Varsity Extra

Brains above brawn. 5A, 4A academic teams honor Valley’s top student-athletes

Timberline quarterback Layton Wagner is one of 30 Wolves to qualify for the 5A SIC all-academic team this fall with a GPA over 3.5.
Timberline quarterback Layton Wagner is one of 30 Wolves to qualify for the 5A SIC all-academic team this fall with a GPA over 3.5. doswald@idahostatesman.com

Note: Athletes must have a GPA higher than 3.5 to qualify for the all-academic team. Lists provided by area athletic directors.

5A SIC

BOISE

Football: Andoni Bieter-Lete, Nicholas Black, Everett Collins, Joe Fitzgerald, Mackay Fitzgerald, Philip Gisler, Carson Jones, Jackson Molesworth, Jacob O’Mahony, Spencer Pitkin, Will Radice, Cooper Turner, Markel Walter.

Volleyball: Linden Carter, Kylie Casper, Gabriella Daltoso, Makena Klinge, Hannah Martinez, Mackenzie Martinez, Kaysa Pfannmuller, Jessica Ross, Chloe Woodall, Karsyn Zaragoza.

Boys soccer: Kaden Baratcart, Carson Cadwell, Colin Hinchman, Matthew Ivanoff, Carter Luthy, Jacob Marshall, Huck Mortimer, Seth Nims, Jackson Roser, Asher Savin, Tristan Wojcik, Samuel Zimmer.

Girls soccer: Payton Baratcart, Tara Brennan, Rose Brighten, Grace Gaddis, Olivia Gregg, Lilly Gwin, Abygail Keeley, Anneka Lewerenz, Julia Lewis, Emma Patek, Audrey Sand.

Boys cross country: Nicolai Andreas, David Hamlin, Mason Kirk, Reuben Kosche, Duncan Miller, Luke Miller, Andrew Peterson, Harrison Reynolds, Cooper Shea.

Girls cross country: Maloree Barbera, Mary Kate Bender, Molly Elliott, Katie Gebert, Eve Jensen, Lauren Kochaver, Nicole Pantiledes, Laura Pape, Sophie Steckel.

Boys swimming: Quinn Carlson, Michael Chang, Conrad Duerr, Caleb Elliott, Peter Gombert, Christopher Patrick, Zachary Stevens, Markel Walter, Luke Yost, Patrick Yost.

Girls swimming: Maloree Barbera, Sarah Carrell, Sia Chauhan, Morgan Duplanty, Molly Elliott, Maggie Erwin, Samantha Eyolfson, Zoe McCormick, Athena Nguyen, Caitlin Nguyen, Kailey Owen, Adelaie Prokop, Dylan Richmond, Abigayle Stucky, Isabel Swafford, Emma Thibadeau, Maidie Trapp, Sydney Walker.

BORAH

Football: Jacob Batubenga, Hunter Johnson, Ilaisa Makaafi, Jay Ahlstrom, Jackson Cole, Chase Nett, Peyton Lundquist, Brenden Kilgore, Tristan Johnson, Thomas Petersen, Parker Watson.

Volleyball: Katie Tippery, Zekiah Scott, Alyssa Vermeer, Madison Miller, Kara Clayton, Hallie Seaman, Hannah Shores.

Boys soccer: Brandon Donat, Tyler Kramer, Leo Mullin.

Girls soccer: Hailey Hill, Ciara Welsh, Madeline Kraus, Zoe Transtrum, Payton McBride, Skyla Vogelpohl, Mikella Kent, Kylee Geis, Lily Transtrum, Alyse Palsulich.

Boys cross country: Kolby Banister, Diego Carrillo, Zach Garey, Connor Gilland, Jared Loercher, Nikolai Morgan, Connor Pierce, Cade Warnock.

Girls cross country: Whitney Moncur, Eva Nava, Jessica Simpson, Anita Sloan, Hailey Thomas, Annika Waterman.

