Varsity Extra

Varsity Extra: State soccer scoreboard (Oct. 24)

5A GIRLS

THURSDAY

First round

Mountain View 1, Hillcrest 0

Lake City 4, Rocky Mtn. 3

Boise 4, Skyline 0

Centennial 1, Coeur d’Alene 0

FRIDAY

Losers bracket

Rocky Mtn. 9, Hillcrest 0

Coeur d’Alene 5, Skyline 2

Semifinals

Lake City 2, Mountain View 1

Centennial 1, Boise 0 (OT)

SATURDAY

Consolation final

Rocky Mountain 3, Coeur d’Alene 0

Third-place match

Boise 2, Mountain View 0

Championship

Centennial 2, Lake City 1 (PKs)

4A GIRLS

THURSDAY

First round

Century 0, Sandpoint 0 (Century 3-1 on PKs)

Twin Falls 1, Kuna 0

Preston 3, Middleton 1

Bishop Kelly 4, Canyon Ridge 0

FRIDAY

Losers bracket

Kuna 2, Sandpoint 1

Middleton 2, Canyon Ridge 1

Semifinals

Twin Falls 3, Century 2

Preston 1, Bishop Kelly 0

SATURDAY

Consolation final

Middleton 2, Kuna 1

Third-place match

Century 3, Bishop Kelly 1

Championship

Preston 1, Twin Falls 0 (OT)

3A GIRLS

THURSDAY

First round

Coeur d’Alene Charter 3, Shelley 2

Timberlake 2, Community School 1

Weiser 10, Bliss 2

Marsh Valley 3, Teton 1

FRIDAY

Losers bracket

Shelley 6, Comm. School 2

Teton 2, Bliss 1

Semifinals

CDA Charter 2, Timberlake 0

Weiser 4, Marsh Valley 1

SATURDAY

Consolation final

Shelley 2, Teton 0

Third-place match

Timberlake 3, Marsh Valley 1

Championship

Weiser 2, CDA Charter 0

5A BOYS

THURSDAY

First round

Rocky Mtn. 3, Bonneville 2

Timberline 5, Hillcrest 1

Centennial 3, Vallivue 0

Lake City 2, Boise 1

FRIDAY

Losers bracket

Boise 3, Bonneville 0

Vallivue 1, Hillcrest 0

Semifinals

Rocky Mtn. 3, Lake City 1

Timberline 2, Centennial 1

SATURDAY

Consolation final

Boise 3, Vallivue 0

Third-place match

Lake City 3, Centennial 2

Championship

Timberline 2, Rocky Mtn. 1

4A BOYS

THURSDAY

First round

Lakeland 4, Blackfoot 0

Bishop Kelly 2, Twin Falls 1

Century 2, Moscow 0

Caldwell 3, Wood River 1

FRIDAY

Losers bracket

Twin Falls 2, Blackfoot 0

Moscow 2, Wood River 1

Semifinals

Lakeland 3, Bishop Kelly 0

Century 1, Caldwell 0

SATURDAY

Consolation final

Twin Falls 4, Moscow 1

Third-place match

Bishop Kelly 2, Caldwell 1

Championship

Century 3, Lakeland 1

3A BOYS

THURSDAY

First round

Teton 6, Emmett 4

Community School 6, Bonners Ferry 0

Weiser 10, Filer 0

Sugar-Salem 1, Marsh Valley 0

FRIDAY

Losers bracket

Emmett 5, Bonners Ferry 2

Filer 1, Marsh Valley 0

Semifinals

Community School 3, Teton 0

Weiser 2, Sugar-Salem 0

SATURDAY

Consolation final

Emmett 5, Filer 1

Third-place match

Sugar-Salem 1, Teton 0

Championship

Weiser 5, Comm. School 2

  Comments