Varsity Extra Blog

Boys basketball state tournament scores and pairings (Day 2)

5A STATE TOURNAMENT

At Ford Idaho Center, Nampa

THURSDAY

First round

Borah 56, Rocky Mountain 44

Highland 63, Timberline 43

Post Falls 52, Nampa 51

Capital 59, Skyline 39

FRIDAY

Elimination games

Rocky Mountain 73, Timberline 69

Skyline 69, Nampa 44

Semifinals

Highland 66, Borah 39

Post Falls 61, Capital 56

SATURDAY

Consolation final

At Columbia High

Game 9: Rocky Mountain (20-6) vs. Skyline (20-5), 10 a.m.

Third place

At Columbia High

Game 10: Borah (20-7) vs. Capital (18-7), noon

Championship

At the Ford Idaho Center

Game 16: Highland (22-2) vs. Post Falls (24-1), 8 p.m.

4A STATE TOURNAMENT

At Borah High

THURSDAY

First round

Twin Falls 68, Century 65 (OT)

Bishop Kelly 54, Middleton 44

Mountain Home 47, Lakeland 32

Rigby 56, Burley 46

FRIDAY

Elimination games

Century 68, Middleton 50

Burley 46, Lakeland 29

Semifinals

Bishop Kelly 56, Twin Falls 48

Rigby 39, Mountain Home 33

SATURDAY

Consolation final

At Borah High

Game 9: Century (15-12) vs. Burley (15-11), 9:15 a.m.

Third place

At Borah High

Game 10: Twin Falls (16-9) vs. Mountain Home (18-8), 11 a.m.

Championship

At the Ford Idaho Center

Game 15: Bishop Kelly (16-11) vs. Rigby (15-9), 6 p.m.

3A STATE TOURNAMENT

At Meridian High

THURSDAY

First round

Weiser 46, Kellogg 40

Buhl 66, Parma 46

Shelley 63, Fruitland 49

South Fremont 55, Marsh Valley 37

FRIDAY

Elimination games

Kellogg 60, Parma 42

Fruitland 68, Marsh Valley 53

Semifinals

Buhl 47, Weiser 43

South Fremont 54, Shelley 46

SATURDAY

Consolation final

At Meridian High

Game 9: Kellogg (20-4) vs. Fruitland (9-17), 9:15 a.m.

Third place

At Meridian High

Game 10: Weiser (15-11) vs. Shelley (13-12), 11 a.m.

Championship

At the Ford Idaho Center

Game 14: Buhl (20-5) vs. South Fremont (17-10), 3:50 p.m.

2A STATE TOURNAMENT

At Capital High

THURSDAY

First round

Soda Springs 63, Nampa Christian 31

St. Maries 58, Declo 54

Firth 61, Grangeville 50

West Jefferson 54, Melba 42

FRIDAY

Elimination games

Declo 66, Nampa Christian 51

Grangeville 49, Melba 42

Semifinals

Soda Springs 59, St. Maries 55

Firth 57, West Jefferson 43

SATURDAY

Consolation final

At Capital High

Game 9: Declo (18-6) vs. Grangeville (15-10), 9:15 a.m.

Third place

At Capital High

Game 10: St. Maries (17-5) vs. West Jefferson (19-9), 11 a.m.

Championship

At the Ford Idaho Center

Game 13: Soda Springs (22-6) vs. Firth (23-2), 1:40 p.m.

1A DIVISION I STATE TOURNAMENT

At Vallivue High

THURSDAY

First round

Oakley 42, Genesee 38

Lapwai 60, Liberty Charter 29

Valley 50, Challis 32

Prairie 64, Ambrose 48 FRIDAY

Elimination games

Liberty Charter 57, Genesee 56 (OT)

Ambrose 64, Challis 45

Semifinals

Lapwai 52, Oakley 28

Prairie 54, Valley 47 (OT)

SATURDAY

Consolation final

At Vallivue High

Game 9: Liberty Charter (21-4) vs. Ambrose (21-5), 9:15 a.m.

Third place

At Vallivue High

Game 10: Oakley (19-5) vs. Valley (15-10), 11 a.m.

Championship

At the Ford Idaho Center

Game 12: Lapwai (20-4) vs. Prairie (21-3), 11:30 a.m.

1A DIVISION II STATE TOURNAMENT

At Caldwell High

THURSDAY

First round

Dietrich 87, Lakeside 58

Rockland 41, Council 29

Mackay 49, Logos 46

Carey 52, Summit Academy 40

FRIDAY

Semifinals

Rockland 59, Dietrich 38

Carey 55, Mackay 41

Elimination games

Council 67, Lakeside 47

Logos 60, Summit Academy 45

SATURDAY

Consolation final

At Caldwell High

Game 9: Council (20-5) vs. Logos (18-7), 9:15 a.m.

Third place

At Caldwell High

Game 10: Dietrich (21-4) vs. Mackay (16-7), 11 a.m.

Championship

At the Ford Idaho Center

Game 11: Rockland (21-5) vs. Carey (23-2), 9:30 a.m.

  Comments