Varsity Extra Scoreboard: Thursday, Oct. 31

November 1, 2013 

FOOTBALL

EAGLE 31, CAPITAL 28

Eagle 10 0 7 14-31

Capital 0 7 7 14-28

First Quarter

EAG-Ethan Lesterberg 27 field goal

EAG-Kam Lane 65 pass from J.T. Williams (Lesterberg kick)

Second Quarter

CAP-Alex Kingmixay 1 run (Colby Larsen kick)

Third Quarter

EAG-James Hull 25 pass from Williams (Lesterberg kick)

CAP-Conner Poulson 33 run (Larsen kick)

Fourth Quarter

EAG-Derek Jones 20 pass from Williams (Lesterberg kick)

CAP-Marcell King Jr. 28 pass from Poulson (Larsen kick)

EAG-Josh Labrador 13 run (Lesterberg kick)

CAP-Tarik Littlejohn 27 pass from Poulson (Larsen kick)

INDIVIDUAL STATISTICAL LEADERS

RUSHING - Eagle, Williams 28-232, Nick Wheeler 6-13, Colby Nyce 7-39, Hunter Floyd 5-27, Labrador 3-10. Capital, Poulson 17-96, Kingmixay 11-29, Jacob Foley 6-28, Isaiah Jackson 1-9, Tomas Idoeta 4-16.

PASSING - Eagle, Williams 10-21-1 238. Capital, Poulson 19-29-0 299.

RECEIVING - Eagle, Wheeler 2-30, Kade Eborall 1-27, Lane 2-67, Jones 3-46, Hull 2-68. Capital, Foley 4-37, Ian Kinkead 1-10, Littlejohn 4-102, King Jr. 9-122, Jackson 1-28.

STATE SCORES

Bonneville 44, Preston 25

Coeur d'Alene 31, Post Falls 14

Lake City 43, Lewiston 19

5A SIC

Conf. Overall

x-Capital 8-1 9-1

x-Rocky Mountain 7-1 8-1

x-Mountain View 6-2 6-2

x-Eagle 7-2 7-2

Timberline 4-4 4-4

Meridian 3-5 3-5

Borah 2-6 2-6

Centennial 2-6 2-6

Vallivue 1-7 2-7

Boise 1-7 1-7

x-denotes clinched playoff berth

Thursday's game

Eagle 31, Capital 28

Friday's games

Boise at Vallivue, 7 p.m.

Meridian at Mountain View, 7 p.m.

Rocky Mtn. at Timberline (DLP), 7 p.m.

Saturday's game

Centennial at Borah (DLP), 1 p.m.

END OF REGULAR SEASON

4A SIC

Conf. Overall

x-Bishop Kelly 7-0 8-0

x-Skyview 6-1 7-1

x-Kuna 6-2 6-2

Emmett 4-3 5-3

Nampa 3-4 3-5

Columbia 2-5 3-5

Caldwell 2-5 2-6

Middleton 1-6 1-7

Mountain Home 1-6 1-7

x-denotes clinched playoff berth

Friday's games

Nampa at Bishop Kelly, 7 p.m.

Caldwell at Emmett, 7 p.m.

Columbia at Skyview, 7 p.m.

Twin Falls at Kuna, 7 p.m.

Mountain Home at Middleton, 7 p.m.

END OF REGULAR SEASON

3A STATE PLAYOFFS

THURSDAY'S GAMES

Sugar-Salem 40, Bear Lake 19

Shelley 52, American Falls 0

FRIDAY'S GAMES

Parma (3-5) at Gooding (6-2), 7 p.m.

Filer (2-6) at Homedale (7-1), 7 p.m.

SATURDAY'S GAMES

Fruitland (7-1) at Buhl (2-6), 1 p.m.

Teton (6-2) at Snake River (7-2), 3 p.m.

2A STATE PLAYOFFS

THURSDAY'S GAMES

N. Fremont 28, Aberdeen 14

Firth 37, Oakley 6

FRIDAY'S GAMES

Salmon (4-4) at West Side (7-1), 6 p.m.

Nampa Christian (3-5) at Grangeville (6-2), 7 p.m. MT

Declo (6-2) at Melba (5-3), 7 p.m.