Girls swimming: Savannah Soper, Bethany Phothong, K Olson-Geyer, Renzee McKennon, Ruby Howell, Olivia Greeley, Gensine Condit.

CAPITAL

Football: Gavin Murray, Tavita Reupena, Drew French, Payton Hamilton, Seth Egbert, Reed Johnson, Keagan McCoy, Carter Johnson, Gavin Piva, Jack Vering, Alec Weber, Ryan Hibbs, Corbin Girard, Logan Early, Rudy Dye, Edward Black, Shawn Stuart, Caleb Orlovich, Jonah Lijewski-Blackham, Cooper Leaf, Tanner Leaf.

Volleyball: Haley Fonceca, Emily Garus, Elly Johnson, Ellie Doughty, Katrina Hubbs, Kiauna Cardona, Nicole Powers.

Boys soccer: Alexzander Dash, Braden Johnson, Jack Gambassi, Jackson Beers, Parker Vail, Jacob Klemme, Brennan Gaffney, George Simitjis, Beau Robinette, Ryan Morris.

Girls soccer: Cierra Johnson, Natalie Guas, McCall Bennion, Elena Johnson, Grace Sherner, Kenzie Thiel, Delaney Reed, Jalen DenHartog, Sierra Cole, Sarah Stewart.

Boys cross country: Andrew Davies, Braden Dayton, Brandon McMillan, Carlos Becerra, Grant Player, Jeff Mickelson, JT Titmus, Matt Ihling, Michael Willimas, Petie Schill, Thaddeus Green, Tom Prouty, Trace Schultz, Wesley Capps, Will Culhane, Will Riley, Zeke Jordan, Khai Hirsehi.

Girls cross country: Abby Johnson, Emily Fales, Gentry Mower, HanaRose Gironda, Jessi Taylor, Julia Zickefoose, Karla Coneche, Mariah Miller, Rami Gonzlez-Roe, Robyn Reeder, Alyssa Thomas, Alyssa Thomas, Serea Dubon, Lucy Jacobsen, Morgan Cole.

Boys swimming: Elliott McCloskey, Culley Shannon, Jackson McEwan, Joseph Price, Mason Rahimi, Owen Board, Cruz Rivera, Paul Shutt, Paul Surbeck.

Girls swimming: MaKenzie Laven, Dani Rooney, Rachel Edmundson, Jenna Funk, Erin Poppenga, Carlee Olson, Betsy Rosales, Jordyn Walhof, Otilia Lopez, Serina Ureste-Stryker.

CENTENNIAL

Football: Brice Killian, Damon Trafford, Jayce Rogers, Alex Draper, Grayeson Bloom, Lucas Little, Jakob Simmons, Ethan Looney, Lucas Erickson.

Volleyball: Austyn Mauzy, Elizabeth Ingersoll, Alexa Cleverly, Selena Morissey-Garrett, Camille Coleman, Isabella Ipsen, Gianna Haener, Alicia Curry, Chloe Withers, Avalyn Hine.

Boys soccer: Josh Goicoechea, Ethan Bilodeau, Ethan Looney, Asher Hansen, Zack Sullivan, Erik Vaage, Jaren Tullock.

Girls soccer: Makayla Christensen, Atiya Adams, Emily Uhlenkott, Payton Anderson, Kailey Lewis, Hannah McFadden, Taylor Mendez, Brielle Davidson, Cheyanne Rede, Kassandra Phillips, Molly Cole.

Boys cross country: Trent Brown, Riley Cahoon, Mathew McMurray, Dakin Rust, CJ Colson, Blake Jones, Jacob Kearsely, Austin Keetch.

Girls cross country: Brenna Bolinder, Aubrey Thueson, Anna Turner, Abigail Stadtlander, Brikelle Markus, Kyrie Zimmerman, Thea Sukianto.

