Varsity Extra Scoreboard: Saturday, Dec. 7

December 8, 2013 

GIRLS BASKETBALL

BORAH 50, TIMBERLINE 35

Timberline 6 8 12 9—35

Borah 11 8 14 17—50

Timberline — Tara Hall 14 points, Rachel Brand 2, Julie Biggs 4, Sarah Mayer 4, Courtney Lavin 2, Malika Kasumu 9. Rebound leader: Kasumu 9. Assist leader: Hall 2.

Borah (3-3, 2-2 5A SIC) — Rylee Randall 3 points, Kayla Haley 9, Kiana Corpus 9, Ashlyn Englehorn 8, Emiley Schoonover 10, Michal Bilger 11. Rebound leader: Bilger 11. Assist leaders: Corpus, Schoonover 2.

ROCKY MOUNTAIN 60, VALLIVUE 28

Rocky Mtn. 16 18 17 9—60

Vallivue 6 11 5 6—28

Rocky Mountain — Madi Kelly 11 points, Noelle Aragon 4, Carlee Moser 3, Allie Clegg 7, Carson Pickett 10, Kilee Jafek 4, Maya Rodgers 4, Cami Richman 2, Megan Hochstein 15. Rebound leader: Rodgers 10. Assist leaders: Aragon, Pickett, Jafek 3.

Vallivue (2-5, 2-2 5A SIC) — Kylie Murphy 10 points, Shayne Cichosz 4, Tori Morrison 7, Ashlyn Woodruff 7. Rebound leader: Morrison 7. Assist leader: Murphy 2.

MOUNTAIN VIEW 73, MERIDIAN 51

Meridian 13 14 10 14—51

Mtn. View 9 19 29 16—73

Meridian — Shelbie Martinez 2 points, Angelina Romero 1, Nicole Winter 6, Carli Rice 8, Bailey Gorrell 5, Ebony Norman 21, Jaynee Taufoou 8. Rebound leaders: Rice, Norman 8. Assist leader: Winter 4.

Mountain View — Alyssa Case 8 points, Abby Kreiser 13, Josie Hardy 4, Devenee Villareal 12, Destiny Slocum 26, Renee Routhier 2, Tayler Lierman 2, Audra Perry 6. Rebound leader: Case 9. Assist leader: Slocum 3.

BISHOP KELLY 51, NAMPA 41

Bishop Kelly 13 8 13 17—51

Nampa 12 10 8 11—41

Bishop Kelly — Harrington 14 points, Liley 3, Mouw 18, Minnaert 6, Murgoitio 2, Adams 4, Barda 4. Rebound leader: Heffner, Barda 5. Assist leader not provided.

Nampa (2-4, 2-3 4A SIC) — Holland 2 points, Wells 1, D. Jardine 27, Castaneda 1, Johannsen 3, Thueson 7. Rebound leader: D. Jardine 16. Assist leader: two with 1.

GARDEN VALLEY 51, CASCADE 29

Garden Valley 11 10 12 18—51

Cascade 11 7 9 2—29

Garden Valley — Maria Madrilly 5 points, A.J. Olivos 2, Frankie Furhiman 3, KZ Fetters 18, MaryLynn Morgan 5, Houston Burrel 16, Abby Griggs 2. Rebound leader: Morgan 6. Assist leader: Burrel 2.

Cascade (0-3, 0-2 1A Long Pin) — Kaylin Stocks 11 points, Dakota Astle 9, Josie Hubble 3, Jennifer Rushby 2, Kelsey Lambirth 4. Rebound leader: Hubble 7. Assist leader: Hubble 2.

Friday’s results

BOISE 62, CENTENNIAL 50

Boise 11 18 18 15—62

Centennial 4 17 10 19—50

Boise — Megan Lee 20 points, Issy Hadden 4, Hannah Orton 15, Lydia Miles 5, Adriane Hershey 2, Natasha Dacic 7, Kirsten Robinson 3, Mandy Simpson 6. Rebound leader: Orton 9. Assist leader: Lee 5.

Centennial — Tori Williams 20 points, Ayana Amaechi 9, Robyn Koetter 3, Latasha Griggs 2, Katie Atkinson 2, Dominique Williams 14. Rebound and assist leaders not provided.

SKYVIEW 49, BISHOP KELLY 41

Bishop Kelly 11 11 8 11—41

Skyview 14 13 9 13—49

Bishop Kelly — Gabi Harrington 26 points, Raquelle Mouw 9, Liz Heffner 2, Maddie Minnaert 2, Taylor Barda 2. Rebound leader: Mikaela Murgoitio 7. Assist leader: Heffner 3.

Skyview (4-1, 4-0 4A SIC) — Bailey Pasta 16 points, Kayla Turcato 11, Leah Bonner 9, Tiana Thompson 9, Ashlyn Smith 4. Rebound leader: Turcato 7. Assist leader: Pasta 3.

