Varsity Extra Blog

Treasure Valley high school signing/commitment list

Eagle athletes take part in National Signing Day.
Eagle athletes take part in National Signing Day. kjones@idahostatesman.com

Today is National Signing Day, and nearly 200 Treasure Valley athletes have made their commitments official.

Here are the numbers by sport: Baseball (18), boys basketball (2), girls basketball (6), football (33), boys golf (5), girls golf (1), boys soccer (20), girls soccer (27), softball (17), boys track & field (9), girls track & field (7), girls tennis (2), volleyball (16), wrestling (1), girls swimming (1), boys lacrosse (5) and rifle (1).

Below is a list that includes Treasure Valley athletes (2016 graduates unless otherwise noted) who have either signed a letter of intent or have verbally committed to compete for a college or university on a scholarship or as a walk-on.

The information was provided to the Statesman by high school coaches and administrators or by club team officials.

College commitments and signings can be sent to rroberts@idahostatesman.com.

BASEBALL

Chase Barrera, Vallivue, Treasure Valley CC

Kyle Carpenter, Vallivue, Northwest Nazarene

Sean Coffey, Centennial, Walla Walla CC

Jace De Grange, Centennial, Mesa CC

Nick Flesher, Mountain View, Spokane Falls CC

Ryan Kim, Timberline, Portland

Spencer Lipkin, Capital (2012), Santa Barbara City College

Blake McFadden, Meridian, Treasure Valley CC

Parker Price, Timberline, Gonzaga

Joe Puzio, Bishop Kelly, Treasure Valley CC

Riley Runyon, Borah, Treasure Valley CC

Trey Steffler, Timberline, Lewis-Clark State College

RJ Syverson, Bishop Kelly, Corbin University

Cameron Sutton, Vallivue, Blue Mountain CC

Austin Van Horne, Caldwell, College of Idaho

Dimick Wood, Borah, Walla Walla CC

Tanner Woolsey, Vallivue, Walla Walla CC

Gavin Zickefoose, Capital, Olivet Nazarene

BOYS BASKETBALL

Mike Martinez, Bishop Kelly, Dordt College

Travis Yenor, Ambrose, The Masters College

GIRLS BASKETBALL

Issy Hadden, Boise, Idaho

Gabi Harrington, Bishop Kelly, Montana

Laura Irish, Boise, Coast Guard Academy

Destiny Slocum, Mountain View, Maryland

Zoe Wessels, Council, Northwest Nazarene

Dominique Williams, Centennial, Weber State

FOOTBALL

Nino Alibegic, Rocky Mountain, Arizona Western

Kenton Bartlett, Centennial, Portland State

TreyTon Bell, Mountain View, Idaho State

Zack Bennett, Rocky Mountain, Arizona Western

Christian Blaser, Rocky Mountain, Boise State (preferred walk-on)

Calin Criner, Rocky Mountain, Eastern Washington

Nick Eden, Borah, College of Idaho

Conner Falk, Emmett, Eastern Oregon

Mason Farnsworth, Emmett, Idaho State (preferred walk-on)

Caden Finkley, Bishop Kelly, Western Oregon

Bryce Fox, Meridian, University of Puget Sound

Jared Gibson, Mountain View, Idaho State

Alex Gilbert, Timberline, College of Idaho

Caleb Harrel, Middleton, George Fox University

Tamir Hill, Rocky Mountain, Western Oregon

Chris Hugon, Borah, Eastern Oregon

Harrison Irwin, Bishop Kelly, South Dakota School of Mines

Levi Irwin, Rocky Mountain, Snow College

Jake Johnson, Kuna, Idaho State

Josh Kraft, Rocky Mountain, Rocky Mountain College

Justin Lawrence, Timberline, Mississippi College

Layne Lehman, Vallivue, Montana Western

Luke Leonnig, Eagle, Oregon State (preferred walk-on)

Esai Longoria, Vallivue, Montana

Jacob Molenaar, Capital, Idaho State

Jake Roper, Rocky Mountain, Boise State (preferred walk-on)

Luke Thomas, Fruitland, Weber State

Joey Tuccinardi, Rocky Mountain, Carroll College

Ben Vering, Capital, Boise State (preferred walk-on)