Boys swimming: Tyler Blaser, Jackson Cunningham, Tom Dunn, Will Dunn, Noah Guidara, Ollie Lange, Josh Sutton, Michael Min, Noah Rieth.

Girls swimming: Jaide Ashcraft, Halle Bigalow, Dakota Cline, Erin Elder, Lizi Hall, Maya Knutson, Erin Ripley, Lily Sawyer, Danielle Schoenfeld, Mackenzie Smith, Mia Watson.

COLUMBIA

Football: Kekana Fouret, Michael Lyons, Mason Farris, Brett Ashcraft, Kade Grigsby, Stefan Weiss, MiKay Salinas, Zack Williamson, Joey Garcia.

Volleyball: Morgan Potter, Kayle Earnest, Alexis Fischer, Ady Hamrick, Marissa Phipps, Kaitlyn Plischke, Maiya Hammer, Jaina Pearce, Rachel Driskell.

Boys soccer: Jevyn Stokes, Brian Guadarrama, Ivan Gonzales, Keagan Eisele.

Girls soccer: Shenae Kreps, Summer Townsend, Taylor Stanard, Hailey Hockett, Annika Chavez, Molly Simpson, Izamar Pasillas.

Boys cross country: Isaac Hansen, Preston Jones, Logan Hammer, Seeran Chandler, Dillon Thurgood.

Girls cross country: Hannah Combs, Makenna Andrews, Loaryn Merkley, Bronte Preece, Lauren Call.

EAGLE

Football: Kaden Baskett, Kobe Caruso, Pate Damond, Cameron Flaner, Jacob Grant, Jaden Hopp, John Houser, Matt Hudson, Thomas Moroney, Luke Masters, Cameron Mitchell, Rhett Moffatt, Hunter Riccardelli, Dalton Riggs, Austin Riggs, Brendan Rorabacher, Nelson Russell, Tanner Russinger, Cade Solich, Kalvin Stewart, Derek Tommasini, Preston Vandegriff, Nick Williams, Rylan Wood, Devin Young.

Volleyball: Raegan Barr, Tori Dover, Emily Greer, Abby Ives, Jaidyn Kinneeveauk, Mckenzie Lee, Jill Merkle, Emily Scott, Samantha Smith, Ella Van Alfen.

Boys soccer: Quentin Cook, Michael Eusterman, Mark Eusterman, Calvin Freeman, Daniel Mata, Drew Morris, Zane Rainey, Zane Rassmussen, Issac Rassmussen, Peter Robertson, Matt Stott, Kelton Webb, Garand Webb, Kaden Williams.

Girls soccer: Sydney Allen, Elle Cox, McKayla Davis, Kody Epp, Juliet Grech, Landry Newland, Annika Peery, Aleah Reynolds, Olivia Smith, Lauren Spencer, Jamie Strong, Cami Talbot, Emmaline Thibault, Bridgette Ward, Matti Williamson, Avery Woods.

Boys cross country: Calvin Freeman, Ian Lavin, Chandler Emerson, Declan Tomlinson, Nate Warren.

Girls cross country: Brinlee Bryson, McKenna Emerson, Ashley Lajocies, Julie LaMar, McCall Longson, Madison Tanner.

Boys swimming: Lucas Barnes, Michael Carter, Caden Cheney, Zac Crandell, Clayton DeHaas, Cody DeHaas, Luke Heikka, Devin Schwehr, Luke Warner.

Girls swimming: Hannah Bruneel, Haylee Buyers, Sarah Carter, Sydney Christensen, Sydney Elliott, Nicole Fish, Lauren Friday, Grace Gwin, Emery Oneale, Maureen Oneale, Kayla Shubert, Bethany Spackman, Jordan Thomas, Alissa Nalewajko, Gillian Glivar.

KUNA

Football: Caden Cobb, Nathan Erickson, Benjamin Haws, Jerome Miller, Shane Miller, Zachariah Sanders, Bruce Warnick, Caden Fout, Gavin Heindel, Brandyn James, Carter Moore, Karl Richards, Kaden Carson, Brandon Hurst.

