Scores & Stats

Varsity Extra Scoreboard: Saturday, April 11

BASEBALL

Wilder 16, Marsing 4 (5)

Marsing  001  21  6

Wilder  452  5x  — 16  10  1

Marsing — Hitters: Seth Hardy 1-1, Clay King 1-3, Brett Grassman 2-3 (RBI), Hayden Dines 1-2, Tyler Wood 1-2. Pitchers: Wood (L) 1.2 IP, 7 H, 9 R, 4 BB, 2 K; Dines 1.1 IP, 2 H, 2 R, 1 BB, 1 K; Jayden Cimmey 1 IP, 1 H, 5 R, 2 BB, 0 K.

Wilder (4-2, 2-0) — Hitters: Oscar Puga 1-2 (2B), AJ Castellanos 2-4 (3 RBI), Fernando Lemus 3-4 (2B, 5 RBI), Juan Lemus 2-4 (2B, 2 RBI), Fabian Blanco 1-3 (2 RBI), Jacob Albore 1-1, Marcus Melton 0-2 (RBI). Pitchers: Castellanos (W) 3.2 IP, 3 H, 3 R, 6 BB, 4 K; F. Lemus 1.1 IP, 3 H, 1 R, 0 BB, 0 K.

Homedale 10, New Plymouth 6

New Plymouth 

000 500 1—6 5 4Homedale 140 032 x—10 12 1

New Plymouth — Hitters: Powell 2-4 (2B), K. Harris 2-4 (2B, RBI), Hall 1-3 (RBI), Garrett RBI, Gray RBI. Pitchers: R. Harris 1.2 IP, 5 H, 4 R, 4 ER, 2 BB, 0 K; Garrett (L) 3 IP, 5 H, 3 R, 3 ER, 2 BB, 0 K; Buck 1 IP, 2 H, 2 R, 2 ER, 0 BB, 1 K.

Homedale — Hitters: Deal 1-2 (RBI), Carter 2-4 (2 2B, 3 RBIs), Clapp 4-4 (2B, 2 RBIs), Jenkins 1-3 (RBI), Elordi 1-3 (2B, 2 RBIs), Patton 1-3, Osborn 1-2 (3B, RBI). Pitchers: Johnson 3.2 IP, 3 H, 5 R, 3 ER, 3 BB, 5 K; Thatcher (W) 3.1 IP, 2 H, 1 R, 1 ER, 0 BB, 4 K.

Homedale 2, New Plymouth 0

New Plymouth 

000 000 0—0 4 3Homedale 100 010 x—2 5 0

New Plymouth — Hitters: Garrett 1-3, R. Harris 1-3, Wilson 1-3 (2B), Hall 1-3. Pitchers: Powell (L) 6 IP, 5 H, 2 R, 1 ER, 2 BB, 5 K.

Homedale — Hitters: Collett 2-3 (3B, RBI), Carter 1-3, Johnson 2-2 (3B). Pitchers:Deal (W) 7 IP, 4 H, 0 R, 0 BB, 9 K.

SOFTBALL

Melba 13, Weiser 6

Weiser 

202 020 0—6 6 5Melba 421 024 x—13 10 0

Weiser — Hitters: K. Davis 1-2, Egner 2-3, Moyle 3-3 (3B, HR, 5 RBIs), C. Davis RBI. Pitchers: Zucker (L) 6 IP, 10 H, 13 R, 7 ER, 8 BB, 3 K.

Melba — Hitters: Frost 1-4 (RBI), Padget 1-3 (RBI), Stirm 2-5 (3B, 2 RBIs), Williams 2-4 (2B, 4 RBIs), Runkle 2-3 (2B), Dickard 1-3 (RBI), Hyde 1-3 (RBI), Warfield RBI, Riley RBI. Pitchers: Warfield (W) 7 IP, 6 H, 6 R, 6 ER, 0 BB, 9 K.

Melba 9, Weiser 5

Weiser 

101 030 0—5 6 1Melba 122 004 x—9 11 3

Weiser — Hitters: K. Davis 3-4, Egner 2-4, C. Davis 1-4 (3B, 2 RBIs), Moyle RBI. Pitchers: K. Davis (L) 6 IP, 11 H, 9 R, 9 ER, 5 BB, 7 K.

