Varsity Extra

Varsity Extra Scoreboard: Tuesday, May 5

Baseball

Vallivue 4, Centennial 2

Centennial 

100  001  0—2  6  1Vallivue 201  100  x—4  5  3

Centennial — Hitters: S. Coffey 1-4, C. Martin 1-2 (RBI), Blass 1-3, N. Pape 1-3 (RBI), Z. Britt 2-3 (2B). Pitcher: J. Martin (L) 6 IP, 5 H, 4 R, 3 ER, 4 BB, 4 K.

Vallivue — Hitters: T. Vogt 1-1, T. Laird 2-3 (HR, 2 RBI), E. Longoria 1-3, E. Hibbs 1-3. Pitcher: T. Laird (W) 7 IP, 6 H, 2 R, 1 ER, 1 BB, 3 K.

Rocky Mountain 8, Meridian 7

Meridian 

000  110  5—7  8  3Rocky Mtn. 105  000  2—8  10  1

Meridian — Hitters: Chase Labbe 2-4 (2B), Kyle Redford 1-2 (3 RBI), Tyler Winkler 1-3, Jack Borton 1-2 (2B, RBI), Hayden Harris 2-4 (2B, 3 RBI), Drake Simons 1-4. Pitchers: Tyler Winkler 3 IP, 6 H, 6 R, 3 ER, 1 BB, 2 K; Camden Elliott 3 IP, 2 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 2 K; Kyle Redford (L) .2 IP, 2 H, 2 R, 1 ER, 2 BB, 0 K.

Rocky Mountain — Hitters: Jackson Cluff 1-2 (HR, RBI), Jarrett Strickler 3-4 (RBI), Ryan Beard 1-2 (2B, RBI), Matt Roll 1-3 (2B, 2 RBI), Tyler Hollow 1-4 (RBI), Mike Henard 2-4 (2 RBI), Coltin Barney. Pitchers: Matt Roll 4 IP, 4 H, 2 R, 2 ER, 3 BB, 2 K; Jackson Cluff 2.1 IP, 3 H, 5 R, 5 ER, 2 BB, 1 K; Seth Reisbeck (W) .2 IP, 1 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 0 K.

Skyview 13, Kuna 1 (5)

Kuna 

100  00 —1  1  2Skyview 706  0x  —13 8  1

Kuna — Hitters: Jake Coburn 1-2 (2B), Matt Mclean 0-1 (RBI). Pitchers: Kenny Blair (L) .1 IP, 3 H, 6 R, 6 ER, 1 BB, 0 K; Kylr Mcpeak 1.2 IP, 3 H, 5 R, 3 ER, 5 BB, 1 K; Oneil 0 IP, 0 H, 2 R, 2 ER, 2 BB, 0 HR; Marcus Coburn 1 IP, 1 H, 0 R, 0 ER, 2 BB, 2 K; Hayden Gutten 1 IP, 0 R, 0 ER, 0 BB, 2 K.

Skyview — Hitters: Trent Emerson 1-3 (2B), Kody Graves 1-1, Jackson Berg 1-2 (2B, 3 RBI), Rhys Vickers 2-3 (2B, 2 RBI), Paul Gourley 0-1 (2 RBI), Sage Diehm 1-2 (2 RBI), Cody Balle 2-3 (RBI). Pitchers: Sage Diehm (W), 4 IP, 1 H, 1 R, 1 ER, 0 BB, 3 K; Rhys Vicker 1 IP, 0 H, 0 R, 0 ER, 1 BB, 3 K.

Bishop Kelly 10, Caldwell 1

Caldwell 

010  000  0—1  4 2Bishop Kelly 001  243  x—10  6  3

Caldwell — Hitters: Storms 1-4 (2B), Britton 1-4, Van Horne 1-3 (HR, RBI), Jerome 1-2. Pitchers: Britton (L) 4 IP, 3 H, 5 R, 5 BB, 8 K; Burkett 1.2 IP, 2 H, 1 R, 1 BB, 0 K; Storms 1.1 IP, 1 H, 0 R, 4 BB, 0 K.

Bishop Kelly — Hitters: Elledge 1-3 (2B), Syderson 1-3 (RBI), Puzio 1-2 (RBI), Jorgensen 2-3 (2B, 2 RBI), Fritz 1-3 (2B), Oldenberg 0-2 (2 RBI). Pitchers: Oldenberg (W) 6 IP, 3 H, 1 R, 3 BB, 10 K; Tucker 1 IP, 1 H, 0 R, 1BB, 1 K.

Middleton 9, Mountain Home 1

Mtn. Home 

000  001  0—1  5  5Middleton 060  012  x—9  9  2

Mountain Home — Hitters: Miller Hodge 1-3, Ralphs 1-1, Cobos 1-3, Price 2-3 (2B, RBI). Pitchers: Cobos (L) 5 IP, 9 H, 7 R, 6 ER, 4 BB, 5 K; Miller Hodge 1 IP, 0 H, 2 R, 0 ER, 1 BB, 1K.

