Varsity Extra Scoreboard: Friday, Oct. 11

October 12, 2013 

FOOTBALL

5A SIC

Conf. Overall

Capital 6-0 7-0

Rocky Mountain 5-1 6-1

Eagle 5-1 5-1

Mountain View 4-2 4-2

Timberline 3-3 3-3

Borah 2-4 2-4

Centennial 2-4 2-4

Vallivue 1-5 2-5

Boise 1-5 1-5

Meridian 1-5 1-5

Thursday’s game

Meridian 14, Timberline 0

Friday’s games

Capital 50, Boise 14

Vallivue 40, Borah 14

Mountain View 35, Centennial 0

Rocky Mountain 37, Eagle 27

Thursday, Oct. 17

Borah at Capital (DLP), 7 p.m.

Friday, Oct. 18

Timberline at Boise (DLP), 7 p.m.

Centennial at Rocky Mountain, 7 p.m.

Mountain View at Eagle, 7 p.m.

Vallivue at Meridian, 7 p.m.

4A SIC

Conf. Overall

Bishop Kelly 5-0 6-0

Skyview 4-1 5-1

Kuna 4-2 4-2

Emmett 3-3 4-3

Nampa 3-2 3-3

Columbia 2-3 3-3

Caldwell 1-3 1-4

Mountain Home 1-5 1-6

Middleton 0-4 0-5

Friday’s games

Bishop Kelly 56, Mountain Home 0

Skyview 66, Caldwell 20

Kuna 14, Emmett 6

Nampa 33, Middleton 24

Monday’s game

Middleton at Caldwell, 6 p.m. (completion of postponement)

Friday, Oct. 18

Bishop Kelly at Middleton, 7 p.m.

Kuna at Caldwell, 7 p.m.

Emmett at Columbia, 7 p.m.

Skyview at Nampa, 7 p.m.

3A SRV

Conf. Overall

Homedale 3-0 5-1

Fruitland 2-1 6-1

Weiser 1-1 2-4

Parma 0-2 1-5

Payette 0-2 1-5

Friday’s games

Homedale 34, Fruitland 12

Weiser 14, Payette 9

Friday, Oct. 18

Fruitland at Weiser, 7 p.m.

Gooding at Homedale, 7 p.m.

Payette at Parma, 7 p.m.

2A WIC

Conf. Overall

Cole Valley 3-0 6-0

New Plymouth 3-0 4-2

Melba 2-1 4-2

Marsing 1-2 4-2

Nampa Christian 0-3 1-5

McCall-Donnelly 0-3 0-6

Friday’s games

Cole Valley 43, Nampa Christian 28

New Plymouth 41, Marsing 6

Melba 53, McCall-Donnelly 7

Friday, Oct. 18

Cole Valley at McCall-Donnelly, 7 p.m.

Nampa Christian at Marsing, 7 p.m.

Melba at New Plymouth, 7 p.m.

1A DIVISION I

Conf. Overall

Idaho City 1-0 2-4

Rimrock 1-0 1-5

Notus 0-1 3-3

Greenleaf 0-1 1-3

Friday’s games

Rimrock 26, Greenleaf 24

Idaho City 44, Notus 32

Friday, Oct. 18

Greenleaf at Idaho City, 7 p.m.

Rimrock at Notus, 7 p.m.

1A DIVISION II

Conf. Overall

Salmon River 4-0 7-0

Council 2-1 4-2

Garden Valley 3-1 5-1

Horseshoe Bend 2-2 4-3

Wilder 2-3 4-3

Tri-Valley 0-3 1-5

Cascade 0-3 0-5

Friday’s games

Salmon River 50, Council 0

Garden Valley 38, Wilder 36

Lighthouse Christian 46, Horseshoe Bend 0

Cascade at Tri-Valley, no report

Friday, Oct. 18

Horseshoe Bend at Cascade, 3:30 p.m.

Wilder at Council, 7 p.m.

Garden Valley at Salmon River, 7 p.m.