Melba — Hitters: Frost 3-4 (2B, 2 RBIs), Dickard 1-4 (RBI), Warfield 2-4 (3B, RBI), Rush 1-3 (RBI), Stirm 3-3 (2B, 2 RBIs), Hyde 1-3 (2B, 2 RBIs). Pitchers: Warfield (W) 7 IP, 6 H, 5 R, 2 ER, 4 BB, 6 K.

Payette 16, New Plymouth 4 (6)

Payette  000  835  16  14  1

New Plymouth  000  301  — 14  9  12

Payette — Hitters: Barton 1-4 (3B), Shaw 3-5 (2B, HR, 4 RBIs), Exford 2-5 (2B, RBI), Rose 1-5 (2B, RBI), Padilla 2-5 (2B, RBI), Neill 1-3, Keen 2-4 (3B, 2 RBIs), McGrath 1-4 (RBI), Hart 1-4 (2B, 2 RBIs). Pitchers: Hart (W) 0 BB, 4 K.

New Plymouth — Hitters: Stallions 2-4 (2 RBIs), S. Furtado 1-4 (2B, RBI), White 1-3, Burgin 3-3 (HR, RBI), Nishizaki 1-3 (2B), Bowen 1-3. Pitchers: White (L) 4 IP, 1 BB, 1 K; Stallions 1 BB, 2 K.

Friday’s results

Declo 6, McCall-Donnelly 4 (4)

Declo 

123 0 —6 5 2McCall 303 1 —4 3 1

Declo — Statistics not provided.

McCall-Donnelly — Hitters: Cornell 1-2, Cienfuegos 1-2 (RBI), Diener 1-2 (RBI). Pitchers: Diener (L) 3 IP, 5 H, 6 R, 3 ER, 6 BB, 1K; Cornell 1 IP, 0 H, 0 R, 0 BB, 2 K.

GOLF

Jack Jones Memorial

at TimberStone

GIRLS

Eagle (374) — Natalie Mullins 84, Caroline Conrad 105, Natalie Chehimi 91, Tess Cowley 94. Centennial (375) — Kaitlyn Deeble 90, Talia Grayson 88, Kelsi Kartchner 98, Kelsey Parker 99. Rocky Mountain (384) — Hannah Veloz 96, Sydni Kobayashi 93, Heather Kivi 100, Hanna Giesbrecht 95. Mountain View (394) — Merina Miner 95, Annika Thomas 99, Amalia Negrette 93, Jadyn Sutton 107. Timberline (438) — Katie Cudworth 84, Alex Gordon 98, Elise Capson 112, Shiana Maxwell 144. Vallivue (447) — Tori Morrison 85, Isabelle Gardner 115, Emma Christensen 119, Ana Hernandez 128. Capital (497) — Emily Alberda 108, McKae Winegar 112, London Wray 123, Kayleesa Alwine 154. Boise — Brooke Williams (medalist). Borah — Rachael Schoonover 109, Hannah Davis 131, Aubrey Pulsipher 132. Meridian — Katie Fleming 91, Amanda Adams 101.

BOYS

Rocky Mountain (301) — Sam Tidd 69 (medalist), Carson Barry 76, Henry Bernard 76, Braeden Larsen 80. Boise (312) — JT Bloomer 75, Williams Miller 78, Cole Bunderson 83, Jacob Fritz 76. Eagle (313) — Josh Gliege 75, Grayson Huff 74, Blake Taylor 77, Paul Simpson 87. Timberline (326) — Thomas Burchfield 87, Brock Glaiyser 77, Sean Jones 77, Ben Arnzen 85. Vallivue (336) — Connor Johnstone 71, Nate Johnson 80, Matt Goosen 92, Wyatt Mitchell 93. Mountain View (339) — Brandon Allen 78, Devin Halford 87, Drew Sayer 85, Blaze Rios 89. Borah (343) — Nate Vermeer 84, Matt Vermeer 85, Ian Pogue 83, Kyle Pogue 91. Meridian (352) — Devan Craig 81, Zach Sevy 89, Casey Winter 90, Jake Harpt 92. Columbia (355) — Greg Law 72, Luke Vaartstra 81, Nathan Arnold 100, Colby Dillon 102. Capital (380) — Grayson Barrutia 89, Dan Zehnder 100, Tristan Lindsey 91, Conner Hemphill 100. Centenial (392) — Logan Johnson 91, Eric Brocke 103, Austin Kidd 101, Ben Perez 97.

