Varsity Extra

Who made the Treasure Valley all-conference volleyball teams?

Timberline senior Brooke Foster won the 5A Southern Idaho Conference Player of the Year award.
Timberline senior Brooke Foster won the 5A Southern Idaho Conference Player of the Year award. kjones@idahostatesman.com

Note: All teams are chosen by the conference’s coaches

5A SOUTHERN IDAHO CONFERENCE

Player of the Year: Brooke Foster, sr., OH, Timberline

Coach of the Year: Deb Bradburn, Kuna

FIRST TEAM

Abbey Schwager, sr., Timberline

Allison O'Harra, sr., Centennial

McKenzie Lee, jr., Eagle

Maddie Wolter, sr., Boise

Mahala Bradburn, jr., Kuna

Payton Spoja, sr., Boise

Tori Gehring, sr., Rocky Mountain

SECOND TEAM

Sabrina Radford, sr., Nampa

Hannah Belveal, jr., Rocky Mountain

Ariah Joyner, sr., Mountain View

Morgan Pugmire, sr., Mountain View

Sarah Smith, sr., Timberline

Rachael Driskell, so., Columbia

Elly Johnson, jr., Capital

HONORABLE MENTION

Maiya Hammer, jr., Columbia

Shannan Cambron, sr., Rocky Mountain

Tristin Bowens, sr., Capital

Natalie Rose, sr., Kuna

Miranda Lamb, so., Timberline

Bridget Ward, jr., Timberline

Katti Kerkman, jr., Timberline

Chasslyn Shepard, sr., Borah

Gabby Joy, sr., Eagle

Ellie Van De Graaff, sr., Capital

Kate Lyon, sr., Rocky Mountain

Madi Tripp, sr., Boise

Grace Johnson, sr., Mountain View

Brianna Barta, sr., Centennial

Josie Whitehead, sr., Kuna

Kayleigh Hibbard, jr., Nampa

Sarah Graefe, jr., Meridian

Ryann Halladay, fr., Kuna

Elayna Kerwin, sr., Centennial

Josie Wickstrom, sr., Meridian

Megan Grant, jr., Columbia

Samantha Butler, jr., Kuna

 

4A SOUTHERN IDAHO CONFERENCE

Player of the Year: Dani Nay, jr., Skyview

Coach of the Year: Michelle O’Connell, Ridgevue

FIRST TEAM

Jessica Ruffing, sr., Bishop Kelly

Natalie Sullivan, jr., Bishop Kelly

Mahra McLeod, sr., Emmett

Marissa Hilliard, sr., Middleton

Sable Lohmeier, sr., Mountain Home

Olivia Bradley, jr., Skyview

SECOND TEAM

Kali Crawford, sr., Middleton

Macy Burch, sr., Bishop Kelly

Dakotah Walker, sr., Middleton

Whitney Bower, fr., Skyview

Morgan Bower, so., Skyview

Kailey Robbins, sr., Vallivue

HONORABLE MENTION

Ashton Caldwell, sr., Bishop Kelly

Lindsey Schmidt, sr., Bishop Kelly

Jessica Browning, sr., Caldwell

Lillie Smith, jr., Emmett

Jessica White, so., Ridgevue

Demery Dean, sr., Skyview

Maddie Villarreal, sr., Vallivue

Sierra Wolff, jr., Vallivue

Kayla Riley, jr., Vallivue

 

3A SNAKE RIVER VALLEY

MVP: Alecia Lundberg, sr., Weiser

FIRST TEAM

Kat Merges, sr., Parma

CJ Davis, sr., Weiser

Amaya Carter, so., Homedale

Kate Hardy, fr., Fruitland

Sara Lundberg, so., Weiser

Ellie Chastain, jr., Parma

SECOND TEAM

Madison Jackson, so., Parma

Diana Contreas, sr., Homedale

Molly Erskine, jr., Fruitland

Katie Davis, sr., Weiser

RaAnna Dahle, sr., Fruitland

Kassidy Forsberg, sr., Parma

HONORABLE MENTION

Sophie Nash, so., Homedale

Mackenzie Robinson, sr., Parma

Paige Powers, sr., Parma

Danielle Church, sr., Fruitland

Bella Howie, sr., Payette

Dusti Futter, sr., Fruitland

Carli Swallow, sr., Homedale

 

