Varsity Extra scoreboard: Monday, May 12

May 13, 2014 

BOYS GOLF

5A STATE TOURNAMENT

at Highland Golf Course, Pocatello

Eagle (295) - Colby Dean 75, Chris Carew 72, Josh Gliege 75, Graysen Huff 73. Boise (300) - Guillermo Fairbairn 70, Cole Bunderson 79, Charlie Hughes 75, Eryk Broxson 76. Lewiston (307) - Ben Gleason 74, Seth Miller 79, Lance Ruddell 75, Ben Trigsted 79. Hillcrest (316) - Andy Hess 75, Carson Biddulph 76, Spencer Bishop 77, Triston Groth 88. Rocky Mountain (317) - Ranger Downs 79, Henry Bernard 72, Braeden Larsen 81, Carter Butuk 85. Skyline (318) - Stockton Murdoch 78, Chase Lincoln 79, Tristen Olson 82, Gabe George 79. Timberline (329) - Richard Hall 80, Brock Glaisyer 84, Sean Jones 82, Braedon Churchill 83. Highland (339) - Alec Johnson 79, Brandon Harding 85, Tommy Jewell 83, Hayden Huff 92. Coeur d'Alene (347) - Bryce Volking 84, Alex Callahan 90, Colton Gable 87, Jack Neal 86.

Individual leaders - Guillermo Fairbairn, Boise, 70; Connor Johnstone, Vallivue, 71; Chris Carew, Eagle, 72; Henry Bernard, Rocky Mountain, 72; Kenny Dodge, Lake City, 72; Graysen Huff, Eagle, 73; Ben Gleason, Lewiston, 74; Charlie Hughes, Boise, 75; Lance Ruddell, Lewiston, 75; Andy Hess, Hillcrest, 75; Colton Cordingly, Madison 75; Josh Gliege, Eagle, 75.

4A STATE TOURNAMENT

at Twin Falls Golf Club

Twin Falls (279) - Preston Nelson 69, Alec Meyerhoeffer 70, Connor Meyerhoeffer 68, Brady Nelson 72. Bishop Kelly (290) - Hunter Ostrom 65, Tim Skinner 72, Travis Allumbaugh 76, Tyler Allumbaugh 77. Skyview (295) - Camren Gaschler 70, Drew Lunt 76, Justin Higgins 73, Jared Stensgaard 76. Canyon Ridge (302) - Braden Luper 74, Alex Dey 72, Cole Hunt 78, Drew Schwarz 78. Century (311) - Drew Carlson 81, Adam Ping 70, John Bollinger 83, Chase Rowe 77. Middleton (314) - Taylor Hopkins 76, Bryton Wood 77, Wyatt Kelley 80, Jacob Staley 81. Sandpoint (328) - David Currie 77, Max Toenjes 80, Jared Presnel 87, Dylan Dufenhorst 84. Bonneville (357) - Tanner Morrow 73, McKade Neeser 88, Deryk Biggs 98, Keaton Rodriquez 98.

Individual leaders - Hunter Ostrom, Bishop Kelly, 65; Derek Bayley, Lakeland, 66; Connor Meyerhoeffer, Twin Falls, 68; Preston Nelson, Twin Falls, 69; Adam Ping, Century, 70; Camren Gaschler, Skyview, 70; Alec Meyerhoeffer, Twin Falls, 70; Tim Skinner, Bishop Kelly, 72; Alex Dey, Canyon Ridge, 72; Brady Nelson, Twin Falls, 72.

