Varsity Extra

It’s not just about wins and losses. 5A, 4A SIC academic teams honor student-athletes

Bishop Kelly’s Vince Sengelmann makes against Skyline in the 4A state championship game. Bishop Kelly won state academic titles in football, volleyball and boys soccer.
Bishop Kelly’s Vince Sengelmann makes against Skyline in the 4A state championship game. Bishop Kelly won state academic titles in football, volleyball and boys soccer. jjaszewski@idahostatesman.com

Players with a 3.5 GPA or higher, as reported by area athletic directors

5A SIC

BOISE

Football: Mackay Fitzgerald, Jonathan McEntee, Oliver Munch, Nicholas O’Connor, Jacob O’Mahony, Spencer Pitkin, Emmett Plummer, Will Radice, Walker Ward.

Volleyball: Linden Carter, Sophia Graham, Katherine Koeplin, Bailey Patterson, Jessica Ross, Bailey Schieve, Madeline Tripp, Amy Tsourmas.

Girls soccer: Kathryn Blickenstaff, Tara Brennan, Vail Dark, Audrey Dingel, Josie Englert, Elizabeth Frisch, Lilly Gwin, Amber Harvey, Megan Harvey, Abygail Keeley, Anneka Lewerenz, Julia Lewis, Rylee Neville, Olivia Overstreet, Madison Roache.

Boys soccer: Kaden Baratcart, Carson Cadwell, Connor Cadwell, Jarod Hembree, Colin Hinchman, Nathaniel Isbell, Matthew Ivanoff, Nicholas O’Connor, Blake Ririe, William Slattery, Nolan Strauss, Hans Theiler, Benjamin Woodall.

Cross country: Nicolai Andreas, Maloree Barbera, Caleb Elliott, Grace Gaddis, Shelby Galinat, David Hamlin, Eve Jensen, Graf Kirk, Lauren Kochaver, Reuben Kosche, Andrew Peterson, Mitch Reynolds, Cooper Shea, Sophie Steckel.

BORAH

Football: Tanner Chapman, Jacob Batubenga, Hunter Johnson, Chase Nett, Sam Loomis, Jeremy Dorcheus, Jaden Cavener, Lucas Langus.

Volleyball: Malia Vineyard, Xae Comacho, Alyssa Vermeer, Haley Yoder, Maddie Miller.

Girls soccer: Megan Adams, Kylee Geis, Hailey Hill, Mikella Kent, McKenzie Kilpatrick, Madeline Kraus, Payton McBride, Alyse Palsulich, Zoe Transtrum, Skyla Vogelpohl.

Boys soccer: Jared Harr, Armin Hasanovic, Soe Htoo, Ahmed Ibrahimovic, Ryan Kramer.

Cross country: Kolby Banister, Zach Garey, Enoc Levandovsky, Cade Warnock, Kiana Corpus, Morgan French, Nora Harren, Casey Jones, Anita Sloan, Hailey Thomas.

CAPITAL

Football: Britt Ipsen, Drew Korf, Drake Reay, Kyle Larson, Mason Wray, Tavita Reupena, Gavin Murray, Jacob Godby, Keagan McCoy, Seth Egbert, Drew French, Payton Hamilton, Reed Johnson, Ryan Hibbs, Rudy Dye, Jack Vering, Henry Hastriter, Gavin Piva, Alec Bindner, Edward Black, Mason Rahimi, Christopher Gonzales.

Volleyball: Grace Doughty, Elly Johnson, Tristin Bowens, Kiauna Cardona, Taylor Nielson, Makenzie Newman, Nicole Powers, Ellie Van De Graff.

Girls soccer: Grace Sherner, Kerene Eustace, McCall Bennion, Jalen DenHartog, Ashlyn Velasquez, Sierra Cole, Gentry Mower, Ciera Johnson, Kacie Holloway, Sara Alis, Delaney Reed, Casey Compton.

Boys soccer: Chase Miller, Alexzander Dash, Jack Gambassi, Rhone Grajcar, Joseph Gibson, Maxwell Smay, Ivan Vazquez, Brennan Klemme, Parker Vail, Jacob Klemme, George Simitjis, Jackson Beers.

