Scores & Stats

Varsity Extra Scoreboard: Thursday, Oct. 15

Cross Country

Bugtown Invite

At Whitenberger Park, Caldwell

Girls

Team — 1, Vallivue 62. 2, Caldwell 69. 3, Nampa 75. 4, Kuna 84. 5, Skyview 102. 6, Middleton 113. 7, Columbia 174.

Individual — 1, Webster, Hannah, Caldwell, 20:49.74. 2, Freeman, Katie, Skyview, 20:56.18. 3, Hamilton, Annalisa, Vallivue, 21:15.74. 4, Tristan, Kira, Vallivue, 21:26.71. 5, Dotson, Abby, Kuna, 21:28.97. 6, Brown, Morgan, Middleton, 21:36.59. 7, Oord, Andee, Nampa, 21:38.33. 8, Erickson, Jessica, Kuna, 21:47.11. 9, Jacobsen, Makenzie, Skyview, 21:54.50. 10, Richardson, Emma, Kuna, 21:55.60.

Boys

Team — 1, Vallivue 23. 2, Nampa 86. 3, Kuna 87. 4, Caldwell 104. 5, Columbia 119. 6, Skyview 136. 7, Middleton 147.

Individual — 1, Wilkes, Porter, Vallivue, 16:43.04. 2, Groner, Vincent, Vallivue, 16:49.48. 3, Hinojosa, Anthony, Vallivue, 17:02.46. 4, Guyse, Blake, Middleton, 17:03.91. 5, Jones, Preston, Columbia, 17:08.83. 6, Mills, Ty, Kuna, 17:09.84. 7, Castaneda, Mark, Vallivue, 17:14.64. 8, Zavala, Antonio, Nampa, 17:15.55. 9, Lewis, Devin, Skyview, 17:16.04. 10, Waddell, Kyler, Vallivue, 17:28.60.

BOISE CITY CHAMPIONSHIP

At Ann Morrison Park

Girls

Team — 1. Timberline 31. 2. Boise 68. 3. Capital 79. 4. Bishop Kelly 83. 5. Borah 85.

Individual — 1, Kari Taylor, Capital, 18:47.70. 2, Eve Jensen, Boise, 18:49.49. 3, Presley Roldan, Timberline, 19:22.38. 4, Hannah Putnam, Timberline, 19:30.15. 5, Tatum Seastrand, Bishop Kelly, 19:38.55. 6, Emmalee Thomas, Borah, 19:47.60. 7, Sophie Stands, Timberline, 20:12.96. 8, Jenna Waldo, Timberline, 20:19.08. 9, Maddy Latter, Timberline, 20:36.59. 10, Katelyn Powell, Borah, 20:42.03.

Boys

Team — 1. Boise 45. 2. Timberline 57. 3. Capital 67. 4. Bishop Kelly 78. 5. Borah 104.

Individual — 1, Jackson Brill, Boise, 15:58.11. 2, Garrett Calhoun, Timberline, 16:01.04. 3, Nicholas Russell, Bishop Kelly, 16:05.42. 4, Jacob Davis, Capital, 16:13.16. 5, Sean Harren, Borah, 16:19.85. 6, Nate Marshall, Boise, 16:23.69. 7, Marcos Cervantes, Bishop Kelly, 16:26.04. 8, Graf Kirk, Boise, 16:29.33. 9, Tyler Farnsworth, Timberline, 16:35.83. 10, Joe Mullener, Capital, 16:37.56.

Volleyball

COLUMBIA DEF. NAMPA

25-13, 25-14, 25-15

Nampa (2-10, 2-9 5A SIC) — Sabrina Radford 5 kills; Kayleigh Hibbard 15 digs; Mckenzie Bowman 1 ace, 3 kills.

Columbia (6-8, 4-7 5A SIC) — Gonya Lado 10 kills, 1 ace, 6 digs, 1 block; Maddie Loar 11 kills, 3 blocks, 3 aces; Kaitlyn Plischke 6 kills, 18 assists, 1 ace; Brooke Gamel 15 assists, 8 kills, 1 block, 3 aces; Rachael Driskell 16 digs, 1 ace.

CAPITAL DEF. BORAH

25-12, 26-24, 25-21

Capital (7-7, 5-6 5A SIC) — Maddy Johnson 9 kills, 2 blocks, 3 aces; Ellie Van De Graaff 24 digs, 2 kills, 2 aces; Alysia Santa Cruz 17 digs , 2 aces.

Borah (2-12, 2-9 5A SIC) — Kel Bilger 8 kills; Alesia Jones 9 assists.

