Varsity Extra

Tuesday’s prep scores & highlights: Final day of the Idaho state golf tournaments

HIGHLIGHTS

▪  Rocky Mountain and Bishop Kelly both won the individual and team titles at the boys golf state tournaments. Read our full state golf recap here.

GIRLS GOLF

5A STATE TOURNAMENT

At Teton Lakes, Rexburg

Tuesday

TOP INDIVIDUALS

1, Payton Ferringer, Highland, 70-76-146. 2, Kaitlyn Fleming, Meridian, 76-79-155. 3, Kaitlynn Deeble, Centennial, 77-80-157. 4, Emily Dodge, Lake City, 81-83-164. 5, Livvy Nuxoll, Boise, 83-81-164. 6, Alex Gordon, Timberline, 78-87-165. 7, Maddie Cudworth, Timberline, 81-85-166. 8, Lexi Rowe, Highland, 81-86-167. 9, Tess Cowley, Eagle, 83-87-170. 10, Sydney Catlin, Timberline, 88-84-172.

TEAM SCORES

Highland (334-348-682) — Payton Ferringer 70-76-146, Kelsie Lattin 89-98-187, Lexi Rowe 81-86-167, Ashtyn Thomson 102-105-207, Mary Calley 94-88-182.

Centennial (334-350-684) — Kaitlynn Deeble 77-80-157, Carlee Swenson 82-90-172, Kelsey Parker 84-89-173, Grace Simonton 91-91-182, Katie Tidwell 107-102-209.

Timberline (343-349-692) — Maddie Cudworth 81-85-166, Alex Gordon 78-87-165, Sydney Catlin 88-84-172, Jaydn Baumgartner 96-93-189, Marlene Lavoi 97-99-196.

Eagle (352-361-713) — Tess Cowley 83-87-170, Caroline Conrad 88-89-177, Drue Carlson 97-98-195, Sara Miller 94-93-187, Raegan Barr 87-92-179.

Lake City (350-379-729) — Emily Dodge 81-83-164, Sami Dement 80-96-176, Kayla Currie 89-95-184, Maggie Kennady 107-105-212, Ella Erwin 100-107-207.

Post Falls (372-373-745) — Savanna Routh 87-95-182, Maddi Anderton 87-88-175, Renee Mosby 98-91-189, Hannah Larson 103-99-202, Sydney Schumacker 100-106-206.

Rocky Mountain (377-383-760) — heather Kivi 87-87-174, Madison Gridley 91-83-174, Ashley Hoppe 91-93-184, Kaylee Stiehl 108-124-232, Raegan McCrady 119-120-239.

Madison (393-396-789) — Brynlee Cordingley 85-95-180, Ashlyn Zollinger 98-106-204, Chloe Miller 99-90-189, Hallie Cichos 111-105-216, Sophie Jeppeson 115-112-227.

Individuals — Kaitlyn Flemming, Meridian, 76-79-155. Ragan McGilvery, Columbia, 85-95-180. Alyssa Lu, Boise, 87-86-173. Livvy Nuxoll, Boise, 83-81-164. Jadyn Sutton, Mountain View, 88-86-174. Ally Adamson, Hillcrest, 86-95-181. Taylor Walker, Bonneville, 106-108-214.

4A STATE TOURNAMENT

At Pinecrest, Idaho Falls

Tuesday

TOP INDIVIDUALS

1, Bailey Henley, Canyon Ridge, 73-75-148. 2, Makena Rauch, Moscow, 81-79-160. 3, Hannah Holloway, Bishop Kelly, 82-86-168. 4, Tayllor Ward, Twin Falls, 83-85-168. 5, Brinlee Stotts, Twin Falls, 84-87-171. 6, Grace Neiswanger, Idaho Falls, 87-86-173. 7, Lizzy Godinho, Bishop Kelly, 85-89-174. 8, London Hall, Idaho Falls, 84-93-177. 9, Nina McDonnell, Sandpoint, 87-91-178. 10, Leila Ayers, Mountain Home, 88-90-178.

