Varsity Extra

Varsity Extra Scoreboard: Friday, Sept. 23

FOOTBALL

5A SIC

POD A

Pod

Overall

W

L

W

L

Capital

1

0

4

1

Mountain View

1

0

4

1

Meridian

1

0

2

3

Boise

0

1

2

3

Columbia

0

1

1

4

Nampa

0

1

0

5

Friday’s games

Mountain View 56, Boise 6

Capital 51, Columbia 0

Meridian 22, Nampa 6

Friday, Sept. 30

Meridian at Boise, 7 p.m.

Mountain View at Columbia, 7 p.m.

Capital at Nampa, 7 p.m.

POD B

Pod

Overall

W

L

W

L

Eagle

1

0

5

0

Rocky Mountain

1

0

4

1

Borah

1

0

3

2

Centennial

0

1

3

2

Kuna

0

1

2

3

Timberline

0

1

1

4

Thursday’s game

Rocky Mountain 32, Timberline 21

Friday’s games

Eagle 41, Kuna 6

Borah 10, Centennial 6

Thursday, Sept. 29

Eagle at Timberline, 7 p.m.

Friday, Sept. 30

Borah at Rocky Mountain, 7 p.m.

Centennial at Kuna, 7 p.m.

4A SIC

Conf.

Overall

W

L

W

L

Bishop Kelly

3

0

5

0

Middleton

2

1

4

1

Vallivue

2

1

4

1

Skyview

2

1

3

2

Emmett

1

2

3

2

Caldwell

1

2

2

3

Ridgevue

1

2

1

4

Mountain Home

0

3

0

5

Friday’s games

Bishop Kelly 34, Emmett 28 (OT)

Vallivue 42, Mountain Home 0

Skyview 51, Caldwell 8

Middleton 38, Ridgevue 0

Friday, Sept. 30

Vallivue at Ridgevue, 7 p.m.

Caldwell at Emmett, 7 p.m.

Skyview at Mountain Home, 7 p.m.

Bishop Kelly at Middleton, 7 p.m.

3A SRV

Conf.

Overall

W

L

W

L

Fruitland

1

0

3

2

Weiser

1

0

2

3

Parma

0

0

2

3

Homedale

0

1

3

2

Payette

0

1

1

4

Friday’s games

Weiser 22, Homedale 20

Fruitland 69, Payette 6

Grangeville 44, Parma 21

Friday, Sept. 30

Fruitland at Homedale, 7 p.m.

Weiser at Parma, 7 p.m.

2A WIC

Conf.

Overall

W

L

W

L

Melba

1

0

3

1

New Plymouth

1

0

2

2

McCall-Donnelly

0

0

3

0

Cole Valley Christian

0

0

2

1

Nampa Christian

0

1

2

2

Marsing

0

1

0

4

Friday’s games

Melba 48, Marsing 0

New Plymouth 35, Nampa Christian 28

Saturday’s games

McCall-Donnelly vs. Cole Valley Christian at Meridian High, 7 p.m.

Friday, Sept. 30

Marsing at New Plymouth, 7 p.m.

Nampa Christian at McCall-Donnelly, 7 p.m.

Melba at Cole Valley Christian (Meridian High), 7 p.m.

1A D-I WIC

Conf.

Overall

W

L

W

L

Notus

0

0

4

0

Horseshoe Bend

0

0

2

1

Wilder

0

0

2

2

Rimrock

0

0

2

3

Idaho City

0

0

0

4

Friday’s games

Cascade 40, Rimrock 14

North Gem 36, Horseshoe Bend 20

Tri-Valley 36, Wilder 14

Council 44, Idaho City 6

Friday, Sept. 30

Wilder at Horseshoe Bend, 7 p.m.

Notus at Rimrock, 7 p.m.

Idaho City at Butte County, 7 p.m.

1A D-II LONG PIN

Conf.

Overall

W

L

W

L

Salmon River

0

0

4

1

Cascade

0

0

2

2

Tri-Valley

0

0

2

2

Council

0

0

1

3

Garden Valley

0

0

1

3

Friday’s games

Cascade 40, Rimrock 14

Tri-Valley 36, Wilder 14

Council 44, Idaho City 6

Lapwai 52, Salmon River 20

Friday, Sept. 30

Salmon River at Garden Valley, 3:30 p.m.

Council at Tri-Valley, 7 p.m.