Middleton — Hitters: Tyler Walker 1-4, Sean Mosley 1-3 (RBI), Zach Sams 2-4 (2B, RBI), Nathan Wilson 1-4, Derek Post 1-1, Trace Roth 1-3 (2 RBI), Trevor Lara 2-3 (RBI). Pitchers: Zach Sams (W) 4 IP, 3 H, 0 R, 0 ER, 2 BB, 6 K; Trace Roth 2 IP, 1 H, 1 R, 1 ER, 1 BB, 2 K; Sean Mosley 1 IP, 1 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 0 K.

Emmett 14, Homedale 4 (6)

Homedale 

210  100  —4  11  4Emmett 235  004  —14  12  3

Homedale — Hitters: John Collett 2-4, Jake Deal 1-2 (2B, RBI), Connor Carter 1-3, Gunnar Clapp 2-3 (2B, RBI), Matt Thatcher 1-2 (2B, RBI), Blake Patton 1-2, Bo Jenkins 1-3, Nash Johnson 1-3, Michael Lejardi 1-3. Pitchers: John Collett (L) 2.2 IP, 10 H, 10 R, 5 ER, 2 BB, 4 K; Matt Thatcher 2.1 IP, 0 H, 0 R, 0 ER, 1 BB, 0 K; Bo Jenkins 0.2 IP, 1 H, 4 R, 3 ER, 1 BB, 0 K; Jake Deal 0 IP, 1 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 0 K.

Emmett — Hitters: Eric Brinkerhoff 2-3, Yancy Hyde 2-3 (HR, 4 RBI), Wyatt Smith 2-4 (3B, 2B, RBI), Shayne Robinson 1-2 (RBI), JC Bade 1-4 (2B, RBI), J. Severence 1-3, Jacob Roy 3-4 (2 RBI). Pitcher: Eric Brinkerhoff (W) 6 IP, 11 H, 4 R, 3 ER, 1 BB, 8 K.

5A District Three Tournament

MONDAY

First round

At Borah High

Rocky Mountain 4, Centennial 0

Meridian 10, Vallivue 7

At Capital High

Timberline 7, Boise 2

Capital 2, Eagle 1

TUESDAY

Losers bracket

At Capital High

Vallivue 4, Centennial 2

Boise vs. Eagle (n)

Semifinals

At Borah High

Rocky Mountain 8, Meridian 7 (Rocky Mountain to state)

Capital 14, Timberline 9 (Capital to state)

WEDNESDAY

Losers bracket

At Capital High

Game 13: Vallivue vs. Timberline, 4:30 p.m. (winner to state)

Game 14: Boise-Eagle winner vs. Meridian, 7 p.m. (winner to state)

THURSDAY

Losers bracket

At Borah High

Game 15: Loser Game 13 vs. Loser Game 14, 4:30 p.m. (winner to state play-in game, noon Saturday at Lewiston)

Championship

Game 16: Rocky Mountain vs. Capital, 7 p.m.

4A District Three Tournament

MONDAY

First round

Kuna 15, Middleton 12

Caldwell 14, Mountain Home 3

TUESDAY

Losers bracket

Middleton 9, Mountain Home 1

Semifinals

Skyview 13, Kuna 1 (5) (Skyview to state)

Bishop Kelly 10, Caldwell 1 (Bishop Kelly to state)

WEDNESDAY

Losers bracket

Game 6: Middleton at Kuna/Caldwell, 5 p.m.

THURSDAY

Third-place game

Game 7: Winner Game 6 at Kuna/Caldwell, 5 p.m. (winner to state play-in game Saturday at Mountain Home)

Championship

Game 8: Skyview vs. Bishop Kelly, 5 p.m.

3A District Three Tournament

At Fruitland High

TUESDAY

Semifinals

Emmett 14, Homedale 4

Fruitland 8, Weiser 4

WEDNESDAY

Losers bracket

Game 5: Payette vs. Homedale, 4 p.m.

Game 6: Parma vs. Weiser , 6:30 p.m.

THURSDAY

Third-place game

Game 7: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4 p.m. (winner to state play-in game 3 p.m. Saturday at Grangeville)

Championship

Game 8: Fruitland vs. Emmett , 6:30 p.m.

2A District Three Tournament

MONDAY

First round

Game 1: McCall def. Marsing (score not reported)

Game 2: Nampa Christian 11, Melba 4

TUESDAY

At New Plymouth High

Losers bracket

Melba 17, Marsing 14

Semifinal

Game 4: McCall vs. New Plymouth (n)

THURSDAY

At New Plymouth High

Third-place game

Game 5: Melba vs. Loser Game 4, 2 p.m. (winner to state)

Championship

Game 6: Winner Game 4 vs. Nampa Christian, 5 p.m.