3A STATE TOURNAMENT

at Clear Lake Country Club, Buhl

Buhl (304) - Kade Crossland 69, Hayden Eckert 74, Kasey Crossland 76, Cooper Felton 85. Shelley (319) - Kiefer Higham 73, Tyler Fredrikson 79, Jason Hathaway 84, Blake Marsden 83. Snake River (352) - Bridger Truman 81, Kollin Keller 80, Kade Watt 90, Curtis Keller 101. Weiser (356) - Matt Hurd 85, Justin Lundberg 80, Devin Long 86, Joe Wright 105. Homedale (362) - Gabe Maurer 75, Bryan Johnson 84, Chase Martell 106, Kyler Lands 97. Bear Lake (365) - Derek Weston 83, Tanner Ipsen 95, Dallyn Boehm 96, Kason Lewis 91. Gooding (372) - Clancy Cockerham 90, Josh Woods 94, Bryson Comstock 93, Ronnie Stephenson 95. Kellogg (376) - Jesse Lambert 83, Chrishtain DeYoung 91, Tristan Panke 92, Jaydin Guber 110. Priest River (420) - Colton Nunley 97, Eric Mortensen 108, Colton Clark 104, Miles Janhsen 111.

Individual leaders - Kade Crossland, Buhl, 69; Matt HoChee, Kimberly, 71; Keifer Higham, Shelley, 73; Hayden Eckert, Buhl, 74; Gabe Maurer, Homedale, 75; Kasey Crossland, Buhl, 76; Tyler Fredrikson, Shelley, 79; Jacob Oyler, Filer, 79.

2A STATE TOURNAMENT

at Rupert Country Club

Salmon (338) - Jade Barney 76, Blade Barney 83, Tucker Hamilton 86, Derek Smith 93. Valley (346) - Ben Taylor 77, Bryler Reed 86, Cole Lickley 95, Garrett Mussman 88. Nampa Christian (347) - Kaden Isaacson 77, Kory Gaona 90, Logan Swanson 95, Pierce Bradshaw 85. Aberdeen (347) - Houston Wahlen 86, Kylan Feld 83, Zane Bono 86, Chase Cris 92. St. Maries (353) - Ryan McNulty 82, Gavin McCarter 85, David Burnett 90, Cody Posselt 96. Calvary Chapel (365) - Ben Hayes 90, Wyatt Koller 91, Wyatt Tracy 93, Aaron Denagy 91. Wendell (370) - Josh Rocha 81, Arie Roeloffs 91, Zach Matthews 94, Michael Johnson 104. Wallace (371) - Duncan Brain 88, Josh Howard 88, Jason Waters 98, Justin Bayer 97. Cole Valley Christian (373) - Luke Lithander 89, Trenton Ribbens 99, Matt Greenrood 86, Nathan Thoren 99. Declo (374) - Boston Webb 90, Jace Garrard 92, Christian Kidd 95, Alex Leach 97.

Individual leaders - Tristan Coles, Ririe, 75; Jade Barney, Salmon, 76; Kaden Isaacson, Nampa Christian, 77; Ben Taylor, Valley, 77; Logan Lloyd, Grace, 80; Josh Rocha, Wendell, 81; Ryan McNulty, St. Maries, 82; Blade Barney, Salmon, 83; Sierra Harr, Castleford, 83; Kylan Feld, Aberdeen, 83.

GIRLS GOLF

5A STATE TOURNAMENT

at Highland Golf Course, Pocatello

Rocky Mountain (343) - Carson Pickett 90, Ryleigh Moore 84, Hannah Giesbrecht 80, Sydni Kobayashi 89. Vallivue (349) - Gabby Barker 68, Tori Morrison 90, Derricka Oliver 99, Sabrina Capell 92. Eagle (361) - Natalie Mullins 81, Hailey Spalding 84, Hayley Jordan 95, Anawae Lippincott 101. Idaho Falls (365) - Yedin Lui 81, Hadley Hersh 87, Brianna Thompson 98, Katie Merrell 99. Timberline (370) - Katie Cudworth 86, Maddi Barnett 90, Holly Hodges 86, Alex Fitzgerald 108. Highland (371) - Aly Mabey 86, Aubree Thomson 87, Juliann Hollingsworth 99, Kesley Lattin 99. Coeur d'Alene (383) - Allison Duffin 87, Emily Callahan 94, Mackenzie Phillips 98, Kendra Pasco 104. Lewiston (398) - Sammi Jo Spring 88, Megan Milholland 97, Xiola Kegel-Grende 102, Anna Walden 111. Madison (399) - Kara Martin 86, Gabby Miller 91, Samara Jensen 105, Taylor Cichos 117.