Volleyball: Adysen Allen, Kacie Andrus, Mahala Bradburn, Hannah Calley, Ryann Halladay, Kayla James, Autumn Kidd, Miaja Mills, Makenzie Mills, Victoria Savage, Taylor Thurston, Taryn Vanderwiel, Rachel Walker.

Boys soccer: Diego Guzman, Lucas Thorne, Ryan Gamboa, Jayr Ayala.

Girls soccer: Kelsey Miller, Kelsie Montierth, Mikayla Macaluso, Amber Reilly, Victoria Hommel, Madisen McFate, Jasmine Ramos, Mya Florea, Allison Frost, Meghan Holloman, Jennifer Ball, Macy Croft, Brooke Ray, Abigail Wilson, Megan Wrigley, Hailey King, Abby Lowe, Grace Boyer, Morelia Haws, Emily Hardin, Luci Ashley, Emma Callis.

Boys cross country: Russell Richardson, Benjamin Sommercorn, Joshua Monaghan, Tristan Phillips, Wyatt Mills, Bryce Hill.

Girls cross country: Kierra Smith, Natalie Redetzke, Alysse Hansen, McKenzie Ellis, Morgan Erickson, Bryna Foutz, Mikayla Avery, Sophia McGregor, Olivia Strickland, Chelsea Trautman, Abigail Strickland, Ariana Reisenauer, Adeline Richards, Emma Richardson, Grace Waite, Jessica Erickson, Savannah Dotson.

MERIDIAN

Football: Carter Baumgartner, Braden Honn, Zach Kinzel, Nate Weddle, Jackson Foster, Trent Graves, Devon Fox, Sustin Peterson, Ian Calas, Gavin Hawk, John Hazlett, Byron Pearce.

Volleyball: Olivia Propsom, Katie Saucerman, Sabrina Jones, Mia Rivera, Marci Elgan, Sara Graefe, Isabel Gaytan, Izzy Campbell, Rylee Bonning.

Boys soccer: Eric Gantt, Jonah Johnson.

Girls soccer: Olivia Pluim, Trinity Berger, Sajra Celovic, Cara Leonard, Shanae Ririe, Lexie Hall, Olivia Demars, Charlotte Hobson, McKenna Bishop, Mekena Walsh, Julian Alias.

Boys cross country: Connor Refaey, Tanner Wilkinson, Aiden Cluff, Sam Packer, Nelson Snow.

Girls cross country: Brittney Hansen, Olivia Demars, Jessica Ytac, Abby Bingham, Alexzandria Hensley, Lindy Wells, Sidney Heyborne, Ruby McCaw.

Boys swimming: Alex Cox, Quinn McEntire.

Girls swimming: Emilee Baumbartner, Macy Gwilliam, Brooklynn Johnson, Zoe Kenney, Sydni Merrill, Sarah Jane St Michell.

MOUNTAIN VIEW

Football: Ethan Ball, Dylan Martinez, Gatlin Condie, Caden Hansen, Caden Connor, Justin Buss, Anthony Dziok, Nino Gaskins, Tyler Ho, Bryson Lyons, Camille Massaad, Christian Maus, Jonathon Muniz, Antonio Salazar, Alexander Wierskircher, Carson Wells.

Volleyball: Alexia Bruner, Makenzie Cook, Alivia Negrette, Seniya Ogden, Amelia Cron.

Boys soccer: Kaden Connor, Kyler Terashima, Ricky Retana, Marcos Vega, Chandler Hansen, Chris Jacobs, Shad Jensen, Torin Toole, Ricky Aguilar.