CAPITAL 51, COLUMBIA 0

Columbia

0

0

0

0

0

Capital

34

17

0

0

51

First quarter

CAP — Micah Hagler 2 run (Britt Ipsen kick)

CAP — Kyle Larson 11 run (kick failed)

CAP — Alex Lindsey 7 interception return (Ipsen kick)

CAP — Jessie Healy 5 pass from Drew Korf (Ipsen kick)

CAP — Carter Johnson 16 interception return (Ipsen kick)

Second quarter

CAP — Healy 25 pass from Korf (Ipsen kick)

CAP — Hagler 10 run (Ipsen kick)

CAP — Ispen 32 field goal

BORAH 10, CENTENNIAL 6

Borah

3

7

0

0

10

Centennial

6

0

0

0

6

First quarter

BOR — Kellan McCough 27 field goal, 4:01

CEN — Nate Jones 20 pass from Dayne Koch (kick failed), 0:19

Second quarter

BOR — Chanz Green 15 pass from Jake Standlee (McCough kick), 5:11

MERIDIAN 22, NAMPA 6

Nampa

0

6

0

0

6

Meridian

8

6

8

0

22

First quarter

MER — Andrew Weimer 6 run (Hat Vani run)

Second quarter

NAM — Attaway 71 pass from Grover (run failed)

MER — Brady Walling 27 pass from Isaac Hatvani (kick failed)

Third quarter

MER — Weimer 13 run (Weimer run)

BISHOP KELLY 34, EMMETT 28 (OT)

Emmett

14

7

0

7

0

28

Bishop Kelly

0

21

7

0

6

34

First quarter

EMM — DJ Crump 64 run (Ceasar Leon kick)

EMM — Michael Walker 2 run (Leon kick)

Second quarter

BK — Jesse Cordum 7 pass from Bronson King (Jackson Stingley kick)

BK — Luke Burley 7 run (Stingley kick)

EMM — Isaha Dunbar 15 run (Leon kick)

BK — Vince Sengelmann 65 pass from King (Stingley kick)

Third quarter

BK — Burley 52 run (Stingley kick)

Fourth quarter

EMM — Luc Overton 42 pass from Dane Buck (Leon kick)

Overtime

BK — Ben Hruby 9 run

EAGLE 41, KUNA 6

Kuna

0

0

6

0

6

Eagle

28

13

0

0

41

First quarter

EAG — Nick Williams 31 pass from Devan Bridgewater (kick failed)

EAG — Kaden Snooks 23 pass from Bridgewater (Slayter Jeffries run)

EAG — Jeffries run (Klucewich kick)

EAG — Adam Brown 64 pass from Bridgewater (Joey Klucewich kick)

Second quarter

EAG — Snooks 16 pass from Jeffries (Klucewich kick)

EAG — Cole Christensen 31 pass from Bridgewater (kick failed)

Third quarter

KUN — Danny Rogers 1 run (kick failed)

SKYVIEW 51, CALDWELL 8

Skyview

14

30

7

0

51

Caldwell

0

8

0

0

8

First quarter

SKY — Tyler Crowe 1 run (Matthew Kingston kick), 5:04

SKY — Crowe 6 run (Kingston kick), 2:54

Second quarter

SKY — Kingston 25 field goal, 11:55

SKY — Kyle Pierce 62 pass from Wyatt Storer (Kingston kick), 9:02

CAL — Armondo Baez 11 pass from Chase Burfeind (Burfeind to Anthony Pizano pass), 7:25

SKY — Crowe 5 run (Kingston kick), 6:11

SKY — DeMonte Horton 2 run (run failed), 4:09

SKY — Horton 30 pass from Storer (Kingston kick), 3:49

Third quarter

SKY — Horton 2 run (Kingston kick), 3:27

MIDDLETON 38, RIDGEVUE 0

Ridgevue

0

0

0

0

0

Middleton

10

14

14

0

38

First quarter

MID — Landon Ebbers 27 run (Neal Weber kick)

MID — Weber 25 field goal

Second quarter

MID — Ebbers 4 run (Weber kick)

MID — Chase Downs 4 run (Weber kick)

Third quarer

MID — Reece Robinett 39 pass from Garrett Gasaway (Weber kick)

MID — Jaden Coombs 10 run (Weber kick)