Individual leaders - Gabby Barker, Vallivue, 68; Hannah Giesbrecht, Rocky Mountain, 80; Yedin Lui, Idaho Falls, 81; Anne Bahr, Boise, 81; Natalie Mullins, Eagle, 81; Ryleigh Moore, Rocky Mountain, 84; Hailey Spalding, Eagle, 84; Aly Mabey, Highland, 86; Kara Martin, Madison, 86; Katie Cudworth, Timberline, 86.

4A STATE TOURNAMENT

at Twin Falls Golf Club

Bishop Kelly (326) - Haley Nist 69, Kinsley Bonfilio 81, Abby Jorgensen 97, Jennifer Wilson 79. Twin Falls (373) - Macy Urrutia 87, Brynli Bartlett 94, Lauren Lyda 96, Kennedy Jones 96. Middleton (380) - Kathryn Wagoner 90, Janea Shuey 96, MJ Karst 98, Mackenzie Wagoner 96. Rigby (385) - Rachel Taylor 83, Emma Pettingill 95, Alyssa Miller 106, Arilee Arave 101. Century (408) - Hannah Drake 79, Nicole Blanchard 76, Delia Wathne 104, Madison Cawfield 149. Lakeland (422) - Haley Rotchford 95, Sierra Tingey 95, Megan Cysewski 112, Monica Higbee 120. Canyon Ridge (472) - Bailey Henley 96, Sam Fitzpatrick 119, Viki Prara 129, Kaily Harvard 128.

Individual leaders - Haley Nist, Bishop Kelly, 69; Nicole Blanchard, Century, 76; Jessica Lyter, Emmett, 78; Jennifer Wilson, Bishop Kelly, 79; Hannah Drake, Century, 79; Kinsley Bonfilio, Bishop Kelly, 81; Rachel Taylor, Rigby, 83; Maci Urrutia, Twin Falls, 87; Kathryn Wagoner, Middleton, 90; Brynli Bartlett, Twin Falls, 94; Alexa Van Vlett, Preston, 94.

3A STATE TOURNAMENT

at Clear Lake Country Club, Buhl

Marsh Valley (394) - Abby Davids 88, Shae Davids 97, Alyssa Kingston 105, Maycee Belnap 104. Kellogg (404) - Jesse Gibbons 87, Payton McKinley 106, Kaitlyn Miller 102, Darby Kohn 109. Fruitland (411) - Abigail McKinney 85, Ellie Nation 97, Elena Tipton 112, Kathryn Christensen 117. Weiser (416) - Lindsey Hurd 97, Katie Rose Hamilton 104, Brooks Boyer 110, Alecia Lundberg 105. Shelley (422) - Hanna Howard 110, Abbie Huntsman 95, Katrina Marsden 104, Morgan Shaw 113. Kimberly (443) - Isa Hopkins 103, Ali Heider 123, Donna Fiala 103, Ashley Woods 114. Snake River (467) - Hannah Murdock 95, Ivy Goff 124, Ashli Lund 130, Jetta Goff 118.

Individual leaders - Abigail McKinney, Fruitland, 85; Jesse Gibbons, Kellogg, 87; Abby Davids, Marsh Valley, 88; Shelby Belvoir, Payette, 93; Abbie Huntsman, Shelley, 95; Hannah Murdock, Snake River, 95; Shae Davis, Marsh Valley, 97; Lindsey Hurd, Weiser, 97; Ellie Nation, Fruitland, 97.