VALLIVUE DEF. MTN. VIEW

25-14, 25-22, 25-16

Mountain View (7-7, 5-6 5A SIC) — Grace Johnson 8 digs; Kenzie Willis 7 kills, 2 aces; Morgan Pugmire 5 kills; Ariah Joyner 5 kills.

Vallivue (11-3, 8-3 5A SIC) — Ashlee Conklin 11 kills, 2 blocks; Jade Crowe 14 digs, 3 kills; Kayla Sale 10 kills, 9 digs, 1 ace; Page Lookhart 8 kills, 21 assists, 6 digs, 2 blocks, 2 aces.

CENTENNIAL DEF. BOISE

25-18, 21-25, 25-18, 25-21

Boise (5-9, 5-6 5A SIC) — Jordyn Pom-Arleau 13 kills, 11 assists, 2 aces, 12 digs; Elli Fox 24 digs; Maddie Wolter 9 kills, 10 digs; Sophia Graham 11 kills, 3 blocks; Katherine Koeplin 1 kill, 26 assists, 2 aces.

Centennial (11-3, 9-2 5A SIC) — Savannah Ipsen 21 kills, 3 blocks, 20 digs; Megan Nelson 3 aces, 43 assists, 11 digs; Josie Smith 1 ace, 21 digs.

EAGLE DEF. TIMBERLINE

18-25, 16-25, 25-23, 25-13, 16-14

Timberline (12-3, 10-1 5A SIC) — Abbey Schwager 45 assists, 4 kills, 1 ace; Brooke Foster 16 kills, 9 digs, 1 ace; Lexi Ward 21 kills, 18 digs, 2 blocks; Natalia DeMordaunt 6 kills, 1 ace; Sarah Smith 6 kills, 2 blocks.

Eagle (14-0, 11-0 5A SIC) — Audrey Lodge 3 kills, 4 digs, 2 aces, 3 blocks; Kelly Driscoll 24 kills, 22 digs, 3 aces, 3 blocks; Gretchen Litzsinger 27 kills, 18 digs, 2 blocks; Vicki Terry 5 digs, 3 aces; Kynady Greear 5 kills, 3 digs, 4 blocks; Claire Russell 3 aces.

4A DISTRICT THREE TOURNAMENT

Higher seeds host

SATURDAY

Game 1: Caldwell at Bishop Kelly, noon

Game 2: Mtn. Home at Middleton, noon

1A DIVISION I DISTRICT THREE TOURNAMENT

THURSDAY

At higher seeds

Victory Charter at Riverstone, no report

Greenleaf at Rimrock, no report

SATURDAY

At Columbia High

First round

Game 1: Rimrock-Greenleaf winner vs. Horseshoe Bend, noon

Game 2: Notus vs. Idaho City, noon

Game 3: Riverstone-Victory Charter winner vs. Liberty Charter, 1:30 p.m.

Game 4: Compass Honors vs. Ambrose, 1:30 p.m.

Elimination games

Game 5: Loser 1 vs. Loser 2, 3 p.m.

Game 6: Loser 3 vs. Loser 4, 3 p.m.

Semifinals

Game 7: Winner 1 vs. Winner 2, 4:30 p.m. (winner to state)

Game 8: Winner 3 vs. Winner 4, 4:30 p.m. (winner to state)

1A DIVISION II DISTRICT THREE TOURNAMENT

At McCall-Donnelly High

SATURDAY

Play-in round

Game 2: Garden Valley vs. Meadows Valley, 10 a.m.

Game 3: Tri-Valley vs. Cascade, 11:30 a.m.

Game 4: Council vs. Wilder, 1 p.m.

Semifinals

Game 5: Salmon River vs. Winner 2, 2:30 p.m.

Game 6: Winner 3 vs. Winner 4, 4 p.m.

BOYS SOCCER

5A DISTRICT THREE TOURNAMENT

THURSDAY

At Vallivue High

Losers bracket

Centennial 1, Borah 0 (Centennial to state as No. 3 seed)

Rocky Mountain 3, Vallivue 0 (Rocky Mountain to state as No. 4 seed)

FRIDAY

Fifth-place game

At Vallivue High

Game 15: Borah (10-7-1) vs. Vallivue (9-5-5), 4 p.m. (winner to state play-in game vs. northern Idaho runner-up at 4 p.m. MT Saturday at Lewiston or Moscow)

SATURDAY

Championship

At Meridian High

Game 16: Timberline (15-1-0) vs. Boise (12-3-1), 2 p.m. (both to state)

ROCKY MTN. 3, VALLIVUE 0

Rocky Mountain (12-3-2) — Stats not provided.