ROCKY MOUNTAIN 37, EAGLE 27

Eagle 0 14 0 13—27

Rocky Mtn. 15 14 0 8—37

First Quarter

RM — Jake Knight 12 pass from Riley Bradshaw (Korby Compton kick)

RM — Kekoa Nawahine 38 pass from Bradshaw (Elijiah Armstrong pass from Bradshaw)

Second Quarter

EAG — Bucky Schrader 1 run (Ethan Lesterberg kick)

RM — Jason Crimmins 3 run (pass fail)

EAG — J.T. Williams 2 run (Lesterberg kick)

RM — Armstrong 29 pass from Bradshaw (Conner Corpus pass from Bradshaw)

Fourth Quarter

RM — Knight 67 pass from Bradshaw (Knight pass from Bradshaw)

EAG — Nick Wheeler 8 run (kick fail)

EAG — Hunter Floyd 1 run (Lesterberg kick)

INDIVIDUAL STATISTICAL LEADERS

RUSHING — Eagle, Williams 22-125, Schrader 16-73, Floyd 9-44, Wheeler 9-68, Josh Labrador 4-13, Josh Crosgrove 2-34. Rocky Mountain, Bradshaw 6-35, Nawahine 4-31, Jake Roper 11-91, Crimmins 15-56.

PASSING — Eagle, Williams 7-15-1 42. Rocky Mountain, Bradshaw 15-23-1 229.

RECEIVING — Eagle, Wheeler 1-14, Derek Jones 3-17, Kam Lane 1-4, Schrader 1-2, Kade Eborall 1-5. Rocky Mountain, Armstrong 4-44, Corpus 1-2, Nawahine 4-84, Compton 2-12, Devin Christian 1-11, Knight 4-76.

VALLIVUE 40, BORAH 14

Borah 0 7 0 7—14

Vallivue 7 26 0 7—40

First Quarter

VAL — Anthony Castillo 16 pass Layne LaFollette (LaFollette kick)

Second Quarter

VAL — Carey Loveland 7 run (kick failed)

VAL — LaFollette 1 run (Loveland pass from LaFollette)

BOR — Montana Bilger 3 pass from Cole Skinner (Joshua Szuch kick)

VAL — Tad Gamble 27 run (kick failed)

VAL — LaFollette 4 run (run failed)

Fourth Quarter

BOR — Trey Dennis 4 pass from Skinner (Szuck kick)

VAL — Gamble 1 run (LaFollette kick)

INDIVIDUAL STATISTICAL LEADERS

RUSHING — Borah, Karsten Niederer 8-35, Skinner 7-34, Connor Gray 1-(-5). Vallivue, Loveland 24-115, Gamble 19-107, Quentin Graff 13-90, LaFollette 15-52, Brandon Gaskins 1-2.

PASSING — Borah, Skinner 15-34-1 175, Gray 0-3-0 0. Vallivue, LaFollette 4-9-0 44.

RECEIVING — Borah, Dennis 6-83, Niederer 3-37, Trey Fields 3-25, Bilger 2-16, Jace Forrey 1-14. Vallivue, Castillo 3-41, Loveland 1-3.

CAPITAL 50, BOISE 14

Boise 0 14 0 0—14

Capital 7 22 21 0—50

First Quarter

CAP — Jacob Foley 34 pass from Conner Poulson (Colby Larsen kick).

Second Quarter

BOI — Cameron Mayne 17 pass from Tyler Cox (Kyle Di Lulo kick).

CAP — Poulson 48 run (Larsen kick).

CAP — Poulson 8 run (Larsen kick).

BOI — Skyler Rowe 9 pass from Cox (Di Lulo kick).

CAP — Tomas Idoeta 7 run (Poulson run).

Third Quarter

CAP — Alex Kingmixay 71 run (Larsen kick).

CAP — Tarik Littlejohn 11 pass from Poulson (Larsen kick).

CAP — Marcell King Jr. 7 pass from Poulson (Larsen kick).

INDIVIDUAL STATISTICAL LEADERS

RUSHING — Boise: Josu Bieter-Lete 12-48, Cox 11-9, Rowe 2-3, Sage Lords 3-(-5). Capital: Kingmixay 12-167, Poulson 17-125, Christian Blaser 2-53, Derrick Fontenot 12-45, Alex Spiegel 5-25, Idoeta 2-14, Isaiah Jackson 2-10, Sam Brixey 1-9, Littlejohn 1-3, Larsen 1-3.

PASSING — Boise: Cox 14-33-4 171. Capital: Poulson 13-18-1 147, Foley 1-1-0 32, Larsen 0-1-0 0, Blaser 1-1-0 1.

