Varsity Extra Scoreboard: Saturday, Feb. 8

February 9, 2014 

GIRLS BASKETBALL

5A DISTRICT THREE TOURNAMENT

FEB. 6

at Timberline High

Rocky Mountain 56, Vallivue 44

Boise 27, Capital 25

at Capital High

Centennial 47, Eagle 42

Mountain View 45, Borah 23

SATURDAY

Elimination games

at Timberline High

Capital 55, Vallivue 46

Eagle 50, Borah 36

Semifinals

at Capital High

Boise 52, Rocky Mountain 42 (Boise to state)

Mountain View 50, Centennial 47 (Mountain View to state)

WEDNESDAY

Third- and fourth-place games

at Timberline High

Game 9: Capital (13-9) vs. Centennial (18-4), 6 p.m. (winner to state)

Game 10: Eagle (8-14) vs. Rocky Mountain (21-1), 7:30 p.m. (winner to state)

FRIDAY, FEB. 14

Championship

at Capital High

Game 11: Boise (16-6) vs. Mountain View (17-5), 7 p.m. (both to state)

CAPITAL 55, VALLIVUE 46

Vallivue 6 11 12 17—46

Capital 14 8 10 23—55

Vallivue (5-17) — Murphy 16 points, Robinson 6, Dani Cichosz 10, Royce 2, Morrison 1, Eldridge 4, Woodruff 7. Rebound leader: Eldridge 8. Assist leader: Murphy 5.

Capital (13-9) — Centers 8 points, Neumeyer 10, Fauer 14, Lewis 1, Eckhart 10, White 12. Rebound leader: Echhart 12. Assist leader: Centers, Neumeyer 3.

EAGLE 50, BORAH 36

Eagle 15 13 3 19—50

Borah 2 8 15 11—36

Eagle (8-14) — Bentli Corta 2 points, Maggie Burton 2, Kylee Coffin 5, Janie Thompson 11, Jenny Stevens 11, Lauren Abel 1, Tori Dimattio 1, Cassidy Tiegs 17. Rebound leader: Stevens 14. Assist leader: three tied with 3.

Borah (7-15) — Riley Randall 5, Kayla Hayle 8, Kiana Corpus 7, McKenzie Chiles 1, Ashlyn Englehorn 7, Emily Schoonover 2, Lizzy Henphill 2, Michal Bilger 4. Rebound leader: Corpus 6. Assist leader: Hayle 4.

BOISE 52, ROCKY MOUNTAIN 42

Boise 10 13 10 19—52

Rocky Mtn. 12 14 3 13—42

Boise — Megan Lee 8 points, Isabelle Hadden 11 points, Hanna Orton 17, Lydia Miles 1, Natasha Dacic 9, Mandy Simpson 6. Rebound leader: Orton 10. Assist leader: Orton 5.

Rocky Mountain (21-1) — Madi Kelly 13 points, Noelle Aragon 6, Carson Pickett 5, Kilee Jafek 9, Maya Rodgers 5, Megan Hochstein 4. Rebound leader: Rodgers 6. Assist leader: Allie Clegg 3.

MOUNTAIN VIEW 50, CENTENNIAL 47

Mtn. View 7 14 17 12—50

Centennial 6 15 10 16—47

Mountain View — Alyssa Case 4 points, Abby Kreiser 4, Josie Hardy 4, Destiny Slocum 23, Kayla Anderson 7, Renee Routhier 8. Rebound leader: Anderson 7. Assist leader: Slocum 6.

Centennial — Tori Williams 21 points, Ayana Amaechi 4, Robyn Koetter 4, Latasha Griggs 2, Dominique Williams 16. Rebound leader: T. Williams 5. Assist leader: Two with 1.

4A DISTRICT THREE TOURNAMENT

SATURDAY

at higher seeds

Skyview 69, Caldwell 42

Nampa 55, Columbia 22

Middleton 47, Mountain Home 27

Bishop Kelly 49, Kuna 31

TUESDAY

at higher seeds

Elimination games

Game 5: Caldwell (4-16) vs. Columbia (8-13), 7 p.m.

Game 6: Mountain Home (5-16) vs. Kuna (7-14), 7 p.m.

Semifinals

Game 7: Skyview (20-1) vs. Nampa (13-8), 7 p.m. (winner to state)

Game 8: Middleton (15-6) vs. Bishop Kelly (16-5) , 7 p.m. (winner to state)

WEDNESDAY

at Caldwell High

Elimination games

Game 9: Winner 5 vs. Loser 8, 6 p.m.