SATURDAY’S STATE SCORES

Bishop Kelly 51, Nampa 41

Bonneville 54, Madison 49

Borah 50, Timberline 35

Burley 41, Filer 36

Century 48, Idaho Falls 43

Coeur d’Alene 66, Kalispell Flathead, Mont. 27

Coeur d’Alene Charter Academy 59, Clark Fork 32

Firth 52, West Side 22

Garden Valley 51, Cascade 29

Grace 48, N. Gem 34

Grangeville 51, Asotin, Wash. 32

Highland 50, Mountain Crest, Utah 43

Kamiakin, Wash. 65, Post Falls 43

Kendrick 58, Highland 22

Malad 49, American Falls 35

Marsh Valley 58, South Fremont 47

Mountain View 73, Meridian 51

N. Fremont 55, Butte County 13

Nezperce 57, Timberline-Weippe 20

Pocatello 44, Hillcrest 41

Potlatch 54, Kamiah 27

Rockland 49, Carey 29

Rocky Mountain 60, Vallivue 28

Snake River 35, Shelley 27

Summit Academy 43, Deary 14

Teton 65, Salmon 59, OT

Tri-Valley 51, Council 43

W. Jefferson 54, Challis 34

West Valley (Spokane), Wash. 51, Moscow 38

Pendleton Red Lion Classic

Sandpoint 54, Pasco, Wash. 45

BOYS BASKETBALL

BOISE 83, NAMPA 52

Nampa 14 14 16 8—52

Boise 23 23 27 10—83

Nampa — Dominic Fear 9 points, Tyler Hamlin 3, JD Shutt 19, Rob Davenport 9, Jonathan Koenig 2, Tanner Sayer 1, Kooper Wilcox 2, Blaine Roberts 2, Ciro Gaona 5. Rebound leader: Davenport 5. Assist leaders: three with 2.

Boise (2-0 overall) — Casey Broderick 4 points, Sam Simpson 29, Alex Rant 5, Charlie Hughes 2, Marcus Nelson 2, Logan Miller 16, Evan Henning 14, Brandon Smith 7, Heaton Oakes 4. Rebound leader: Simpson 12. Assist leader: Nelson 5.

MELBA 53, FRUITLAND 46

Fruitland 10 13 9 14—46

Melba 9 21 8 15—53

Fruitland — Seamons 8 points, Cervantes 4, Van Patten 14, Bones 5, Stanger 9, Phillips 4, Richins 2. Rebound and assist leaders not provided.

Melba (2-1 overall) — Coy Jones 3 points, Braedon Cain 4, Wyatt Helm 1, Chris Young 11, Nick Fitts 22, Trey Cook 7, Andew Snead 5. Rebound and assist leaders not provided.

WILDER 58, GARDEN VALLEY 31

Wilder 9 22 12 15—58

Garden Valley 5 7 9 10—31

Wilder — Jorge Arredondo 16 points, Fernando Limas 13, Isaac Lopez 10, A.J. Castellands 7, Cavelen Michael 4, Christian Morales 3, Anthony Ibarra 2, Chris Jimenez 2, Ben Rodriguez 1.

Garden Valley (1-2) — J.D. Fuhrman 14 points, Michael Yearsley 10, Austin Fields 4, Sam Root 2, Avery Brantner 1.

AMBROSE 53, HORSESHOE BEND 28

Ambrose 16 12 15 10—53

H. Bend 8 9 2 9—28

Ambrose — Jackson Yenor 15 points, Tom Roser 2, Jaxon Hughes 9, Jonah Clausen 4, Easton Boeck 14, Zack Wilson 9. Rebound leader: Yenor 10. Assist leader: Yenor 3.

Horseshoe Bend — Kyler Rau 3 points, Lucas Kulberg 4, Manuel Sancho 4, Ian Dhuyveller 9, Forest Renfro 4, Matt Herald 3, Kasey Fenton 2. Rebound and assist leaders not provided.

Friday’s results

CAPITAL 74, EMMETT 59

Capital 13 28 22 11—74

Emmett 9 20 16 14—59

Capital — Keegan Hansen 14 points, Derrick White 17, Blake Dittman 2, Nicholas Dow 13, Conner Poulson 2, DeVeion Jackson 3, Hodges Bailey 5, Hunter Young 2, Elvis Rudan 16. Rebound leader: Rudan 7. Assist leader: Young 5.

Emmett — Noah Williams 15 points, Frankie Resendiz 9, Jordan Bryant 5, Luke Hyde 4, Wyatt Smith 4, Bryler Elison 7, Nathan Hundley 4, Luc Overton 5, Lafe Korell 5, Ian Roehr 1. Rebound leader: Hyde 8. Assist leader: Williams 2.

