa.

Dance: Langley Harding, Harlee Rogers, Alyssa Ball, Meredith Alexander, Grace Cooper, Summer Luck, Julia Dryer, Gracie Bleffert, Addison Davis, Riley Robenstein, Karly Black, Sofia Minich, Kiyah Dean, Jaylyn Jackson.

0216state4A06c20ce3drive
Caldwell junior Jade Martinez made the 4A SIC all-academic team. Darin Oswald doswald@idahostatesman.com

4A SOUTHERN IDAHO CONFERENCE

BISHOP KELLY

Boys basketball: Matt Heffner, Aidan McGarvin, Keegan Croteau, Nick Wolter, Henry Hunter, Hayden Hicks, Jackson Lightner, Michael Stone, Jack Grubb.

Girls basketball: Alicia Chatterton, Erin Parker, Erin Heffner, Claire Little, Kaelen Lightner, Olivia Jolley, Gabby Keefe, Monica Behrend, Anna Murrin, Anna Schmautz, Andrea Wilson.

Wrestling: Brett Alexander, Kash Anderson, Chris Martino, Michael Draper, Jackson Huskey, Jacob Inouye, Patrick Jess, Kieran Bruns, Ronnie Lopez, David Loach, Zach Stone.

Cheer: McKenna Aldinger, Isabel Ayala Rodriguez, Alyson Chou, Kylie Godfrey, Katherine Komma, Sophia Madison, Keelie Mills, Ava Powell, MacKenzie Rhodes, Olivia Shansby, Molly Sparkman, Madison Swikert.

CALDWELL

Boys basketball: Chase Burfeind, Caleb Oesch.

Girls basketball: Star Campos, Jade Martinez, Xiana Campos, Belle Bower, Alexzea Sanchez.

Wrestling: Alejandro Avila, Vincente Claudio, Justin Freeman, Aiden Go.

Cheer: Samantha LePiane, Deidra Guzman, Shyanne Good.

Dance: Grace Tish.

COLUMBIA

Boys basketball: Jake Poulton, Issac Hansen, Tripp Pugmire, Kyle Ady, Austin Collett, Jackson Callahan, Elijah Reese.

Girls basketball: Meg Clancey, Kierra Tippetts, Malynn Smith, Molly Simpson, Mia Nottingham, Mia Nottingham.

Wrestling: Kekana Fouret, Isaac Crace, Allamar Alexander, Andrew Choate.

Cheer: Kylie Walters, Zoe Chierichetti, Jetta Morrisson.

Dance: Maisey Warner, Madison Knapp, Paige Adams, Sophia Lancin, Saana Nyberg, Abby Wadsworth, Kaylee Earnest, Brynn Lybbert, Alexa Lybbert, Sammy Wyne, Taylor Andree.

EMMETT

Boys basketball: Not provided.

Girls basketball: Jaidin Alexander, Karly Carter, Holly Goslin, Destinee Hartsock, Jazmine Jenkins, Abby Knight, Gemma LaVergne, Hannah Tooley.

Wrestling: Not provided.

Cheer: Not provided.

Dance: Not provided.

KUNA

Boys basketball: Jesse Hobson, Ryan Lorensen.

Girls basketball: Kacie Andrus, Miannah Davies, Alexis Haws, Cadence Mann, Miaja Mills, Mattiekay Rackham, Delaney Walker.

Wrestling: Hayden Brandon, Cedar Miller, Cael Palmer, Jonathan Strickland, Camren Weeks.

Cheer: Brooklyn Brekke, Emily Davis, Kylie Fontenot, Jadyn Leatham, Sarah Miller, Katelyn Stedtfeld, Zack Tidwell.

MIDDLETON

Boys basketball: Trent Johansen.

Girls basketball: Jozie Crawford, Ashley Campbell, Oakley Royce, Lexi Mitchell, Abi Cotterell, Abby Grooms, Sylvia Conely, Emalie Wood, Marin Short, Haley Robinett.

Wrestling: Brody Kemble, Jarrid Beverlin, Kyle Austin, Jacob Beitia.

Cheer: Maycielyn Bill, Regan McCoy, Memphis Crane, Elizabeth Drake, Melody Flores, Lauren Billett, Lily Jones, Tabitha Brooks, Regan Moore.

Dance: Lacie Bateen, Lydia Echols, Abby Peterson, Chole Searle, Gracie Carter, Kaisley Pool, Savanah Serle, Shelby Hymas.

NAMPA

Boys basketball: Micah Erickson, Braxton Blacker, Maxwell Trent.

Girls basketball: Piper Curry, Audrah Radford, Rilee Sitts, Sativa Campbell, Alyssa Davenport, Hanna Seabaugh.

Wrestling: Josh Leach, Alexander Ashley, Caleb Leach, Brandon Ober.

Cheer: Alicia Hagberg, Lauren Anderson, Madison York, Tristan Deming, Hali Higgins, Faith McKnight, Calissa Shankel.

Dance: Sydney Brooks, Natalie Buxton, Brynn Heiner, Sienna Montgomery, Sydney Buxton, Sydnee Roberts, Macy Stanciu, Emma Higgins.

RIDGEVUE

Boys basketball: Hunter Holt.

Girls basketball: Natalie Barclay, Stephanie Castillo, Avalynn Creaser, Jacee Thomas, Olivia Tolman.

Wrestling: Dylon Fehrs, Robert Gibson, Porter Gurney, Adam Miller, Bryce Pryor, Emmitt Scheffler.

Cheer: Emily Bergstrom, Madison Bergstrom, Caley Doney, Abigail Reynolds, Juliana Wilhelmi.

Dance: Abigail Faille, Josecelin Flick, Paige Nihart.

VALLIVUE

Boys basketball: Zane Cooper, Mike Fitts, Jacob Martinez, Cole Robbins.

Girls basketball: Tawni Morrison, Angelina Parker, Skylie Stump, Lyna Tran, Faith Hodge.

Wrestling: Jory Bowers.

Cheer: Cienna Villareal.

Michael Lycklama has covered Idaho high school sports since 2007. He’s won national awards for his work uncovering the stories of the Treasure Valley’s best athletes and investigating behind-the-scenes trends.If you like seeing stories like this, please consider supporting our work with a digital subscription to the Idaho Statesman.
Support my work with a digital subscription
SUBSCRIBE TODAY
  Comments