Vallivue (9-5-5) — Goalkeeper: Lucio Villa 12 saves.

Late Wednesday

VALLIVUE 1, MTN. VIEW 0 (OT)

Vallivue (9-4-5) — Irvin Angulo 1 goal. Goalkeeper: Lucio Villa 12 saves.

Mtn. View (8-7-2) — Stats not provided.

4A DISTRICT THREE TOURNAMENT

Higher seed hosts

THURSDAY

Losers bracket

Middleton 4, Kuna 3 (2 OT)

FRIDAY

Third-place game

Game 7: Middleton (6-10-2) at Skyview (11-5-2), 4 p.m. (winner to state play-in game vs. the northern Idaho runner-up at 4 p.m. MT Oct. 17 at Lewiston)

Championship

Game 8: Bishop Kelly (11-3-1) at Caldwell (10-4-2), 5 p.m. (both to state)

MIDDLETON 4, KUNA (2 OT)

Middleton (6-10-2) — Daxton Wyatt 1 goal, 1 assist; David Kofoed 1 goal, 1 assist; Tyler Wilson 2 goals; Jaxler Lowell 1 assist; Cole Heck 1 assist; Jace Weber 1 assist. Goalkeeper: Bridger Miller 9 saves.

Kuna (4-12-2) — Stats not provided.

3A DISTRICT THREE TOURNAMENT

WEDNESDAY

At Payette High

Losers bracket

Payette 8, McCall-Donnelly 0

Championship

Weiser 8, Emmett 0 (Weiser to state)

THURSDAY

At Payette High

Second place

Game 6: Emmett 2, Payette 1 (OT) (Emmett to state play-in game at 4 p.m. MT Saturday at Lewiston or Moscow HS)

GIRLS SOCCER

5A DISTRICT THREE TOURNAMENT

THURSDAY

At Vallivue High

Losers bracket

Mountain View 3, Timberline 2 (2OT) (Mountain View to state as No. 4 seed)

Centennial 3, Borah 1 (Centennial to state as No. 3 seed)

FRIDAY

Fifth-place game

At Vallivue High

Game 15: Timberline (8-6-4) vs. Borah (8-5-3), 4 p.m. (winner to state play-in game vs. northern Idaho runner-up at 2 p.m. MT Oct. 17 at Lewiston or Moscow)

Championship

At Meridian High

Game 16: Boise (16-0-0) vs. Rocky Mountain (14-2-0), noon (both to state)

MTN. VIEW 3, TIMBERLINE 2 (2OT)

Mountain View (10-2-5) — Keneika Webster 1 goal; Demeree McLean 1 goal; Brooklyn Ruwe 1 goal; Abby Kreiser 2 assists; Tennyson Young 1 assists. Goalkeeper: Taylor McClellan 8 saves.

Timberline (8-6-4) — Taylor Gordon 1 goal; Jadyn Baumgartner 1 goal, 1 assist; Madison Carter 1 assist. Goalkeeper: Jaiden Westover 2 saves.

CENTENNIAL 3, BORAH 1

Centennial (11-3-3) — Sally Culig 1 goal; Alexa Glick 2 goals; Brenna Davidson 1 assist; Sheva Mozafari 1 assist. Goalkeeper: Asha Tullock 5 saves.

Borah (8-5-4) — Stats not provided.

4A DISTRICT THREE TOURNAMENT

Higher seed hosts

THURSDAY

Losers bracket

Middleton 1, Mountain Home 0

FRIDAY

Third-place game

Game 7: Middleton (6-8-4) at Skyview (8-7-2), 2 p.m. (winner to state play-in game vs. the northern Idaho runner-up at 2 p.m. MT Oct. 7 at Lewiston)

Championship

Game 8: Kuna (10-6-1) at Bishop Kelly (12-2-1), 4 p.m. (both to state)

MIDDLETON 1, MTN. HOME 0

Middleton (6-8-4) — Nikki Deroco 1 goal; Bailey Crofts 1 assist. Goalkeeper: Sabrina Apolista 2 saves; Erica Crowe 3 saves.

Mtn. Home (8-8-2) — Stats not provided.

3A DISTRICT THREE TOURNAMENT

At Weiser High

TUESDAY

Losers bracket

Payette 4, Fruitland 1

Championship

Weiser 10, McCall-Donnelly 0 (Weiser to state)

THURSDAY

Second place

Game 6: Payette 3, McCall-Donnelly 2 (Payette to state play-in game vs. Coeur d’Alene Charter at 2 p.m. MT Saturday at Lewiston or Moscow HS)

  Comments