TEAM SCORES

Canyon Ridge (351-350-701) — Bailey Henley 73-75-148, Mackenzie McBride 97-98-195, Sam Fitzpatrick 89-91-180, Jade Higley 92-90-182, Kelbie Standley 98-94-192.

Twin Falls (349-358-707) — Tayllor Ward 83-85-168, Brinlee Stotts 84-87-171, Eiza Cresto 87-96-183, Sage Swan 95-98-193, Brooke Fuchs 104-90-194.

Bishop Kelly (356-384-740) — Hannah Holloway 82-86-168, Lizzy Godinho 85-89-174, Grace Running 93-100-193, Svaya George 96-DQ-DQ, Molly O’Brien 101-109-210.

Idaho Falls (383-382-765) — Grace Neiswanger 87-86-173, London Hall 84-93-177, Katie Vetter 107-100-207, Megan England 105-103-208, Veronica Boccalini 114-104-218.

Moscow (390-385-775) — Makena Rauch 81-79-160, Sarah Horsteinson 98-95-193, Ally Loomis 110-110-220, Karson Jensen 101-101-202, Libby Loomis 146-149-295.

Middleton (399-390-789) — Kathryn Wagoner 92-88-180, Emalie Wood 90-92-182, Davis Wagoner 116-111-227, Kali Crawford 108-103-211, Abby Furrow 109-107-216.

Skyline (472-472-944) — Emily Hill 113-106-219, Zoe Davis 125-127-252, Brooke Shuldberg 120-117-237, Shelby Lee 118-123-241, Marisa Sargis 121-126-247.

Individuals — Leila Ayers, Mountain Home, 88-90-178. Dannitte Doerflein, Wood River, 97-90-187. Emily Elliott, Ridgevue, 94-97-191. Hannah Gibbs, Skyview, 105-107-212. Emily Horrocks, Century, 120-114-234. Nina McDonnell, Sandpoint, 87-91-178. Kenzie Roth, Lakeland, 93-95-188.

3A STATE TOURNAMENT

At Idaho Falls Country Club

Tuesday

TOP INDIVIDUALS

1, Kylie Crossland, Buhl, 84-86-170. 2, Kat Rauenhorst, Kellogg, 88-85-173. 3, Nicole Nelson, Shelley, 88-88-176. 4, Hallie Oyler, Filer, 91-87-178. 5, Sage Eckert, Buhl, 90-94-184. 6, Morgan Alexander, Kimberly, 98-86-184. 7, Emma Davidson, Weiser, 95-94-189. 8, Sara Lundberg, Weiser, 92-103-195. 9, Kylie Robinson, Kellogg, 95-101-196. 10, Hannah Foss, Fruitland, 96-101-197.

TEAM SCORES

Buhl (389-393-782) — Kylie Crossland 84-86-170, Sage Eckert 90-94-184, Zara Weaver 99-99-198, Emma Benson 116-114-230, Malia Jaynes 117-122-239.

Kellogg (399-394-793) — Kat Rauenhorst 88-85-173, Kylie Robinson 95-101-196, Morgan Nusz 111-110-221, Emma Bristow 105-98-203, Anika Sundstrom 112-113-225.

Weiser (415-425-840) — Emma Davidson 95-94-189, Sara Lundberg 92-103-195, Stella Beams 112-114-226, Emma Estes NS-138-NS, Sydnee Reyes 116-114-230.

Kimberly (422-429-851) — Morgan Alexander 98-86-184, AliBelle Hopkins 107-NS-NS, Aspen Askew 101-112-213, Janessa Kluth 125-116-241, Rozzy Cummins 116-115-231.

Timberlake (436-454-890) — Shelbee Hester 108-109-217, Tatum Qualsund 104-108-212, Lilly Kelley 110-121-231, McKeeley Tonkin 126-117-243, Hanna Mendenhall 114-120-234.