Soda Springs (5-3) at Wendell (7-1), 7 p.m.

SATURDAY'S GAMES

St. Maries (2-5) vs. Cole Valley (8-0) at Meridian High, 1 p.m.

New Plymouth (4-4) at Orofino (7-1), 2 p.m. MT

1A DIVISION I STATE PLAYOFFS

THURSDAY'S GAMES

Hagerman 46, Butte County 0 (ended in second quarter by mercy rule)

FRIDAY'S GAMES

Rimrock (1-7) at Challis (6-2), 7 p.m.

Raft River (6-2) at Notus (5-3), 7 p.m.

Murtaugh (4-4) at Idaho City (4-4), 7 p.m.

1A DIVISION II

Conf. Overall

X-Salmon River 6-0 9-0

Council 4-1 6-2

Horseshoe Bend 4-2 6-3

Garden Valley 3-3 5-3

Wilder 2-4 4-4

Cascade 1-5 1-7

Tri-Valley 0-5 1-7

x-denotes clinched playoff berth

[0x14]Tri-Valley at Council, 7 p.m.

END OF REGULAR SEASON

5A SIC STATISTICAL LEADERS

Through Oct. 25

Team Offense

Rush Pass Total YPG PPG

Rocky Mtn. 2820 2169 4989 554 50.3

Capital 2541 1719 4260 473 46.9

Eagle 2623 1167 3790 474 38.6

Mtn. View 2429 1224 3653 457 37.9

Borah 1123 1855 2978 372 27.1

Vallivue 2482 682 3164 352 23.9

Centennial 1901 943 2844 356 22.3

Boise 666 2309 2975 372 21.6

Meridian 1479 1175 2654 332 21.4

Timberline 1419 1464 2883 360 20.9

Team Defense

Rush Pass Total YPG PPG

Capital 1471 1175 2646 294 19.6

Eagle 1822 1219 3041 380 20.1

Rocky Mtn. 1400 1598 2998 375 24.0

Mtn. View 1400 1501 2901 363 26.1

Timberline 1393 1374 2767 346 27.1

Centennial 1601 1553 3154 394 34.8

Vallivue 1841 1646 3487 387 37.2

Meridian 1735 1879 3614 452 37.5

Borah 2599 1248 3847 481 39.3

Boise 2853 1496 4349 544 41.6

Passing

Att Cmp Tot TD Int

Cox, Boise 319 189 2200 21 12

Bradshaw, RM 206 131 2106 24 6

Skinner, Borah 247 150 1844 20 11

Poulson, Capital 187 137 1686 20 2

Stefanic, Timb. 203 100 1437 10 13

Turner, MV 170 81 1224 10 4

Stout, Meridian 193 92 1153 6 8

Williams, Eagle 89 57 907 12 2

Bell, Centennial 103 47 748 5 6

LaFollette, Vallivue 75 38 605 4 2

Rushing

Att Yds YPC TD

Buss, Mtn. View 199 1605 8.07 20

Stout, Meridian 138 1069 7.75 12

Gamble, Vallivue 181 966 5.34 11

Crimmins, RM 136 908 6.68 20

Poulson, Capital 127 776 6.11 12

Kingmixay, Capital 69 733 10.62 8

Niederer, Borah 101 706 6.99 5

Bradshaw, RM 70 666 9.51 5

Zimmerman, Timb. 93 653 7.02 4

Phanmaha, Timb. 121 627 5.18 3

Receiving

Rec. Yds Avg TD

Mayne, Boise 57 875 15.35 11

Nawahine, RM 34 778 22.88 5

Rowe, Boise 64 672 10.50 6

Littlejohn, Capital 41 658 16.05 9

Bilger, Borah 39 586 15.03 8

Amundsen, Timb. 33 537 16.27 4

Knight, RM 27 526 19.48 8

Castillo, Vallivue 25 513 20.52 5

Murkle, Centennial 25 502 20.08 2

Dennis, Borah 42 495 11.79 3

Interceptions

No.

White, Mtn. View 6

Pearson, Capital 5

Johnson, Rocky Mtn. 4

Frost, Meridian 4

Krueger, Timberline 3

Nawahine, Rocky Mtn. 3

Stout, Meridian 3

Littlejohn, Capital 3

Sacks

No.