Softball

Rocky Mountain 7, Capital 5

Capital 

103 000  1—5  8  0Rocky Mtn. 100  120  3—7  8  6

Capital — Hitters: Hannah Spero 3-4, Devanie Ferguson 2-4 (HR, 2 RBI), Kassidy Barnes 1-4, Alex Wilson-Jenkins 1-3, Lauren Thowless 1-4. Pitcher: Alex Wilson-Jenkins (L) 6.1 IP, 8 H, 7 R, 7 ER, 2 BB, 4 K.

Rocky Mountain — Hitters: Courtney Anderson 1-1, Courtney Pestka 3-4 (2 HR, 5 RBI), Maddy Smith 2-3 (HR, 2B, 2 RBI), Hailey Hicks 1-3, Jemma Leavitt 1-2. Pitcher: Katelyn Wilfert (W) 7 IP, 8 H, 5 R, 3 ER, 1 BB, 6 K.

Boise 4, Centennial 3

Centennial 

000  001  2—3 7  2Boise 000  310  x—4 10 1

Centennial — Hitters: Little 1-3 (RBI), Miller 1-3 (2B), Spencer 1-3, Barney 1-3 (RBI), Ketchum 1-3, Curry 1-3 (2B), Williams 1-3 (RBI). Pitchers: Curry (L) 7 IP, 10 H, 4 R, 4 ER, 1 BB, 3 K.

Boise — Hitters: T. Cook 1-4 (RBI), Butler 1-2 (2B), El. Cook 1-3 (2B), Chambers 2-3 (RBI), Ed. Cook 1-3, Escobar 1-3 (RBI), Shimatsu 1-3, Bevington 2-2 (RBI). Pitchers: T. Cook (W) 7 IP, 7 H, 3 R, 3 ER, 2 BB, 3 K.

Mountain View 4, Eagle 2

Mtn. View 

002  002  0—4  12  2Eagle 200  000  0—2  3  1

Mountain View — Hitters: Kylie Orr 2-3, Anna Hawk 2-4 (2B, 2 RBI), Michayla Kelly-Harve 1-4 (RBI), Jordyn Franco 2-4 (RBI), Lindsey Gonzalez 2-3, Caitlyn Scott 2-4, Samm Hamilton 1-3. Pitchers: Megan Browne (W) 7 IP, 3 H, 2 R, 2 ER, 1 BB, 5 K.

Eagle — Hitters: Bradie Fillmore 1-3, Martha Tooley 1-2 (2B, 2 RBI), Maddie Strickler 1-3. Pitchers: Autumn Moffat 5 IP, 9 H, 2 R, 2 ER, 1 BB, 4 K; Bradie Fillmore (L) 2 IP, 3 H, 2 R, 2 ER, 1 BB, 5 K.

Vallivue 7, Meridian 6

Meridian 

010  300  2—6  13  0Vallivue 202  003  x—7  8  0

Meridian — Hitters: Lexi Knauss 1-3, Shelbie Martinez 1-4, Sam Whitley 3-3 (2 2B, RBI), Kanyon Krawl 2-4 (2B, RBI), Devon Stapleton 1-4, Landrie Smith 2-4 (3 RBI), Holly Brink 1-4, K. Reyes Burke 2-4 (RBI). Pitcher: Sam Whitley (L) 6 IP, 8 H, 7 R, 7 ER, 2 BB, 7 K.

Vallivue — Hitters: Kona Bustos 1-3, Kathryn Goff 2-2 (HR, 2 RBI), Amanda Skogsberg 2-2 (HR, 2 RBI), Emma Longoria 1-3 (RBI), Skylar Morris 1-3 (2 RBI), Naomi Ward 1-3. Pitcher: Kathryn Goff (W) 7 IP, 13 H, 6 R, 6 ER, 1 BB, 5 K.

Caldwell 14, Mtn. Home 4 (5)

Mtn. Home 

110  02  —4  7  4Caldwell 342  23  —14  18  2

Mountain Home — Hitters: Paris Mederios 1-3, Taylor Reed 1-3, Maeghan Pomerantz 2-3 (2B), Ryan Floyd 1-3 (RBI), Angie Shockey 2-2 (2B, RBI). Pitcher: McKenna Lewis (L) 4.2 IP, 18 H, 14 R, 13 ER, 2 BB, 2 K.

Caldwell — Hitters: Jalynn Rodriguez 2-4 (2B, RBI), Andi Waters 3-4 (RBI), Emmalie Griswold 2-3 (3 RBI), Araysia Barbosa 3-3 (2 RBI), Mackenzie Jackson 2-4 (HR, 4 RBI), Caiti Worwood 3-4, Jazmine Pena 1-3 (RBI), Jazmine Martinez 2-3. Pitcher: Jazmine Martinez (W) 5 IP, 7 H, 4 R, 1 ER, 1 BB, 3 K.