2A STATE TOURNAMENT

at Rupert Country Club

Aberdeen (403) - April Beck 90, Sophia Duffin 100, Madison Dean 107, Breana Duffin 106. Declo (408) - Rachel Webb 94, Joelle Anderson 93, Allie Smyer 104, Luci Garner 117. McCall-Donnelly (418) - Baylie Holsman, 94, Sarah Spry 109, Amanda Batchelor 99, Savannah Summers 116. Lighthouse Christian (440) - Anna Pridey 106, Parris Gomez 108, Korbie Jenks 112, Kristen Vanderstelt 114. St. Maries (455) - McKenzie Rose 99, Makenna Balbi 117, Arie Sands 117, Morgan Manful 122. Salmon (457) - Bailey Hilton 109, Kaikoura Howe 111, Jordan Graves 120, Moriah Barningham 117. Nampa Christian (470) - Taylor Fouts 110, Victoria Skaug 115, Elisa Knudson 120, Claire Jorgensen 125. Orofino (472) - Anna Grimaldo 104, Frances Grimaldo 116, Andrea Bonner 128, Ashley Frank 124.

Individual leaders - Lacy Avera, New Plymouth 88; April Beck, Aberdeen, 90; Joelle Andersen, Declo, 93; Baylie Holsman, McCall-Donnelly, 94; Rachel Webb, Declo, 94; Katie Buschhorn, Valley, 97; McKenzie Rose, St. Maries, 99; Amanda Batchelor, McCall-Donnelly, 99; Sophia Duffin, Aberdeen, 100; Allie Smyer, Declo, 104; Anna Grimaldo, Orofino, 104.

GIRLS LACROSSE

ROCKY MTN. 12, CENTENNIAL 7

Rocky Mountain - McKenzie Knudsen 3 goals; Kiley Barber 3 goals; Amber Wong 2 goals, 1 assist; Megan Barfuss 2 goals; Christina Schram 1 goal; Samantha Farrell 1 goal. Goalkeeper: Madison Draper 10 saves.

Centennial - Olivia Filicetti 2 goals; Maddie Hanousek 1 goal, 1 assist; Taylor Davis 1 goal; Malorie Smith 1 goal; Nicole Criner 1 goal; McCall Freidenberger 1 goal. Goalkeeper: Emily Alexander 7 saves.

STATE TOURNAMENTS

SOFTBALL

5A

at Skyview Softball Complex, Nampa

FRIDAY

First round

Game 1: Coeur d'Alene (20-3) vs. Boise (13-12), 11 a.m., Field 1

Game 2: Highland (18-8) vs. Rocky Mountain (14-11), 11 a.m., Field 2

Game 3: Mountain View (22-3) vs. Skyline (21-4), 11 a.m., Field 3

Game 4: Lake City (19-6) vs. Eagle (18-6), 11 a.m., Field 4

4A

at Skyview Softball Complex, Nampa

FRIDAY

First round

Game 1: Twin Falls vs. Skyview (10-14), 9 a.m., Field 1

Game 2: Rigby (14-8) vs. Kuna (20-3), 9 a.m., Field 2

Game 3: Bishop Kelly (18-5) vs. Blackfoot, 9 a.m., Field 3

Game 4: Moscow (15-8) vs. Canyon Ridge, 9 a.m., Field 4

3A

at West Park Softball Complex, Nampa

FRIDAY

First round

Game 1: South Fremont (10-8) vs. Filer (23-1), 9 a.m., Field 1

Game 2: Bear Lake vs. Fruitland, 11 a.m., Field 1

Game 3: Timberlake vs. Sugar-Salem, 9 a.m., Field 2

Game 4: Homedale (22-2) vs. Buhl (16-10), 11 a.m., Field 2

2A

at West Park Softball Complex, Nampa

FRIDAY

First round

Game 1: Firth vs. Wendell (18-7), 9 a.m., Field 1

Game 2: Malad vs. Melba, 9 a.m., Field 2

Game 3: New Plymouth (18-7) vs. St. Maries (12-9), 9 a.m., Field 3

Game 4: Orofino (18-5) vs. West Jefferson (12-14), 9 a.m., Field 4

1A

at Quad Park, Caldwell

FRIDAY

First round

Game 1: Horseshoe Bend vs. Prairie (17-7), noon

Game 2: Genesee vs. Notus, noon

BASEBALL

5A

at Memorial Stadium, Boise

THURSDAY

First round

Game 1: Coeur d'Alene (20-4) vs. Capital (16-6), 10 a.m.

