Varsity Extra Scoreboard: Monday, May 13

May 14, 2013 

GOLF5A STATE TOURNAMENT

at Lewiston Country Club

Girls

Individual leaders - 1. Gabby Barker, Vallivue, 70; 2. Amy Hasenoehrl, Lewiston, 75; 3. Lou Points, Eagle, 78; 4. Ryleigh Moore, RM, 80; 5. Carson Pickett, RM, 81.

Rocky Mountain (334) - Ryleigh Moore 80, Carson Pickett 81, Gabrielle Giesbrecht 82, Hannah Giesbrecht 91. Lewiston (350) - Amy Hasenoehrl 75, Sammi Jo Spring 83, Livi Grimoldby 97, Megan Milholland 97, Jenna Fuller 95. Eagle (361) - Lou Points 78, Hailey Spalding 88, Hayley Jordan 97, Anawae Lippincott 98. Vallivue (369) - Gabby Barker 70, Tori Morrison 94, Derricka Oliver 100, Sabrina Capell 105. Idaho Falls (384) - Yedin Lui 95, Hadley Hersh 90, Jackie Andreason 98, Brianna Thompson 101. Skyline (399) - Brooklyn Anderson 91, Alexi Rule 87, Katie Robinson 100, Haley Smith 121. Timberline (403) - Katie Cudworth 87, Maddi Barnett 91, Holly Hodges 96, Mayson Schaff 129. Lake City (436) - Elsa Goodsen 94, Kylie Skipper 100, Devyn Basham 116, Martina Smith 126. Post Falls (522) - Jayden Todhunter 129, Makayla Franks 140, Victoria Evans 127, Madison Dallen 126.

Boys

Individual leaders - 1. Ben Gleason, Lewiston, 70; 2. Aden Cowley, Eagle, 71; 3. Colby Dean, Eagle, 72; T4. Chris Carew, Eagle, 73; T4. Mark Brassey, Timberline, 73.

Eagle (290) - Colby Dean 72, Chris Carew 73, Josh Gliege 74, Aden Cowley 71, Graysen Huff 74. Lewiston (305) - Tyler MacMillan 77, Ben Gleason 70, Seth Miller 76, Lance Ruddell 82. Coeur d'Alene (305) - John Duffin 74, Michael Porter 76, Kyle Kaufman 79, Chase Lincoln 76. Boise (312) - Kyle Mitsunaga 75, Charlie Hughes 76, Jake Adkins 83, Eryk Broxson 78. Timberline (319) - Mark Brassey 73, Richard Hall 83, Sean Jones 80, Braedon Churchill 83. Hillcrest (320) - Andy Hess 74, Bentley Sayer 88, Spencer Bishop 80, Carson Biddulph 78. Post Falls (334) - Corey Beaver 84, Trevor Fedele 82, Kenny Dodge 81, Colton Serdahl 87. Capital (349) - Hayden Ritter 81, Millan Batra 82, Taylor Willey 96, Alex Betts 90, Josh DeWitt 96. Skyline (354) - Tristen Olson 90, Stockton Murdoch 78, Austin Guza 93, Dustin Taylor 93.

4A STATE TOURNAMENT

at University of Idaho GC, Moscow

Girls

Individual leaders - 1. Haley Nist, BK, 75; 2. Hannah Drake, Century, 78; 3. Sydney Lee, Twin Falls, 79; 4. Taylor Larsen, Bonneville, 86; T5. Kindall Murie, Bishop Kelly, 88; T5. Jessica Lyter, Emmett, 88.

Bishop Kelly (344) - Haley Nist 75, Kindall Murie 88, Abby Jorgensen 90, Bella Lundwig 91, Jennifer Wilson 91. Twin Falls (361) - Sydney Lee 79, Macy Urritia 98, Brynli Bartlett 89, Caryssa Leon 95. Century (378) - Hannah Drake 78, Nicole Blanchard 91, Delia Watne 100, Ivy Christopherson 109. Rigby (402) - Emma Pettingill 97, Audrey Lugar 99, Alyssa Miller 103, Airlee Arave 103. Middleton (403) - Madison Johnson 90, Janea Shuey 103, Maddie Schlader 93, Mihaela Karst 117. Skyview (407) - Libby Gropp 97, Jordyn Berg 97, Paige Rose 110, Makenna Aguilar 103.

