Varsity Extra

Mind over talent. 5A, 4A academic teams honor Valley’s top winter student-athletes

Note: Athletes must have a GPA higher than 3.5 to qualify for the all-academic team. Lists provided by area athletic directors.

5A SOUTHERN IDAHO CONFERENCE

BOISE

Girls basketball: Claire Bonnet, Sarah Carrell, Syd Davis, Melissa Golo, Allie Guerricabeitia, Reagan Hall, Allison Ross, Halle Schwarzhoff, Grace Shimatsu, Madison Williams.

Boys basketball: Andoni Bieter-Lete, Lucas Centeno, Everett Collins, Garrett Hansen, Scott Michael, Whitt Miller, Trevor Tatko, Sophia Martin.

Wrestling: Max Collins, Seth Machakos, Duncan Miller, Luke Miller, Varik Shockey.

Cheer: Keely Auchampach, Catherine DeBlasio, Macy Escobar, Morgan Fritz, Samantha Sorensen, Lucy Streeby, Trystin Thomas, Journey Utterbeck, Maddie Whinery, Sophia Whitehead.

Dance: Erin Brassey, Hailey Geib, Lillian Gillespie, Hannah Herr, Edith Ireland, McKenna Johnson, Feena Landers, Fiona Martinez, Natalia Martinez, Lilian Montagne, Tessa Seiniger.

BORAH

Girls basketball: Kylee Geis, Alesia Jones, Kara Clayton, Trinity Denton, Maddie Geritz.

Boys basketball: Jay Ahlstrom, Alex Jimenez, DeVaughn Williams.

Wrestling: Austin Baker.

Cheer: Adrien Bassett, Serenity Dunbar, Madeline Killworth, Emily Madison, Tenaya Madsen, Sandra Nielsen, Skylar Rogers, Jessica Weisman.

Dance: Tessa Fronk, Sonrisa Garcia-Draney, Chloe Grant, Emma Jenkins.

CAPITAL

Girls basketball: Emily Fales, Lucy Jacobsen, Cierra Johnson, Elly Johnson, Brittany Ralston, Lauren Baumgartner, Alexie Johnson.

Boys basketball: Seth Egbert, Alec Bindner, Ryan Hibbs, Jake Lindsey, Gavn Murray, Aiden Fox, Alec Weber, Caden Johnson, Kade Sorenson.

Wrestling: Drew French.

Cheer: Arianna Barreto, Katie Gormley, May Zhen, Paige Liquin, Payton Liquin.

Dance: Olivia Haener.

CENTENNIAL

Girls basketball: Jessica Berggren, Mallory Hatfield, Kayla Carlson, Elizabeth Ingersoll, Kailey Lewis, Ashly Pietras, Abby Nichols, Alicia Curry.

Boys basketball: Kam Modrow, Kolby Modrow.

Wrestling: Gable Watson, Jett Nelson, Palmer Galloway, Lance Thrall, Trent Tucker, Hunter Pratt, Diego Sekiyama - Nava, Cache Olsen.

Cheer: Tristen Cruz, Olivia Freidenberger, Claire Kinzel, Elisabeth Trimble.

Dance: Ananya Adhvarya, Kaitlyn Bunt, Alexa Christensen, Annie Dalos, Emma Downs, Teagan Fish, Pyper Foote, Makena Herb, Rowan McFarlane, Molly Mrachek, Mya Parr, Hannah Poweers, Erin Ripley, Sylvia Romriell, Chloe Shelton, Claire Shelton, Mackenzie Smith, Anita Suljic, Heather Terrall, Avalee Wood, Hannah Huffman, Hailey Cook.

COLUMBIA

Girls basketball: Grace Davis, Taylor Stanard, Peyton Dion, Valinda Wright, Molly Simpson, Meg Clancey, McKenzee Weaver, Mia Nottingham, Kierra Tippetts, Lauren Call.

Boys basketball: Jake Poulton, Brett Ashcraft, Zach Williamson.

Wrestling: Kekana Fouret, Isaac Crace, Kade Grigsby.

Cheer: Caitlynn Moore, Kylie Walters, Iris Moncada.

Dance: Madison Newberry, Maggie Keller, Abby Wadsworth, Maisey Warner, Madison Knapp, Paige Adams, Kaylee Earnest, Oraya Meyer.