ROCKY MOUNTAIN 65, KUNA 35

Kuna 6 7 14 8—35

Rocky Mtn. 12 24 20 9—65

Kuna — Austin Gorton 2 points, Ben Rogers 3, Shawn Stanley 14, Jake Johnson 8, Zac Rose 4, Jeffers Erickson 2, Gavin Patterson 2. Rebound leader: Jamison Tolbert 7. Assist leader: Tolbert 2.

Rocky Mountain — Treighton Shepard 13 points, Buzz Toffelmier 2, Logan Skurdal 3, Kekoa Nawahine 4, EJ Boyce 26, John Sherle 7, Jake Knight 3, Brady Faigl 7. Rebound leader: Faigl 6. Assist leader: Sherle 4.

WILDER 38, VICTORY CHARTER 32

Wilder 13 10 7 8—38

Victory Charter 10 6 11 5—32

Wilder — AJ Castellanos 14 points, Isaac Lopez 14, Caulin Michail 1, Christian Jimenez 4, Jorge Arrendondo 3, Fernando Lemus 2. Rebound and assist leaders not provided.

Victory Charter (1-1 overall) — Hunter Martin 9 points, JT Franklin 10, Nick Hammond 2, Brady Garringer 1, Tony Usog 8, Dennis Maw 2. Rebound leader: Franklin 9. Assist leader: Martin, Usog 2.

LIBERTY CHARTER 64, ADRIAN (ORE.) 37

Liberty Charter 8 19 20 17—64

Adrian 8 6 17 6—37

Liberty (1-0 overall) — Everton 10 points, Lister 2, Washburn 6, Ashton 1, Ciley 6, Linford 12, Gardner 6, Richens 4, Duggan 6, Peifer 6, Jensen 5. Rebound and assist leaders not provided.

Adrian (1-1 overall) — Dominguez 7 points, Shira 10, Griffen 11, Reay 1, Lorino 2, Purnell 2, McCoy 4. Rebound and assist leaders not provided.

SATURDAY’S STATE SCORES

Boise 83, Nampa 52

Butte County 67, N. Fremont 44

Canyon Ridge 38, Kimberly 32

Clark Fork 47, Coeur d’Alene Charter Academy 32

Coeur d’Alene 61, Kalispell Flathead, Mont. 30

Deary 35, Summit Academy 26

Dietrich 57, Rockland 44

Firth 60, Teton 49

Kellogg 62, Orofino 57

Mackay 53, Calvary Chapel Christian 37

Madison 58, Syracuse, Utah 56

Melba 53, Fruitland 46

Post Falls 58, Kamiakin, Wash. 46

Ririe 45, Aberdeen 43

Salmon River 70, Tri-Valley 40

Skyline 72, Clearfield, Utah 53

South Fremont 57, Soda Springs 40

Sugar-Salem 50, Marsh Valley 34

The Ambrose School 53, Horseshoe Bend 28

Twin Falls 71, Mountain Crest, Utah 61

Valley 41, Raft River 38

Wilder 58, Garden Valley 31

Lewis and Clark Dan Fitzgerald Memorial Basketball Tournament

Lake City 50, West Valley (Yakima), Wash. 47

Lewis and Clark, Wash. 65, Moscow 56

Pendleton Red Lion Classic

Pasco, Wash. 71, Sandpoint 48

CROSS COUNTRY

FOOT LOCKER CHAMPIONSHIPS — WEST REGIONAL

at Walnut, Calif.

GIRLS

1. Makena Morley, Bigfork, Mont., 18:06; 2. Sarah Feeny, Ogden, Utah, 18:26; 3. Lucy Biles, Herriman, Utah, 18:56; 4. Samantha Ortega-Hufana, Santa Clarita, Calif., 19:03; 5. Sara Tsai, Eugene, Ore., 19:07; 6. Mikayla Malaspina, Caldwell, 19:12; 7. Anna Maxwell, Felton, Calif., 19:14; 8. Marlee Mitchell, South Jordan, Utah, 19:14; 9. Madelaine Criscione, Park City, Utah, 19:14; 10. Abigail Hong, Manhattan Beach, Calif., 19:14.

1. Matthew Maton, Bend, Ore., 15:39; 2. Johnathan Dressel, Colbert, Wash., 15:42; 3. Elijah Armstrong, Pocatello, 15:42; 4. Conner Mantz, Smithfield, Utah, 15:43; 5. Trevor Reinhart, Ross, Calif., 15:44; 6. Levi Thomet, Kodiak, Alaska, 15:45; 7. Kramer Morton, Sandy, Utah, 15:45; 8. Blair Hurlock, Tracy, Calif., 15:46; 9. Garrett Corcoran, Villa Park, Calif., 15:54; 10. Joseph Hardy, Seattle, Wash., 15:54.

Idaho Statesman is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service