Game 10: Winner 6 vs. Loser 7, 8 p.m.

FRIDAY, FEB. 14

at Caldwell High

Third-place game

Game 11: Winner 9 vs. Winner 10, 6 p.m. (winner to state; loser eliminated)

Championship

Game 12: Winner 7 vs. Winner 8, 8 p.m. (both to state)

SKYVIEW 69, CALDWELL 42

Caldwell 8 12 16 6—42

Skyview 16 15 15 23—69

Caldwell — Lissette Saenz 3 points, Tamika Russell 13, Kaylee Bower 2, Koralee Bower 14, Mariela Ruiz 2, Saidee Jones 4, Lita Forse 4. Rebound leader: Saenz 8. Assist leader: Saenz, Ka. Bower 1.

Skyview — Jordan Hansen 2 points, Bailey Pasta 15, Marlee Markus 3, Kayla Turcato 6, Hailey Graviet 3, Maryssa Santi 3, Leah Bonner 32, Ashlyn Smith 5. Rebound leader: Turcato, Bonner 9. Assist leader: Pasta, Bonner, Smith 4.

NAMPA 55, COLUMBIA 22

Columbia 7 9 4 2—22

Nampa 11 16 8 20—55

Columbia (8-13) — Dealy 2 points, Lado 3, Birch 12, Curry 5. Rebound leader: Curry 7.

Nampa (13-8) — Hoopii 7 points, Holland 6, Wells 1, D. Jardine 17, Martinez 10, Castaneda 2, R. Jardine 9, Thueson 3. Rebound leader: D. Jardine 10. Assist leader: Wells 2.

MIDDLETON 47, MOUNTAIN HOME 27

Mtn. Home 4 5 10 8—27

Middleton 11 13 7 16—47

Mountain Home (5-16) — Kristan Jackson 1 point, Whitney Sandberg 9, Jacci Cristobal 3, Madi Karst 4, Sable Lohmeier 6, Tracey Gordon 4. Rebound leader: Lohmeier 12. Assist leader: Cristobal 1.

Middleton (15-6) — Tori Thibault 2 points, Allison Cossins 3, Sage Huggins 1, Madison Brown 14, Parker Curtis 6, Kami Christiansen 7, Kristine Lawson 8, B’Rae Tullock 6. Rebound leader: Christianson 9. Assist leader: Curtis 3.

BISHOP KELLY 49, KUNA 31

Kuna 2 6 14 9—31

Bishop Kelly 8 14 12 15—49

Kuna — Berry 4 points, Sarris 2, Rose 1, Brower 1, Arizana 7, Shreeve 3, Law 8, Mills 5.

Bishop Kelly (16-5) — Harrington 11 points, Piechowski 8, Mouw 16, Heffner 3, Minnaert 3, Murgoitio 6, Barda 2. Rebound leader: Mouw 9. Assist leader: Minnaert.

3A DISTRICT THREE TOURNAMENT

at Treasure Valley CC

Ontario, Ore.

FEB. 6

Play-in/elimination game

Weiser 38, Payette 32

SATURDAY

Semifinals

Parma def. Fruitland

Homedale def. Weiser

TUESDAY

Elimination game

Game 4: Fruitland vs. Weiser, 6 p.m.

Championship

Game 5: Parma vs. Homedale, 7:30 p.m. (winner to state)

THURSDAY

Second-place game

Game 6: Winner 4 vs. Loser 5, 6 p.m. (winner to state)

2A DISTRICT THREE TOURNAMENT

FEB. 4

Play-in/elimination game

Nampa Christian 46, North Star 19

FEB. 6

First round

at higher seeds

Marsing 31, McCall-Donnelly 30

Cole Valley Christian 32, Nampa Christian 24

SATURDAY

Semifinals

at Vallivue High

Game 4: Marsing vs. New Plymouth (winner to state), no report

Cole Valley 31, Melba 28 (Cole Valley to state)

TUESDAY

Elimination games

at higher seeds

Game 6: McCall-Donnelly vs. Melba, 7 p.m.

Game 7: Nampa Christian vs. Loser 4, 7 p.m.

THURSDAY

at Vallivue High

Third-place game

Game 8: Winner 6 vs. Winner 7, 6 p.m. (winner to state play-in game vs. the District Four-Five runner-up at 3 p.m. Saturday, Feb. 15, at Burley (5B) or Mountain Home (4B) high schools; loser eliminated)

Championship

Game 9: Winner 4 vs. Cole Valley (13-9), 7:45 p.m. (both to state)

COLE VALLEY 31, MELBA 28

Cole Valley 8 9 7 7—31

Melba 8 5 10 5—28

Cole Valley (13-9) — Madison Holly 11 points, Kaila Sanders 2, Lindy Westendorf 3, Sierra Wright 11, Danika Langley 4. Rebound leader: Westendorf, Langley 7. Assist leader: Sanders 1.

