Varsity Extra

See who made the 3A, 2A and 1A all-conference baseball teams

Note: All-conference teams are chosen by the league’s coaches

3A SNAKE RIVER VALLEY

Player of the Year: Casey Rodriguez, sr., P/CF, Fruitland

Coach of the Year: Tracy Bratcher, Payette

FIRST TEAM

Jake Deal, sr., Homedale

Ben Lee, jr., Homedale

Drew Deal, so., Homedale

Bryant Gerdes, jr., Payette

Kapen Burke, sr., Payette

Christopher Walker, jr., Payette

Gabe Lopez, jr., Payette

Mason Rynearson, jr., Payette

AJ Wagenmann, sr., Fruitland

Zane Jerman, sr., Fruitland

Zack Flannery, so., Fruitland

Sid McHenry, fr., Fruitland

Elijah Hultman, so., Parma

Payton Pinz, sr., Parma

SECOND TEAM

Stetson Beus, fr., Parma

Theresa Moyle, sr., Weiser

Austin Stricker, jr., Payette

Mat Murphy, sr., Fruitland

Isaac Larsen, sr., Fruitland

Zack Jerman, jr., Fruitland

Drew Taylor, sr., Homedale

Jaylon Hilton, jr., Homedale

Bryce Marshall, so., Payette

Kyle Powers, fr., Parma

Jacob Godina, sr., Parma

Dalton Turrentine, jr., Weiser

HONORABLE MENTION

Jesse Packer, jr., Homedale

Wyatt Wolf, jr., Homedale

Zach Adams, fr., Fruitland

Dylan Erlebach, sr., Weiser

Brody von Brethorst, so., Weiser

Jaren Mease, jr., Homedale

 

2A WESTERN IDAHO CONFERENCE

MVP: Cameron Goetz, jr., P/3B, Melba

Coach of the Year: Jeff Sessions, Melba

FIRST TEAM

Eli Bangerter, sr., Melba

Tim Reinertson, so., Melba

Lex King, sr., Nampa Christian

Nick Tuttle, sr., Nampa Christian

Brandon Mullins, sr., Nampa Christian

Riley Harris, sr., New Plymouth

Jake Wilson, sr., New Plymouth

Dwight Sevy, so., Marsing

Clay King, sr., Marsing

Nathan Wetzel, so., Cole Valley Christian

SECOND TEAM

Tristen Stimpson, jr., Melba

Koby Phillips, jr., Melba

Tyler McConnell, sr., Nampa Christian

Luke Tuttle, so., Nampa Christian

Connor Buck, sr., New Plymouth

Tyler Wood, jr., Marsing

Brian Purtell, jr., Marsing

Miguel Rodriguez, sr., McCall-Donnelly

Noah Owens, fr., Cole Valley Christian

Blake Moser, so., Cole Valley Christian

HONORABLE MENTION

Dillon Bodily, fr., Melba

Joe Ihli, fr., Nampa Christian

Isiah Prado, fr., Marsing

Stockton Raines, so., McCall-Donnelly

Keaton Hoiosen, fr., Cole Valley Christian

 

1A WESTERN IDAHO CONFERENCE

Player of the Year: Kody Arellano, sr., P/SS, Glenns Ferry

Coach of the Year: Denis Uhl, Glenns Ferry

FIRST TEAM

Tanner Martinez, fr., P, Glenns Ferry

Oscar Puga, jr., P, Wilder

Caulen Michael, sr., C, Wilder

Angelo Koslosky, so., INF, Horseshoe Bend

Tyler Brown, sr., INF, Glenns Ferry

Anthony Ortivez, fr., INF, Wilder

Carson Grigg, so., INF, Glenns Ferry

Ismael Cortez, so., INF, Wilder

Erick Ballesteros, sr., OF, Glenns Ferry

Ezequiel Vargas, jr., OF, Wilder

Brady Turner, sr., OF, Glenns Ferry

Oscar Villavicencio, so., UTIL, Glenns Ferry

Colter Elliott, sr., UTIL, Horseshoe Bend

SECOND TEAM

Levi Nanney, so., P, Rimrock

Ethan Smith, fr., P, Horseshoe Bend

Keyton Cook, jr., C, Glenns Ferry

Isaac Guerrero, sr., INF, Glenns Ferry

Jacob Albor, sr., INF, Wilder

Mike Farrar, so., INF, Horseshoe Bend

Anthony Herrera, so., OF, Rimrock

Oscar Sanchez, so., OF, Glenns Ferry

Diego Gutierrez, jr., UTIL, Glenns Ferry

Michael Lycklama: 208-377-6424, @MichaelLycklama

Related stories from Idaho Statesman

  Comments