Oliver, Rocky Mtn. 4

Wagner, Timberline 4

Callis, Rocky Mtn. 3.5

Turlington, Mtn. View 3.5

Albarran, Mtn. View 3

Di Lulo, Boise 3

Johnson, Rocky Mtn. 3

Kennedy, Boise 3

Semons, Eagle 3

Tenorio, Capital 3

Thorell, Capital 3

Orr, Mtn. View 2.5

Romjin, Rocky Mtn. 2.5

Wilson, Mtn. View 2.5

NOTE: These statistics are compiled using information provided by 5A SIC coaches. Eagle's team stats are updated, but the Mustangs' individual stats are missing last week's game.

4A SIC STATISTICAL LEADERS

Through Oct. 25

Team Offense

Rush Pass Total YPG PPG

Skyview 1628 2143 3771 471 42.5

Bishop Kelly 1544 1436 2980 373 39.0

Kuna 1633 1340 2973 425 36.3

Columbia NA NA NA NA 21.9

Caldwell 801 299 1100 275 21.0

Emmett 1493 526 2019 288 19.4

Nampa 1207 716 1923 240 16.6

Middleton 1509 733 2242 280 14.6

Mtn. Home 890 681 1571 262 13.3

Team Defense

Rush Pass Total YPG PPG

Bishop Kelly 973 683 1656 207 9.4

Skyview 839 943 1782 223 13.5

Emmett 855 727 1582 226 13.6

Kuna NA NA NA NA 17.4

Nampa 2135 1202 3337 417 25.3

Middleton 1490 963 2453 307 29.3

Caldwell NA NA NA NA 33.6

Mtn. Home 884 612 1496 249 34.1

Columbia NA NA NA NA 35.8

Passing

Att Cmp Tot Int TD

Marin, Skyview 213 146 2106 4 26

Ogata, BK 120 79 1239 4 12

Ruwe, Kuna 120 76 1210 4 8

Cobos, MH 103 63 652 7 3

Forsberg, Nampa 121 47 501 8 5

Skinner, Middleton 60 25 458 1 4

Garz, Emmett 76 31 388 3 3

Bennett, Middleton 31 16 275 2 2

Horsewood, Cald. 51 19 246 2 1

Torres-Moore, Nam. 24 15 200 0 1

Rushing

Att Yds YPC TD

Smith, Emmett 158 1006 6.37 11

Pryor, Skyview 144 963 6.69 15

Trautman, Kuna 91 887 9.75 13

Skinner, Middleton 155 835 5.39 5

Eckstrom, MH 116 691 5.96 7

Mello, Bishop Kelly 95 574 6.04 10

Greene, Bishop Kelly 61 546 8.95 9

Vallejo, Nampa 109 404 3.71 3

Forsberg, Nampa 60 382 6.37 1

Marin, Skyview 70 188 2.69 0

Receiving

Rec. Yds Avg TD

Miller, Skyview 51 792 15.53 10

Graves, Skyview 29 549 18.93 9

Hyde, Skyview 33 392 11.88 5

Meyers, Bishop Kelly 26 356 13.69 2

Trautman, Kuna 20 348 17.40 2

Hull, Nampa 29 333 11.48 3

Hundley, Emmett 17 319 18.76 1

Johnson, Kuna 20 318 15.90 3

Whitfield, MH 17 262 15.41 1

Bertrand, Skyview 15 190 12.67 2

Interceptions

No. Yds.

Graves, Skyview 5 49

Smith, Skyview 4 54

Lodge, Bishop Kelly 3 56

Horsewood, Caldwell 2 13

Hundley, Emmett 2 17

Sessions, Mountain Home 2 8

Weitz, Caldwell 2 0

Young, Skyview 2 9

Sacks

No. Yds.

Mallet, Bishop Kelly 10 -56

Hyde, Emmett 5 -50.5

Haynes, Skyview 4 -48

Tongamoa, Skyview 4 -35

Rodriguez, Mountain Home 4 -19

Spagnolo, Mountain Home 4 -18

Roberts, Skyview 3.5 -42

Fery, Bishop Kelly 3.5 -18

Heck, Emmett 3 -22

Korell, Emmett 3 -22

NOTE: These statistics are compiled using information provided by 4A SIC coaches. Kuna and Emmett stats are through seven games, Mountain Home's through six and Caldwell's through four. Columbia did not provide stats.