BOYS LACROSSE

Capital 16, Meridian 0

Meridian (3-4) — Goalkeepers: Bryce Craig 3 saves, Parker White 2 saves.

Capital (6-0) — Mac Beers 3 goals, 2 assists; Calvin Burton 1 goal, 4 assists; Ryder Koenig 4 goals; Brodie Raistrick 3 goals, 1 assist; Anthony Verrinder 1 goal; Dakota Nielsen 1 goal, 2 assists; Charles Pennington 2 goals; Addison Barners 1 goal. Goalkeepers: Jake Vaquera 1 save; Michael Serna 2 saves.

Eagle 9, Rocky Mountain (OT)

Rocky Mountain (3-1) — Garrett Plant 3 goals; Timmy Berard 3 goals, 1 assist; Adam Petersen 2 goals, 4 assists; Carson Plant 1 assist. Goalkeeper: Isaac Biebuyck 6 saves.

Eagle (2-1) — Zane Friedt 3 goals; Hayden Newland 1 goal, 1 assist; Drew Leisten 2 goals, 1 assist; Harrison Rae 2 assists; Nathan Buich 1 goal; Mason Gorman 2 goals. Goalkeeper: Brendan Billings 4 saves.

TRACK & FIELD

Friday’s results

Probst-Walker Invitational

At Emmett High

GIRLS

Team scores: 1. Emmett 193.25, 2. Middleton 97.5, 3. McCall-Donnelly 95.5, 4. Caldwell 82.25, 5. New Plymouth 78, 6. Cole Valley Christian 49, 7. Payette 32.75, 8. Parma 11.75, 9. Horseshoe Bend 3, 10. Wilder 2, 10. Notus 2.