Shelley (444-449-893) — Nicole Nelson 88-88-176, Rylie Ottley 118-104-222, Halle Young 115-139-254, Kyla Shaw 123-124-247, Kendrie Kolsen 134-133-267.

Marsh Valley (522-508-1,030) — Sadie Davids 119-119-238, Katie Anderson 125-119-244, Cheyenne Anderson 138-138-276, Emma Olsen 141-132-273, Sydney Cobb 140-139-279.

Individuals — Hannah Foss, Fruitland, 96-101-197. Hallie Oyler, Filer, 91-87-178. Mia Harper, Snake River, 106-112-218.

2A STATE TOURNAMENT

At Jefferson Hills, Rigby

Tuesday

TOP INDIVIDUALS

1, Tyler Ericksen, Soda Springs, 83-73-156. 2, Lindsey Lloyd, Grace, 82-80-162. t-3, Rylie Brown, Cole Valley Christian, 86-88-174. t-3, Ellie Blackman, Cole Valley Christian, 90-84-174. t-5, Rachael Arthur, Lakeside, 88-92-180. t-5, Jessica Lund, Lighthouse Christian, 95-85-180. t-7, Elise Vander Woude, Nampa Christian, 87-94-181. t-7, Bella Huff, Ambrose 94-87-181. 9, Elisa Knudsen, Nampa Christian, 89-96-185. 10, Jaesa Fox, Declo, 92-96-188.

Note: Tiebreaker information not provided before the Idaho Statesman’s deadline.

TEAM SCORES

Cole Valley Christian (392-377-769) — Rylie Brown 86-88-174, Alexis Gonzales 111-105-216, Ellie Blackman 90-84-174, Clara Peterson 105-100-205, Nikki Touchstone 132-120-252.

Grace (397-381-778) — Lindsey Lloyd 82-80-162, Zoeigh Walker 99-93-192, Katelyn Andersen 109-103-212, Kayci Younger 107-105-212, Taelor Froehlich 129-122-251.

Nampa Christian (391-392-783) — Elise Vander Woude 87-94-181, Elisa Knudsen 89-96-185, Kenzi Berggren 101-99-200, Makayla Turner 114-113-227, Jesse Fouts 114-103-217.

Lighthouse Christian (409-386-795) — Jessica Lund 95-85-180, Chloe Gomez 113-98-211, Jordy Williams 104-103-207, Maycee Holloway 97-100-197, Haylee Grossman 129-129-258.

Lakeside (405-427-832) — Rachael Arthur 88-92-180, Alyssa SiJohn 128-117-245, Brooklyn Marchand 105-119-224, Tommia Pakootas 96-101-197, Suzi Pakootas 116-117-233.

Salmon (418-426-844) — Ava Troy 110-111-221, JoDee Bingham 97-97-194, Katherine Berasi 105-105-210, Kelsey Stansberry 106-113-219, Hailey Cole 124-116-240.

St. Maries (425-427-852) — Aspen Presley 102-97-199, Carley Chase 112-111-223, Jadyn Reynolds 107-109-216, Tabitha Boller 104-110-214.

Individuals — Brooke Stevens, Clark Fork, 103-107-210. Maryssa Hogamaier, Wallace, 116-112-228. Bella Huff, Ambrose, 94-87-181. Jaesa Fox, Declo, 92-96-188. Abby Slusser, Declo, 109-108-217. Karissa Parker, Bear Lake, 100-96-196. Tyler Ericksen, Soda Springs, 83-73-156. Jadee Smith, Watersprings, 112-106-218.

BOYS GOLF

5A STATE TOURNAMENT

At Teton Lakes, Rexburg

Tuesday

TOP INDIVIDUALS

1, Sam Tidd, Rocky Mountain, 71-69-140. 2, Carson Barry, Rocky Mountain, 69-74-143. 3, Colton Cordingley, Madison, 75-74-149. 4, Jake Slocum, Rocky Mountain, 73-76-149. 5, Tyler Joplin, Eagle, 73-77-150. 6, Cameron Flores, Post Falls, 76-74-150. 7, Taylor Henry, Eagle, 73-79-152. 8, Drew Reinke, Rocky Mountain, 72-80-152. 9, McKade Neeser, Bonneville, 78-75-153. 10, Casey Winter, Meridian, 82-71-153.