2A WESTERN IDAHO CONFERENCE

FIRST TEAM

Megan Yett, jr., Nampa Christian

Kori Pentzer, jr., Melba

Kat Zwaanstra, sr., Cole Valley Christian

Nancy Leggett, sr., Nampa Christian

Emma Clark, so., Melba

Bailee Ray, sr., Cole Valley Christian

Pam Nelson, jr., McCall-Donnelly

SECOND TEAM

Aidrie Voile, jr., New Plymouth

Holly Golenor, jr., Cole Valley Christian

Brianna Killion, sr., New Plymouth

Annette De Jong, jr., Nampa Christian

MacKaylee Kuntz, jr., Nampa Christian

Avery Villa, sr., Marsing

Callie Young, sr., Melba

HONORABLE MENTION

Madison Bowers, fr., Nampa Christian

Jordyn Rush, jr., Melba

Kymra Richardson, sr., Melba

Julianne Bedsole, jr., Cole Valley Christian

Emily Holtrop, sr., Cole Valley Christian

Shay West, sr., McCall-Donnelly

Sophie Clay, fr., McCall-Donnelly

Candice Casqueira, sr., McCall-Donnelly

Maysun Moore, sr., McCall-Donnelly

Sheyenne Glorfield, sr., Marsing

Emma Heitz, so., Marsing

Ashley Loucks, so., Marsing

Brooke Labit, jr., Marsing

Elia Burgin, jr., New Plymouth

Katherine Fischer, sr., New Plymouth

Hannah Lattaie, sr., New Plymouth

LeAnn Garcia, sr., Marsing

Gabriela Rodriguez, so., Marsing

 

1A DIVISION I WESTERN IDAHO CONFERENCE

Player of the Year: Kate Renfro, sr., Horseshoe Bend

FIRST TEAM

Carrisa Wade, so., Ambrose

Jade Warren, so., Horseshoe Bend

Saige Connelly, sr., Compass Honors

Kate Roberts, jr., Ambrose

Leah Stewart, sr., Notus

Syringa Riley, so., Horseshoe Bend

SECOND TEAM

Emilie Cooke, sr., Liberty Charter

Sydney Pratt, sr., Horseshoe Bend

Emma Page, sr., Greenleaf

Mackenzie Van Patten, jr., Compass Honors

Ellie Bates, jr., Compass Honors

Sequoia Deason, Notus

HONORABLE MENTION

Rachel Cummings, Idaho City

Reilly Renfro, sr., Horseshoe Bend

Madi Chestnut, so., Horseshoe Bend

Sabrina Winchel, sr., Wilder

Kimberli Severson, so., Victory Charter

Rose Bohn, sr., Ambrose

Amanda Smith, so., Ambrose

Katie Heckathorn, sr., Greenleaf

Faith Urwin, fr., North Star Charter

Brianne Crow, sr., Liberty Charter

 

1A DIVISION II LONG PIN CONFERENCE

Co-MVPs: Sarah Laritz, sr., Salmon River/Chevelle Shepherd, so., Salmon River

Coach of the Year: Jennifer Uhlenkott, Tri-Valley

FIRST TEAM

Chelsie Testa, so., Council

Valery Kindall, sr., Tri-Valley

Maddy Tucker, sr., Salmon River

Sophia Cadotte, jr., Garden Valley

Grace Ertel, so., Tri-Valley

Sareya Harvey, sr., Council

SECOND TEAM

Payton Branstetter, jr., Salmon River

Metta Bracht-Bedell, sr., Cascade

Amaize Yearsley, sr., Garden Valley

Abbie Vogel, so., Tri-Valley

Shyann Getusky, so., Council

Brittany Schon, so., Council

HONORABLE MENTION

Lauren DeVries, fr., Tri-Valley

Kendal Perkins, jr., Cascade

Daphne Martinez, sr., Meadows Valley

Morgan Shumway, jr., Council

Abbey Grigg, sr., Garden Valley

Miranda Hofflander, jr., Salmon River

Michael Lycklama: 208-377-6424, @MichaelLycklama

  Comments