RECEIVING — Boise: Mayne 3-66, Rowe 5-57, Danny Moore 3-29, Jacob Kodanko 1-9, Drew Asaro 1-6, Michael Duke 1-4. Capital: Blake Dittman 2-53, Foley 2-37, Reece Ruzicka 1-28, Littlejohn 4-25, King Jr. 4-23, Jackson 1-13, Mokoma Musa 1-1.

MOUNTAIN VIEW 35, CENTENNIAL 0

Mtn. View 7 7 7 14—14

Centennial 0 0 0 0— 0

First Quarter

MV — Garrett Collingham 51 pass from Kai Turner (Isaac Dodd kick)

Second Quarter

MV — Asher Wilson 90 fumble return (Dodd kick)

Third Quarter

MV — Chayse Carson 10 pass from Turner (Dodd kick)

Fourth Quarter

MV — Nich Guzzetti 52 interception return (Dodd kick)

MV — Kole Goodwin 3 run (Dodd kick)

INDIVIDUAL STATISTICAL LEADERS

RUSHING — Mountain View, Josh Buss 12-122, Kenny Webster 2-10, Chance Smith 12-46, Turner 8-1, Marshall Pack 1-1, Adam Sisson 2-2, Goodwin 4-29, Collingham 1-7. Centennial, Sam Slusser 16-18, Blake Bell 9-47, Joey Gutierrez 4-9, Jace DeGrange 3-21, Joe Murphy 1-1, Sam Harmon 1-0.

PASSING — Mountain View, Turner 10-19-0 116, Collingham 0-1-1 0. Centennial, Bell 3-8-1 37, Sean Coffey 1-4-1 15, DeGrange 0-4-0 0.

RECEIVING — Mountain View, Collingham 3-75, Buss 2-14, Webster 3-28, Ryan Haun 1-2, Carson 1-10. Centennial, Ryan Murkle 1-15, Bennie Miller 3-37.

BISHOP KELLY 56, MOUNTAIN HOME 0

Bishop Kelly 21 21 14 0—56

Mtn. Home 0 0 0 0— 0

First Quarter

BK — Mark Greene 14 run (Dane Gooch kick)

BK — Matt Mello 3 run (Gooch kick)

BK — Turner Simmons 36 pass from Tyler Allumbaugh (Gooch kick)

Second Quarter

BK — Will Heffner 9 pass from Allumbaugh (Gooch kick)

BK — Cole Oliver 17 run (Gooch kick)

BK — Mello 8 run (Gooch kick)

Third Quarter

BK — Nick Kuzio 1 run (Gooch kick)

BK — Mark Greene 5 run (Gooch kick)

INDIVIDUAL STATISTICAL LEADERS

RUSHING — Bishop Kelly, Allumbaugh 4-15, Mello 12-113, Greene 10-103, Oliver 1-17, Simmons 2-31, Kuzio 2-4, Ben Shalz 5-(-6), James Morell 3-(-2). Mountain Home, Ryan Eckstrom 22-79, Jessie Cobos 9-(-22), Michael Knapp 5-28, Jordan Pendleton 1-(-12), Jacob Ryan 1-(-1), team 3-(-2).

PASSING — Bishop Kelly, Allumbaugh 9-14-1 145, No. 13 1-1-0 10. Mountain Home, Cobos 4-8-2 23, No. 18 0-1-1 0.

RECEIVING — Bishop Kelly, Spencer King 1-30, Luke Meyers 1-17, Simmons 2-53, Heffner 2-20, Mello 1-4, James Zimmerman 2-21, Aaron Asaro 1-10. Mountain Home, Eckstrom 1-4, Pendleton 1-7, team 2-12.

KUNA 14, EMMETT 6

Emmett 0 6 0 0—6

Kuna 0 7 7 0—14

Second Quarter

EMM — Nathan Hundley 78 pass from Daniel Garz (kick failed)

KUN — Spencer Trautman 56 run (Stone Wilson kick)

Third Quarter

KUN — Trautman 1 run (Wilson kick)

INDIVIDUAL STATISTICAL LEADERS

RUSHING — Emmett, Mason Farnsworth 10-111, Wyatt Smith 21-75. Kuna, Trautman 10-122, Jacob Kellogg 10-49.

PASSING — Emmett, Garz 4-14-0 98. Kuna, Ben Ruwe 7-13-0 112.

RECEIVING — Emmett, Hundley 3-92, Yancey Hyde 1-6. Kuna, Jake Johnson 2-39, Kellogg 2-40, Trautman 3-43.