Melba — Sierra Manzer 9 points, Emily Dyas 2, McKelle Leavitt 1, Janey Reese 4, Kara Leavitt 12. Rebound leader: K. Leavitt 11.

1A DIVISION I DISTRICT THREE TOURNAMENT

FEB. 6

First round

Rimrock 64, Riverstone 26

Idaho City 47, Compass Honors 42

Liberty Charter 43, Greenleaf 23

Notus 47, Victory Charter 30

SATURDAY

at Parma High

Elimination games

Compass Honors 63, Riverstone 37

Greenleaf 63, Victory Charter 56

Semifinals

Rimrock 56, Idaho City 35 (Rimrock to state)

Notus 35, Liberty Charter 30 (Notus to state)

TUESDAY

at Parma High

Elimination games

Game 9: Compass Honors vs. Liberty Charter (13-9), 7:30 p.m.

Game 10: Greenleaf vs. Idaho City, 6 p.m.

THURSDAY

at Parma High

Third-place game

Game 11: Winner 9 vs. Winner 10, 6 p.m. (winner to state play-in game vs. the District Four-Five-Six third-place team at 1 p.m. Saturday, Feb. 15, at Mountain Home High; loser eliminated)

Championship

Game 12: Rimrock (20-2) vs. Notus, 7:30 p.m. (both to state)

COMPASS HONORS 63, RIVERSTONE 37

Compass 16 10 25 12—63

Riverstone 9 8 12 8—37

Compass Honors — Alair Simmons 6 points, Janay Christiansen 12, Maria Hernandez 6, Ashley Wayenberg 4, Carly Ball 6, Sabrina Campbell 3, Melissa Rasmussen 15, Matika Rasmussen 3, Abbi Scott 2, Samantha Hernandez 6. Rebound leader: M. Rasmussen 14. Assist leader: Christiansen 1.

Riverstone — Cat Carignan 6 points, Ava Macha 3, Nikata Schwartzman 8, Trina Collins 12, Kayla Ogilie 8.

GREENLEAF 63, VICTORY CHARTER 56 (OT)

Victory 13 16 11 11 5—56

Greenleaf 11 12 13 15 12—63

Victory — Sahvan Hills 1 point, Rachel Reiber 12, McKenzie Raptosh 23, Valentina Villa 18.

Greenleaf (4-22) — Hannah Radford 19 points, Taya Wilson 8, Madison Stinson 1, Faith Ihli 22, Melissa Butler 2, Paige Powers 7, Sky Lujan 2. Rebound leader: Sarah Post 11. Assist leader: Radford 4.

RIMROCK 56, IDAHO CITY 35

Idaho City 4 15 6 10—35

Rimrock 14 10 11 21—56

Idaho City (record not provided) — Tasha Niehoff 6, Hannah Powell 1, Kate Cockerille 4, Brittney Howell 4, Jessica Gee 4, Joy Billings 2, Rachel Cummings 1, Brook Succor 1, Margaret Anderson 11. Rebound leader: Anderson 11. Assist leader: Succor 3.

Rimrock (20-2) — Angela Nilo 3, Desi Meyers 10, Sami Bachman 25, Hailey Boman 8, Kyla Jewett 10. Rebound leader: Nilo 8. Assist leader: Jewett 7.

NOTUS 35, LIBERTY CHARTER 30

Notus 10 4 14 7

Liberty 5 5 15 5

Notus (12-10) — Alana Riley 14 points, Jaclyn Parra 7, Lissette Esparza 5, Gabby Okamura 3, Iridian Guillen 2, Kenna Ireland 4.

Liberty — Erika Linford 2 points, Sam Lindsay 6, Ali Hobson 2, Hannah Tereberry 2, Bailey Magdaleno 10, Micaela Hulsey 8.