Boys

Individual leaders - 1. Hunter Ostrum, Bishop Kelly, 72; 2. Alec Meyerhoeffer, Twin Falls, 73; T3. Alec Perkins, Twin Falls, 75; T3. Taylor Hopkins, Middleton; 5. Luke Vaarstra, Columbia 76.

Twin Falls (311) - Kyle Miley 82, Alec Perkins 75, Alec Meyerhoeffer 73, Connor Meyerhoeffer 81. Middleton (316) - Braxton Miller 82, Taylor Hopkins 75, Bryton Wood 82, Wyatt Kelley 77. Bishop Kelly (316) - Hunter Ostrum 72, Tyler Allumbaugh 81, Tim Skinner 85, Max Mallane 78. Columbia (321) - Greg Law 80, Luke Vaarstra 76, Caleb Preece 81, Steven Grow 84. Century (325) - Drew Carlson 78, Ian Carlson 80, Wyatt Holt 82, Kash Clinton 85. Canyon Ridge (350) - Braden Luper 86, Drew Schwarz 82, Troy Brown 86, Wreny Blick 96. Rigby (362) - Hayden Livingston 83, Kolton Schroeder 91, Clayton Iglinski 93, Wade Briggs 95. Lakeland (343) - Derek Bayley 82, Preston Roth 82, Hayden Nosworthy 93, Clayton Anderson 86.

3A STATE TOURNAMENT

at The Highlands GC, Post Falls

Girls

Individual leaders - 1. Kaceelyn Pouttu, Kellogg, 77; 2. Hannah Murdock, 81; T3. Evanann Woodcock, Weiser, 84; T3. Mercades de Young, Kellogg, 84; 5. Abigail McKinney, Fruitland, 87.

Kellogg (347) - Kaceelyn Pouttu 77, Jessi Gibbons 88, Mercades de Young 84, Payton McKinley 989. Marsh Valley (401) - Kayla Tillotson 105, Abby Davids 97, Alyssa Kingston 94, Maycee Belnap 105. Weiser (401) - Evanann Woodcock 84, Lindsey Hurd 97, Kate Rose Hamilton 112, Ashlee Mink 108. Fruitland (409) - Abigail McKinney 87, Ellie Nation 109, Abbie Pennecard 104, Elena Tipton 109. Shelley (421) - Hannah Howard 101, Abbie Huntsman 112, Shae Park 103, Erin Durbin 105. Kimberly (455) - Isa Hopkins 115, Kyra Palmer 112, Lauren Sigler 118, Jayden Stanger 110. American Falls (476) - McKenzie Garner 98, Charidee Perrmann 111, Janessa Bauer 135, Alexa Barrett 132.

Boys

Individual leaders - T1. Keifer Higham, Shelley, 74; T1. Jason Hathaway, Shelley, 74; T1. Cooper Felton, Buhl, 74; 4. Devin Long, Weiser, 75; 5. Jesse Lambert, Kellogg, 76.

Shelley (313) - Keifer Higham 74, Tyler Fredrickson 79, Jason Hathaway 74, Payson Erikson 86, Bracken Nelson 86. Buhl (322) - Kade Crossland 78, Kasey Crossland 80, Hayden Eckert 90, Cooper Felton 74. Filer (325) - Alex Dey 81, Jed Oyler 77, Tyler Brutke 88, Jacob Oyler 79. Weiser (332) - Clayton Zimmerman 88, Garrick Woods 81, Derrick Reyes 88, Devin Long 75. Homedale (338) - Reed Maggard 80, Hayden Krzesnik 85, Gabe Maurer 85, Cole Tweet 88. Kellogg (350) - Jesse Lambert 76, Dillon Stovern 95, Dylan Hendrix 80, Christian de Young 99. Snake River (361) - Collin Keller 82, Mason Watt 89, Kade Watt 86, Curtis Keller 104. Bear Lake (374) - Derek Weston 85, Tanner Ipsen 95, Kason Lewis 96, Taylor Golding 98. Bonners Ferry (411) - CJ Smith 93, Chris Jones 107, Lane Hittle 103, Mitchell Kramer 108.

2A STATE TOURNAMENT

at Circling Raven GC, Worley

Girls

Individual leaders - 1. Sierra Harr, Castleford, 70; 2. Megan Castledine, Nampa Christian, 89; 3. Brittany Born, McCall, 91; 4. April Beck, Aberdeen, 92; 5. Lacy Avera, New Plymouth, 96.