EAGLE

Girls basketball: Analynn Bohner, Elise Boockholdt, Meghan Boyd, Eliza de Vera, McKenna Emerson, Elizabeth King, Janie King, Stephanie Kirk, Jamie McKinnie, Caitlin Michalik, Dana Murray, Katelyn Murray, Gabrielle Peters.

Boys basketball: Connor Copper, Jamison Dennis, Cole Fulton, Austin Hayhurst, Tanner Hayhurst, Alex Hill, Diego Labrador, Parker Schwers.

Wrestling: Jaden Hopp, Derek Madden, Riggin Stone.

Cheer: Jessica Adams, Maddison Bonnema, Lydia Busacker, Jessica Cardinale, Lillian Holley, Kassidy Johnston, Alexia Maliwauki, Jayden Olsen, Samantha Ward, Taylor Zrno.

Dance: Kendall Ames, Abigail Atkinson, Megan Bradley, Stephanie Coddens, Olivia Fleming, Alyssa Goff, Ashtyn Hassman, Camilie Low, Madeleine Oto, Ellie Shipp, Katelyn Shipp, Sydney Speck, Emili Taylor, Brynne VanOrden, Emma Vardeman, Kaila Yacuk, Halle Hanson, Masi Roberts, Madison Peredes, Sophia Clark, Delaney Schow.

KUNA

Girls basketball: Macy Croft, Caitlin Field, Alexis Haws, Meghan Holloman, Makenzie Mills, Majia Mills, Mattie Rackham, Brooke Ray, Shaylece Rowe, Rachel Walker.

Wrestling: Caden Cobb, Cedar Miller, Camren Weeks.

Cheer: Brooklyn Brekke, Katelyn Stedtfeld, Alicia Taylor.

MERIDIAN

Girls basketball: Tawnia Burnett, Taylor Watson, Sydney Plum, Brittney Hansen, Trinity Berger, Cassidey Plum, Graci Kolka, Alyssa Wall, Sophia Klinger, Jaleesa Lawrence.

Boys basketball: Byron Pearce, Brody Rowbury, Ethan Van Quill.

Wrestling: Moises Mares, Jared Riveria, Jakob Phelan, Luke Young, Grant Neukom, Caleb Twait, Hayes Neukom.

Cheer: Bailee Anderson, Noel Coker, Shelbe Craig, Jycee Fisher, Sarah Itzhakov, Lyndsey Kennel, Maya Newsom, Kennedy Peterson, Alyssa Smith, Kaitlyn Steppe, Samantha Taylor, Madeline Wheeler.

Dance: Makena Dillard, Ashley Johnson, Olivia Moorhouse, Brynli Nelson, Alexa Norwood, Julia Rector, Lauryn Warner.

MOUNTAIN VIEW

Girls basketball: Emma Anthony, Allison Chanhtala, Kennedy Herron, Olivia Kreiser, Emily Morandi, Abby Mundy, Laila Saenz, Braelyn Whitelock, D'nia Williams.

Boys basketball: Camille Massad, Austin Smart, Cooper Anderson, Kyler Terishima, Carson Wells.

Wrestling: Jaden Boyd, Kyle Brown, Michael Bruner, Brighton Ellis, McKay Flake, Hayden Harris, Josh Moore, Aidan Shoup.

Cheer: Parley Bates, Teylar Ceniga, Makenna Condie, Reagan Frost, Riley Haley, Kim McCoy, David Micheletti, Olivia Rammell, Marissa Stookey, Sophia Marosavari.

Dance: Aubrey Andrew, Julie Attinger, Madison Aughenbaugh, Kimbers Bevens, Larrysa Bland, AneMarie Castellano, Emily Davis, Julia Deverah, Kylie Larsen, Ellie Lowry, Zoe McCray, Janie Patterson, Natalia Perry, Emma Rovig, Emma Schiebout, Hannah Seale, Sienna Watson, Hannah Widdison, Madison Wilker, Jaylan Aliev, Julianna Kryger, Lauryn Hodge, Naomi Manning, Carri Vinci, Brianna Bernhardt, Lacy Bernhardt, Maddi Zadora.

NAMPA

Girls basketball: Hanna Seabaugh, Sativa Campbell, Kayleigh Hibbard.

Boys basketball: Braxton Blacker, Kaden Davenport, Nickolas Knight, Isaac Kosmann.

Wrestling: Caleb Butler, Temana Tuha.