TEAM SCORES

Rocky Mountain (285-295-580) — Carson Barry 69-74-143, Sam Tidd 71-69-140, Drew Reinke 72-80-152, Ranger Downs 79-76-155, Jake Slocum 73-76-149.

Madison (312-316-628) — Colton Cordingley 75-74-149, Lincoln Hirrlinger 77-79-156, Zac Martin 83-86-169, Oakley Layton 79-77-156, Briar Leishman 81-97-178.

Eagle (310-322-632) — Tyler Joplin 73-77-150, Carter Smith 84-83-167, Tanner Helms 86-83-169, Taylor Henry 73-79-152, Nathan Barkan 80-87-167.

Coeur d’Alene (312-322-634) — Chase Mitchell 79-78-157, Brayden Ogle 75-81-156, Justin Kofmehl 78-81-159, Sam Johnson 80-87-167, Austin Mitchell 83-82-165.

Post Falls (313-322-635) — Tanner Byers 77-79-156, Cameron Flores 76-74-150, Jacob Glenn 79-84-163, Chase Bomar 81-85-166, Dakota Wild 84-90-174.

Hillcrest (325-319-644) — Jacob Bigler 78-79-157, Preston Garn 84-88-172, Davis Weathester 80-83-163, Tristan Groth 83-78-161, Brian Greenig 95-79-174.

Mountain View (328-330-658) — Devin Halford 82-84-166, Avery Falash 89-81-170, Hunter Eberhardt 80-88-168, Seth Jones 85-79-164, Connor Mahoney 81-86-167.

Boise (335-324-659) — Jacob Fritz 83-74-157, Joe Gustavel 83-86-169, Scott Michael 79-83-162, Connor Cadwell 90-81-171, Carson Cadwell 93-86-179.

Individuals — Ben Trigsted, Lewiston, 80-82-162. Davon Sandford, Lake City, 82-90-172. Casey Winter, Meridian, 82-71-153. Wyatt Allen, Kuna, 81-81-162. Ben Arnzen, Timberline, 81-82-163. McKade Neeser, Bonneville, 78-75-153.

4A STATE TOURNAMENT

At Pinecrest, Idaho Falls

Tuesday

TOP INDIVIDUALS

1, Sam Goodman, Bishop Kelly, 68-72-140. 2, Chance Mosely, Minico, 69-73-142. 3, Nick Roberts, BIshop Kelly, 68-77-145. 4, Quinn Detrick, Idaho Falls, 74-75-149. 5, Daniel Gaspar, Twin Falls, 72-77-149. 6, Brody Bonfilio, BIshop Kelly, 69-80-149. 7, Marcus Equsquiza, Mountain Home, 72-78-150. 8, Joey Gibson, Minico, 74-77-151. 9, Alex Dykas, Bishop Kelly, 75-78-153. 10, Brock Whitaker, Burley, 78-75-153.

TEAM SCORES

Bishop Kelly (280-307-587) — Brody Bonfilio 69-80-149, Sam Goodman 68-72-140, Nick Roberts 68-77-145, Spencer Judy 77-85-162, Alec Dykas 75-78-153.

Minico (297-312-609) — Chance Mosely 69-73-142, Joey Gibson 74-77-151, Gage Skaggs 79-87-166, Matthew Gibson 75-84-159, Peyton Orr 79-78-157.

Twin Falls (301-321-622) — Daniel Gaspar 72-77-149, Zach Malina 77-83-160, Drew Meyerhoeffer 76-77-153, Preston Meyerhoeffer 76-88-164, Brandon Stotts 80-84-164.

Idaho Falls (331-334-665) — Quinn Detrick 74-75-149, Ethan Sutton 89-85-174, Brandon Ball 82-89-171, Jake Hendrickson 87-80-167, Tiger Lui 88-85-173.