Aberdeen (427) - Whitney Whalen 117, Breanna Duffin 109, Hazel Pratt 109, April Beck 92.. McCall-Donnelly (428) - Brittany Born 91, Baylie Holsman 98, Sarah Spry 105, Savanah Summers 134.. Declo (443) - Rachel Webb 99, Luci Garner 110, Chloe Kidd 117, Allie Smyer 117. Valley (479) - Katie Buschorn 102, Kim Wilbanks 111, Kasey Lewis 127, Katryna Myers 139. Orofino (513) - Anna Grimaldo 109, Andrea Bonner 125, Frances Grimaldo 136, Ashley Frank 143. St. Maries (538) - McKenzie Rose 107, Arie Sands 149, Morgan Manful 142, Makenna Balbi 145. Salmon (556) - Bailey Hilton 118, Sage Howe 125, Moriah Barningham 179, Kaikoura Howe 134.

Boys

Individual leaders - 1. Jade Barney, Salmon, 75; T2. Tristen Coles, Ririe, 81; T2. Jaxon Archibald, Aberdeen, 81; T4. Zach Zollinger, Raft River, 82; T2. Caden Cook, Melba 82; T2. Zak Johnson, Nampa Christian, 82.

Nampa Christian (345) - Zak Johnson 82, Kaden Isaacson 84, Chris Simmons 85, Colby Guisasola 94. Valley (360) - Justin Johnson 83, Ben Taylor 86, Cole Lickley 95, Bryler Reed 96. Salmon (361) - Jade Barney 75, Blade Barney 86, Tucker Hamilton 94, Chase Bennett 106. Declo (366) - Boston Webb 86, Alex Leach 92, Jay Christopherson 94, Cameron Turner 94, Jace Garrad 109. St. Maries (375) - Gavin McCarter 87, Ryan McNulty 89, Connor Haeg 99, Hunter McGregor 103, David Burnett 100. Aberdeen (380) - Jaxon Archibald 81, Houston Whalen 95, Will Toevs 100, Austin Anderson 104, Kylan Feld 106. Hagerman (395) - Clint Clifford 91, Johan Stosten 96, Marcus Emerson 96, Dillon Hensley 112, Brandon Cris 118. Wallace (398) - Jason Waters 94, Josh Howard 98, Justin Bayer 101, Duncan Brain 105. Victory (404) - Bailey Calhoun 90, Sean Dodge 99, Josh Larson 104, Dennis Maw 111.

NOTE: Only the top four individual scorers count toward the team total.

BASEBALL

5A STATE TOURNAMENT

at Memorial Stadium

Thursday

Game 1: Highland (22-3) vs. Rocky Mountain (23-4), 10 a.m.

Game 2: Timberline (14-11) vs. Boise (15-10), 1 p.m.

Game 3: Madison (10-12) vs. Borah (17-8), 4:30 p.m.

Game 4: Coeur d'Alene (19-5) vs. Eagle (17-8), 7:15 p.m.

4A STATE TOURNAMENT

at Bishop Kelly High

Thursday

Game 1: Minico (19-7) vs. Emmett (13-13), 10 a.m.

Game 2: Skyview (16-7) vs. Blackfoot (15-9), 1 p.m.

Game 3: Moscow vs. Bishop Kelly (22-3), 4 p.m.

Game 4: Bonneville (23-0) vs. Twin Falls (20-7), 7 p.m.

3A STATE TOURNAMENT

at Fruitland High

Thursday

Game 1: Timberlake (14-7) vs. Kimberly (17-5-1), 10 a.m.

Game 2: Payette vs. Snake River (18-2), 1 p.m.

Game 3: Priest River (15-7) vs. South Fremont (13-10), 4 p.m.

Game 4: Bear Lake vs. Fruitland (21-3), 7 p.m.

2A STATE TOURNAMENT

at Rodeo Park, Nampa

Thursday

Game 1: St. Maries (16-2) vs. Melba, 10 a.m.

Game 2: Grangeville (18-6) vs. Malad, 1 p.m.

Game 3: Nampa Christian vs. Firth (13-11), 4 p.m.

Game 4: Wendell (10-15) vs. New Plymouth (21-1), 7 p.m.

1A STATE TOURNAMENT

at Wolfe Field, Caldwell

Potlatch, Horseshoe Bend, Notus and Troy advance to state. Schedule is TBD.