Cross country: Abby Johnson, Ava Donovan, Hanarose Gironda, Jada Fortenberry, Jenna Funk, Jessi Taylor, Julia Zickefoose, Olivia Powell, Petie Schill, Kari Taylor, Harley Goul, Shelby Steiger, JT Titmus, Khai Hirsehi, Tom Prouty, Wesley Capps, Braden Dayton, Brandon McMillan, Charles Dickenson, Colten Rothwell, Kjake West, Jeff Mickelson, Matt Ihling, Michael Williams, Ryan Jones, Will Riley, Drake DenHartog, Tanner Hahn, Ty Miller, CF Wurster.

CENTENNIAL

Football: Chad Martin, Ben Dulski, Stephan Brito, Trace Ogata, Nic Carrier, Tyler Giauque, Grayeson Bloom, James Fisher, Brendon Patton, Damon Trafford, Justus Kjellander, Alex Draper, Lucas Little, John Dowdy, Phil Nguyen.

Volleyball: Austyn Mauzy, Ayana Amaechi, Alexa Cleverly, Elayna Kerwin, Allison O’Harra, Selena Garrett, Brianna Barta, Alicia Curry.

Girls soccer: Makayla Christensen, Karolyne Collins, Sierra Fielding, Sasha DeVille, Kailey Lewis, Hannah McFadden, Kasey Money, Brielle Davidson, Cheyanne Rede, McKenna Labrum, Brenna Davidson, Kassandra Phillips, Sally Culig, Molly Cole.

Boys soccer: Josh Goicoechea, Alex Draghici, Etahn Looney, Asher Hansen, Trenton Davis, Erik Vaage, Justus Kjellander, Skyler Kjellander, Melvin Mai.

Cross country: Skyler Basham, Katie Weedn, Brenna Bolinder, Abigail Stadtlander, Brikelle Markus, Kyrie Zimmerman, Thea Sukianto, Trent Brown, Riley Cahoon, Mathew McMurray, Chase Maxfield, CJ Colson, Blake Jones, Jacob Kearsely, Austin Keetch.

COLUMBIA

Football: Cade Flint, Michael Lyons, Brett Ashcraft, Stefan Weiss, Zack Williamson.

Volleyball: Morgan Potter, Morgan Dribnak, Shelby Grant, Haylee Frederikson, Kaitlyn Plischke, Maiya Hammer, Lysandra Zamudio, Rachael Driskell.

Girls soccer: Summer Townsend, Marisol Gonzalez, Madison Hughart, Crystal March, Hailey Hockett, Donavon Habben, Shenae Kreps.

Boys soccer: Mason Lott, Brian Guadarrama, Ivan Gonzalez, Jeryn Stokes.

Cross country: Makenna Andrews, Bronte Preece, Breanne Hansen, Hannah Combs, Loaryn Merkley, Preston Jones, Seeran Chandler, Pacen Arnold, Isaac Hansen, Austin Perry.

EAGLE

Football: Canyon Anderson, Zack Armstrong, Nathan Buich, Cole Christensen, Brennan Condie, Ashton Enrriques, Cameron Flaner, Zane Friedt, Nik Gillihan, Cameron Hamrick, Foxx Harrington, James Love, Cameron Mitchell, Maxim Moore, Thomas Moroney, Jackson Neuhoff, Mitchell Nielson, Alex Pietras, Brennan Ray, Austin Riggs, Tanner Russinger, Joe Sprinkel, Preston Vandegriff, Archer Ward, Nick Williams, Rylan Wood.

Volleyball: Mackenzie Lee, Ella Van Alfen, Abby Friedt, Raegan Barr, Torie Dover, Ella Syltie, Emily Scott, Emily Greer, Sam Smith.

Girls soccer: Landry Newland, Eliza DeVera, Lauren Spencer, Annika Peery, Jamie Strong, Brooklyn Bingham, Kerryn Lee, Sydney Allen, Alex Lamping, Allie Callister, Tanna Adcock, Saylor Adcock, Cassidy Tiegs, Olivia Leavitt.

Boys soccer: Jonathan Faeth, Davis Frame, Corban Hill, John Kalnas, Mark Eusterman, Michael Eusterman, Calvin Freeman, Peter Robertson, Kaden Williams.

