Varsity Extra

Varsity Extra Scoreboard: Wednesday, Oct. 5

VOLLEYBALL

BISHOP KELLY DEF. MTN. HOME

25-10, 25-21, 25-16

Mountain Home (3-8, 3-8 4A SIC) — Stats not provided.

Bishop Kelly (10-3, 10-1 4A SIC) — Natalie Sullivan 15 kills, 12 digs; Jessica Ruffing 30 assists; Macy Burch 15 kills, 9 digs.

SKYVIEW DEF. MTN. HOME

25-9, 25-7, 25-10

Mountain Home (3-9, 3-9 4A SIC) — Stats not provided.

Skyview (10-0, 10-0 4A SIC) — Dani Nay 9 kills, 3 aces; Olivia Bradley 9 kills, 6 aces; Alex Kinsman 6 kills.

SKYVIEW DEF. BISHOP KELLY

25-11, 21-25, 25-20, 25-15

Skyview (11-0, 11-0 4A SIC) — Dani Nay 24 kills, 4 aces, 14 digs; Olivia Bradley 9 kills, 2 aces; Whitney Bower 9 kills, 21 assists, 10 digs; Karen Murphy 5 kills, 16 assists, 12 digs.

Bishop Kelly (10-4, 10-2 4A SIC) — Macy Burch 18 digs; Jessica Ruffing 30 assists; Ashton Caldwell 20 digs; Natalie Sullivan 15 kills.

FOOTBALL

5A SIC

POD A

Pod

Overall

W

L

W

L

Capital

2

0

5

1

Mountain View

2

0

5

1

Meridian

2

0

3

3

Boise

0

2

2

4

Columbia

0

2

1

5

Nampa

0

2

0

6

Thursday’s game

Boise at Capital, 7 p.m.

Friday’s games

Nampa at Columbia, 7 p.m.

Mountain View at Meridian, 7 p.m.

POD B

Pod

Overall

W

L

W

L

Eagle

2

0

6

0

Rocky Mountain

2

0

5

1

Borah

1

1

3

3

Kuna

1

1

3

3

Centennial

0

2

3

3

Timberline

0

2

1

5

Thursday’s game

Eagle at Centennial, 7 p.m.

Friday’s games

Timberline at Borah, 7 p.m.

Kuna at Rocky Mountain, 7 p.m.

4A SIC

Conf.

Overall

W

L

W

L

Bishop Kelly

4

0

6

0

Vallivue

3

1

5

1

Skyview

3

1

4

2

Emmett

2

2

4

2

Middleton

2

2

4

2

Caldwell

1

3

2

4

Ridgevue

1

3

1

5

Mountain Home

0

4

0

6

Thursday’s game

Middleton at Skyview, 7 p.m.

Friday’s games

Ridgevue at Bishop Kelly, 7 p.m.

Caldwell at Mountain Home, 7 p.m.

Emmett at Vallivue, 7 p.m.

Boys soccer

5A DISTRICT THREE TOURNAMENT

At Timberline High

THURSDAY

Play-in round

No. 5 Borah (9-3-2) vs. No. 12 Columbia (0-13-1), 2:45 p.m. (Field 1)

No. 6 Mountain View (9-2-3) vs. No. 11 Meridian (1-10-3), 2:45 p.m. (Field 2)

No. 7 Capital (3-8-3) vs. No. 10 Eagle (3-8-3), 4:45 p.m. (Field 1)

No. 8 Nampa (3-8-2) vs. No. 9 Kuna (4-9-1), 4:45 p.m. (Field 2)

SATURDAY

First round

Game 5: No. 1 Boise (11-2-1) vs. lowest seed left, 2 p.m. (Field 1)

Game 6: No. 4 Timberline (9-3-2) vs. highest seed left, 2 p.m. (Field 2)

Game 7: No. 2 Centennial (11-2-2) vs. second lowest seed left, 4 p.m. (Field 1)

Game 8: No. 3 Rocky Mtn (9-2-3) vs. second highest seed left (Field 2), 4 p.m.