SOFTBALL

5A STATE TOURNAMENT

at Ramsey Park, Coeur d'Alene

Friday

Game 1: Highland (20-5) vs. Coeur d'Alene (19-8), 10 a.m.

Game 2: Eagle (24-1) vs. Centennial (12-13), noon

Game 3: Lake City (24-0) vs. Rocky Mountain (18-7), 10 a.m.

Game 4: Skyline (18-6) vs. Boise (18-7), noon

4A STATE TOURNAMENT

at Post Falls High

Game 1: Twin Falls vs. Skyview (19-6-1), 10 a.m.

Game 2: Bishop Kelly (17-5) vs. Century (15-9), noon

Game 3: Lakeland (15-8) vs. Kuna (15-7), 10 a.m.

Game 4: Blackfoot (21-1) vs. Canyon Ridge, noon

3A STATE TOURNAMENT

at Buhl High

Friday

Game 1: Bear Lake vs. Buhl, 9 a.m.

Game 2: Teton (18-1) vs. Homedale, 11 a.m.

Game 3: Filer vs. Shelley, 9 a.m.

Game 4: Fruitland vs. Timberlake (12-6), 11 a.m.

2A STATE TOURNAMENT

at Orofino High

Friday

Game 1: Malad vs. St. Maries (8-15), 9 a.m.

Game 2: West Jefferson (11-5-1) vs. McCall-Donnelly, 11 a.m.

Game 3: Orofino vs. New Plymouth, 9 a.m.

Game 4: Wendell (15-9) vs. Soda Springs, 11 a.m.

1A STATE TOURNAMENT

at Airport Park, Lewiston

Friday

Game 1: Prairie vs. Greenleaf, 1 p.m.

Game 2: Horseshoe Bend vs. Genesee, 1 p.m.

Elimination game

Game 3: Loser 1 vs. Loser 2, 4 p.m.

Semifinal

Game 4: Winner 1 vs. Winner 2, 4 p.m.

Saturday

Semifinal

Game 5: Winner 3 vs. Loser 4, 11 a.m.

Championship

Game 6: Winner 4 vs. Winner 5, 1 p.m. (an if-necessary game will be played at 3 p.m.)

TRACK AND FIELD

5A/4A STATE MEETS

at Eagle High

Friday: Field events begin at 11 a.m., running events begin at 3:30 p.m.

Saturday: Field events begin at 10 a.m., running events begin at 1 p.m.

3A/2A/1A STATE MEETS

at Middleton High

Friday: Field events begin at 9 a.m., running events begin at 3:30 p.m.

Saturday: Field events begin at 9 a.m., running events begin at 12:30 p.m.

TENNIS

5A STATE TOURNAMENT

Friday: Boys doubles (8 a.m., Timberline), girls doubles (9:30 a.m., Timberline), mixed doubles (11 a.m., Timberline). Girls singles at Julia Davis Park (8 a.m. top half of bracket, 9:30 a.m. botom half of bracket). Boys singles at Appleton Tennis Center (8 a.m. top half of bracket, 9:30 a.m. bottom half of bracket).

Saturday: Matches start at 8 a.m. at Timberline (all doubles, boys singles), East Junior High (girls singles, boys singles). Championship finals are set for 2 p.m. at Appleton Tennis Center.

4A STATE TOURNAMENT

Friday: Boys singles (8 a.m., Boise Racquet & Swim Club), girls singles (9:30 a.m., Boise Racquet & Swim Club), mixed doubles (11 a.m., Boise Racquet & Swim Club). Girls doubles at Capital High (8 a.m. top half of bracket, 9:30 a.m. bottom half of bracket). Boys doubles at Borah High (8 a.m. top half of bracket, 9:30 a.m. bottom half of bracket)

Saturday: Matches start at 8 a.m. at Boise Racquet & Swim Club (all singles, mixed doubles) and Capital High (boys doubles, girls doubles). Championship finals are set for 2 p.m. at Boise Racquet & Swim Club.

3A STATE TOURNAMENT

Friday: Boys singles (8 a.m., Vallivue High), girls singles (8 a.m., Vallivue High), girls doubles (9:30 a.m., Vallivue High), boys doubles (8 a.m., Caldwell High), mixed doubles (9:30 a.m., Caldwell High).

Saturday: Matches start at 8 a.m. at Vallivue (all singles, girls doubles) and Caldwell High (boys doubles, mixed doubles). Championship finals are set for 2 p.m. at Vallivue High.

Idaho Statesman is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service