Cross country: Kalen McNatt, Matt Turner, Ian Lavin, Declan Tomlinson, Nate Warren, Riley Cameron, Dania Holmberg, McKenna Emerson, Julia LaMar, Heidi Kofoed, Ella Whitfield, Madison Turner, Alayna Reese.

KUNA

Football: Isaac Haws, Kyle Johnson, Bruce Warnick, Brandon Hurst, Dallin Johnson, Jerome Miller, Cody Trautman, Patrick Hansen, Andrew Hansen, Logan Toulouse, Brady Barroso, Caden Cobb, Nathan Erickson, Shane Miller.

Volleyball: Mahala Bradburn, Rachel Walker, Natalie Rose, Madison Thurston, Josie Whitehead, Trisha Brinkley, Erin Kelly, Mackenzie Mills.

Boys soccer: Samuel Simper, Lucas Thorne, Ryan Gamboa, Jayr Ayala.

Girls soccer: Hailey King, Jasmine Ramos, Brooke Ray, Macy Croft, Carlee Seaney, Abbie Lowe, Victoria Hommel, Abbie Wilson, Grace Boyer, Jennifer Ball, Megan Wrigley, Annie Kotte, Madison McFate.

Cross country: Emma Richardson, Jessica Erickson, Olivia Strickland, Addie Richards, Wyatt Mills, JJ Hellewell.

MERIDIAN

Football: Nate Weddle, Zach Kinzel, Tyler Hollingsworth, Carter Baumgartner, Brady Walling, Andrew Weimer, Mathew Gerber, Mason Smith, Sean Small, Parker Smith, Byron Pearce.

Volleyball: Josie Wickstrom, Leanna Vanderford, Marci Elgan, Sara Graefe, Isabel Gaytan.

Girls soccer: Jaynee Taufoou, Courtney Berenberg, Blakeslee Heidemann, Cara Leonard, Emilie Grimstad, Vera Lind, Olivia Demars, Charlott Hobson, Olivia Pluim, Shanae Ririe, Hannah Linafelter.

Boys soccer: Cameron Wells, Michael Sikorski, Ty Jensen, Klive Hume, Isaac Caroca.

Cross country: Mia Klopfenstein, Brittney Hansen, Cassidy Plum, Alexandria Hensley, Ruby McCaw, Connor Refaey, Isaac Livesay, Marshall Rasmussen, Barrett Fuller, Norrin Shearer, Ashton Link.

MOUNTAIN VIEW

Football: Tucker Rovig, Jace Richter, Gatlin Condie, Marshall Altringer, Cole Franklin, Daniel Boots, Erik Haun, Trent Rawdan, Keenan Patwell, Josh Elsberry, Ty Haun, Dylan Martinez, Alex Weiskircher, AJ Myers, Bryson Lyons, Tyler Ho, Ethan Ball, Caden Hansen, Nino Gaskins, Carson Wells, Wes Fletcher.

Volleyball: Morgan Pugmire, Grace Johnson, Adelle Cron, Shelby Perry, Kenize Robins, Jenna Cullum, Bell Rico.

Girls soccer: Abby Kreiser, Tori Sloan, Allie Ogden, Lauryn Lanterman, Alyssa Kutler, Caitlin Lanterman, Sydney Morgan, Brooklyn Ruwe, Alexis Rodriguez.

Boys soccer: Sebastian Winn-Araneda, Kaden Connor, Tate Wilson, Jaydon Green, Chandler Hanson, Alan Amedi, Mason Grier.

Cross country: Adelynn Rosin, Reagan Badger, Camryn Pritchard, Ben Maupin, Jorgen Lowry, Matthew Stark, Brandon Walker.

NAMPA

Football: Caleb Butler, Caden Draper, Declan Friedli, Temana Tuha, Cameron Waite.

Volleyball: Faith McKnight, Abby Seable, MacKenzie Bowman, Kayleigh Hibbard, Jillian Hughes, Melissa Gross, Sabrina Radford, Bryce Anderson.

Girls soccer: Katelyn Adams, Sabrina Castaneda.

Boys soccer: Chris Pena, Kai Flugel.