1A DIVISION II DISTRICT THREE TOURNAMENT

at McCall-Donnelly High

SATURDAY

First round

Game 1: Garden Valley vs. Wilder, no report

Game 2: Ambrose vs. Horseshoe Bend, no report

Game 3: Council vs. Cascade, no report

TUESDAY

Semifinals

Game 4: Winner 1 vs. Tri-Valley, 6 p.m. (winner to state)

Game 5: Winner 2 vs. Winner 3, 7:30 p.m. (winner to state)

THURSDAY

Third-place game

Game 6: Loser 4 vs. Loser 5, 6 p.m. (winner to state play-in game vs. the District Five-Six runner-up at 1 p.m. Saturday, Feb. 15, at Burley High; loser eliminated)

Championship

Game 7: Winner 4 vs. Winner 5, 7:30 p.m. (both to state)

BOYS BASKETBALL

5A SIC STANDINGS

Conf. Overall

Capital 16-0 18-0

Boise 11-5 13-5

Rocky Mountain 12-4 14-4

Borah 10-6 12-6

Timberline 9-7 10-8

Centennial 7-9 8-10

Mountain View 6-10 7-11

Eagle 5-11 7-11

Meridian 3-13 3-15

Vallivue 1-15 3-15

Tuesday’s games

Boise at Meridian, 7:30 p.m.

Rocky Mountain at Borah, 7:30 p.m.

Capital at Centennial, 7:30 p.m.

Mountain View at Eagle, 7:30 p.m.

Timberline at Vallivue, 7:30 p.m.

Thursday’s games

Boise at Centennial, 7:30 p.m.

Borah at Timberline, 7:30 p.m.

Eagle at Capital, 7:30 p.m.

Meridian at Rocky Mountain, 7:30 p.m.

Vallivue at Mountain View, 7:30 p.m.

End of regular season

4A SIC STANDINGS

Conf. Overall

Middleton 13-1 14-4

Nampa 12-1 14-3

Bishop Kelly 10-3 12-5

Skyview 9-5 13-5

Kuna 6-7 7-10

Emmett 4-9 7-10

Columbia 4-9 5-12

Mountain Home 2-11 2-15

Caldwell 0-14 1-17

Thursday’s games

Middleton at Bishop Kelly, 7:30 p.m.

Nampa at Caldwell, 7:30 p.m.

Columbia at Emmett, 7:30 p.m.

Kuna at Mountain Home, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 15

Bishop Kelly at Nampa, 7:30 p.m.

Caldwell at Kuna, 7:30 p.m.

Mountain Home at Columbia, 7:30 p.m.

Emmett at Skyview, 7:30 p.m.

BISHOP KELLY 58, EMMETT 46

Emmett 8 8 7 23—46

Bishop Kelly 9 11 19 19—58

Emmett — Noah Williams 18 points, Luke Hyde 2, Wyatt Smith 9, Yancy Hyde 1, Bryler Elison 4, Luc Overton 4, Lafe Korell 8. Rebound leader: Williams, Korell 4. Assist leader: Nathan Hundley, Overton 2.

Bishop Kelly (12-5, 10-3 4A SIC) — Tyler Allumbaugh 11 points, Luke Meyers 15, Michael Martinez 3, Conner Mallet 3, Spencer King 8, David Poulsen 3, Ryan Matunas 13, Turner Simmons 2. Rebound leader: King 9. Assist leader: Meyers 5.

LIBERTY CHARTER 56, IDAHO CITY 31

Liberty 9 14 25 8—56

Idaho City 8 8 9 6—31

Liberty Charter (17-1) — Davis Everton 20 points, Liam Cilley 8, Ryan Linford 6, Michael Wachsmuth 2, Sam Richens 3, Chris Duggan 4, Levi Peifer 10, Ben Passey 1, Deric Jensen 2. Rebound leader: Duggan 10. Assist leader: Linford 5.

Idaho City — Aaron Carignan 15 points, Nate Taverneir 2, Mack Woodruff 2, Tyler Rainey 2, Blake D’Aquino 2, Travis Gilbert 4, Thomas Hassell 2, Skylar Woodall 2. Rebound leader: Carignan 13. Assist leader: Gilbert 3.

Friday’s late box

NAMPA CHRISTIAN 69, COLE VALLEY 64 (2OT)

Nampa Chr. 14 14 9 9 11 12—69

Cole Valley 17 9 12 8 11 7—64

Nampa Christian (11-8, 6-5 2A WIC) — K. Isaacson 10 points, B. Harris 7, K. Gaona 1, P. Brothers 17, B. Brothers 18, N. Rex 9, A. Anderson 6, B. Rau 1.

Cole Valley Christian (5-6 2A WIC) — J. Plott 14 points, J. DeWitt 6, J. Jardine 15, C. Renfrow 2, I. Ware 4, L. Gochnour 1, W. Nicholls 13, A. Greenleas 9.

Idaho Statesman is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service