Century (324-343-667) — Adam Ping 79-85-164, Trey Fullmer 80-83-163, Lucas Clinton 83-88-171, Jayden Yost 82-89-171, Nathan Bardsley 89-87-176.

Ridgevue (335-335-670) — Luke Iles 81-80-161, Logan Forester 82-81-163, Jadon Law 85-91-176, Alex Haneke 93-87-180, Kenny Bonds 87-87-174.

Vallivue (336-357-693) — Lucas Clapp 78-96-174, Joey Carignan 90-85-175, Drew Clapp 85-95-180, Malone Levanger 83-89-172, Justus Whilhelmsen 96-88-184.

Lakeland (361-354-715) — Dylan Knight 81-86-167, Ashton Waddington 88-84-172, Travis Derrick 98-89-187, Rhonin Edwards 101-103-204, Cole Tingey 94-95-189.

Individuals — Tyler Campbell, Skyline, 85-87-172. Collier Dalton, Canyon Ridge, 85-82-167. Kevin Eng, Moscow 80-78-158. Marcus Equzquiza, Mountain Home, 72-78-150. Damien Fitzpatrick, Sandpoint, 81-92-173. Coby Hess, Skyview, 78-88-166. Wyatt Ralphs, Pocatello, 83-86-169. Matt Steidley, Blackfoot, 90-89-179. Brock Whitaker, Burley, 78-75-153.

3A STATE TOURNAMENT

At Idaho Falls Country Club

Tuesday

TOP INDIVIDUALS

1, Andrew Cortez, American Falls, 72-73-145. 2, Daniel Uranga, Homedale, 77-76-153. 3, Jake O'Neil, Fruitland, 75-78-153. 4, Beau Davids, Marsh Valley, 77-80-157. 5, Cade Finlay, Kellogg, 77-83-160. 6, Tyler Gibbons, Kellogg, 80-81-161. 7, Chase Jerome, Kellogg, 82-80-162. 8, Hogan Samuelson, Kellogg, 85-79-164. 9, Jim Elkin, Buhl, 83-81-164. 10, Ethan Sterling, Parma, 84-80-164.

TEAM SCORES

Kellogg (324-323-647) — Cade Finlay 77-83-160, Chase Jerome 82-80-162, Hogan Samuelson 85-79-164, Tyler Gibbons 80-81-161, Talyor Bush 86-91-177.

Buhl (367-346-713) — Jim Elkin 83-81-164, Zyon Cleverley 96-81-177, Hunter Allred 98-93-191, AJ Armitage 90-91-181, Bing Ford 108-100-208.

Kimberly (355-366-721) — McKade Huft 88-94-182, Trey Garey 78-90-168, Kirby Heider 95-92-187, Gage Burnham 94-90-184, Connor Murphy 110-104-214.

Homedale (374-364-738) — Daniel Uranga 77-76-153, Scott Matlock 97-91-188, Kaden Henery 90-97-187, Spencer Fisher 110-105-215, Tanner Miller 116-100-216.

Shelley (375-366-741) — Blake Marsden 86-81-167, Eric Staten 89-92-181, Brady Hollist 96-114-210, Jade Park 104-88-192, Payton Nelson 109-105-214.

Weiser (380-374-754) — Carson Beams 90-83-173, Rein Laan 93-90-183, Nathan Burris 97-103-200, Seth Thomas 100-98-198, Cade Thompson 114-115-229.

Snake River (398-395-793) — Bridger Truman 85-89-174, Porter Albertson 96-98-194, Tayden Stimson 101-95-196, Cody Anderson 119-113-232, Gus Murdock 116-125-241.

Priest River (483-475-958) — Kody Salesky 85-89-174, Conner Vaage 114-118-232, Ben Zapfe 110-113-223, Tanner Cochrane 174-155-329.