NAMPA 33, MIDDLETON 24

Nampa 0 13 13 7—33

Middleton 8 8 0 8—24

First Quarter

MID—Jake Skinner 8 run (Skinner run)

Second Quarter

MID—Skinner 1 run (Grady Payne pass from Skinner)

NAM—Nathaniel Vallejo 2 run (pass failed)

NAM—Jake Hull 36 pass from Brandon Forsberg (Jon Gomez kick)

Third Quarter

NAM—Leo Garcia 85 kick return (kick failed)

NAM—Hull 10 pass from Forsberg (Gomez kick)

Fourth Quarter

NAM—Keenan Wilcox 10 run (Gomez kick)

MID—Travis White 22 pass from Skinner (Kory Peterman pass from Hayden Bennett)

INDIVIDUAL STATISTICAL LEADERS

RUSHING — Nampa, Forsberg 10-38, Vallejo 11-23, Wilcox 14-99. Middleton, Skinner 27-127, Payne 8-50, Caleb Harrel 3-29, Peterman 4-18, Dylan Grubaugh 3-11, Hayden Bennett 5-(-22), Aedan Blazina 1-6.

PASSING — Nampa, Forsberg 9-14 133. Middleton, Skinner 6-13 122. Bennet 2-3 15.

RECEIVING — Nampa, Hull 6-89, Wilcox 1-24, Garcia 2-20. Middleton, Payne 1-3, Pierce Scott 1-19, White 3-67, Skinner 1-12, Peterman 1-3, Keith Meyers 1-31.

HOMEDALE 34, FRUITLAND 12

Homedale 0 20 14 0—34

Fruitland 6 0 0 6—12

First Quarter

FRU — Josh Rhinehart 31 pass from Jerred Seamons (kick failed)

Second Quarter

HOM — Bryan Johnson 37 interception return (Jovan Cornejo kick)

HOM — Talon Freelove 73 fumble return (kick failed)

HOM — Lawsen Matteson 1 run (Cornejo kick)

Third Quarter

HOM — Lane Sale 10 pass from Matteson (Cornejo kick)

HOM — Sale 3 pass from Matteson (Cornejo kick)

Fourth Quarter

FRU — Ryan Rule 3 run (run failed)

INDIVIDUAL STATISTICAL LEADERS

RUSHING — Homedale, Josh Tolmie 28-110, Matteson 5-4. Fruitland, Rule 14-119, Austin Stelling 17-84, Ryan Phillips 2-36, Chase Fiddler 11-31, Cody Bumgarner 3-25, Tyler Shipp 2-2, Seamons 6-(-7).

PASSING — Homedale, Matteson 9-17-0 108. Fruitland, Seamons 2-7-2 54.

RECEIVING — Homedale, Freelove 3-45, Sale 3-29, Jakobee Osborn 1-21, Nathan Leslie 2-13. Fruitland, Rhinehart 1-31, Mike O’Dell 1-23.

SALMON RIVER 50, COUNCIL 0

Salmon River 30 20 x x—50

Council 0 0 x x— 0

First Quarter

SR — Leighton Vander Esch 70 fumble recovery (pass failed)

SR — Terrun Zolman 5 pass from Vander Esch (Jimmy Shepherd pass from Vander Esch)

SR — Vander Esch 2 run (Shepherd run)

SR — Shepherd 23 pass from Vander Esch (McCoy Hale run)

Second Quarter

SR — Zolman 27 pass from Vander Esch (pass failed)

SR — Hale 61 pass from Vander Esch (Payton Herzig pass from Vander Esch)

SR — Brant Baugh 21 run (pass failed)

INDIVIDUAL STATISTICAL LEADERS

RUSHING — Salmon River, Vander Esch 3-75, Baugh 1-21, Shepherd 3-20. Council, stats not provided.

PASSING — Salmon River, Vander Esch 9-12-0 156, Tucker Boyd 1-1-0 10. Council, stats not provided.

RECEIVING — Salmon River, Hale 1-61, Shepherd 4-51, Zolman 3-41, Beau’d Hopkins 1-10. Council, stats not provided.