800 Sprint Medley: 1, Emmett ‘A’ (Ashleigh Yates, Isabel Contreras, Jayde Nielsen, Jessica Ellis), 1:58.31. 2, Payette ‘A’, 2:03.99. 3, New Plymouth ‘A’, 2:06.72. 4x200: 1, Emmett ‘A’, 1:50.23. 2, New Plymouth ‘A’ (Kelsey Hawker, Kaiden Wilkinson, Riley Jo Lysinger, Josie Klapstein), 1:54.76. 3, Middleton ‘A’, 1:57.25. 1,600: 1, Hailey Whittemore, Emmett, 5:32.88. 2, Leah Myers, Middleton, 5:44.28. 3, Bethany Danner, McCall-Donnelly, 5:52.48. 100 Hurdles: 1, Cassidy Nelson, Middleton, 16.96. 2, Madi Taylor, Emmett, 17.47. 3, Jovanique Navarro, Caldwell, 17.89. 400: 1, Amy Andersen, McCall-Donnelly, 1:02.59. 2, Selena Hadley, Emmett, 1:02.68. 3, Hailey Jenkins, New Plymouth, 1:03.46. 100: 1, Jayde Nielsen, Emmett, 12.57. 2, Kaiden Wilkinson, New Plymouth, 13.34. 3, Danielle Marston, Emmett, 13.70. 800: 1, Hailey Whittemore, Emmett, 2:30.53. 2, Kate Peterson, Emmett, 2:30.60. 3, Monica Bolin, Payette, 2:39.63. 4x100: 1, Emmett ‘A’ (Ashleigh Yates, Jayde Nielsen, Jessica Ellis, Selena Hadley), 50.54. 2, Cole Valley Christian ‘A’ (Sarah Hengst, Meredith Simmonds, Savannah Pasculli, Madison Verska), 54.54. 3, New Plymouth ’A’ (Brianna Killion, Kaiden Wilkinson, Helen King, Ebby Thayer), 54.82. 300: 1, Meredith Simmonds, Cole Valley, 50.64. 2, Brianna Killion, New Plymouth, 50.73. 3, Cassidy Nelson, Middleton, 50.97. 200: 1, Jayde Nielsen, Emmett, 26.27. 2, Selena Hadley, Emmett, 27.04. 3, Amy Andersen, McCall-Donnelly, 28.05. 3,200: 1, Hannah Webster, Caldwell, 12:59.33. 2, Morgan Brown, Middleton, 12:59.60. 3, Laurel Crawford, McCall-Donnelly, 13:21.73. 4x400: 1, Emmett ‘A’ (Jessica Ellis, Breanna Baucke, Sophia Dimmick, Hailey Whittemore), 4:19.65. 2, McCall-Donnelly ‘A’ (Amy Andersen, Rayann Pyle, Grace Stanley, Bethany Danner), 4:27.23. 3, Middleton ‘A’ (Shelby Baldwin, Cassidy Nelson, Jordyn Garz, Leah Myers), 4:29.11. Shot Put: 1, Saidee Jones, Caldwell, 41-09. 2, Dominique Ramirez, Middleton, 36-03. 3, Chloe Olham, Middleton, 32-10.25. Discus: 1, Saidee Jones, Caldwell, 114-03. 2, Heather Crawford, McCall-Donnelly, 110-06.50. 3, Dominique Ramirez, Middleton, 108-03. Long Jump: 1, Madi Taylor, Emmett, 14-11.50. 2, Krystal Benitez, Payette, 14-10. 3, Helen King, New Plymouth, 14-06.50. Triple Jump: 1, Rayann Pyle, McCall-Donnelly, 30-08.75. 2, Helen King, New Plymouth, 30-06. 3, Nuria Ramos, Horseshoe Be, 29-10.25. Pole Vault: 1, Shiloah Walker, Emmett, 9-01. 2, Annalise Bradshaw, Payette, 8-00. 3, Madi Taylor, Emmett, J8-00. High Jump: 1, Allison Butler, McCall-Donnelly, 4-10. 2, Haylee Taylor, Middleton, 4-06. 2, Emma Schoonover, McCall-Donnelly, 4-06.

BOYS

Team scores: 1. Caldwell 209, 2. Emmett 185.5, 3. Cole Valley Christian 76, 4. Middleton 47, 5. Council 30.4, 6. Payette 25, 7. Garden Valley 18.2, 8. New Plymouth 18, 8. Parma 18, 10. Cascade 14.5, 11. McCall-Donnelly 7.2, 12. Wilder 5, 13. Salmon River 4.2, 14. Notus 1.