STATE SCORES

Aberdeen 53, Malad 6

Bishop Kelly 34, Emmett 28, OT

Bonneville 25, Minico 20

Borah 10, Centennial 6

Buhl 44, Wendell 0

Butte County 58, Watersprings 28

Camas, Wash. 49, Coeur d’Alene 30

Capital 51, Columbia 0

Carey 68, Lighthouse Christian 18

Cascade 40, Rimrock 14

Castleford 62, Sho-Ban 16

Clarkston, Wash. 40, Orofino 35

Council 44, Idaho City 6

Deary 62, Timberline-Weippe 8

Declo 16, Teton 6

Dietrich 52, Camas County 0

Eagle 41, Kuna 6

East Valley (Spokane), Wash. 40, Lake City 30

Firth 44, Salmon 0

Fruitland 69, Payette 6

Garfield-Palouse, Wash. 50, Lewis County 0

Glenns Ferry 20, Oakley 18

Grace 44, Hagerman 26

Grangeville 44, Parma 21

Highland 42, Pocatello 12

Jerome 14, Canyon Ridge 7

Kimberly 25, Wood River 24

Kootenai 28, Lakeside 12

Lapwai 52, Salmon River 20

Madison 29, Hillcrest 21

Melba 48, Marsing 0

Meridian 22, Nampa 6

Middleton 38, Ridgevue 0

Mountain View 56, Boise 6

Nampa Christian 28, New Plymouth 5

Omak, Wash. 35, Kellogg 21

Post Falls 34, Lakeland 32

Prairie 66, Clearwater Valley 26

Preston 28, Century 7

Pullman, Wash. 46, Bonners Ferry 0

Raft River 48, Challis 6

Rigby 27, Blackfoot 18

Rockland 42, Clark County 14

Shelley 24, Gooding 21

Shoshone 48, Murtaugh 12

Skyview 51, Caldwell 8

South Fremont 28, Snake River 13

St. Maries 47, Timberlake 7

Tri-Valley 36, Wilder 14

Troy 40, Genesee 20

Twin Falls 32, Burley 0

Vallivue 42, Mountain Home 0

W. Jefferson 14, Ririe 0

Weiser 22, Homedale 20

West Side 50, Soda Springs 14

West Valley (Spokane), Wash. 28, Moscow 21

Boys soccer

BOISE 3, TIMBERLINE 0

Boise (10-2-0, 8-1-0 5A SIC) — Kaden Baratcart 2 goals; Matt Ivanoff 1 goal; Colin Hinchman 2 assists. Goalkeeper: Colin Hauser 4 saves.

Timberline (7-3-2, 5-2-2 5A SIC) — Goalkeeper: Parker Billings 6 saves.

Girls soccer

BOISE 4, EAGLE 1

Eagle (3-8-0, 1-7-0 5A SIC) — Allie Callister 1 goal; Saylor Adcock 1 assist. Goalkeeper: Cassidy Tiegs 7 saves.

Boise (8-1-2, 5-1-2 5A SIC) — Abby Keeley 4 goals; Kate Blickenstaff 1 assist; Tara Brennan 1 assist; Megan Harvey 1 assist; Madison Roache 1 assist. Goalkeepers: Vail Dark 2 saves; Anneka Lewerenz 2 saves.

Saturday’s schedule

Boys soccer: Middleton at Ridgevue, 11 a.m.

Cross country: Bob Firman Invitational at Eagle Island State Park, freshman girls (9 a.m.), freshman boys (9:40 a.m.), varsity division II boys (10:20 a.m.), varsity division I boys (10:50 a.m.), girls elite (11:20 a.m.), boys elite (11:50 a.m.), varsity division II girls (12:20 p.m.), varsity division I girls (12:55 p.m.), junior varsity section one boys (1:30 p.m.), junior varsity section two boys (2:05 p.m.), junior varsity section one girls (2:40 p.m.), junior varsity section two girls (3:20 p.m.), middle school boys (4 p.m.) and middle school girls (4:30 p.m.)

Football: McCall-Donnelly at Cole Valley Christian at Meridian High, 7 p.m.

Volleyball: Kuna, Rocky Mountain, Vallivue, Middleton, Skyview, Fruitland at Bonneville-Hillcrest Classic, Idaho Falls; Marsing at Payette, 2 p.m.; Salmon River at Summit Academy, 6 p.m.; Cascade, Council, Garden Valley, Horseshoe Bend, Notus, Tri-Valley at Titan Challenge at Tri-Valley, 9 a.m.

  Comments