STATE SCORES

Aberdeen 24, Soda Springs 21

Bear Lake 40, Marsh Valley 14

Blackfoot 24, Hillcrest 6

Burley 35, Kimberly 13

Butte County 46, Shoshone 0

Camas County 25, Clark County 18

Canyon Ridge 32, Buhl 21

Carey 62, Castleford 26

Century 31, Jerome 7

Challis 58, Murtaugh 46

Clark Fork 54, Mullan 34

Colville, Wash. 35, Lakeland 31

Deary 58, Timberline-Weippe 12

Declo 43, Valley 12

Firth 41, Salmon 40

Genesee 47, Potlatch 0

Gooding 77, Filer 12

Grangeville 49, St. Maries 0

Hagerman 58, Grace 8

Highland 61, Skyline 14

Kootenai 46, Lakeside 0

Lake City 70, Sandpoint 30

Lewis County 44, Kendrick 38

Lewiston 17, Moscow 12

Mackay 30, Rockland 28

Minico 13, Preston 12

Orofino 48, Colfax, Wash. 6

Post Falls 37, Hanford, Wash. 6

Prairie 46, Kamiah 0

Raft River 46, N. Gem 0

Ririe 36, W. Jefferson 22

Shelley 27, Sugar-Salem 8

Snake River 42, American Falls 0

Teton 42, South Fremont 22

Timberlake 50, Bonners Ferry 13

Troy 47, Clearwater Valley 0

Twin Falls 49, Wood River 14

Wendell def. Glenns Ferry, forfeit

West Side 51, Malad 34

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Richfield vs. Dietrich, ccd.

GIRLS SOCCER

MERIDIAN 2, CAPITAL 1

Capital — Courtney Cobler 1 goal. Goalkeeper: Emilie Eckhart 11 saves.

Meridian — Jaynee Taufoou 1 goal; Jackie Brown 1 goal; Nicole Winter 1 assist. Goalkeeper: Domenique Banta 3 saves.

BORAH 6, VALLIVUE 0

Vallivue — Goalkeeper: Claire Otero 9 saves.

Borah — Kate Murray 3 goals, 1 assist; Emiley Schoonover 1 goal, 1 assist; Rachael Schoonover 1 goal, 2 assists; Bethany Forst 1 goal. Goalkeeper: Ashlyn Englehorn 3 saves.

5A DISTRICT THREE TOURNAMENT

FRIDAY

Play-in games

at Meridian High

Borah 6, Vallivue 0

at East Junior High

Meridian 2, Capital 1

SATURDAY

First round

at East Junior High

Game 3: Boise (13-1-1) vs. Meridian (4-6-5), noon

Game 5: Rocky Mountain (12-1-2) vs. Borah (5-7-3), 2 p.m.

at Meridian High

Game 4: Mountain View (7-7-0) vs. Timberline (10-2-2), noon

Game 6: Eagle (7-5-2) vs. Centennial (5-5-3), 2 p.m.

MONDAY

Elimination games

at Meridian High

Game 7: Loser 3 vs. Loser 4, 5 p.m.

Game 8: Loser 5 vs. Loser 6, 6:45 p.m.

Semifinals

at East Junior High

Game 9: Winner 3 vs. Winner 4, 5 p.m. (winner to state)

Game 10: Winner 5 vs. Winner 6, 6:45 p.m. (winner to state)

TUESDAY

Third- and fourth-place games

at East Junior High

Game 11: Winner 7 vs. Loser 10, 5 p.m. (winner to state)

at Meridian High

Game 12: Winner 8 vs. Loser 9, 5 p.m. (winner to state)

WEDNESDAY

Championship

at Eagle High

Game 13: Winner 9 vs. Winner 10, 5 p.m. (both to state)

3A DISTRICT THREE TOURNAMENT

at Fruitland Middle School

SATURDAY

Game 1: McCall-Donnelly vs. Payette, 11 a.m.

Game 2: Fruitland vs. Weiser, 12:45 p.m.

MONDAY

Elimination game

Game 3: Loser 1 vs. Loser 2, 3 p.m.

Semifinal

Game 4: Winner 1 vs. Winner 2, 4:45 p.m.

TUESDAY

Semifinal

Game 5: Winner 3 vs. Loser 4, 4:30 p.m. (loser eliminated)

THURSDAY

Championship

Game 6: Winner 4 vs. Winner 5, 4:30 p.m. (an if-necessary game will be played at noon Saturday; winner to state, loser eliminated)

BOYS SOCCER

5A DISTRICT THREE TOURNAMENT

THURSDAY

Play-in games

at Eagle High

Rocky Mountain 4, Meridian 2

at Rocky Mountain High

Mountain View 4, Vallivue 3 (OT)

SATURDAY

First round

at Eagle High

Game 4: Timberline (8-6-0) vs. Borah (8-6-0), 1 p.m.