Girls soccer: Justine Humphrey, Bailee Nelson, Kenly VanOstrand, Olivia Vance, Tori Sloan, Sierra Breaux, Olivia Hersley, Olivia Kreiser, Alyssa Cutler, Kylie McDonald, Emily Morandi, Sydney Morgan, Lizza Wallace, Sophie Young, Kayla Steiner.

Boys cross country: Brandon Walker, Jorgen Lowry, Matt Stark, Ben Maupin, Kyler Ogden, Zane Biason.

Girls cross country: Lexy Halladay, Kortlyn Lowry, Morgan French, Adelynn Rosin, Camryn Pritchard, Bailey Bingham, Makenna Schular, Sydney Evans, Kenzie Porter, Brooklyne Erickson, Sophie Boyd, Abby Packer.

Boys swimming: Trevor Bollwinkel, Mateo Hernandez, Cooper Motyer.

Girls swimming: Kaylee Carr, Isabelle Lewis, Lauren McKenna, Hannah Montrose, Maddison Rice, Savannah Blood, Hannah Hamilton, Sariah Shaner, Danika Van Den Akker.

NAMPA

Football: Brayden Hill, Hunter Pike, Alexander Ashley, Cameron Waite, Caleb Butler, Temana Tuha.

Volleyball: Ashley Bradbeer, Jessica Redmond, Abby Seable, Calissa Shankel, Faith McKnight, Jillian Hughes, Katelynn Haragos, Kayleigh Hibbard, Brooke Bradbeer.

Boys soccer: Kenton Ainsworth, Declin Ainsworth, Tre Brewer, Tristen McMahan, Blake Nordstrom, Ethan Schliep, Christopher Pena, Kai Flugel.

Girls soccer: Maddison Bailey, Katie Hanna, Ashley Massengale, Samantha Quantie, Keilani Duran.

Boys cross country: Sammy Martinez, Soran Hernandez, Kayden McLinn, Adan Eledesma.

Girls cross country: Sophia Long, Chandler Prindle, Hanna Seabaugh, Whitney Lerdall, Kylie Lippert.

Boys swimming: Ender Sandidge.

Girls swimming: Macey Cannon, Madalyn Flint, Gentrie Poulsen, Sydney Poulsen.

ROCKY MOUNTAIN

Football: Zach Irwin, Carter Kuehl, Jacob Webster, Colby Jackson, Dylan Shaner, Payton Lamm, Joe Strickland, Jacob Piscione, Nick Romano, Joe Taylor, Zach Meyer, Garrett Beck, Henry Wolthius, Gerrit Tamminga, Braden Bale, Jerrik Lattimer.

Volleyball: Kallyn Mai, Sidney Frith, Rachel Ross, Kaitlyn Rodgers, Mikayla Moorhouse, Maddi Taylor, Kennadie Phillips, Jocelyn Hanson, Abby Sparkman, Riley Frith, Sarah Lyons, Hannah Belveal.

Boys soccer: Ethan DeForrest, Gavin Brush, John Truong, Max Christensen, Zac Dean, Coby Hunt, Gavin Pollock, Isaac Szuch, Pierce Graver, Ryken Dizes.

Girls soccer: Grace Wilson, Madison Peterson, Leah Harbaugh, Kasey Wardle, Caroline Bass, Brynna Herridge, Larissa Wegner, Jordyn Dalling, Cassidy Quick, Taeler Hughes, Jennifer Norrie, Lily Schlake, Mandy Larsen, Rachel Hall, Mae Kjaer, Nicole Gieser, Abby Edward.

Boys cross country: Joey Tolman, Gavin Pollock, Ashton Siewek, Braden Heath, Drew Hiatt, Seth Kohler, Hunter Scoresby, Sheldon Jones, Elias Everist, Joshua Harris.

Girls cross country: Payton Frutusco, Nathalia Campos, Sage Martin, Laura Heywood, Delaney Salisbury, Taylor Schreiner.

Boys swimming: Sam Miller, Nicholas Schroder, Matthew Shaw.