Justin Walker, Eagle, Idaho

Denton Wetherell, Rocky Mountain, Rocky Mountain College

Saige Wilkerson, Emmett, Eastern Oregon

Tyson Young, Meridian, Eastern Oregon

BOYS GOLF

Henry Bernard, Rocky Mountain, Northwest Nazarene

Josh Gliege, Eagle, Texas A&M

Connor Johnstone, Vallivue, Boise State

Hunter Ostrom, Bishop Kelly, Notre Dame

Sam Tidd, Rocky Mountain (2018), Oklahoma

GIRLS GOLF

Natalie Beggrow, Eagle, Northwest Nazarene

BOYS SOCCER

Irvin Angulo, Vallivue, North Idaho College

Damian Bautista, Vallivue, North Idaho College

Parker Billings, Timberline (2017), College of Idaho

Daniel Camargo, Caldwell (2015), College of Idaho

Conner Chappell, Bishop Kelly, Pacific University

Bekir Cinac, Centennial, College of Idaho

Kasey Dunn, Bishop Kelly, Saint Martin’s

Ryan Elsberry, Mountain View, College of Idaho

Eli Fox, Boise, Carroll College

Cole Fuller, Timberline, College of Idaho

Darion Green, Mountain View (2014), College of Idaho

Muga Katanga, Boise, Seattle Pacific

Emanuel Montanez, Renaissance, Corban University

Oscar Padilla, Weiser, North Idaho College

Carter Perry, Boise (2014) & Utah Valley, College of Idaho

Jose Perez, Weiser, North Idaho College

Reagan Phillips, Boise, Chico State

Sam Rucklos, Boise, Seattle Pacific

Lucas Schlake, Rocky Mountain, College of Idaho

Dylan Shaw, Mountain View, Saint Martin’s

GIRLS SOCCER

Emma Bailey, Eagle (2017), BYU

Lauren Bouvia, Weiser (2017), UC Davis

Maggie Burton, Eagle, Baylor

Emily Carrell, Meridian, Spokane CC

Kilie Cheney, Columbia, Eastern Oregon

Makayla Christensen, Centennial (2018), Utah

Brittney Ciavarella, Mountain View, College of Idaho

Danelle Davidian, Eagle, Eastern Oregon

Johanna DiLulo, Boise, Eastern Washington

HanSena DiNoia, Centennial, Westminster

Brooke Felzien, Timberline, Northwest Nazarene

Felicitas Gonzalez, Vallivue, Northwest Nazarene

Hannah Knoll, Timberline, Wellesley College

Bailey Kroll, Rocky Mountain, Dixie State

Christa Lewis, Mountain Home, Western State Colorado

Mackenzie Malach, Centennial, College of Idaho

Samantha Patterson, Rocky Mountain, Treasure Valley CC

Emily Rigsby, Boise, Whitman College

Sydney Sandburg, Kuna, West Point

Corrinah Schaefer, Timberline, Northwest Nazarene

Shayla Schoensee, Boise, Embry Riddle (Prescott, Ariz.)

Sierra Smith, Boise, Seattle Pacific

Qarli Stone, Eagle, Troy

Maddy Watts, Boise, Sonoma State

Keneika Webster, Mountain View, Cal State Bakersfield

Makayla Welch, Rocky Mountain, Carroll College

Tennyson Young, Mountain View, Northwest Nazarene

SOFTBALL

Makayla Aberasturi, Homedale, Treasure Valley CC

Megan Browne, Mountain View, Eastern Oregon

Isabelle Butler, Boise, Boise State

Elena Cook, Boise, Portland State

Tristan Corta, Homedale, Treasure Valley CC

Bradie Fillmore, Eagle, California

Samm Hamilton, Mountain View, University of Jamestown

Hailey Hicks, Rocky Mountain, College of Idaho

Gardenia Machuca, Homedale, Treasure Valley CC

Autumn Moffat, Eagle (2017), BYU

Jade Montoya, Rocky Mountain, Asbury University

Carolyn Murrey, Centennial, Indiana Tech

Courtney Pestka, Rocky Mountain, Weber State

Hannah Spero, Capital, Central Washington

Cheyenne Stallions, New Plymouth, Yakima Valley CC

Madison Strickler, Eagle, Northwest Nazarene

Martha Tooley, Eagle, College of Idaho

BOYS TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY

Zach Andrew, Bishop Kelly, Oklahoma State

Sam Brixey, Capital, Washington State

Marcos Cervantes, Bishop Kelly, College of Idaho

Noah Horsburgh, Mountain View, Boise State

Cory Mullanix, Centennial, Idaho State

Joe Mullener, Capital, Carroll College

Connor Oswald, Mountain View, Idaho State

Joe Petty, Mountain View, Idaho State

Michael Slagowski, Rocky Mountain, Penn State

GIRLS TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY

Sara Christianson, Borah, Oregon State

Carli Corpus, Rocky Mountain, Eastern Washington

Tori Funk, Capital, Occidental College

Olivia Konecni, Capital, Coast Guard Academy

Kaylee Oyler, Rocky Mountain, Montana State

Kendra Noneman, Eagle, Boise State

Audrey Rustad, Boise, Williams College

BOYS TENNIS

Email information to rroberts@idahostatesman.com

GIRLS TENNIS

Riley Clayeux, Mountain View, Linfield College

Skylar Schossberger, Eagle, Middlebury College

VOLLEYBALL

Hailee Ackerman, Skyview, Eastern Oregon

Michal Bilger, Borah, Northwest University

Nikole Cook, Kuna, Central Washington

Kelly Driscoll, Eagle, Saint Martin’s

Rebekah Farris, Kuna, Dixie State

Savannah Ipsen, Centennial, Westminster

Maddy Johnson, Capital, Western State Colorado University

Chloe Lampman, Middleton, College of Idaho

Gretchen Litzsinger, Eagle, Southern Oregon

Megan Mowry, Skyview, BYU

Megan Nelson, Centennial, Northwest Nazarene

Allison O’Harra, Centennial (2017), Pepperdine

Kayla Sale, Vallivue, Northwest Nazarene

Victoria Terry, Eagle, Rocky Mountain College

Lexi Ward, Timberline, Northwest Nazarene

Kenzie Willis, Mountain View, Westminster

BOYS WRESTLING

David Griffin, Meridian, Highline College

GIRLS WRESTLING

Email information to rroberts@idahostatesman.com

BOYS SKIING

Email information to rroberts@idahostatesman.com

GIRLS SKIING

Email information to rroberts@idahostatesman.com

GIRLS SWIMMING

Bailey Clifford, Bishop Kelly, College of Idaho

BOYS SWIMMING

Email information to rroberts@idahostatesman.com

RUGBY

Email information to rroberts@idahostatesman.com

BOYS LACROSSE

Connor Armstrong, Eagle, Monmouth College (Ill.)

Blake Branscombe, Timberline, Rockhurst University

Drake O’Neill, Timberline, Rockhurst University

Dylan Shepherd, Eagle, Washington & Jefferson College

Cade Talbert, Timberline, Lindenwood University

GIRLS LACROSSE

Send information to rroberts@idahostatesman.com.

RIFLE

Casey Lutz, Rocky Mountain, TCU

  Comments