Game 5: Boise (12-1-2) vs. Rocky Mountain (8-8-1), 11 a.m.

at Rocky Mountain High

Game 3: Centennial (13-1-0) vs. Mountain View (5-9-1), 11 a.m.

Game 6: Eagle (9-5-1) vs. Capital (5-7-2), 1 p.m.

MONDAY

Elimination games

at Rocky Mountain High

Game 7: Loser 3 vs. Loser 4, 6 p.m.

Game 8: Loser 5 vs. Loser 6, 7:30 p.m.

Semifinals

at Eagle High

Game 9: Winner 3 vs. Winner 4, 6 p.m. (winner to state)

Game 10: Winner 5 vs. Winner 6, 7:30 p.m. (winner to state)

TUESDAY

Third- and fourth-place games

Game 11: Winner 7 vs. Loser 10, 6 p.m. (winner to state)

Game 12: Winner 8 vs. Loser 9, 7:30 p.m. (winner to state)

WEDNESDAY

Championship

at Eagle High

Game 13: Winner 9 vs. Winner 10, 7 p.m. (both to state)

4A DISTRICT THREE TOURNAMENT

at Columbia High

MONDAY

Game 1: Bishop Kelly vs. Kuna, 7 p.m.

Game 2: Skyview vs. Emmett, 5 p.m.

Game 3: Mountain Home vs. Nampa, 5 p.m.

Game 4: Caldwell vs. Middleton, 5 p.m.

TUESDAY

Elimination games

Game 5: Loser 1 vs. Loser 2, 5 p.m.

Game 6: Loser 3 vs. Loser 4, 5 p.m.

Semifinals

Game 7: Winner 1 vs. Winner 2, 5 p.m. (winner to state)

Game 8: Winner 3 vs. Winner 4, 5 p.m. (winner to state)

WEDNESDAY

Elimination games

Game 9: Winner 5 vs. Loser 8, 3 p.m.

Game 10: Winner 6 vs. Loser 7, 5 p.m.

THURSDAY

Third-place game

Game 11: Winner 9 vs. Winner 10, 3 p.m. (winner to state)

Championship

Game 12: Winner 7 vs. Winner 8, 5 p.m. (both to state)

3A DISTRICT THREE TOURNAMENT

at Payette High

SATURDAY

Game 1: Weiser vs. Payette, 11 a.m.

Game 2: Fruitland vs. McCall-Donnelly, 12:45 p.m.

MONDAY

Elimination game

Game 3: Loser 1 vs. Loser 2, 3 p.m.

Semifinal

Game 4: Winner 1 vs. Winner 2, 4:45 p.m.

TUESDAY

Semifinal

Game 5: Winner 3 vs. Loser 4, 4:30 p.m. (loser eliminated)

THURSDAY

Championship

Game 6: Winner 4 vs. Winner 5, 4:30 p.m. (an if-necessary game will be played at noon Saturday; winner to state, loser eliminated)

VOLLEYBALL

1A DIVISION I DISTRICT THREE TOURNAMENT

at Columbia High

TUESDAY

Match 1: Liberty Charter vs. Victory Charter, 5 p.m.

Match 2: Notus vs. Greenleaf, 5 p.m.

Match 3: Compass Honors vs. Rimrock, 6:30 p.m.

Match 4: Idaho City vs. Riverstone, 6:30 p.m.

Elimination games

Match 5: Loser 1 vs. Loser 2, 8 p.m.

Match 6: Loser 3 vs. Loser 4, 8 p.m.

THURSDAY, OCT. 17

Semifinals

Match 7: Winner 1 vs. Winner 2, 6:30 p.m. (winner to state)

Match 8: Winner 3 vs. Winner 4, 6:30 p.m. (winner to state)

Elimination games

Match 9: Winner 5 vs. Loser 8, 8 p.m.

Match 10: Winner 6 vs. Loser 7, 8 p.m.

THURSDAY, OCT. 24

Third-place game

Match 11: Winner 9 vs. Winner 10, 6 p.m. (winner to state play-in game vs. the District Four-Five-Six third-place team at 5 p.m. Saturday, Oct. 26, at Mountain Home Junior High)

Championship

Match 12: Winner 7 vs. Winner 8, 7:30 p.m. (both to state)

Idaho Statesman is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service