Cross country: Whitney Lerdall, Kylie Lippert, Alexis Mitchell, Sebastian Griffin, Adan Eledesma, Benjamin Campbell, Pablo Lopez.

ROCKY MOUNTAIN

Football: Thomas Perkins, Carter Kuehl, Kyle Nebrigich, Cordigan Summers, Logan Berger, Ben De’Vera, Collin Christensen, Jacob Webster, Dylan Shaner, Tanner Bengtzen, Kody Busmann, Zach Meyer, Nick Romano, Garrett Beck, Koji Amaechi, Caleb Robinson, Staton Albert, Zach Redd, Conner Jacobs, Braden Bale, Corbin Sandersfeld, Haiden Bybee.

Volleyball: Kallyn Mai, Shannan Cambron, Mikayla Moorhouse, Maddi Taylor, Abby Sparkman, Sarah Lyons, Tori Gehring, Hannah Belveal, Riley Frith, Sidney Frith, Kaitlyn Rodgers.

Girls soccer: Annika Rademacher, Madison Shaeffer, Grace Wilson, Briana Burrup, Mariya Tryon, Rachel Hall, Caroline Bass, Morgan Farrington, Madison Faler, Brynna Herridge, Jordyn Dalling, Cassidy Quick, Taeler Hughes, Jennifer Norrie, Peyton Howard, Lily Schlake, AJ Reed, Brooklyn Rankin.

Boys soccer: Tanner Pollock, Vincent Singleton, Cameron Taylor, Austin Larsen, Tanner Bengtzen, Zach Moss, Boris Topic, Ethan DeForrest, Gavin Pollock.

Cross country: Faith Dilmore, Payton Fratusco, Nathalia Campos, Megan Boals, Evan Thieme, Taylor Phillips, AJ Siwek, Joey Tolman, Gavin Pollock, Sheldon Jones, Tanner Pollock, Brade Heath, Seth Kohler.

TIMBERLINE

Football: Dillon Pedro, Tanner Tracy, Connor Riddle, Tyler Diehl, Lucas Doerr, Layton Wagner, Ryan Uria, Dawson Zebarth, Keegan Kerkman, Jacob Mendiola, Matthew Roberts, Aaron Crockett, Jonah Hultberg, Ryan Jones, Ryan Pike, Matthew Stefanic.

Volleyball: Anna Gable, Lexi Kelley, Brooke Foster, Logan Dunne, Jordan Adams, Katti Kerkman, Hailey Honovich, Miranda Lamb, Liv Nelson, Bridget Ward.

Girls soccer: Hannah Calvin, Cara Tapella, Phoebe Bowes, Karleigh Belnap, Haley Apple, Taylor Gulick, Arianna Romero, Jadyn Baumgartner, Madeline Cahue, Gabriella Coprivnicar, Teagan Feeley, Grace Michael.

Boys soccer: Matthew Belisle, Parker Billings, Lukas Kawano, Kyle Wright, Skyler Munroe, Nathan Ashworth, Julien Spanneut, Graham Elder, Jack Johnson, Alex Macha, Rowan Pierson, Colton Shaner.

Cross country: Molly Gulden, Madelyn Sudac, Ries Ruehrwein, Caleb Stamper, Theodore Knoll.

4A SIC

BISHOP KELLY

Football: Jesse Cordum, Kendrick Brasby, Vince Sengelmann, Ben Hruby, Bryce Mers, Connor Wittmuss, Jackson Hampton, Keegan Askins, Luke Burley, Jackson Stingley, Jonathon Ressler, Tim Verhaegh, Ben Kang, Daniel Cantrell, Jake Stone, Chris Desert, Jarod Elroy, Joe Senn, Jeremy Webb, Will Grasser, Dan Marlow, Beck Grasser, Matt Heilman, Jackson Lightner, Preston Palic, Brenner Adams, Michael Stone, Garrett Rehberg, Brennan Lamey, Cole Schumacher.

Volleyball: Ashton Caldwell, Jessica Ruffing, Natalie Sullivan, Hailee Ostrum, Lindsey Schmidt, Kylee Walker, Michaela Kirkmire.