STATE VOLLEYBALL

All times listed are Mountain

5A TOURNAMENT

at Post Falls High

FRIDAY

Match 1: Timberline (29-4) vs. Boise (14-10), 9 a.m.

Match 2: Idaho Falls (23-12) vs. Rocky Mountain (27-8), 11 a.m.

Match 3: Lewiston (31-1) vs. Vallivue (28-6), 9 a.m.

Match 4: Lake City (22-8) vs. Madison (24-15), 11 a.m.

Elimination matches

Match 5: Loser 1 vs. Loser 2, 2 p.m.

Match 6: Loser 3 vs. Loser 4, 2 p.m.

Winners' bracket

Match 7: Winner 1 vs. Winner 2, 4 p.m.

Match 8: Winner 3 vs. Winner 4, 4 p.m.

Elimination matches

Match 9: Winner 5 vs. Loser 8, 7 p.m.

Match 10: Winner 6 vs. Loser 7, 7 p.m.

SATURDAY

Elimination match

Match 11: Winner 9 vs. Winner 10, 10 a.m.

Semifinals

Match 12: Winner 7 vs. Winner 8, noon

Match 13: Winner 11 vs. Loser 12, 2 p.m. (loser finishes third)

Championship

Match 14: Winner 12 vs. Winner 13, 4 p.m. (an if-necessary match will be played at 6 p.m.)

4A TOURNAMENT

at Lake City High

FRIDAY

Match 1: Century (38-4) vs. Middleton (9-7), 9 a.m.

Match 2: Skyview (39-2) vs. Canyon Ridge, 11 a.m.

Match 3: Sandpoint (23-11) vs. Bishop Kelly (31-8), 9 a.m.

Match 4: Twin Falls vs. Bonneville (31-6), 11 a.m.

Elimination matches

Match 5: Loser 1 vs. Loser 2, 2 p.m.

Match 6: Loser 3 vs. Loser 4, 2 p.m.

Winners' bracket

Match 7: Winner 1 vs. Winner 2, 4 p.m.

Match 8: Winner 3 vs. Winner 4, 4 p.m.

Elimination matches

Match 9: Winner 5 vs. Loser 8, 7 p.m.

Match 10: Winner 6 vs. Loser 7, 7 p.m.

SATURDAY

Elimination match

Match 11: Winner 9 vs. Winner 10, 10 a.m.

Semifinals

Match 12: Winner 7 vs. Winner 8, noon

Match 13: Winner 11 vs. Loser 12, 2 p.m. (loser finishes third)

Championship

Match 14: Winner 12 vs. Winner 13, 4 p.m. (an if-necessary match will be played at 6 p.m.)

3A TOURNAMENT

at Coeur d'Alene High

FRIDAY

Match 1: Snake River vs. Fruitland (28-9), 9 a.m.

Match 2: Filer vs. Shelley (19-17), 11 a.m.

Match 3: Sugar-Salem vs. Priest River (12-5), 9 a.m.

Match 4: Parma vs. Buhl, 11 a.m.

Elimination matches

Match 5: Loser 1 vs. Loser 2, 2 p.m.

Match 6: Loser 3 vs. Loser 4, 2 p.m.

Winners' bracket

Match 7: Winner 1 vs. Winner 2, 4 p.m.

Match 8: Winner 3 vs. Winner 4, 4 p.m.

Elimination matches

Match 9: Winner 5 vs. Loser 8, 7 p.m.

Match 10: Winner 6 vs. Loser 7, 7 p.m.

SATURDAY

Elimination match

Match 11: Winner 9 vs. Winner 10, 10 a.m.

Semifinals

Match 12: Winner 7 vs. Winner 8, noon

Match 13: Winner 11 vs. Loser 12, 2 p.m. (loser finishes third)

Championship

Match 14: Winner 12 vs. Winner 13, 4 p.m. (an if-necessary match will be played at 6 p.m.)

