Varsity Extra Scoreboard: Saturday, Dec. 14

December 15, 2013 

GIRLS BASKETBALL

CENTENNIAL 43, EAGLE 30

Centennial 15 10 11 7—43

Eagle 4 12 8 6—30

Centennial (7-1, 5-1 5A SIC) — T. Williams 18, Amaechi 3, Koetter 11, Haney 2, D. Williams 9.

Eagle (3-5, 1-5 5A SIC) — Mangum 2 points, Corta 2, Burton 2, Coffin 2, Thompson 2, Stevens 4, Abel 2, Tiegs 14. Rebound leader: Stevens 12. Assist leader: Tiegs 2.

SKYVIEW 50, MIDDLETON 32

Skyview 11 11 12 16—50

Middleton 8 9 6 9—32

Skyview (6-1, 6-0 4A SIC) — Jordan Hansen 3 points, Bailey Pasta 18, Marlee Markus 2, Leah Bonner 21, Tiana Thompson 2, Ashlyn Smith 4. Rebound leader: Smith 6. Assist leader: Pasta 3.

Middleton (8-3, 6-1 4A SIC) — Cossins 6 points, Huggins 2, Brown 3, Curtis 5, Reed 4, Christiansen 2, Tullock 10. Rebound leader: Cossins 11. Assist leader: Brown 4.

BISHOP KELLY 62, MOUNTAIN HOME 35

Bishop Kelly 16 22 13 11—62

Mtn. Home 6 13 10 6—35

Bishop Kelly — Gabi Harrington 12 points, Catherine Liley 3, Raquelle Mouw 19, Liz Heffner 4, Maddie Minnaert 13, Mikaela Murgoitio 11. Rebound leader: Murgoitio 6. Assist leader: Murgoitio 2.

Mountain Home — Whitney Sandberg 6 points, Mattie Bennett 11, Jacci Cristobal 8, Sable Lohmeier 2, Tracey Gordon 8. Rebound leader: Gordon 10. Assist leaders: two with 1.

COLUMBIA 34, CALDWELL 33

Columbia 4 14 8 7—34

Caldwell 8 6 12 7—33

Columbia — Birch 17 points, Lado 11, Curry 4, Dardis 2. Rebound leader: Lado 12.

Caldwell (1-8, 1-6 4A SIC) — Russell 9 points, Ruiz 9, Ko. Bower 6, Saenz 2, Ka. Bower 2, Jones 2, Forse 2, Martinez 1. Rebound leader: Ko. Bower 10. Assist leader: Saenz 2.

NAMPA 60, EMMETT 17

Emmett 8 5 2 2—17

Nampa 18 20 14 8—60

Emmett — Yates 2 points, Lyter 3, Adkinson 2, Marquez 2, McMillan 4, Swindlehurst 2, Tucker 2. Rebound leader: Adkinson 4.

Nampa (3-5, 3-4 4A SIC) — Hoopii 7 points, Holland 10, Wells 1, D. Jardine 13, Perez 4, Martinez 3, Castaneda 10, Johannsen 5, Thueson 7. Rebound leader: D. Jardine 11. Assist leader: Holland 3.

VALE (ORE.) 45, WEISER 36

Vale 10 12 9 14—45

Weiser 11 10 6 9—36

Vale — Kimber Hawkins 7 points, Kami Hawkins 5, Madison Johnson 2, Abby Hamilton 8, Kylee DeLong 2, Bailey Gregory 9, Hannah Bates 7, Kelsy Weber 4, Mandy Wolfe 1. Rebound leader: DeLong 5. Assist leader: Danyelle Williams 1.

Weiser — Sadie Shirts 9 points, Ali Reed 4, Dana Kerner 2, Ashlee Huggins 4, Emily Gluch 9, Paula Drake 2, Erienne Loughran 4, McKayla Mills 2. Rebound leader: Shirts 7. Assist leader: Reed 3.

TRI-VALLEY 53, CASCADE 14

Cascade 3 7 4 0—14

Tri-Valley 14 12 19 6—53

Cascade (1-3, 0-3 1A Long Pin) — Josie Hubble 4 points, Jessica Hunter 4, Kelsey Lambirth 4, Brittani Onaindia 1, Breanne Haskins 1.

Tri-Valley (6-1, 2-0 1A Long Pin) — Sam Gibbons 2 points, Skye Southwick 9, Brenna Kindall 4, Tylla Gay 2, Hillary Hollon 13, Victoria Branch 11, Kristin Volle 12.

LIBERTY CHARTER 31, VICTORY CHARTER 20

Full box not provided.