Individuals — Andrew Cortez, American Falls, 72-73-145. Beau Davids, Marsh Valley, 77-80-157. Cal Norton, Teton, 88-86-174. Brigham Harman, Sugar-Salem, 99-102-201. Jake O'Neil, Fruitland, 75-78-153. Ethan Sterling, Parma, 84-80-164. Ronnie Stephenson, Gooding, 84-90-174. Bryson Comstock, Gooding, 85-91-176.

2A STATE TOURNAMENT

At Jefferson Hills, Rigby

Tuesday

TOP INDIVIDUALS

1, Peyton Johnson, Bear Lake, 72-74-146. 2, Bo Knittel, Aberdeen, 76-73-149. 3, Jack Curran, Cole Valley Christian, 71-80-151. 4, Logan Swanson, Nampa Christian, 74-80-154. 5, Braxton Stewart, Bear Lake, 80-76-156. 6, Tyler Smith, Cole Valley Christian, 80-78-158. 7, Zach Matthews, Wendell, 77-83-160. 8, Trey Smyer, Declo, 78-83-161. t-9, Pierce Bradshaw, Nampa Christian, 86-77-163. t-9, Lane Strand, Challis, 78-85-163.

Note: Tiebreaker information not provided before the Idaho Statesman’s deadline.

TEAM SCORES

Cole Valley Christian (325-332-657) — Jack Curran 71-80-151, Keegan Spengler 90-86-176, Mark Blackman 84-88-172, Tyler Smith 80-78-158, Tyler Lukesh 112-94-206.

Nampa Christian (328-329-657) — Landon Powell 79-85-164, Pierce Bradshaw 86-77-163, Logan Swanson 74-80-154, Austin Smith 90-87-177, Jesse Fairgrieve 89-100-189.

Bear Lake (335-325-660) — Peyton Johnson 72-74-146, Braxton Stewart 80-76-156, Jack James 82-82-164, Colton Saxton 108-93-201, Jeff Wu 101-99-200.

Aberdeen (349-343-692) — Bo Knittel 76-73-149, Chase Chris 81-86-167, McCoy Bair 99-104-203, Jonathan Park 93-92-185, Alec Feld 99-92-191.

Declo (357-348-705) — Christian Kidd 88-89-177, Trey Smyer 78-83-161, Kelan Liljenquist 98-88-186, Sam Slusser 93-88-181, Jakeb Garrard 118-112-230.

Community School (377-361-738) — Alex LaFleur 83-86-169, Andrew O'Connor 86-92-178, James Everitt 104-93-197, Briggs Whorton 105-105-210, John Weekes 104-90-194.

St. Maries (372-368-740) — Blake Balbi 86-83-169, Kadin Olson 97-93-190, Cade Hill 94-99-193, Matt Hodgson 96-98-194, Nate Masterson 96-94-190.

Watersprings (387-377-764) — Uriah Yadon 87-81-168, Mark Mathison 91-92-183, Hunter Rogers 103-97-200, Sam Hayes 106-107-213, Elijah Moyer 140-139-279.

Salmon (379-392-771) — Creed Barney 89-NS-NS, Ammon Tolman 88-79-167, Will Nemgar 112-103-215, Conrad Dougherty 90-97-187, Conner Swersey 122-113-235.

Ambrose (388-395-783) — Jonah Phipps 94-91-185, Nathan Phipps 95-93-188, Jaxon Hughes 97-97-194, Nick Brown 102-114-216.

Wallace (394-394-788) — Hunter Gust 97-91-188, Erik Brackebush 98-96-194, Logan Hull 108-114-222, Josh Allen 91-93-184, Zack Welch 157-NS-NS.

Individuals — Zach Matthews, Wendell, 77-83-160. Max Alves, Oakley, 87-93-180. Tanner Christensen, Grace, 82-83-165. Lane Strand, Challis, 78-85-163.

SOFTBALL

5A STATE TOURNAMENT

At Coeur d’Alene High

FRIDAY

First round

Game 1: Kuna (19-6) vs. Highland (23-2), 10 a.m.