2A TOURNAMENT

at Lakeland High

FRIDAY

Match 1: Nampa Christian (12-5) vs. North Fremont, 9 a.m.

Match 2: Firth (25-5) vs. Malad, 11 a.m.

Match 3: Orofino (14-4) vs. Cole Valley Christian (13-1), 9 a.m.

Match 4: Declo vs. Melba, 11 a.m.

Elimination matches

Match 5: Loser 1 vs. Loser 2, 2 p.m.

Match 6: Loser 3 vs. Loser 4, 2 p.m.

Winners' bracket

Match 7: Winner 1 vs. Winner 2, 4 p.m.

Match 8: Winner 3 vs. Winner 4, 4 p.m.

Elimination matches

Match 9: Winner 5 vs. Loser 8, 7 p.m.

Match 10: Winner 6 vs. Loser 7, 7 p.m.

SATURDAY

Elimination match

Match 11: Winner 9 vs. Winner 10, 10 a.m.

Semifinals

Match 12: Winner 7 vs. Winner 8, noon

Match 13: Winner 11 vs. Loser 12, 2 p.m. (loser finishes third)

Championship

Match 14: Winner 12 vs. Winner 13, 4 p.m. (an if-necessary match will be played at 6 p.m.)

1A DIVISION I TOURNAMENT

at Lewis-Clark State College, Lewiston

FRIDAY

Match 1: Genesee vs. Butte County, 9 a.m.

Match 2: Liberty Charter (20-3) vs. Troy, 11 a.m.

Match 3: Hagerman (20-1) vs. Compass Honors, 9 a.m.

Match 4: Wallace (7-8) vs. Idaho City, 11 a.m.

Elimination matches

Match 5: Loser 1 vs. Loser 2, 2 p.m.

Match 6: Loser 3 vs. Loser 4, 2 p.m.

Winners' bracket

Match 7: Winner 1 vs. Winner 2, 4 p.m.

Match 8: Winner 3 vs. Winner 4, 4 p.m.

Elimination matches

Match 9: Winner 5 vs. Loser 8, 7 p.m.

Match 10: Winner 6 vs. Loser 7, 7 p.m.

SATURDAY

Elimination match

Match 11: Winner 9 vs. Winner 10, 10 a.m.

Semifinals

Match 12: Winner 7 vs. Winner 8, noon

Match 13: Winner 11 vs. Loser 12, 2 p.m. (loser finishes third)

Championship

Match 14: Winner 12 vs. Winner 13, 4 p.m. (an if-necessary match will be played at 6 p.m.)

1A DIVISION II TOURNAMENT

at Lewiston High

FRIDAY

Match 1: Kendrick vs. Horseshoe Bend (22-6), 9 a.m.

Match 2: Mackay vs. Nezperce, 11 a.m.

Match 3: Lighthouse Christian vs. Rockland, 9 a.m.

Match 4: Tri-Valley (26-3) vs. Camas County, 11 a.m.

Elimination matches

Match 5: Loser 1 vs. Loser 2, 2 p.m.

Match 6: Loser 3 vs. Loser 4, 2 p.m.

Winners' bracket

Match 7: Winner 1 vs. Winner 2, 4 p.m.

Match 8: Winner 3 vs. Winner 4, 4 p.m.

Elimination matches

Match 9: Winner 5 vs. Loser 8, 7 p.m.

Match 10: Winner 6 vs. Loser 7, 7 p.m.

SATURDAY

Elimination match

Match 11: Winner 9 vs. Winner 10, 10 a.m.

Semifinals

Match 12: Winner 7 vs. Winner 8, noon

Match 13: Winner 11 vs. Loser 12, 2 p.m. (loser finishes third)

Championship

Match 14: Winner 12 vs. Winner 13, 4 p.m. (an if-necessary match will be played at 6 p.m.)

CROSS COUNTRY

STATE MEET

SATURDAY

at Freeman Park, Idaho Falls

Order of events: 4A girls 11 a.m.; 5A girls 11:30 a.m.; 4A boys noon; 5A boys 12:30 p.m.; 2A girls 1 p.m.; 3A girls 1:30 p.m.; 2A boys 2 p.m.; 3A boys 2:30 p.m. (race times are approximate)

Idaho Statesman is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service