Cheer: Payton Horkley, Tehya Miller, Elisa Reece, Miranda Armbruster, Alejandra Castaneda, Ethan Cass, Tristan Deming, Hali Higgins, Calissa Shankel, Heidi Lint, Natalie Reece, Brenden Williams.

Dance: Sienna Montgomery, Alexa Stauffer, Sydney Buxton, Sydnee Roberts, Macy Stanciu, Sebastian Griffin, Emma Higgins, Gaia Maccagni, Trevor Ames, Olivia Crowley, Tanna Dalling, Taetyn Hansen, Kylie Lippert.

ROCKY MOUNTAIN

Girls basketball: Mandy Berg, Makayla DeBry, Jaiden Ennes, Cami Fielder, Riley Frith, Alyse Frogley, Hillary Hardman, Kelsey Oyler, Jada Reed, Bri Torres.

Boys basketball: Brock Denison, Garrett Hall, Jaden Hansen, Payton Lamm, Briggs Ranstrom, Hunter Ranstrom, Tyler Seeger, Lincoln Telford, Townsend Tripple.

Wrestling: Cameron Crowley, Nathan Hathorn, Kaden Hine, Justin Kozlowski, Colson Miller, Tanner Mitchell, Dallin Moody, Tyler Swick, Henry Wolthius.

Cheer: Cristina Baeza, Savannah Bullock, Emily Frasure, Carly Harrop, Ryneal Hart, Kara Hucks, Taylor Hurty, Loren Jensen, Katie Kirkpatrick, Kate Lower, Elizabeth McGhee, Rebecca Prestwich, Ellie Schlake, Ellie Staab, Justine Strickler, Kaylee Tanner, Jess Thompson, Savanna Wills.

Dance: Melody Allen, Grace Burgess, Amanda Frazier, Jaylee Fuhrman, Sophie Gaul, Brook Gehring, Elizabeth Judge, Abbie Loree, Morgan McDonough, Kailey Melander, Elyse Prow, Kaiya Reyes, Emma Rice, Mia Sasser-Gunson, Rebecca Schenk, Brooklyn Swallow, Samantha Thompson, Reagan Wardak, Makyla Wing, Courtney Woodbury

TIMBERLINE

Girls basketball: Nicki Aitchison, Ashlyn Ascuena-Mercil, Annaleigh Bawcom, Katie Bleffert, Taylor Drobnick, Emma Ellinghouse, Aubree Gonser, Jensine Gropp, Kennedy Hadlock, Madeline Jozwick, Samantha Keele, Hein Kim, Samantha Lawler, Hailey Leach, Grace Magalsky, Elena McHargue, Megan McManus, Josie Phelps, Allison Price, Ava Ranson, Lewsi Roek, Hailey Rogan, Presley Roldan, Brooke Roldan, Ivy Sackett, Megan Schulte, Savanna Smith, Lauren Thomas, Madison Thomas, Anastazia Uwingeneye, Caitlin Walsh.

Boys basketball: Kyle Adams, Benjamin Arnzen, Cooper Atkinson, Isaac Benson, Nicolas Caballero, Aaron Christensen, Kelvin Cobbley, Joshua Dean, Graham Elder, Andrew Ford, Keaton Hair, Griffin Hatcher, Cameron Lumsden, Cooper Lumsden, Timothy "Andy" Peters, Ryan Raad, Greyson Shafer, Joshua Simboli, Dylan Smith, Charles Stands, Jake Stranzl, Logan Woodhouse, Nicklaus Zenner, Zaccary Zenner.

Wrestling: Aleks del Fiero, Noah Gluck, Isaac Stevens.

Cheer: Madeline Leber, Maddison Heimback, Madison Norvell, Sydney Berck, Phaedra Roby, Camila Caballero, Miah Mayes, Anna Tello Lopez.

Dance: Emi Roberts, Harlee Rogers, Langley Harding, Marta Monedero Llort, Macey Klima, Summer Luck, Julia Dryer, Gracie Bleffert, Lindsey Larrea, Hanna Seppa.

 

4A SOUTHERN IDAHO CONFERENCE

BISHOP KELLY

Girls basketball: Lily Shalz, Theresa Reeping, Olivia Kent, Andrea Wilson, Monica Behrend, Riley Jones, Hannah Heaton, Katharine Warnecke, Anna Murrin, Esperanza Lawson.

