Varsity Extra

All-state boys and girls soccer teams packed with 54 Treasure Valley players

Borah’s Ahmed Ibrahimovic celebrates his game-winning goal in the 5A state championship game Oct. 21 at Rocky Mountain High. Ibrahimovic was voted the 5A player of the year by the Idaho High School Coaches Association.
Borah’s Ahmed Ibrahimovic celebrates his game-winning goal in the 5A state championship game Oct. 21 at Rocky Mountain High. Ibrahimovic was voted the 5A player of the year by the Idaho High School Coaches Association. jjaszewski@idahostatesman.com

Note: All-state teams are chosen by the Idaho High School Soccer Coaches Association.

GIRLS SOCCER

Large School Coach of the Year: Steven Snider, Centennial

Private School Coach of the Year: Meagan Lyons, Bishop Kelly

Small School Coach of the Year: Stacy Smith, Coeur d’Alene Charter

CLASS 5A

Player of the Year: Makayla Christensen, sr., F, Centennial

FIRST TEAM

Josie Bush, sr., F, Centennial

Ricky Colosimo, sr., F, Post Falls

Demi Randal, sr., F, Lewiston

Chloe Teets, jr., M, Lake City

Kylee Geis, jr., M, Borah

Lily Schlake, sr., M, Rocky Mountain

Bailee Nelson, sr., M, Mountain View

Bridget Rieken, jr., D, Lake City

Grace Pekovich, jr., D, Centennial

Brynna Herridge, sr., D, Rocky Mountain

Macie Nelson, sr., D, Borah

Anneka Lewerenz, sr., GK, Boise

SECOND TEAM

Megan Drake, sr., F, Coeur d’Alene

Annica Wilson, sr., F, Lake City

Jordyn Dalling, jr., F, Rocky Mountain

Abby Keeley, sr., F, Boise

Olivia Vance, so., F, Mountain View

Erica Skindlov, jr., M, Coeur d’Alene

Aanika Stevens, sr., M, Centennial

Tara Brennan, jr., M, Boise

Gabi Coprivnicar, sr., M, Timberline

Larissa Bailey, sr., D, Lake City

Josie Young, sr., D, Centennial

Lilly Gwin, jr., D, Boise

Haley Apple, jr., D, Timberline

Maddie Grangaard, sr., GK, Post Falls

CLASS 4A

Player of the Year: Lauren Elwer, jr., M, Bishop Kelly

FIRST TEAM

Casey Shaha, sr., F, Sandpoint

Madison Glascock, sr., F, Twin Falls

Elizabeth Gonzalez, jr., F, Vallivue

Riley Walkington, sr., M, Sandpoint

Tatum Seastrand, jr., M, Bishop Kelly

Abigail Bufford, sr., M, Vallivue

Jade Highley, sr., M, Canyon Ridge

Grace Elwer, jr., M, Bishop Kelly

Courtney Handlen, sr., D, Century

Yeo Yarnell, jr., D, Sandpoint

Jezza Hutto, jr., D, Sandpoint

Isabella Vinsonhaler, sr., D, Bishop Kelly

Nicole Anderson, sr., GK, Bishop Kelly

CLASS 3A

Player of the Year: Emma Bartlett, jr., D, Coeur d’Alene Charter

FIRST TEAM

Lily Fitzgerald, jr., F, Community School

Korbie Bowman, so., F, Marsh Valley

Eliason Cherrstrom, jr., F, Coeur d’Alene Charter

Shelby Starr, sr., F, Timberlake

Izzy Lehosit, jr., M, Coeur d’Alene Charter

Jessica Jones, so., M, McCall-Donnelly

Ella Viesturs, sr., M, Community School

Daniela Quintero-Reyes, so., M, Shelley

Macey Morris, so., M, Marsh Valley

Jailene Garcia, sr., D, American Falls

Emma Stohl, sr., D, Shelley

Jazmin Romero, sr., D, Shelley

Kamree Williams, sr., GK, Declo



BOYS SOCCER

Large School Coach of the Year: Jayson Transtrom, Borah

Private School Coach of the Year: Richard Whitelaw, Community School

Small School Coach of the Year: Kathy Bokides, Weiser

CLASS 5A

Player of the Year: Ahmed Ibrahimovic, jr., M, Borah

FIRST TEAM

Diego Esquivel, sr., F, Post Falls

Kaden Baratcart, sr., F, Boise

Kyle Jones, jr., F, Rocky Mountain

Nicolas Morris, sr., M, Post Falls

Lucas Thorne, sr., M, Kuna

Armin Hasonovic, jr., M, Borah

Matt Ivanoff, sr., M, Boise

Kyle Sanchez, sr., D, Post Falls

Bailey Ward, sr., D, Mountain View

Asher Savin, sr., D, Boise

Josh Goicoechea, sr., D, Centennial

Tyler Kramer, so., D, Borah

Kaden Connor, sr., GK, Mountain View

SECOND TEAM

Gabe Nazemi, jr., F, Coeur d’Alene

Kristian Quiros, jr., M, Rocky Mountain

Carter Luthy, jr., M, Boise

Dakota Curtis, sr., M, Lake City

Johnny Martinez, jr., M, Meridian

Kai Fluger, sr., M, Nampa

Bennett Cunningham, jr., D, Lake City

Eli Gregory, sr., D, Post Falls

Ethan Bengtzen, jr., D, Rocky Mountain

Colton Kelleher, sr., D, Borah

Kyle Wright, jr., D, Timberline

Chase Miller, jr., GK, Capital

Shawn McKeeken, sr., GK, Coeur d’Alene

CLASS 4A

Player of the Year: Guadalupe Barajas, sr., M, Ridgevue

FIRST TEAM

Jossett Guzman, jr., F, Wood River

Mac Stultz, sr., F, Sandpoint

Coque Valasquez, sr., F, Blackfoot

Jesus Cardenas, sr., F, Burley

Hector Pena, sr., F, Ridgevue

Sagar Bhattarai, sr., Canyon Ridge

Adrian Arguello, jr., M, Caldwell

Jovany Armenta, jr., M, Wood River

Mario Marcias, jr., D, Wood River

Tanner Kohal, sr., D, Sandpoint

Erick Arizmendi, sr., D, Caldwell

Jevon Olvera, jr., GK, Caldwell

CLASS 3A

Player of the Year: Denton Meijerink, Timberlake

FIRST TEAM

Cristian Sanchez, sr., F, Weiser

Cash Dart, so., F, Community School

Erik King, sr., F, Bonners Ferry

Nat Drobish, Orofino

Charlie Stumph, sr., M, Community School

Isaac Tarelo, sr., M, Weiser

Yuvani Vizcarra, sr., M, Bliss

Tyler Beazer, sr., M, Bonners Ferry

Fernando Mata, sr., D, American Falls

Saul Valencia, jr., D, Bliss

Trevor Hamilton, sr., D, McCall-Donnelly

Dylan Miranda, fr., GK, Weiser

Michael Lycklama: 208-377-6424, @MichaelLycklama

  Comments