MONDAY

Losers’ bracket

Game 9: Loser 5 vs. Loser 6, 2:45 p.m. (Field 2)

Game 10: Loser 7 vs. Loser 8, 4:45 p.m. (Field 2)

Semifinals

(Winners to state)

Game 11: Winner 5 vs. Winner 6, 2:45 p.m. (Field 1)

Game 12: Winner 7 vs. Winner 8, 4:45 p.m. (Field 1)

TUESDAY

Losers’ bracket

(Winners to state)

Game 13: Loser 12 vs. Winner 9, 5 p.m. (Field 1)

Game 14: Loser 11 vs. Winner 10, 5 p.m. (Field 2)

WEDNESDAY

Fifth-place game

(Winner to state play-in game)

Game 15: Loser 13 vs. Loser 14, 5 p.m. (Field 2)

Championship

Game 16: Winner 11 vs. Winner 12, 5 p.m. (Field 1)

Girls soccer

5A DISTRICT THREE TOURNAMENT

THURSDAY

Play-in round

At Mountain View High

No. 5 Boise (9-2-3) vs. No. 12 Nampa (0-13-1), 2:45 p.m.

No. 7 Meridian (7-7-0) vs. No. 10 Capital (3-9-2), 4:45 p.m.

At Centennial High

No. 6 Borah (9-3-2) vs. No. 11 Columbia (2-11-1), 2:45 p.m.

No. 8 Kuna (5-8-1) vs. No. 9 Eagle (5-9-0), 4:45 p.m.

SATURDAY

First round

At Centennial High

Game 5: No. 1 Timberline (10-1-3) vs. lowest seed left, 2 p.m.

Game 7: No. 2 Centennial (11-0-3) vs. second lowest seed left, 4 p.m.

At Mountain View High

Game 6: No. 4 Mountain View (9-4-2) vs. highest seed left, 2 p.m.

Game 8: No. 3 Rocky Mountain (11-1-2) vs. second highest seed left, 4 p.m.

MONDAY

Losers’ bracket

Location TBD

Game 9: Loser 5 vs. Loser 6, 2:45 p.m.

Game 10: Loser 7 vs. Loser 8, 4:45 p.m.

Semifinals

Location TBD

(Winners to state)

Game 11: Winner 5 vs. Winner 6, 2:45 p.m.

Game 12: Winner 7 vs. Winner 8, 4:45 p.m.

TUESDAY

Losers’ bracket

Location TBD

(Winners to state)

Game 13: Loser 12 vs. Winner 9, 5 p.m.

Game 14: Loser 11 vs. Winner 10, 5 p.m.

WEDNESDAY

Fifth-place game

At Mountain View High

(Winner to state play-in game)

Game 15: Loser 13 vs. Loser 14, 5 p.m.

Championship

At Centennial High

Game 16: Winner 11 vs. Winner 12, 5 p.m.

Thursday’s schedule

Boys soccer: Ridgevue at Emmett, 5:30 p.m.; Middleton at Vallivue, 5:30 p.m.; Mountain Home at Bishop Kelly, 6 p.m.; McCall-Donnelly at Fruitland, 5 p.m.; Weiser at Payette, 5:30 p.m.

Girls soccer: Skyview at Caldwell, 5:30 p.m.; Emmett at Ridgevue, 5:30 p.m.; Bishop Kelly at Mountain Home, 5:30 p.m.; Vallivue at Middleton, 6:30 p.m.; Fruitland at McCall-Donnelly, 5:30 p.m.; Payette at Weiser, 5:30 p.m.

Volleyball: Kuna at Centennial, 6:30 p.m.; Capital at Columbia, 6:30 p.m.; Mountain View at Eagle, 6:30 p.m.; Borah at Meridian, 6:30 p.m.; Nampa at Rocky Mountain, 6:30 p.m.; Boise at Timberline, 6:30 p.m.; Skyview at Caldwell, 6:30 p.m.; Emmett at Vallivue, 6:30 p.m.; Middleton at Ridgevue, 6:30 p.m.; Payette at Weiser, 6:30 p.m.; Homedale at Parma, 6:30 p.m.; New Plymouth at Cole Valley Christian, 6:30 p.m.; Melba at Marsing, 6:30 p.m.; Nampa Christian at McCall-Donnelly, 7:15 p.m.; Owyhee (Nev.) at Rimrock, 6 p.m.; Compass Honors at Liberty Charter, 7 p.m.; Wilder at Notus, 7 p.m.; Victory Charter at Greenleaf, 7:15 p.m.; Idaho City at Horseshoe Bend, 7:30 p.m.; Tri-Valley at Cascade, 6:30 p.m.; Garden Valley at Council, 7:15 p.m.

  Comments