Boys basketball: Troy Colleran, Max Rice, Nick Wolter, Henry Hunter, Hayden Hicks, Jackson Lightner, Michael Stone, Kendrick Brasby, Rex Irby.

Wrestling: Peter Beckner, Nate Southern, Luke McIntosh, Preston Palic, Patrick Jess, Kieran Burns, Kash Anderson, Jeremy Webb, David Loach.

Cheer: Briana Morfin, Alyssa Grasso, Ava Powell, MacKenzie Rhodes, Kylie Godfrey, Madison Swikert.

CALDWELL

Girls basketball: Jade Martinez, Xiana Campos, Heaven Campos, Alexzea Sanchez.

Boys basketball: Caleb Oesch, Chase Burfeind, Ryan Barton.

Wrestling: Nate Barber, Jose Avila.

Dance: Natalia Castro, Maria Martinez.

Cheer: Rylee Erickson, Samantha Wilson.

EMMETT

Girls basketball: Holly Goslin, Madison Goslin, Jazmine Jenkins, Gemma Lavergne, Jaidin Alexander, Karly Carter, Kelly Crawford, Destiny Hartstock, Abby Knight, Goldie Mumford, Hannah Tooley, Haylee Jewkes, Maxine Moulton, Savannah Rainey.

Boys basketball: Brenan Barrett, Cole Elliot, Harrison Mumford, Ian Randall, Tyler Willis, Timothy Williams, Taylor Layne, Colton Sisk, Talen Thomas.

Wrestling: Monte Zufelt, Jake Johnson, Sam Hyde, Hunter Higginbotham, Callen Hale, Layne Dalton.

Cheer: Aubrie Overton, Jordyn Vanhorn.

MIDDLETON

Girls basketball: Emerson Sauer, Oakley Royce, Abi Cotterell, Jozie Crawford, Haley Robinett, Lexi Mitchell, Sylvia Conley.

Boys basketball: Darrin Post, Dax Wyatt.

Wrestling: Jake Beitia, Mitch Beitia, Axel Bundy.

Cheer: Aspen Zimmerman, Tabitha Brooks, Lily Jones, Lauren Billett.

Dance: Sarah Turner, Savanah Searle, Shelby Hymas.

MOUNTAIN HOME

Girls basketball: Jazlyn Cristobal, Abigail Acarregui, Adrie Blanksma, Kjnara Swanson, Emalee Pippin.

Boys basketball: Ethan Smith.

Wrestling: Hunter Thornburg.

RIDGEVUE

Not provided.

SKYVIEW

Girls basketball: Olivia Taylor, Madie Edwards, Rachel Ray, Courtney Peterson, Sadie Miller, Marissa Naylor, Jorian Blacker, Kelsey Higgins, Aubrey Metcalf, Matiya Bottom.

Boys basketball: Matt Zamora, Chris Kielman, Cayden Wright, Isaac Casebolt, Jayson Hibbard, Seth Richins, Joe Bulanon, Brady Taylor, Parker Jones, Taylor Thuernagle.

Wrestling: Cole Bailey, Tyler Duff.

Cheer: Jaazminh Ackerson, Karsyn Lund, Marissa Megis, Marissa Nunes, Madison Rosin.

Dance: Danielle Bleier, Hailey Cooper, Makenna Deppe, Cortney Mesenbrink, Lily Archuleta, Brittney Balle, Carissa Chandler, Kate Cowman, Ailie Hyslop, Kelsey Lister, Kimberly Roberts, Taylor Van Wey, Brooklyn Bullock, Krissy Clements, Jade Hess, Samantha Howard, Riley Miller, MeiLi O’Bannon, Lydia Renschler, Natalie Aldous, Jade Baxter, Kara Fuhriman, Berkeley Harrop, Bridgette Taylor, Emma Thiel.

VALLIVUE

Girls basketball: Rebecca Meecham, Sarah Reinecker, Jessica Porteneir, Jayden Rhoton.

Boys basketball: Gabe Childs, Michael Fitts, Lan Larison, Caleb Rhoton.

Wrestling: Jory Bowers, Paul Ferrens, Cooper Sutton.

Cheer: Cienna Villareal, Hailey Stewart.

Dance: Shaylann Elumbaugh.

Michael Lycklama: 208-377-6424, @MichaelLycklama

Related stories from Idaho Statesman

  Comments