SATURDAY’S STATE SCORES

Bishop Kelly 62, Mountain Home 35

Butte County 33, Hansen 29

Challis 71, Carey 39

Chiawana, Wash. 62, Post Falls 31

Columbia 34, Caldwell 33

Filer 54, Canyon Ridge 43

Firth 46, Teton 42

Gooding 46, Shoshone 37

Grace 58, Raft River 34

Hanford, Wash. 52, Lake City 44

Jerome 49, Kimberly 24

Leadore 34, Calvary Chapel Christian 2

Lewiston 60, Kellogg 28

Liberty Charter 31, Victory Charter 20

Marsh Valley 48, Malad 38

Nampa 60, Emmett 17

Newport, Wash. 49, Bonners Ferry 18

Priest River 55, Deer Park, Wash. 34

Pullman, Wash. 57, Lakeland 28

Salmon 63, Livingston, Mont. 57

Skyview 50, Middleton 32

Timberlake 43, Riverside, Wash. 21

Tri-Valley 53, Cascade 14

Vale, Ore. 45, Weiser 36

Wallace 48, Victor, Mont. 42

Jackpot Tournament

Championship

Lighthouse Christian 64, Jackpot, Nev. 39

Lady Bear Classic

Third Place

Soda Springs 44, South Summit, Utah 37

BOYS BASKETBALL

ROCKY MOUNTAIN 48, EAGLE 44

Eagle 8 8 12 16—44

Rocky Mtn. 13 11 8 16—48

Eagle — Riley Leavitt 12 points, Spencer Smith 8, Matt Hartley 2, Sheldon Elliers 3, Oliver Lugeiyamu 3, Josh Labrador 2, Hunter Floyd 14. Rebound leader: Floyd 7. Assist leaders: Leavitt, Jacob Talbot 3.

Rocky Mountain — Treighton Shepherd 2 points, Logan Skurdal 5, Korby Compton 5, Kekoa Nawahine 9, EJ Boyce 2, John Sherle 8, Jake Knight 12, Brady Faigl 5. Rebound leader: Knight 17. Assist leader: Sherle 6.

BORAH 85, VALLIVUE 57

Vallivue 19 6 18 14—57

Borah 20 26 16 23—85

Vallivue — Tanner Vogt 9 points, Bryce Schroeder 12, Colton Garner 4, Nate Johnson 2, Emmet Hibbs 3, Brandon Navarro 21, Braden Riley 4, Jake Comforth 2. Rebound leader: Comforth 7. Assist leader: B. Navarro 4.

Borah (4-1, 2-1 5A SIC) — DeAndre Jones 15 points, Nick Reed 12, Kai Corpus 3, Kion Williams 3, Ben Spjute 3, Trey Dennis 13, Jake Paulin 7, Cole Skinner 4, Dinko Garibovic 5, Rylin Bergersen 13, Benson Matthews 7. Rebound leader: Paulin 6. Assist leader: Jones 7.

CENTENNIAL 42, MERIDIAN 37

Centennial 16 8 8 10—42

Meridian 4 9 16 8—37

Centennial — Griffin Durupt 8 points, Collin Mabe 6, Brooks King 6, Taylor Wallick 4, Jacob Oram 10, Hunter Dennis 8. Rebound leader: Mabe 6. Assist leader: Dennis 3.

Meridian — Axel Mpoyo 9 points, Kyle Simon 7, Tyus Archuleta 2, Bryson Stout 2, Noah Baxter 17. Rebound leader: Mpoyo 10. Assist leader: Kyler Harmon 3.

BISHOP KELLY 59, KUNA 51

Kuna 10 9 9 23—51

Bishop Kelly 8 12 16 23—59

Kuna — Shawn Stanley 19 points, Jake Johnson 6, Kevin Ericson 4, Zac Rose 9, Jeffers Erickson 13. Rebound leader: Stanley 3. Assist leaders: three with 1.

Bishop Kelly — Tyler Allumbaugh 7 points, Luke Meyers 9, Michael Martinez 2, Conner Charles 3, Conner Mallet 2, Spencer King 9, David Poulsen 3, Ryan Matunas 24. Rebound leader: King 5. Assist leader: Allumbaugh 3.

FRUITLAND 79, MELBA 60

Stats not provided.

SATURDAY’S STATE SCORES

Asotin, Wash. 66, Kendrick 44

Bishop Kelly 59, Kuna 51

Borah 85, Vallivue 57

Calvary Chapel Christian 55, Leadore 53

Centennial 42, Meridian 37

Century 58, Jordan, Utah 57

Chiawana, Wash. 60, Post Falls 54

Clark County 51, Ririe 39

Coeur d’Alene 62, Kennewick, Wash. 53

Declo 46, Kimberly 41

Deer Park, Wash. 61, Priest River 49

Dietrich 51, Glenns Ferry 32

Fruitland 79, Melba 60

Grace 42, Raft River 35

Highland 57, Bear River, Utah 50

Hillcrest 73, Minico 43

Homedale 80, Vale, Ore. 39

Lake City 81, Hanford, Wash. 48

Lewiston 57, Kellogg 37

Livingston, Mont. 60, Salmon 42

Prairie 58, Troy 37

Pullman, Wash. 63, Lakeland 58

Riverside, Wash. 72, Timberlake 52

Rockland 56, N. Gem 51

Rocky Mountain 48, Eagle 44

Skyline 58, Pocatello 36

Snake River 60, Aberdeen 34

South Fremont 79, W. Jefferson 60

Sugar-Salem 54, Soda Springs 47, OT

Twin Falls 47, Filer 37

Valley 51, Shoshone 46

Jackpot Tournament

Championship

Lighthouse Christian 59, Murtaugh 48

Tip-Off Tournament

Kootenai 35, Clark Fork 34

WRESTLING

EMMETT 24, BISHOP KELLY 18

120: Rapheal Rodriguez, BK, won by forfeit. 145: Rick LaFond, BK, won by forfeit. 160: Angus Roeper, Emmett, won by forfeit. 182: Jeremy Walker, Emmett, won by forfeit. 195: Jon Baumgardner, BK, won by forfeit. 220: Andrew Poplin, Emmett, won by forfeit. 285: Alexander Garcia, Emmett, pin. Corey Hoch, BK, 3:11. Note: weight classes not listed were double forfeits.

Idaho Statesman is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service