Girls swimming: Ruby Fairbanks, Taylor Gallegos, Allison Galloway, Lindsey Jacobson, Whitney Johnson, Holly Kuklenski, Charity Pittard, Cecelia Wheeler, Brooke White.

TIMBERLINE

Football: Cameron Elgart, John Prater, Nathaniel Taylor, Connor Riddle, Jacob Bake, Eli Chase, Layton Wagner, Nicolas Caballero, Kyle Adams, Stone Mason, Dillon Pedro, Andrew Paschke, Toran Zimmerman, Tanner Tracy, Lucas Doerr, Rowdy Claycomb, Riley Johnson, Timothy Peters, Ed Osterberger, Kade McCall, Jonah Rocklein, Camden Webster, Daniel Orrock, Keegan Carlson, Jeffrey Henry, Jackson Coleman, Ryan Pike, Joshua Dean, Ryan Jones, Matthew Stefanic.

Volleyball: Josie Phelps, Olivia Nelson, Katie Thornsberry, Elle Wright, Ilah Hickman, Kaitlyn Botimer, Alexis Kelley, Margot Unrein, Kaylyn Westergard, Heather Hall, Alexandria Schwager, Katherine Kerkman, Katherine Hamrick, Ciara Kelly, Saylor O’Kelley, Gemma Unrein, Logan Dunne, Miranda Lamb, Bridget Ward, Sophia Ward.

Boys soccer: Brayden Gropp, Connor Stoddard, Jackson Arave, Lukas Kawano, Ryan Felin, Kyle Wright, Nathan Ashworth, Dylan Bowes, Graham Elder, Bennett Kalpakjian, Mason Slaughter, Julien Spanneut, Coleman Brewster.

Girls soccer: Olivia Carroll, Lea Winkel, Karleigh Belnap, Phoebe Bowes, Kilynn Maxwell, Addie Meyer, Audrey Hurt, Alexandra Eaton, Abby Delmas, Taylor Gulick, Haley Apple, Julia Young, McKenna Wegner, Gabriella Coprivnicar, Grace Michael, Megan Bell, Tessa Simonds, Isabella Brickner, Madeline Cahue, Makenna Kuecks, Elena McHargue, Ava Ranson, Maeve Pierson.

Boys cross country: Jacob Packwood, Daniel Swanstrom, Evan Thiede, Drew Howell, Micah Norton, Christopher Cooper, Ries Ruehrwein, Anson Jones, Caleb Stamper, Nicholas Lanza, Andrew Enrico, Jaden Provant, Jackson Busch, Aaron Magalsky, Ryan Dobi, Michael Christensen, Mathew Hwang, Dawson Slaughter, Joshua Simboli, Joshua Dittrich, Philip Hu, Theodore Knoll, Jacob Pitman, Dylan Smith, Charles Stands, Isaac Stevens.

Girls cross country: Presley Roldan, Lylah Gibans, Molly Gulden, Cara Tapella, Isabelle Michaels, Selena Lamborn, Alexis Manthie, Charlie Duff, Tea Marta, Madelyn Sudac, Hattie Prater, Claire Paschke, Sarah McKeever, Maura Dresner-Pfau, Charese Kelly, Megan McManus, Rebecca Wait, Rachel Compton, Sophia Delgado, Alexandra Gordon, Brooke Gustafson, Hailey Honovich, Hannah Kim, Sophia McKay, Madison Smith, Alexa Swanstrom, Hope Thompson, Amber Warren.

Boys swimming: Nick Radovcich, Joshua Poorbaugh, Aiden Geffros, Jonathan Sutherlin, Jason Derderian, Michael Popa, Lincoln Wagner.

Girls swimming: Michaela-Joyce Moshe, Sara Colleran, Sophia Burchfield, Abigail Spencer, Chloe McDougal, Annie Hunter, Sophia DeMordaunt, Christina Uhlenbrock, Ava Aubrey, Ashley Bliss, Marley Gauthier, Madisen Gomez-Spencer, Natalie Hahle, McKenna Harder, Julia Hayes, Madison Rutter.

