Varsity Extra Blog

East-West Shrine All-Star high school football rosters announced

The 20th annual East-West Shrine All-Star Games featuring the top seniors from District Three, will include 11-man and 8-man games on Saturday at Eagle High.

The 8-man game kicks off at 11 a.m., followed by the 11-man contest at 2 p.m. Admission, which is good for both games, is $12 for adults, $6 for students with activity cards and free for children 5 and younger.

11-MAN EAST ALL-STARS

Noah Latimer, Boise, WR

Sam Brixey, Capital, WR

Calin Criner, Rocky Mountain, DB

Markus Chanthao, Timberline, DB

Kenton Bartlett, Centennial, DL

Kyler Ray, Kuna, DL

Jake Roper, Rocky Mountain, RB

Christian Blaser, Rocky Mountain, WR

Tyler Goodsell, Borah, DB

Hayden Brown, Borah, QB

Chris Hugon, Borah, WR

Lawsen Mattesen, Homedale, QB

Yancy Hyde, Emmett, LB

Garrett Carter, Homedale, DB

Joe Sarabia, Bishop Kelly, TE

Conner Carter , Homedale, WR

Jimmy Dawson, Parma, RB

Seth Millington, Timberline, DB

Mitchell Piersol, Timberline, DL

Mason Farnsworth, Emmett, RB

Tanner Borgeson, McCall, DB

Tamir Hill, Rocky Mountain, LB

Dilian Rowe, Kuna, LB

Jake Jorgensen, Bishop Kelly, LB

Jon Baumgardner, Bishop Kelly, RB

Joey Tuccinardi, Rocky Mountain, DL

Marty Emrey, Kuna, DL

Moses Nyirakomini, Rocky Mountain, DB

Cole Garrett, Mt. Home, WR

Levi Irwin, Rocky Mountain, TE

Dylan Adams, Homedale, DL

Brandon Thorell, Capital, LB

Jacob Gruber, Rocky Mountain, OL

Harris Irwin, Bishop Kelly, DL

Jacob Sprague, Boise, LB

Caden Finkley, Bishop Kelly, OL

Loren Westphal, Melba, OL

Hayden Clayton, Emmett, OL

Marcos Galindo, Bishop Kelly, OL

Jakobee Osborne, Homedale, OL

Brayden Ball, Capital, DL

Alex Gilbert, Timberline, OL

Jake Molenaar, Capital , OL

Nick Eden , Borah, OL

Val Daltoso, Boise, OL

Austin Balsizer, Parma, OL

Terek Zimmerman, Timberline, WR

James Lamb, Cole Valley, WR

Denton Wetherell, Rocky Mountain, DL

East coaches: Troy Gleave, Rocky Mt. (Head Coach/OC); Art Roper, Rocky Mt. (OL); Colby Donicht, Borah (OL); Jake Walgamott, Parma (RB); Matt White,Borah (WR); Ryan Brennan, BK (DC/LB); Ian Smart, Kuna (DL); Jack Parker, BK (DL); Andre Banks, Capital (DB).

11-MAN WEST ALL-STARS

Jaden Carson , Mt. View, DB

Kennon Smith, Fruitland, DB

Damen Thacker, Mt. View, DB

Kade Eborall, Eagle, WR

Trey Bell, Mt. View, RB

Layne Lehmen, Vallivue, DB

Gunner Bradshaw, Eagle, WR

Jacob Hibbard, Skyview, QB

Pedro King, Nampa, RB

Matt Lamberti , Mt. View, K

Cody Ghighina, Skyview, RB

Austin Van Horne, Caldwell, QB

Joe Farris, Mt. View, WR

Jonny Herrera, Payette, DB

Brendan Westover, Weiser, LB

Jarrod Gibson , Mt. View, LB

Conner Rhoades, Marsing, LB

Taylor Copeland, Skyview, LB

Caleb Harrel, Middleton, DB

Braden Swanson, Caldwell, WR

Talon Kreft, Meridian, LB

Rey Cisneroz, Nampa, DB

Victor Elias, Caldwell, LB

Bucky Schrader, Eagle, RB

Tanner Tracht, Skyview, DB

Spencer Medel, Vallivue, LB

Wyatt Silvis, Nampa , TE

Justin Walker, Eagle, TE

Andrew Anderson, Nampa Christian, WR

Nick Gluch, Weiser, DL

Luke Leonnig, Eagle, DL

Ben Weiss, Columbia, OL

Teagan Petross , New Plymouth, DL

Alex Herra, Vallivue, OL

Colton Smillie, Meridian, DL

Braden Phillips, Fruitland, OL

Cole Manship, Mt. View, OL

Trever Hatch, Skyview, OL

Joseph Tonga, Nampa, OL

Luke Thomas, Fruitland, OL

Nick Erland, Mt. View, OL

Martin Escobedo, Caldwell, OL

Kendall Kessler, Middleton, OL

Andrew Scheibout, Mt. View, TE

Sean Citron Jr., Eagle, DL

Esai Longoria, Vallivue, DL

West coaches: Brian Compton, Mt. View (head coach/OC); J.T. Taylor, Mt. View (OL); Rory Fawley, Mt. View (RB); Matt Rogers, Mt View (WR); Dan McKnight, Mt. View (TE); David Young, Skyview (DC/LB); Chris Boyer, Mt View (Special teams); Kevin Schimmelfeng, Vallivue (DL); Ralph Angstman, Nampa (DB).

8-MAN WEST ALL-STARS

Beau’D Hopkins, Salmon River

Devin Buys, Salmon River

Rylie Travis, Salmon River

Alex Diaz, Salmon River

Cody Day, Salmon River

Zach Sanders, Garden Valley

Hyrum Southwick, Try-Valley

Andrew Schneidewind, Tri-Valley

Herry Ludwig, Council

Ryan Rosengrant, Council

Jared Neal, Council

West coaches: Charlie Shepherd, Salmon River; Dan Shumway, Council.

8-MAN EAST ALL-STARS

Saul Rodriguez, Wilder

Marcus Melton, Wilder

Francisco Lira, Wilder

Robert Kelley, Wilder

Caleb Rothwell, Horseshoe Bend

Kyle Jones, Horseshoe Bend

Cory Jones, Horseshoe Bend

Mason Gillette, Horseshoe Bend

Michael Louderback, Horseshoe Bend

Kobe Zimmerman, Notus

Noe Gonzalez, Notus

Ben Stinson, Greenleaf Friends

Cade Metcalf, Greenleaf Friends

Cody Gilbert, Idaho City

Dillon Heffington, Idaho City

Lance Ogden, Idaho City

Wesley Pierce, Idaho City

Tim Garwrys, Idaho City

East coaches: Kyle DalSolgio, Wilder; Jason Roeber, Idaho City.

  Comments