Game 2: Meridian (19-7) vs. Lake City (20-2), noon

Game 3: Boise (20-7) vs. Eagle (25-2), 10 a.m.

Game 4: Rocky Mountain (17-7) vs. Bonneville (9-16), noon

4A STATE TOURNAMENT

At Post Falls High

FRIDAY

First round

Game 1: Ridgevue (19-7-2) vs. Pocatello (23-4), 10 a.m.

Game 2: Twin Falls (19-7-1) vs. Middleton (24-3), noon

Game 3: Blackfoot (15-9) vs. Sandpoint (11-3), 10 a.m.

Game 4: Bishop Kelly (18-7) vs. Canyon Ridge (16-9), noon

3A STATE TOURNAMENT

At Buhl High

FRIDAY

First round

Game 1: Buhl vs. Bonners Ferry, 9 a.m.

Game 2: Homedale (18-7-1) vs. Marsh Valley (17-8), 11 a.m.

Game 3: Weiser (12-13) vs. Teton, 9 a.m.

Game 3: Timberlake (16-3) vs. Filer (19-6), 11 a.m.

2A STATE TOURNAMENT

At Orofino High

FRIDAY

First round

Game 1: Nampa Christian (12-12) vs. Orofino, 10 a.m.

Game 2: West Jefferson (10-11) vs. Malad (17-6), noon

Game 3: St. Maries (6-9) vs. New Plymouth (17-6), 10 a.m.

Game 4: Melba (18-7) vs. Declo, noon

1A STATE TOURNAMENT

At Lewiston High

FRIDAY

First round

Game 1: Potlatch vs. Notus (16-4), 11 a.m.

Game 2: Glenns Ferry vs. Genesee, 11 a.m.

Second round

Game 3: Winner 1 vs. Prairie, 1 p.m.

Game 4: Winner 2 vs. Horseshoe Bend (17-2), 1 p.m.

BASEBALL

5A STATE TOURNAMENT

THURSDAY

First round

At Borah High

Game 1: Timberline (19-7) vs. Madison (14-10), 10 a.m.

Game 2: Capital (17-7) vs. Lewiston (18-6), 1 p.m.

Game 3: Columbia (11-16) vs. Bonneville (21-7), 4:30 p.m.

Game 4: Coeur d’Alene (15-10) vs. Rocky Mountain (19-5), 7:15 p.m.

4A STATE TOURNAMENT

At Bishop Kelly High

THURSDAY

First round

Game 1: Vallivue (15-12) vs. Idaho Falls (18-9), 10 a.m.

Game 2: Jerome (13-13) vs. Skyview (23-3), 1 p.m.

Game 3: Skyline (15-13) vs. Lakeland (11-8), 4 p.m.

Game 4: Middleton (17-9) vs. Twin Falls (24-3), 7 p.m.

3A STATE TOURNAMENT

At Treasure Valley CC, Ontario, Ore.

THURSDAY

First round

Game 1: Bonners Ferry (18-3) vs. Teton, 10 a.m.

Game 2: Payette (15-11) vs. Kimberly (18-4), 1 p.m.

Game 3: Sugar-Salem (19-4-1) vs. Timberlake (7-9), 4 p.m.

Game 4: Fruitland (19-3) vs. Marsh Valley (16-7-1), 7 p.m.

2A STATE TOURNAMENT

At Melaleuca Field, Idaho Falls

THURSDAY

First round

Game 1: Malad vs. New Plymouth (14-11), 10 a.m.

Game 2: Melba (16-7) vs. Grangeville (11-10), 12:45 p.m.

Game 3: Nampa Christian (16-9) vs. Bear Lake (8-14), 3:30 p.m.

Game 4: Declo (11-10) vs. Challis, 7 p.m.

1A STATE TOURNAMENT

At Orofino High

FRIDAY

First round

Game 1: Clearwater Valley vs. Wilder (7-7), 10 a.m.

Game 2: Potlatch vs. Lapwai, 12:30 p.m.