 

4A SIC

BISHOP KELLY

Football: Peter Oliver, Brenner Adams, Roan Bernal, Kendrick Brasby, Chris Desert, Jared Elroy, Beck Grasser, Will Grasser, Jack Hampton, Matt Heilman, Logan Hibbs, John Inouye, Rex Irby, Brennan Lamey, Jackson Lightner, Dan Marlow, Adam Nichols, Preston Palic, Garrett Rehberg, Anthony Rizzo, John Sabala, Sterling Schossberger, Cole Schumacher, Jackson Stingley, Michael Stone, Tim Verhaegh, Carter Wahl, Jeremy Webb.

Volleyball: Cecilia Fitz, Hailey Griffin, Analise Hitchcock, Hailee Ostrom, Addison Ribordy, Helen Sullivan, Natalie Sullivan, Kylee Walker.

Boys soccer: Lucas Atencio, Thomas Bartlett, George Carey, Seth Cram, Scott Donnellan, Tomas Kinalski, Patrick Perez, Sam Ryan, Thomas Ryden, Wyatt Schwehr, William Smith, Michael Werst, Jordan Winberry.

Girls soccer: Nicole Anderson, Katelyn Catalano, Brittany Coffman, Sydney Cromwell, Evelyn Elwer, Grace Elwer, Lauren Elwer, Hannah Heaton, Peyton Loffer, Grace Mulcahy, Tatum Seastrand, Victoria Sengelmann, Isabella Vinsonhaler.

Boys cross country: Nick Russell, Brett Flerchinger, Isaiah Navarro, Jack Pachner, Conner Bawden, Kent Harrison, Hayden Phillips, Peter Beckner, Brian Mullin Jr.

Girls cross country: Rebecca Bodine, Tatum Seastrand, Sarah Anewalt, Kiana Palic, Molly Connor, Michaela Petty, Maizie Wakefield, Julia Wolfe.

Boys swimming: Joe Emerich, Ben Kempers, Max Nadler, Thomas Roark, Jake Troescher.

Girls swimming: Elizabeth Carey, Carley Mings, Sophia Moylan, Saylor Nelson, Emily Porter, Grace Porter, Lucy Rebholtz, Nikita Rubocki, Anika Rubocki, Julia Smith, Claire Souza, Sydney Tverdy, Winter Warchol, Megan Knipe.

CALDWELL

Football: Nate Farris, Ilijah Velasquez, Ryan Barton, Chase Burfeind, Ryder Hernandez, OJ Loya, Nate Barber.

Boys soccer: Freddy Murillo, Javier Rodriguez.

Girls soccer: Maddison Shields-McLeish, Camillia Sein.

Boys cross country: Christian Mehiel, Max Standley, Nate Griswold, Ivan Escobedo.

Girls cross country: Jade Martinez, Courtney Crawford, Star Campos, Katie Webster, Cassandra Stone.

Boys swimming: Andre Lopez.

EMMETT

Not provided.

MIDDLETON

Football: Mitch Beitia, Zack Furrow, Josh Mertz, Darin Post, Neal Weber, Bridger Whitworth, Axel Bundy, Ryan Baird, Jake Beitia.

Volleyball: Megan Snow, Jozie Crawford, Haily Davis, Lindsay Medaris, Kira Mortensen, Haley Robinett, Kamiko Blue, Brynn McKnight, Macy Short.

Boys soccer: Daxton Wyatt.

Girls soccer: Ashlynn Creekmore, Braelen Lowell, Emalie Wood, Maddie Arnold, Abby Furrow, Abby Kofoed, Brenna Murri, Madison Reed, Morgan Brown, Faith Fenske, Azia Maund, Mallary Tanner.