Girls soccer: Kylee Atkins, Samantha Webster, Sena Stillman, Tatum Seastrand, Aubree Chatterton, Kyra Teply, Olivia Elwer, Grace Elwer, Evelyn Elwer, Lauren Elwer, Brittany Coffman, Veronica Piechowski, Cameron Coyle, Hannah Heaton, Nicole Anderson, Erin McGrath, Emma Sammartino.

Boys soccer: Alex Koehl, Jordan Winberry, Adrian Rodriguez, Seth Cram, Will Smith, Dan Sabala, Peter Clemens, Matt Sammartino, Thomas Bartlett, Thomas O’Brien, Max Carey, Patrick Perez, Eli Neal, Sam Ryan.

Cross country: Sarah Anewalt, Matea Bidaburu, Cecelia Durcan, Sydney Knoelk, Michaela Petty, Tatum Seastrand, Maizie Wakefield, Zach Battaglia, Brett Flerchinger, Blake Jones, Sam Kreslins, Luke Lamey, Isaiah Navarro, Jack Pachner, Thomas Reed, Jake Russell, Nick Russell.

CALDWELL

Football: Noah Rohrdanz, Chase Burfeind, OJ Loya, Ryder Hernandez, Cameron Manker, Tzel Hernandez.

Volleyball: Jalen Callender.

Girls soccer: Lita Forse, Andi Waters, Madison Shields-McLeish, Sydney Smith, Kristen Bond, Camillia Sein, Molly Dayley.

Boys soccer: Carlos Lechuga, Ricky Galvan, Freddy Murillo.

Cross country: Nate Griswold, Cassandra Stone, Faith Alaniz, Ivan Escobedo, Star Campos, Hannah Webster, Max Standley, Kathryn Webster, Christian Mehiel.

EMMETT

Football: Dane Buck, Cole Elliott, Parker Grover, Hunter Higginbotham, Zach Jewkes, Dwight Lockett, Mitchel Maxfield, Lucas Overton, Michael Walker, Monte Zufelt, Jayden Smith, Logan Dahl.

Volleyball: Rebecca Atwood, Aly Kaiser, Rylee Robertson.

Girls soccer: Breanna Baucke, Ciera Graviet, Lily King, Victoria King, Maria Mumford.

Boys soccer: Victor Lustig, Darrian Walker.

Cross country: Joshua McClary, Kalyssa Montoya, Meagan Jewkes.

MIDDLETON

Football: Conner Zufelt, Ethan McPherson, Mitch Beitia, Garrett Gasaway, Blake Chainey, Jackson Leiby, Henry Tentinger, Josh Mertz, Zach Draper, Chase Downs, Caden Stevenson, Darin Post, Reece Robinett.

Volleyball: Bailey Royce, Kali Crawford, Marissa Hilliard, Abby Ramsey, Rilee Moser, Brynn McKnight, Kira Mortensen.

Girls soccer: Sage Huggins, Riley Habel, Tayler Guerra, Jessie Walker, Kenzie Jensen, Sami Cantelo, Mikee Furrow, Miranda McKay, Sarah Kofoed, Abby Furrow, Abby Kofoed.

Boys soccer: Bridger Miller, Zak Steele, Jaxler Lowell, Tyler Wilson, Daxton Wyatt, Cyler Wagoner, David Kofoed, Noe Ayala.

Cross country: Joslyn Bishop, Morgan Brown, Carlee Heindel, Nathan Larsen, Eli Wood, Colton Heindel, Josh Larsen.

MOUNTAIN HOME

Football: Joseph Rodriguez, Walker Harris, Joshua Roeder.

Volleyball: Victoria Abrego, Jazlyn Cristobal, Madison Martin, Paris Mederios, Sarah Miller, Sable Lohmeier, Emalee Pippin, Rebekah Austin.

Girls soccer: Emily Cruser, Mackenzie Sloan, Clarissa Lucas, Nicole Milford, Elizabeth Ryan, Lexi Ogaard, Asia Jackson, Jacey Carr, Tayde Rodriguez.

Boys soccer: Kaden Spencer, Jacob Charles.

Cross country: Emily Lampman, Anthony DeSantis, Elisabeth Stephens, Makayla Clark, Camille Ochoa, Kjnara Swanson, Hank Parrett.

