Varsity Extra Blog

Borah boys basketball unanimously ranked the No. 1 5A team

Borah’s Jake Paulin, left, shoots past Highland’s during the semifinals of last year’s state tournament.
Borah’s Jake Paulin, left, shoots past Highland’s during the semifinals of last year’s state tournament. kgreen@idahostatesman.com

Borah, winner of eight straight games, remains 5A’s top-ranked team for the third straight week. And with Madison’s loss at Highland, the Lions earned every 5A first-place vote in the latest high school boys basketball media poll.

Madison’s loss also allowed Centennial to climb to second, and Rocky Mountain moved from fifth to fourth in the 5A poll.

In 4A, Bishop Kelly jumped from fifth into a tie with Preston for second after a rough week for 4A’s top-ranked teams.

See the complete poll below. Records are through Monday.

Class 5A

Team (1st-place votes)

W-L

Pts

Pvs

1

Borah (8)

13-1

40

1

2

Centennial

13-2

31

T3

3

Madison

12-2

24

2

4

Rocky Mountain

10-3

11

5

5

Post Falls

11-5

8

NR

Also receiving votes: Highland 3, Hillcrest 2, Coeur d’Alene 1.

Class 4A

Team (1st-place votes)

W-L

Pts

Pvs

1

Minico (7)

12-2

39

1

t-2

Preston (1)

11-4

26

2

t-2

Bishop Kelly

10-3

26

5

4

Mountain Home

11-5

17

4

5

Burley

9-5

10

3

Also receiving votes: Pocatello 2.

Class 3A

Team (1st-place votes)

W-L

Pts

Pvs

1

Snake River (4)

14-2

32

T1

2

Buhl (3)

13-2

31

T1

3

Kellogg

9-3

16

4

4

Teton

10-4

13

5

5

Weiser

12-3

8

3

Also receiving votes: Priest River (1) 5, Payette 4, Emmett 3, Parma 3, Bonners Ferry 2, Gooding 1, Kimberly 1, Sugar-Salem 1.

Class 2A

Team (1st-place votes)

W-L

Pts

Pvs

1

St. Maries (4)

14-1

35

1

2

Firth (4)

13-1

34

T2

3

Wendell

12-1

27

T2

4

Melba

10-4

12

NR

5

Grangeville

9-4

7

4

Also receiving votes: Soda Springs 3, West Side 2.

Class 1A Division I

Team (1st-place votes)

W-L

Pts

Pvs

1

Lapwai (5)

11-0

37

1

2

Ambrose (3)

13-2

34

2

3

Raft River

12-1

24

3

4

Prairie

10-2

16

4

5

Oakley

11-3

8

5

Also receiving votes: Valley 1.

Class 1A Division II

Team (1st-place votes)

W-L

Pts

Pvs

1

Council (6)

13-3

38

1

2

Dietrich (2)

13-2

34

2

3

Clark County

10-2

13

4

4

Summit Academy

10-2

11

NR

5

Genesis Prep

11-4

9

NR

Also receiving votes: Lighthouse Christian 8, Cascade 6, Rockland 1.

Voters:

Matt Johnson, Upper Valley Standard Journal

Paul Kingsbury, IdahoSports.com

Greg Lee, Spokesman-Review

Michael Lycklama, Idaho Statesman

Mark Nelke, Coeur d’Alene Press

Jeff Pinkham, Post Register

Josh Friesen, Idaho State Journal

Theo Lawson, Lewiston Tribune

Michael Lycklama: 208-377-6424, @MichaelLycklama

  Comments