Semifinals

Game 3: Winner 1 vs. Genesee, 3:30 p.m.

Gamer 4: Winner 2 vs. Glenns Ferry, 6 p.m.

TRACK & FIELD

5A/4A STATE MEET

At Dona Larsen Park

Friday

10 a.m.: 5AG shot put, 4AG discus, 4AB high jump, 5AG pole vault, 5AG long jump, 4AG triple jump

Noon: 5AB shot put, 4AB discus, 4AG high jump, 5AB pole vault, 5AB long jump, 4AB triple jump

3 p.m.: Parade of athletes

3:30 p.m.: Finals for the medley and 4x800 relays followed by prelims for 100/110 hurdles, 400, 100, 300 hurdles, 200 and finals for 3,200.

Saturday

9 a.m.: 4AG shot put, 5AG discus, 5AB high jump, 4AG pole vault, 4AG long jump, 5AG triple jump

11 a.m.: 4AB shot put, 5AB discus, 5AG high jump, 4AB pole vault, 4AB long jump, 5AB triple jump

1 p.m.: Running finals begin with 4x200 relay, 1,600, 100/110 hurdles, 100, 400. 20 minute break. 100, 800, 4x100 relay, 300 hurdles, 200. 10 minute break. 4x400 relay.

3A/2A/1A STATE MEET

At Middleton High

Friday

9 a.m.: 2AB shot put, 3AB discus, 2AG high jump, 1AG triple jump, 2AB triple jump, 1A pole vault; Finals of 3,200 meters

10:30 a.m.: 1AG shot put, 2AG discus, 1AB high jump, 2AG triple jump, 3AB triple jump

11 a.m.: 3AG pole vault

Noon: 1AB shot put, 2AB discus, 1AG high jump, 3AG triple jump, 1AB triple jump, 3AB pole vault

1:30 p.m.: 3AG shot put, 1AG discus, 3AB high jump, 3AG long jump, 2AB long jump

3 p.m.: 3AB shot put, 1AB discus, 3AG high jump, 2AG long jump, 1AB long jump, 2AG pole vault

3:30 p.m.: Running prelims for 100/110 hurdles, 100, 400. 20 minute break. 300 hurdles, 200, finals for medley relay.

5 p.m.: 2AB pole vault

Saturday

9 a.m.: 2AG shot put, 3AG discus, 2AB high jump, 1AG long jump, 3AB long jump, 1AG pole vault

11:30 a.m.: Parade of athletes

12:30 p.m.: Running finals for 100/110 hurdles, 4x200 relay, 100, 800, 4x100 relay, 400. 20 minute break. 300 hurdles, 200, 1,600 and 4x400

TENNIS

5A STATE TOURNAMENT

Friday

Timberline High: Boys doubles (8 a.m.), girls doubles (9:30 a.m.), mixed doubles (11 a.m.)

Appleton Tennis Center: Boys singles top half of bracket (8 a.m.), bottom half of bracket (9:30 a.m.)

Julia Davis Park: Girls singles top half of bracket (8 a.m.), bottom half of bracket (9:30 a.m.)

Saturday

Championship finals will be played at approximately 2 p.m. at Appleton

4A STATE TOURNAMENT

Friday

Boise Racquet & Swim Club: Boys singles (8 a.m.), mixed doubles (9:30 a.m.)

Bishop Kelly High: Girls doubles (8 a.m.), girls singles (9:30 a.m.)

Borah High: Boys doubles top half of bracket (8 a.m.), bottom half of bracket (9:30 a.m.)

Saturday

Championship finals will be played at approximately 2 p.m. at Boise Racquet & Swim Club

3A STATE TOURNAMENT

Friday

Vallivue High: Boys singles (8 a.m.), girls singles (8 a.m.), girls doubles (9:30 a.m.)

Caldwell High: Boys doubles (8 a.m.), mixed doubles (9:30 a.m.)

Saturday

Championship finals will be played at approximately 2 p.m. at Vallivue High

  Comments