RIDGEVUE

Football: Conner Jensen, Kade Linder, Christian Bachik, Tobey Summers, Erik Wisenor, Trevor Steelsmith, Iain Brickey, Parker Summers, Alex Haneke.

Volleyball: Abigail Aultz, Caylee Lewis, Courtney Stettler, Akaya Thomas, Olivia Tolman, Jessica White.

Girls soccer: Carissa Arthur, Stephanie Castillo, Emily Elliot, Anna Felix, Makenna Ricks, Isabelle Soto.

Boys soccer: Arnuluck Boungnavong, Antonio Chavez.

Cross country: Bryce Adams, Trae Mickelson, Cameron Preston, Angela Anderson, Maya Elliot, Demoya Kovick, Madison Maisey, Lucy Schoenfeld, Emily Stowe, Danielle VanLith, Emma Wilkes.

SKYVIEW

Football: DeMonte Horton, Wyatt Storer, Harris Villanueva, Connor Lofthus, Tyler Crowe, Austin Lister, Matt Kingston, Davis Young, Andrew Gutierrez, Taylor Thuernagle, AJ Hertz, Jesse VanWart, Adam Nebel, Owen Rockwood, Pedro Galvan, Andrew Wymore, Fili Church, Kyle Pierce.

Volleyball: Hana Naito, Morgan Bower, Jorian Blacker, Demery Dean, Olivia Bradley, Alexis Means, Alex Kinsman, Dani Nay, Ally Bartlow.

Girls soccer: Sara Bailey, CeAnna Benner, Aubrie Brown, Abby Laub, Mikayla McMahan, Rachel Mohlke, Natalie Robison, Kaitlyn Shepard, Annie Vigil, Madi Edwards, Esmi Galvan, Brenna Rill, Rachel Ray.

Boys soccer: Tanner Ackerman, Hayden Crabb, Chase Hoffman, Braden Lungren, Tyson Cantrell, David Slemmer, Chris Araujo.

Cross country: Katie Freeman, Lindsey Beal, Kassidy Peterson, Alicia Nava, Makenzie Jacobsen, Joseph Frey, Sean Gingerich, Trevor Todd-Stone, Jacob Dunn.

VALLIVUE

Football: Connor Ash, Landon Cain, Lan Larison, Jensen McNabb, Gerardo Hernandez, Noah Salgado, Hunter Sedillo, Colton Yasinski, Tommy Young.

Volleyball: Rieta Eldridge, Tawni Morrison, Landry Perryman, Sarah Reinecker, Kailey Robbins, Lexie Zucker.

Girls soccer: Alyssa Goff, Sydney Johnson, Elizabeth Osuna, Rene Sanchez, Rylee Simpson, Brianna Woods.

Boys soccer: Giovanni Avalos.

Cross country: Grace Fish, Annalisa Hamilton, Ashley Harris, Kayli Harris, Alena Layton, Savannah Ruedas, Mark Castaneda, Seth Babbel, Wade Hammons, Luis Ponton, Jason Smith, Michael Wells.

Michael Lycklama: 208-377-6424, @MichaelLycklama

Academic state champs

Football

5A

Madison

3.563

4A

Bishop Kelly

3.410

3A

Shelley

3.247

2A

Declo

3.520

1ADI

Prairie

3.635

1ADII

Watersprings

3.554

Volleyball

5A

Kuna

3.779

4A

Bishop Kelly

3.809

3A

Buhl

3.894

2A

Grangeville

3.885

1ADI

North Star Charter

3.970

1ADII

Butte County

3.835

Girls soccer

5A

Highland

3.766

4A

Century

3.900

3A

Sugar-Salem

3.890

Boys soccer

5A

Highland

3.711

4A

Bishop Kelly

3.740

3A

Community School

3.743

Girls cross country

5A

Madison

3.952

4A

Jerome

3.992

3A

Teton

3.870

2A

Nampa Christian

3.951

1A

North Star Charter

3.945

Boys cross country

5A

Eagle

3.929

4A

Century

3.726

3A

Sugar-Salem

3.880

2A

McCall-Donnelly

4.000

1A

Community School

3.930

  Comments