Boys cross country: Colton Heindel, Evan Rasmussen, Josh Larsen, Grant Davis, Abe Bloomquist, Austin Cook, Clayton Armstrong, Evan Richard, Alec Johnson.

Girls cross country: Leah Myers, Lyssa Kemble, Morgan Brown, McKayla Walker, Hallie Smith, Delanie Ward, Makenzie Robinson, Rachel Abraham, Kiara Harris, Bailey Victor, Kalie Kenner.

MOUNTAIN HOME

Football: Josheph Rodriguez, Walker Harris, Joshua Roeder, Andrew Stowells.

Volleyball: Jillian Oppedyk, Jazlyn Cristobal, Paris Mederios, Victoria Abrego, Sarah Miller, Emalee Pippin .

Boys soccer: Mason Essig.

Girls soccer: Kaitlyn Francisco, Clarissa Lucas, Mackenzie Niksich, Elizabeth Bearden, Gloryssel Moreno, Emily Cruser, Asia Jackson, Jaden Bennett, Keylee Morlock.

Boys cross country: Jacob Criddle.

Girls cross country: Emily Lampman, Camille Ochoa, Kjnara Swanson.

Girls swimming: Anna Cook.

RIDGEVUE

Not provided.

SKYVIEW

Football: Wade Carpenter, Wyatt Storer, Tony Earll, Matt Zamora, Tyler Crowe, Matthew Kingston, Davis Young, Trevor Todd-Stone, Jeron Holbrook, Nathan Haynes, Justin Hinkley, Masen Medl, Noah Daniels, Kevin Halim.

Volleyball: Hana Naito, Morgan Bower, Jorian Blacker, Olivia Bradley, Karen Murphy, Whitney Bower, Lexi Ghighina, Molly Anderson, Sydney Breshears, Dani Nay.

Boys soccer: Tanner Ackerman, Braden Lungren, Tyson Cantrell, Chase Hoffman, David Slemmer, Hansen Lungren, Chris Araujo, Austin Crofoot, Caden Chandler.

Girls soccer: Breanna Boutte, Maddie Edwards, Ariana Evdokima, Esmi Galvan, Emily Green, Rachel Ray, Shayla Rood, Carissa Chandler, Britney Rill, Kenadee Stucki, Allison Wolf, Krissie Clements.

Boys cross country: Sean Gingerick, Joseph Frey, Antonio Reyes, Edgar Jimenez, Tyler Whipple.

Girls cross country: Katie Freeman, Kasidy Peterson, Lindsey Beal, Alicia Parsons, Ashlynn Tampas, Mariah Gutierrez.

Boys swimming: Jared Hartley, Cade Schaffer, Gregory Smith.

Girls swimming: Sheridan Hatch, Carolyn Nickell, Eliza Stucki, Anna Tindall, Destiny Zamora.

VALLIVUE

Football: Jeffrey Anderson, Carson Child, Rawlie Childs, Cody Cope, Joseph Hart, Lan Larison, Jaxon Northcraft, Caleb Rhoton.

Volleyball: Rieta Eldridge, Larissa Hale, Tawni Morrison, Sarah Reinecker, Alexandra Zucker.

Girls soccer: Abigail Bufford, Alyssa Goff, Jaden Hernandez, Sidney Johnson, Elizabeth Osuna, Madison Price, Jaedyn Rhoton, Renae Sanchez, Rylee Simpson, Andie Toscan.

Boys cross country: Seth Babbel, Wade Hammons, Christian Pearson, Cooper Sutton, Michael Wells.

Girls cross country: Leah Batchelor, Kaylee Bullard, Julissa Castaneda, Grace Fish, Sidney Johnson, Gracen Larson, Aubrey Wilhelmsen, Morgan Young, Daria Malevka.

Girls swimming: Olivia Kimball, Emily Massoth.

Michael Lycklama: 208-377-6424, @MichaelLycklama

  Comments