Game 2: Highland vs. Mountain View (16-10), 1 p.m.

Game 3: Eagle (19-5) vs. Madison (15-9), 4:30 p.m.

Game 4: Lewiston (16-9) vs. Rocky Mountain (18-7), 7:15 p.m.

4A

at Rodeo Park, Nampa

THURSDAY

First round

Game 1: Twin Falls vs. Columbia (15-10), 10 a.m.

Game 2: Bonneville (16-5) vs. Bishop Kelly (20-5), 1 p.m.

Game 3: Lakeland (14-7) vs. Jerome, 4 p.m.

Game 4: Skyview (20-5) vs. Pocatello, 7 p.m.

3A

at Fruitland High

THURSDAY

First round

Game 1: Kimberly vs. Homedale (13-11), 10 a.m.

Game 2: Timberlake (15-8) vs. Snake River, 1 p.m.

Game 3: Marsh Valley vs. Shelley (14-6), 4 p.m.

Game 4: Teton (12-9) vs. Fruitland, 7 p.m.

2A

at Orofino High

THURSDAY

First round

Game 1: Malad vs. Nampa Christian, 10 a.m.

Game 2: New Plymouth vs. St. Maries (15-4), 12:30 p.m.

Game 3: Wendell vs. Marsing (17-7), 3 p.m.

Game 4: Orofino (17-3) vs. Soda Springs, 6:15 p.m.

1A

at Church Field, Lewiston

THURSDAY

First round

Game 1: Prairie (12-8) vs. Horseshoe Bend, 10 a.m.

Game 2: Wilder (14-2) vs. Genesee (18-3), noon

TRACK & FIELD

5A/4A

at Dona Larsen Park, Boise

Friday: 10 a.m. field events, 3 p.m. Parade of Athletes and 3:30 p.m. running events.

Saturday: 9 a.m. field events and 1 p.m. running finals.

3A/2A/1A

at Middleton High

Friday: 9 a.m. field events and 1:30 p.m. running events.

Saturday: 9 a.m. field events, 11:30 a.m. Parade of Athletes and 12:30 p.m. running finals.

TENNIS

5A

FRIDAY

Boise Racquet & Swim Club: 8 a.m. boys singles; 9:30 a.m. girls doubles; 11 a.m. mixed doubles.

Capital High: 8 a.m. girls singles (top half of bracket), 9:30 a.m. girls singles (bottom half of bracket)

Borah High: 8 a.m. boys doubles (top half of bracket), 9:30 a.m. boys doubles (bottom half of bracket)

SATURDAY

Capital High: 8 a.m. girls doubles and boys doubles.

Boise Racquet & Swim Club: 8 a.m. boys singles, girls singles and mixed doubles. All consolation and championship finals in all events move to BRSC. Championship finals scheduled for 2 p.m.

4A

FRIDAY

Timberline High: 8 a.m. boys doubles; 9:30 a.m. girls doubles; 11 a.m. mixed doubles.

Julia Davis Park: 8 a.m. girls singles (top half of bracket), 9:30 a.m. girls singles (bottom half of bracket)

Fort Boise: 8 a.m. boys singles (top half of bracket), 9:30 a.m. boys singles (bottom half of bracket)

SATURDAY

Julia Davis Park: All championship finals are scheduled for 2 p.m.

3A

FRIDAY

Vallivue High: 8 a.m. boys singles, 8 a.m. girls singles, 9:30 a.m. girls doubles.

Caldwell High: 8 a.m. boys doubles, 9:30 a.m. mixed doubles.

SATURDAY

Caldwell High: 8 a.m. mixed doubles and boys doubles start at Caldwell and move to Vallivue for consolation and championship finals.

Vallivue High: 8 a.m. girls singles, boys singles and girls doubles. Championship finals for all events scheduled for 2 p.m.

Idaho Statesman is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service