5A District Three Tournament

MONDAY

First round

At West Park, Nampa

Eagle 10, Centennial 0 (5)

Mountain View 9, Boise 4

Meridian 3, Rocky Mountain 2

Vallivue 10, Capital 8

TUESDAY

Loser’s bracket

Boise 4, Centennial 3

Rocky Mountain 7, Capital 5

Semifinals

Mountain View 4, Eagle 2 (Mountain View to state)

Vallivue 7, Meridian 6 (Vallivue to state)

WEDNESDAY

Loser’s bracket

Game 13: Meridian vs. Boise, 5 p.m. (winner to state)

Game 14: Eagle vs. Rocky Mountain, 5 p.m. (winner to state)

THURSDAY

Loser’s bracket

Game 15: Loser Game 13 vs. Loser Game 14, 5 p.m. (winner to state play-in game)

Championship

Game 16: Mountain View vs. Vallivue, 5 p.m.

4A District Three tournament

MONDAY

First round

Skyview def. Caldwell (score not reported)

Kuna 11, Mountain Home 1 (5)

TUESDAY

Loser’s bracket

Caldwell 14, Mountain Home 4 (5)

Semifinals

Middleton 11, Skyview 5 (Middleton to state)

Bishop Kelly 9, Kuna 8 (Bishop Kelly to state)

WEDNESDAY

Loser’s bracket

Game 6: Caldwell at Skyview/Kuna, 5 p.m.

THURSDAY

Third-place game

Game 7: Winner Game 6 at Skyview/Kuna, 5 p.m. (winner to state play-in game Saturday at Mountain Home)

Championship

Game 8: Middleton vs. Bishop Kelly, 5 p.m.

3A District Three Tournament

At Payette High

TUESDAY

First round

Fruitland def. Parma (score not reported)

Game 2: Weiser vs. Payette (n)

Semifinal

Homedale 14, Fruitland 2 (Homedale to state)

WEDNESDAY

Semifinal

Game 4: Winner Game 2 vs. Emmett, 1 p.m.

Loser’s bracket

Game 5: Fruitland vs. Winner Game 5, 3 p.m.

Game 6: Loser Game 4 vs. Winner Game 1, 5 p.m.

THURSDAY

Third-place game

Game 7: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 3 p.m. (winner to state play-in game Saturday)

Championship

Game 8: Homedale vs. Winner Game 4, 5 p.m.

2A District Three Tournament

At Melba City Softball Park

THURSDAY

Play-in game

Game 1: New Plymouth vs. Marsing, 1:30 p.m.

First round

Game 2: Nampa Christian vs. McCall-Donnelly, 3:15 p.m.

Game 3: Winner Game 1 vs. Melba, 5 p.m.

FRIDAY

Loser’s bracket

Game 4: Loser Game 2 vs. Loser Game 3, 10 a.m.

Semifinals

Game 5: Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 11:45 a.m. (winner to state)

Game 6: Loser Game 5 vs. Winner Game 4, 2 p.m. (winner to state, loser to state play-in game at 4 p.m. Saturday at Payette)

Championship

Game 7: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4 p.m.

Game 8: Loser Game 7 vs. Winner Game 7, 6 p.m. (if necessary)

Girls lacrosse

Boise 19, Timberline 0

Timberline — Goalkeeper: Olivia Robinson 9 saves.

Boise — Hadley Nelson 2 goals, 2 assists; Allison Waller 1 goal, 2 assists; Tess Goodwin 3 goals, 2 assists; Lauren McGill 2 goals, 1 assist, Whitney Taylor 5 goals, 2 assists; Emily Pape 1 goal, 1 assist; Margo Pengilly 2 goals, 1 assist; Ella Samer 4 goals. Goalkeeper: Kyla Solleder 5 saves.

Bishop Kelly 15, Borah 5

Bishop Kelly — Carly Brady 2 goals; Alle Stephenson 1 goal; Lily Shalz 2 goals; Sami Miller 1 goal; AJ Sprinkel 1 assist; Sara Ballantyne 1 goal, 2 assists; Madelyn Rebholtz 1 assist; Karina Ysursa 1 goal; Madi Batman 1 goal, 1 assist; Katie Hendershot 3 goals, 1 assist; Brooke Jaondeldiris 3 goals, 2 assists. Goalkeeper: Elena Rebholtz 7 saves.

Borah — Carmen Pangelinan 3 goals; Faline Haldeman 1 goal; Alexia Chapman 1 goal. Goalkeeper: Nickee Brumbaugh 11 saves.

  Comments