1,600 Sprint Medley: 1, Emmett ‘A’ (Allen Sanchez, Max Gleim, Jeremy Walker, Kenny Bassett), 3:50.48. 2, Cole Valley Christian ‘A’ (Remington Kuehl, Carter Kuehl, Chandler Grunzke, Caleb Herman), 3:53.44. 3, New Plymouth ‘A’ (Shayne Clark, Johnathon Burton, Riley Baxter, Anthony Ogden), 3:56.04. 4x200: 1, Caldwell ‘A’ (Gabino Aguilar, Armando Baez, Devin Talich, Stephen Morales), 1:36.31. 2, Emmett ‘A’ (Chase Marsh, Jaydon Smith, Jeremy Walker, Jake Kimball), 1:36.80. 3, Middleton ‘A’ (Bryce Gabbard, Dylan Grubaugh, Logan Jensen, Jeff Payne), 1:37.60. 1,600: 1, Chris Stone, Caldwell, 4:52.57. 2, Kenny Bassett, Emmett, 4:54.16. 3, Josh Mick, Cole Valley, 4:57.03. 110 Hurdles: 1, Chase Armstrong, Emmett, 14.80. 2, Max Weitz, Caldwell, 15.94. 3, Matt Evarts, Cole Valley, 16.59. 400: 1, Chase Armstrong, Emmett, 51.34. 2, Manny Guererro, Caldwell, 54.53. 3, Mikhail LeBow, Payette, 55.37. 100: 1, DJ Crump, Emmett, 11.03. 2, Stephen Morales, Caldwell, 11.14. 3, Remington Kuehl, Cole Valley, 11.25. 800: 1, Kenny Bassett, Emmett, 2:10.44. 2, Josh Mick, Cole Valley, 2:12.07. 3, Mikhail LeBow, Payette, 2:12.52. 4x100: 1, Emmett ‘A’ (Mason Farnsworth, Jaydon Smith, Chase Marsh, DJ Crump), 45.28. 2, Cole Valley Christian ‘A’ (Jacob Booker, Chandler Grunzke, Remington Kuehl, Carter Kuehl), 45.51. 3, Middleton ‘A’ (Bryce Gabbard, Dylan Grubaugh, Caleb Harrel, Jeff Payne), 45.79. 300 Hurdles: 1, Chase Armstrong, Emmett, 40.56. 2, Max Weitz, Caldwell, 42.24. 3, Gabe Lara, Caldwell, 45.16. 200: 1, Stephen Morales, Caldwell, 23.44. 2, Armando Baez, Caldwell, 23.93. 3, Ryan Rosengrant, Council, 23.98. 3,200: 1, Chris Stone, Caldwell, 10:52.55. 2, Nick Rohall, Caldwell, 10:52.78. 3, Juan Saaveda, Caldwell, 11:07.45. 4x400: 1, Emmett ‘A’ (Kenny Bassett, Saige Wilkerson, Jeremy Walker, Chase Armstrong), 3:37.93. 2, Caldwell ‘A’ (Manny Guererro, Jose Aguilar, Mark Sullivan, Gabino Aguilar), 3:45.99. 3, New Plymouth ‘A’ (Dallan Bues, Riley Baxter, Johnathon Burton, Ty Goodman), 3:56.46. Shot Put: 1, Lane Holtrop, Cole Valley, 46-06. 2, Coby Yates, Emmett, 44-09.75. 3, JT Mahon, Council, 42-05. Discus: 1, Lane Holtrop, Cole Valley, 131-04.50. 2, Zack Johnson, Garden Valley, 122-10. 3, Beaud Hopkins, Salmon River, 121-10. Long Jump: 1, Max Weitz, Caldwell, 19-05. 2, DJ Crump, Emmett, 19-01.50. 3, Luc Overton, Emmett, 19-00. Triple Jump: 1, Kell Ransom, Payette, 38-10.50. 2, Nate Griswold, Caldwell, 38-05.75. 3, Tyler Truksa, Caldwell, 37-05.50. High Jump: 1, Gabe Lara, Caldwell, 6-00. 2, Max Weitz, Caldwell, 5-10. 3, Noah Rohrdanz, Caldwell, J5-10. Pole Vault: 1, Mark Sullivan, Caldwell, 12-06. 2, Darrian Walker, Emmett, 12-00. 3, Raymond Weymouth, Emmett, 11-06.

Monday's schedule

Baseball: McCall-Donnelly at New Plymouth, 4 p.m.; Payette at Marsing, 5 p.m.

Boys golf: Borah, Eagle, Columbia, Mountain View at Boise Ranch, 4:30 p.m.; Meridian, Vallivue, Centennial, Timberline at Warm Springs, 4 p.m.; Nampa, Bishop Kelly, Middleton at Jerome Invitational, 9 a.m.; Emmett, Fruitland, Homedale, Payette, Weiser at Scotch Pines, 3 p.m.

Girls golf: Borah, Eagle, Mountain View, Columbia at Ridgecrest, 4:30 p.m.; Timberline, Vallivue, Centennial, Meridian at Lakeview, 4 p.m.

Softball: McCall-Donnelly at New Plymouth, 4 p.m.; Payette at Marsing, 5 p.m.

Tennis: Skyview at Kuna, 4:30 p.m., Ontario, Ore., at Emmett, 4 p.m.; Vale, Ore., at Fruitland, 4 p.m., Nyssa, Ore., at Weiser, 4 p.m.

  Comments